Holdet 2023 Ty/2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Z - Regionalmøde Kolding
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Hans Jørgen Strand
Hold 2023 Ty/2 (1g Ty/2, 2g Ty/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Märchen - EKSAMEN
Titel 2 Identität & jung sein - EKSAMEN
Titel 3 Krimis
Titel 4 Sport & Politik - EKSAMEN
Titel 5 Der gleiche Himmel - EKSAMEN
Titel 6 Jugend im Dritten Reich - EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Märchen - EKSAMEN

I dette forløb arbejder vi med eventyrgenren. Fokus er på brødrene Grimms folkeeventyr og på eventyrtræk.

Tekster:
"Die Brautschau"
"Rotkäppchen"
"Frau Trude"

Tegnefilm:
"Frau Holle": https://www.youtube.com/watch?v=dc4id5MPiIU (8 min.)

Perspektivering:
Märchen in ASOZIAL feat. Kelly / Julien Bam: "Rotkäppchen" & "Schneewittchen"

Supplerende stof:
Vi læser om eventyrgenren og Brødrene Grimm i:
"Gattungen" af Helle Egendal, Gyldendal 2017, side 61- 76 (findes i "Märchen"-Kompendium, her i er teksten til "Rotkäppchen" også.)

Grammatik:
Regelmæssige verber og hjælpeverber i præsens og præteritum
Kasus og sætningsanalyse, bestemt & ubestemt artikel
Ordstilling

Ca. 20 ns.

Kernestof
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.

Faglige mål
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Identität & jung sein - EKSAMEN

Formål: forløbet handler om dét at være ung og om at søge efter sin identitet. Teksterne og filmen giver forskellige bud på, hvad (det digitale liv) / hvem (familie, venner, omgangskreds) og hvilke faktorer (miljø), der har indflydelse på de unges / individets identitetsdannelse.

Tekster:
1) Dennis Metz: "Gefällt mir", (2011)
2) Tim Bendzko: "Keine Maschine", 2016 (poesi)
3) Julia Engelmann: "Bestandsaufnahme", Teil 1, 2 & 3. (poesi)
4) Julia Engelmann: "Sag mir, wer", 2015 (poesi)
5) Film: "Knallhart" von Detlev Buck, 2006 (96 min) (mitcfu)

Vi har lyttet til sangene her:
Tim Bendzko: "Keine Maschine": https://www.youtube.com/watch?v=u5Vz7obL460&list=RDEMMFHa14tD2clQazOoyy9c-A&start_radio=1&rv=LufTSODwp7k
Julia Engelmann: "Bestandsaufnahme": https://www.youtube.com/watch?v=idUxAEngvLI

Grammatik:
Sætningsanalyse, artikler og kasus
Modalverber
Hoved- og ledsætninger

Omfang: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Krimis

Vi beskæftiger os med krimi-genren og ser på forskellen mellem den klassiske og den moderne krimi. Vi arbejder med "Krimi"-ordforråd og mundtlig sprogfærdighed og læser lidt om Ferdinand von Schirach.

Vi læser:
1) Milena Moser: "Letzte Pizza" (fra A. Homann & E.Wikkelsø Pedersen "Kurzum - Text & Sprache", Tyskforlaget 2005, s. 84-87
2) Ferdinand von Schirach: "Anatomie"

Krimiserie: "Tatort - Borowski und der brennende Mann", 2013 (86 min.)
Krimiserie: "Schuld" -  Staffel 2, Folge 2:  “Anatomie”, 2017 (43 min.)

Podcast: "Die Frau im Koffer" (11/3-2024) : https://plus.rtl.de/podcast/verbrechen-von-nebenan-true-crime-aus-der-nachbarschaft-dvti70xc6tqsd/121-die-frau-im-koffer-hv39vc1mlzoa1 (Eleverne har lyttet fra 05:00 - 17:00)

Supplerende stof:
a) Om krimi-genren: Helle Egendal: "Gattungen", Gyldendal 2017, s. 78-86

Grammatik:


Omfang ca. 50-60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sport & Politik - EKSAMEN

Vores indgangsvinkel til emnet er EM i fodbold i sommeren 2024. Vi ser kort på fankulturen omkring fodbold og tyskernes syn på de danske fans. Herefter handler forløbet om, hvilken rolle tysk historie og politik har haft og stadig har, når det handler om sport. Eleverne skal have kendskab til den tyske nationalhymne og første strofe, som man i dag ikke synger - for kun der igennem kan vi forstå, hvorfor Alexander Zverev får smidt en tilskuer ud under en tenniskamp i US Open 2023. Vi foretager et spring i tid og læser om Heidi Krieger (i dag Andreas Krieger), der blev udsat for systematisk doping i sin tid som eliteatlet i DDR.

Tekster:
1) Artikel fra Stuttgarter Nachrichten: "Dänen trinken das Bier im Biergarten von Sonja Merz leer" af Uwe Bogen, 15. juni 2024.
https://www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.fussball-em-in-stuttgart-daenen-trinken-das-bier-im-biergarten-von-sonja-merz-leer.3d6b40b6-7a83-479e-bed2-32ea2bd06074.html
2) Heinrich Hoffmann von Fallersleben: "Das Lied der Deutschen" (1841) - die deutsche Nationalhymne
3) Artikel fra "Stern": "US Open: Eklat bei Zverev Spiel. Zuschauer provoziert mit Hitler-Hymne" (5. sept. 2023): https://www.stern.de/sport/sportwelt/us-open--eklat-bei-zverev-spiel---zuschauer-provoziert-mit-hitler-hymne-33796398.html

Film: "Andreas Krieger. Heidis weitester Stoss": https://www.andreas-krieger-story.org/de/  (14:39 min.)

Supplerende stof:
1) Highlights fra kampen mellem Tyskland og Danmark: https://www.sport1.de/tv-video/video/deutschland-daenemark-highlights-__E57ACC34-4BD9-4B36-B0B7-2385F00CE6DD#google_vignette (09:14 min)
2) Om "Nationalismus": https://www.youtube.com/watch?v=qFAJFg4J1Ho

Grammatik:
Possessive pronomener
Personlige pronomener
Tidsangivelser og ordstilling i sætninger, der starter med en tidsangivelse.
Repetere: kasus, "haben/sein" og uregelmæssige verbers bøjning.

Omfang: 20-30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Der gleiche Himmel - EKSAMEN

I forløbet om "der gleiche Himmel" beskæftiger vi os med Tysklands historie: konflikten / opdelingen mellem øst og vest: socialisme vs. kapitalisme, Berlin som brændpunkt i den kolde krig, og vi ser nærmere på stasi-apparatet i DDR.
Serien ”Der gleiche Himmel” (1. afsnit) fungerer som optakt til emnet, og vi fokuserer på personerne i filmen (blandt andet stasiagenten Lars Weber og svømmeren Klara Weber). Herefter ser og arbejder vi med filmen "Ballon", der fortæller den sande historie om de to familier Strelzyk og Wetzel, der flygtede fra DDR i september 1979 i en hjemmesyet luftballon.

Kernestof:
1) "Der gleiche Himmel" (1. afsnit i serien) af Oliver Hirschbiegel, 2017 (91 min.) (mitcfu)
2) die DDR & das System: https://www.zeitklicks.de/ddr/zeitklicks/zeit/das-system/frag-doch-mal/??
3) Überwachung & Unterdrückung: https://www.zeitklicks.de/ddr/zeitklicks/zeit/das-system/ueberwachung-und-unterdrueckung/??
4) Film: "Ballon" af Michael Herbig, 2018 (120 min.)

Supplerende stof:
1) Wissen über die DDR:  https://www.youtube.com/watch?v=D0RYc-D_G3I
2) "Die Stasi" - einfach erklärt: https://www.youtube.com/watch?v=zIAc4g0gYig

Grammatik:
Præpositioner

Omfang ca: 60 -70 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Jugend im Dritten Reich - EKSAMEN

Et forløb om dét at være barn/ung under Det Tredje Rige fra begyndelsen (januar 1933), da Hitler kommer til magten ("Freundschaftsringe") og om "forførelsen" og indoktrineringen af de unge i filmen "Napola". Vi ser desuden på propagandaplakater fra "Bund Deutscher Mädel" og "Hitlerjugend".
Vi perspektiverer forløbet til i dag for at se, hvilke tråde den tyske fortid (her nazismen) trækker frem til i dag. Kan man (her Irmgard) som 99 årig stilles til ansvar for arbejdet som KZ-sekretær? Vi taler desuden om det tyske Forbundsdagsvalg 2025 med særligt fokus på "die AfD", og vi ser på, hvordan den tyske fortid "dukker op" i en AfD-valgplakat og i Alice Weidels valgslogan "Alice für Deutschland". Vi runder forløbet af med at læse om en nynazistisk trend, der har spredt sig via sociale medier og ud blandt de unge på flere skoler i Sachsen.

Vi læser:
1) Adolf Hitler: "Über Jugenderziehung"
2) Tilde Michels: "Freundschaftsringe"
3) Filmmanuskript til "Napola" (scene 67, 110, 123) (bog)
4) Perspektivtekst: fra ZDF-heute:
- "Frühere KZ-Sekretärin Irmgaard F. ist gestorben", 07.04.2025
- Irmgard F. arbeitete im KZ Stutthof, 20.08.2024
- BGH: Irmgard F. leistete Beihilfe zum Mord, 30.08.2023
Se her: https://www.zdf.de/nachrichten/politik/deutschland/irmgard-f-tod-nazi-kz-sekretaerin-100.html

5) Tagesschau - Sachsen: "Görlitzer Schüler zeigen rechtsextreme Geste in Auschwitz", 17. april 2025
https://www.tagesschau.de/inland/regional/sachsen/mdr-goerlitzer-schueler-zeigen-rechtsextreme-geste-in-auschwitz-100.html

Film: "Napola" af Dennis Gansel, 2004 (110 Min.)

Supplerende stof:
1) Billedanalyse af propagandaplakater: Hitlerjugend & Bund deutscher Mädel. (billederne ligger i google-slide programmet delt med eleverne)

2)Billede: "Ruhm und Ehre der Wehrmacht. Opa war in Ordnung"
Fra: "Niemals vergessen" af Rikke Alberg Petersen m.fl, Systime 2018:

3) AfD-valgplakat: "AfD - wir schützen eure Kinder" (2024)

4) Om "Napola"-Schulen:
https://www.zeitklicks.de/nationalsozialismus/alltag/schule-und-bildung/napola

Grammatik:
Relative pronomener
Løst sammensatte verber

Omfang ca. 50-60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer