Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Z - Regionalmøde Kolding
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Mette Bohn Halken
|
Hold
|
2024 ID_B1 (3g id/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Atletik og styrketræning
Atletik: 100 meter sprint og længdespring
Fokus på øvelser der træner teknik, eksplosiviltet, de anaerobe processer der forøger evnen til at præstere inden for 100 m løb og længdespring.
Teori:
Musklernes opbygning og funktion.
Styrke og springtræning.
s. 12-36, i B - for bedre Idræt
s. 106-136, i B - for bedre Idræt + styrkeslides på modulerne
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Badminton og anatomi
Badmintonforløb
Formål:
Slagteknisk:
Nedenstående slag i spilkontekst:
Kort baghåndsserv og lang forhåndsserv.
Korrekt øksegreb på ketcheren.
Bevægelse til netdrop på forbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter forspændingshop.
Bevægelse til smash, drop og clear på bagbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter og ”saks” efter forspændingshop.
Forhånds og baghåndlop
Slagserier:
Begge clearer:
Serv ⇒ clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob
clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob
Samme person der clearer:
serv ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob ⇒ clear
Single og Double taktik:
Single taktik: - primært lang forhåndsserv (på eliteniveau næsten kun i kvinde single)
Tidlig på bolden (giver modstander mindre tid til at komme i udgangsposition)
Skab rum på banen (brug alle slagvariationer til
at flytte modstanderen rundt)
Brug basen (kom tilbage til basen og hvis du er ”ovenpå” – ryk frem)
Tålmodighed (brug hellere et ekstra slag på at skabe ubalance inden du sætter ind)
Forfør din modstander (få dine slag til at ligne andre slag – ”snyd” din modstander)
Skift gear (temposkift og ryk frem i banen er guld værd)
Double taktik: - primært kort baghåndsserv
Husk at de samme ting gælder som i single – derudover gælder:
Som server dækker man net og flade bolde (frem og op med ketcheren)
Som servemakker mellem og lang højere bolde
Fokus på hvornår man er i angreb (Position: foran/bagved)
Fokus på hvornår man er i forsvar (Position: side/side)
Bevægelsesanalyse:
b - for bedre idræt: 38-66
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Jive (hævet fra c-niveau)
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- udføre grundtrinnet i jive, samt beherske følgende variationer: New Yorker, Mølle, Dame spin, damen under, Damen under med spark, pass and kick, 3-sparks variation.
kombinere de forskellige variationer i mindre serier
kombinere alle variationer i “Falko-sekvensen”
- demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
- demonstrere viden om de forskellige faser i et motorisk læringsforløb.
- følge musikken (Musikforståelse) - variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- danse grundtrin og variationer både som herre og dame, og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- udvise energi gennem dansens udtryk og bevægelseskvalitet (smil og holdning)
- kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen, variere opstilling, kanon, partnerskift, eller opfind nye)
- fremvisning af egen koreografi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Hip hop
Praktisk:
At I kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At I kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At I kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At I kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At I kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
At I, ud fra de udleverede og indøvede fælles koreografi, kan udbygge den, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
Teori:
s. 168-178, 180-194, i B - for bedre idræt
Teori om musiktælling (på modulerne)
Teori om de motoriske indlæringsfaser (på modulerne)
Teori:
At I bliver gjort bekendt med hiphoppens historie, udtryk og stil.
At I lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
At I opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
At I får konstrueret en ”bevægelses bank”.
At I efter endt forløb føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Skitur og Træningsfysiologi
Skiekskursion:
3 dage på langrend med fokus på:
Dobbelt stavtag, diagonalgang, sporskifte og sildeben
3 dage på alpin
korte sving
større sving
Forskelligt fokus alt efter niveau.
Teori:
s. 68-104, i B- for bedre idræt
Analyse af dobbelt stavtag og alpin ski (opgave på skiekskusionen)
Arbejdskravsanalyse og bevægelsesanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Fodbold
FODBOLD
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk og andre variationer af denne øvelse.
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander, herunder udføre en driblebane. To finter: fod over bold finten og rulle bolden med rundt om en spiller finten
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Forskellige afleveringsøvelser gennemgået i modulet - findes på modulet d. 8/5
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Teori:
Mental træning og holddynamikker
s. 138-166, i B- for bedre idræt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Rugby
Rugbyforløb: (hævet fra c-niveau
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby
Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
- At udføre en teknisk korrekt aflevering
- At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
- At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer og løbemønstre)
- At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
- At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6948/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74207604840",
"T": "/lectio/6948/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74207604840",
"H": "/lectio/6948/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74207604840"
}