Holdet 2022 EN/f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Z - Regionalmøde Kolding
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Ib Geert Nielsen
Hold 2022 EN/f (1f EN, 2f EN, 3f EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Analyzing Non-fiction
Titel 2 American Vandal, working with a mockumentary
Titel 3 Heroes and Villains
Titel 4 My Friend Dahmer (Graphic Novel)
Titel 5 Skriftlighedsforløb
Titel 6 2pacalypse Now! (exam)
Titel 7 SRO: Music, power, politics
Titel 8 Paul Auster's:City of Glass (graphic novel) (exam)
Titel 9 American Civil War - Then and now - TF6 (exam)
Titel 10 Shakespeare's Othello (exam)
Titel 11 Adichie: A Global Voice (exam)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Analyzing Non-fiction

Forløbet er en introduktion til faget og arbejde med non-fiktion.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 American Vandal, working with a mockumentary

Dette forløb kaster et blik på genren mockumentaries. Forløbet tager udgangspunkt i 'American Vandal' som er en amerikansk mockumentary i otte afsnit.

Formål:
- at kunne definere begrebet mockumentary
- at kunne identificere en mockumentary
- at kunne påpege forskellige typer grene af mockumentary
- at kunne analysere en mockumentary
- at kunne fortolke en mockumentary
- at kunne diskutere effekten ved brugen af denne genre
- at kunne dekonstruere en mockumentary af eget valg

Indhold/Materialer:
- 'American Vandal' sæson 1. af Tony Yacenda og Dan Perrault  

Supplerende:

Metode:
Individuelt og gruppearbejde

Evaluering:
Gruppe projekter med oplæg
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Heroes and Villains

Forløbet har fokus på undersøgelsen af helte og skurke i film, tegneserie og populærkultur.

Formål:
- at kunne redegøre for typiske helte- og skurketræk og egenskaber (teori)
- at kunne identificere typiske helte- og skurketræk og egenskaber i film og litteratur.
- at kunne redegøre for typiske træk og egenskaber hos en anti-helt
- at kunne analysere og fortolke samspillet mellem helten og skurken
- at kunne anvende den historiske kontekst i behandling af litteratur og film om helte/skurke
- at kunne analysere og fortolke litteratur og film om helte/skurke
- at kunne indgå i en diskussion omkring køn i heltens og skurkens verden
- at kunne indgå i en diskussion omkring race og repræsentativitet i heltens og skurkens verden
- at kunne diskutere genre som virkemiddel

Indhold og materialer:
- film
- dokumentar
- tegneserier / film
- teori
- artikler

- Joseph Campbell's Hero's Journey
- Jerry Jenkins: The Villain Checklist
- M. Night Shyamalan 'Unbreakable' (2000)
- Ryan Cogler 'Black Panther' (2018)
- Jack Kirby 'Captain America - first issue' (1940)
- Disney: 'What is...Peggy Carter' (2021)
- Black Panther is a gorgeous, groundbreaking celebration of Black Culture, Tre Johnson (2018)
- 'The Truth About Wonder Woman' (dokumentar)
- 'Wonder Woman’s Surprising WWII-Era Origins' - Christopher Klein (2016)

Evaluering:
Forløbet blev afsluttet med mundtlig eksamenstræning
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 My Friend Dahmer (Graphic Novel)

Forløbet er værklæsning af den grafiske roman af Derf Backderf 'My Friend Dahmer"

Formål:
- at kunne redegøre for relevante elementer i genren, grafisk roman
- at kunne anvende grafiske virkemidler i analysen af romanen
- at kunne analyse grafiske virkemidler og deres effekt i romanen
- at kunne analysere og fortolke romanen
- at kunne analysere og fortolke centrale temaer i romanen
- at kunne diskutere genren som virkemiddel
- at kunne diskutere værket som auto-fiktion

Indhold og materiale:
Derf Backderfs grafiske roman: My Friend Dahmer

Evaluering:
Individuelle projekter i grupper med oplæg
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb

Det obligatoriske skriftlighedsforløb
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 2pacalypse Now! (exam)

Forløbet er et værkslæsningsforløb hvor værket er 2Pacs første album "2Pacalypse Now". Forløbet har fokus på albummets tematikker, og lyriske og musiske udtryk.

Formål:
- at kunne redegøre for indholdet af og tematiske grundtræk på albummet "2Pacalypse Now"
- at kunne analysere og fortolke sangtekster og deres tema.
- at kunne anvende fagbegreber i forhold til lyrikanalyse
- at kunne perspektivere albummets indhold til det omkringliggende amerikanske samfund.

Indhold og materialer:
"2Pacalypse Now!" (Tupac Shakur,  TNT Recordings ,1991)

Evaluering:
- Gruppearbejde med selvstændige præsentationer og individuelle essays.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 SRO: Music, power, politics

SRO, med fokus på samspillet mellem music og politik og hvordan politik kan udtrykkes i musik.

Klassen er en opdelt klasse, så halvdelen af klassen har arbejde med samf-eng og resten med musik-engelsk.

Et hovedfokus i forløbet var desuden amerikanske forhold og emner der splitter nationen.

Hele klassen har sluttet af med et individuelt SRO projekt.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Paul Auster's:City of Glass (graphic novel) (exam)

Forløbet arbejder med Paul Auster's City of Glass, som grafisk roman. Det overordnede fokus er på genren og postmodernisme.

Formål:
- at kunne identificere genren "grafisk roman"
- at kunne analyse genren
- at kunne identificere postmodernistiske træk
- at kunne anvende viden om grafisk romaner i en analyse og fortolkning af City of Glass
- at kunne anvende viden om postmodernisme i en analyse og fortolkning af City of Glass
- at kunne vurdere og diskutere effekten af grafiske romaner

Indhold/Materialer:
- Paul Austers 'City of Glass', grafisk adoption lavet af Paul Karasik og David Mazzucchelli
- Stranger Than Fiction
- Postmodernistisk teori

Metode:
Par/individuelt/gruppe arbejde

Evaluering:
Afsluttende projekter i grupper
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 American Civil War - Then and now - TF6 (exam)

Forløbet var et TF6 med historie der havde fokus på amerikansk politik og samfund og arbejde udfra spørgsmålet: Hvilke elementer fra den amerikanske borgerkrig kan man spore i nutidens USA?

Formål:
- at kunne redegøre kort for hovedtræk i den amerikanske borgerkrig
- at kunne redegøre kort for det amerikanske valgsystem
- at kunne redegøre kort for resultatet af det amerikanske præsidentvalg
- at kunne identificere polarisering i nyhedsklip og artikler
- at kunne redegøre for polarisering i det amerikanske samfund
- at kunne analysere nyhedsklip, artikler og dokumentarer
- at kunne foretage sproglig analyse
- at kunne sammenligne den amerikanske historie omkring borgerkrigen med nutiden
- at kunne diskutere og vurdere hvorvidt man med rimelig kan snakke om en borgerkrigslignende tilstande i nutidens USA.
- at kunne producere og besvare problemformulering og -stillinger

Indhold:
- Nyhedsklip
- Artikler
- Politisk Satire
- Spillefilm
- TedTalk
- Dokumentar

Evaluering:
- Mini SRP med fokus på problemformulering, og tilhørende "eksamenssimulation".
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Shakespeare's Othello (exam)

Formål:
- kort at kunne redegøre for genre og stil i Shakespeare's Othello
- at kunne forklare handlingsforløbet i Shakespeare's Othello
- at kunne gøre rede for de forskellige karakterer, deres særpræg og måder at udtrykke sig på
- at kunne analysere og fortolke stykkets centrale konflikter
- at kunne diskutere Shakespeare's Othello i et nutidigt perspektiv  

Indhold og materialer
- William Shakespeare: "Othello", The Oxford School Shakespeare, Oxford University Press, (2009)
Act 1,2,5

Metode:
- pararbejde
- individuelt arbejde
- præsentationer
- skriftligt arbejde

Evaluering:
- Forløbet er blevet evalueret med et gruppearbejde, hvor eleverne i grupper var ansvarlige for et af stykkets hovedtemaer.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Adichie: A Global Voice (exam)

Forløbet fokusere på en engelsktalende region uden for Storbritannien eller USA nemlig Nigeria. Området udforskes gennem forfatteren Chimamanda Ngozi Adichie.

Formål:
- kort at kunne redegøre for Adichie og hendes litterære fokus.
- kort at kunne redegøre for relevante dele af Nigerias nyere historie.
- at kunne redegøre for forløbets tekster og deres tema og konflikter
- at kunne anvende et postkolonialistisk perspektiv i analyse og fortolkning af teksterne.  
- at kunne sammenligne forfatterens forskellige tekster

Indhold og materialer
- The Danger of a Single Story (Tedtalk, 2009)
- We should all be feminists (TedTalk)
- Quality Street (short story, 2010)
- Tomorrow is too far (short story, 2009)
- Half of a Yellow Sun (novel excerpts, 2010 - chapter 1 + 12)  
- World Cup 2010: Nigeria, Ghana, Ivory Coast, Cameroon and South Africa - my boys (article The Guardian, 2010)

Evaluering:
Eksamenstræning


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer