Holdet 2024 ol/k - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Z - Regionalmøde Aarhus
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Hans Jørgen Strand
Hold 2024 ol/k (3k ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Græske Guder & Helte
Titel 2 Antikkens skulptur & dens efterliv
Titel 3 Tragedie "Kong Ødipus"
Titel 4 Det athenske demokrati & vores
Titel 5 Filosofi: Stoicisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Græske Guder & Helte

Litteratursøjle:
Formål:
I dette forløb skal vi stifte bekendtskab med Epos-genren (heltedigtning) og vi skal se på, hvilke særtræk det antikke epos har. Derudover skal vi fokusere på udvalgte helte (i Homers "Iliade"), deres særtræk og udvikling, samt det homeriske heltekodeks. Her har vi talt om Areté, Timé og Kleos, men også om skam.  Vi vil lægge vægt på en parallelanalyse af udvalgte helte og trække linjer til eftertidens og nutidens helte. Vi læser et uddrag af den romerske forfatter Vergils "Æneide" (kunstepos) og ser på Æneas som helt og sammenligner med Iliadens 22. sang. Derudover beskæftiger vi os også med gudernes rolle i den trojanske krig / i Iliaden (antropomorfisme og guddommelig indgriben/teofani).

Hermed opfyldes følgende faglige mål:
- Eleverne skal kunne analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur.
- Eleverne skal kunne identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- Eleverne skal kunne overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster.
Eleverne skal kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Basistekster:
a) Homers "Iliade" oversat af Otto Steen Due, Klassikerforeningens Kildehæfter 1999:
1. sang vers 1-305 (= 10,1 ns)
6. sang vers 237-369 & 392-529 ( = 6 ns)
22. sang vers 1-515 (= 17,2 ns)

b) Vergils "Æneide" oversat af Otto Steen Due, Centrum 1996:
12.sang vers 697 - 952 (=8,5 ns)

Omfang i alt 42 sider

Perspektivtekster:
b) Henrik Christensen af ”Homindres ild i laden” (1986), uddrag 2 fra: Eva Lene Kristensen & Helle Vang Larsen, I Guders og Heltes spor, systime 2011, side 26-27
c) Uddrag af Wolfgang Petersens film ”Troy” (fra 2004) (Vi ser fra 1:33:33 til 2:06:41)

Supplerende stof:
1) "Paideia", side 11-19 + 23-37
2) Om de græske guder: http://klassisk.ribekatedralskole.dk/religion/olympen.htm
3) Politikens podcast om "Homer":  https://politikenhistorie.dk/podcast/gamlegraekere/art7725779/Homer
4) Youtube video fra MC Fight Night 2009 Ham den Lange vs. Roar: https://www.youtube.com/watch?v=Zv2uM6ZVG58
5) Om de panhellenske fester: https://denstoredanske.lex.dk/panhellenske_fester
6) Om de "Panathenæiske Lege": https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/ge
7) Citater fra Homers Odyssé om "Rhapsoden": 1. sang vers 150-155 + 8. sang vers 40-47 + 11. sang vers 363-369 (vedhæftet pdf d. 1/10)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Antikkens skulptur & dens efterliv

Forløbet er afviklet som et TF6-forløb i samarbejde med historie om emnet "Propaganda i Det Tredje Rige" med fokus på OL i Berlin 1936.

Formål med forløb: gennem beskrivelse, analyse og fortolkning af græske skulpturer (rund- og relief) fra arkaisk, klassisk og hellenistisk tid, skal eleverne opnå fortrolighed med kunstens indhold og formsprog. Eleverne skal desuden opnå forståelse for antikkens indflydelse på senere perioders kunst (dvs. skulpturkunst eller maleri).

Som optakt til det første analysearbejde har eleverne set følgende skulpturer:
Kouros fra Attika, 590 - 580 f.Kr.
Kore fra Keratea i Attika, 580 - 750 f.Kr.
Spydbæreren / Doryforos af Polyklet (romersk kopi af græsk bronzeoriginal), ca. 440 f.Kr.
Poseidon / Zeus fra Artemision (bronze skulptur), ca. 460 f.Kr.

Projektforløbet munder ud i en mundtlig fremlæggelse.

Oversigt over de antikke skulpturer (græske og romerske), der er indgået i forløbet: (og som eleverne eksamineres i)

Græske skulpturer:
1) "Perseus halshugger Medusa", metope fra tempel C i Selinunt, Sicilien. Figur VI.4 https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=142#c380
2) Kore "Phrasikleia"
3) Kouros "Anavyssos"
4) Kore, fra Akropolis Athen, Figur VI.10
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=142#c303
5) "Diadumenos" af Polyklet
6) Spydbæreren / Doryforos af Polyklet
7) Artemis fra Versailles, Figur VI.36
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=145#c626
8) Apollon Belvedere, Figur VI.33
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=145#c450
9) Venus fra Milo, Figur VI.48
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=144#c563
10) En gammel fisker, Figur VI.42
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=144#c627
11) "Laokoon"-gruppe, Figur VI.38
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=144#c740

Romerske skulpturer:
12) Augustus som Pontifex Maximus, Figur VI.60
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=176
13) Augustus "Prima Porta", Figur VI. 61-64
14) Marcus Aurelius rytterstatue, Figur VI.71
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=194

Perspektiverende skulpturer:
Antikken som politisk propaganda:
Arno Breker: ”die Siegerin”, Berlin 1936
Arno Breker: "die Partei" (1939)
Arno Breker: "der Rächer" (1940)
Josef Thorak: "Die Siegesgöttin" i "Bekrönung-gruppen"
Josef Thorak: "Danziger Freiheitsdenkmal" (1937)
Forside af Berliner Illustrierte Zeitung ifm. OL 1936

Moderne:
Yves Saint Laurent” Body Kouros reklame”

Supplerende stof:
1) "Kunsten at se på skulptur" af Marie Kluge & Katja Holm, Systime 2023 (ibog)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=133#c270 (metode)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=142 (arkaisk tid)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=147 (tidlig klassisk tid)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=146 (højklassisk tid
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=145 (senklassisk tid)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=144 (hellenistisk tid)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=196 (romersk skulptur - kejserikonografier)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=190 (køn)
https://kunstenatsepaaskulptur.systime.dk/?id=135 (sådan blev skulpturen skabt)

2) Sport og Samfund - fire antikke beretninger, udgivet af tidsskriftet Sfinx 1981. Vi har læst tekst 2: Opdragelse og sport, uddrag af Platons dialog "Staten".

3) Xenofon om opdragelse i bystaten Sparta, overs. af Lars Haastrup (1990) fra bogen: "Med kroppen ind i kulturen": https://idraetshistorie.dk/med-kroppen-ind-i-kulturen/  

4) Thomas Heine Nielsen (podcast): "Guder og grækere elsker sport" https://idraetshistorie.dk/podcast/guder-og-graekere-elsker-sport/

Klassen eksamineres i kendte skulpturer.

Delt forløb på google: https://docs.google.com/presentation/d/1CwzVzFC4NOjwbmaRfCKMgXbYrC7OremKRZXttby1G-g/edit#slide=id.p
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tragedie "Kong Ødipus"

Formål med forløb:
Eleverne har fået kendskab til rammerne for opførelsen af det græske drama, herunder særligt Dionysosfesten, teatret og tragedien samt om det græske teater og tragediens funktion i det antikke samfund. Gennem læsning, analyse og fortolkning af basisteksten har eleverne arbejdet med temaer som skæbne og skyld, mennesket i forhold til guderne, livs- og skæbneopfattelse, hybris og nemesis. På baggrund af Aristoteles’ dramateori har eleverne fået kendskab til begreberne hamartia, peripeti, eleos og fobos, anagnorisis, mimesis og katharsis. Tragedien er perspektiveret til uddrag af Max Frischs "Homo Faber" og vi har kigget på temaer som skæbne, blindhed / ikke blindhed.

Basistekst:
Sofokles "Ødipus", oversat af Marcel Lysgaard Lech, Hans Reitzels Forlag 2017.

Omfang i alt: 88 sider

Perspektivtekst:
1)  Thukydid, Om Pesten, fra: Thukydid - et udvalg, Akademisk forlag 1987, s. 31-35
2) Max Frisch, Homo Faber, Gyldendals Tranebøger, 1976 (udgivet i Tyskland i 1957), uddrag fra side 21, 76 + 118 - 119, 127

Supplerende stof:
- ”Paideia”, af B. Andreasen & J.R. Poulsen, Systime 2012, s. 101-111, 115-116
- Restudys video om Aristoteles’ dramateori: https://www.youtube.com/watch?v=2_ZZ3cTAsAE
- National Theatre - An Introduction to Greek Theatre: https://www.youtube.com/watch?v=aSRLK7SogvE&t=5s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Det athenske demokrati & vores

Tekstsøjle med moderne udgangspunkt.

Formål med forløb:
Med udgangspunkt i et moderne syn på demokratiet (Hal Koch-teksten) ser vi på forskellige opfattelser af det athenske demokrati, den demokratiske mand og blandt andet opfattelsen af "Frihed"(eleutheria).  Eleverne skal have kendskab til det unge athenske demokrati og gøres bevidste om, at der i antikken var både fortalere og modstandere af denne styreform. Hvilken styreform er egentlig den bedste? Det er der således også i antikken forskellige svar på. Vi sammenligner det athenske demokrati med den romerske republik og det moderne demokrati.

Hal Koch, Hvad er demokrati? Fra: Mogens Hermann Hansen, Kilder til demokratiets historie 1750-2000, Museum Tusculanums Forlag 2005

Basis-tekster:
1) Herodot: Forfatningsdebatten mellem de tre persiske stormænd, s. 25-27 + 73-77
2) Thukydid, Perikles`gravtale, afsnit 34-40, s. 27-30 + 77-82
3) Platon, "Staten" (uddrag fra 8.bog), s. 40-43 + 108-116
4) Polyb: Roms historie, fra: A.Kragelund, Græske Historikere, s. 154-157 (Om Polyb) + 108-116 ("Statsforfatningernes kredsløb") + s. 117-125 ("Den bedst tænkelige forfatning")

Omfang: 28 sider

Alle tekster læst i Mogens Herman Hansens "Kilder til Demokratiet i Athen", Nyt Nordisk Forlag 2007. Dog ikke tekst nr. 4.

Perspektivtekster:
1) Lincoln Gettysburgtale, 1863
Teksten er fra Johnny Thiedecke, "Drømme ell.mareridt", Pantheon 2006.

Supplerende stof:
1) Livet i det klassiske Athen, Inger Yde m.fl., Systime s. 31-39 + 50-64

Hermed opfyldes følgende faglige mål:
- Eleverne skal kunne analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur.
- Eleverne skal kunne identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- Eleverne skal kunne overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Filosofi: Stoicisme

Forløbets basistekster danner grundlag for en undersøgelse af den stoiske filosofi. Eleverne opøver gennem læsning af teksterne at identificere, forklare og forstå væsentlige grundtanker fra den stoiske filosofi - herunder begreber som logos, fysis, ratio, affectus, fatum og "stoisk ro".
Vi slutter forløbet af med at læse et interview med Niels Overgaard i forbindelse med udgivelsen af hans stoisk inspirerede selvhjælpsbog "Det hele handler ikke om dig", som perspektiv til hvordan og hvorfor stoicismen stadig kan siges at have relevans i nutidens vestlige samfund.

Basistekster:
1) Senecas Breve til Lucilius, nr. 16, 24, 31 og 48, overs. H. Gregersen & K.C. Madsen i: Breve fra Seneca, Klassikerforeningens Kildehæfter 2010, s. 36-38, 45-51, 58-60, 74-77

2) Epiktet, Stoiske leveregler - en håndbog fra antikken, overs. A.Schwartz & D. Bloch, People`s 2022, §1 - 9, 18, 20, 22, 23.

3) Kejser Marcus Aurelius' Optegnelser (Meditationer), overs. J.A. Bundgård, Monumenta 1949, uddrag af 2.-12. bog

Omfang i alt: ca. 30

Perspektiverende tekst:
1) Interview med Niels Overgaard, Politiken 28. februar 2020, ved udgivelsen af hans stoisk inspirerede selvhjælpsbog.

Supplerende stof:
Brian Andreasen & Jens Refslund Poulsen, Paideia, Systime 2012, s. 137-138, 142-146, 160-163
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer