Holdet 2022 Id/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Z - Regionalmøde Aalborg
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Steen Petersen
Hold 2022 Id/d (1d Id, 2d Id, 3d Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Volleyball
Titel 2 Jive og sundhed1
Titel 3 Fodbold, sundhed og politik
Titel 4 Falko touch rugby, miniforløb
Titel 5 Badminton og bevægelse
Titel 6 Rytmisk opvarmning og lanciers
Titel 7 Styrketræning og SRO + ski
Titel 8 Salsa og sundhed2
Titel 9 Træningsprojekt_aerob træning
Titel 10 Basketball og teampsykologi
Titel 11 Hip hop-ind i historien
Titel 12 Lanciers
Titel 13 Bordtennis og idrættens organisering
Titel 14 Kickboxing
Titel 15 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Volleyball

Formål:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.
Af praktiske hensyn spilles der 4 vs 4 på kidsvolley net.

Et supplerende formål med forløbet er at eleverne bliver bevidste om læringstrinmodellen og at det er nødvendigt at øve sig for at blive bedre. Derudover skal eleverne blive bevidste om at hver har sine styrker/svagheder og det bedste resultat opnås vha. samarbejde og god kommunikation.

Faglige mål i praktik:
Efter forløbet forventes det at eleverne
- kan udføre fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
- kan udføre baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
- kan udføre et smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- kan udføre underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
- har forståelse for regler og rotationssystem.
- har evnen til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
- har kendskab til forsvar inkl. blokering
- har evnen til at spille bolden de taktisk mest fornuftige sted hen.
- Viden om betydningen af samspil med 3 berøringer: Modtagning og spil til hæver, fingerslag til spillere i forreste række, afslutning over nettet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Jive og sundhed1

FORMÅL
Formålet med JIVE forløbet er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af dansen. I det første modul vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og takt-tælling. I de efterfølgende moduler vil fokus være på at lære- og indøve variationer samt få fin-pudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med rolleskift og med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen til mindre sekvenser. På baggrund af undervisningen skal eleverne til forløbsprøven kunne lave og fremvise en længere rutine sammensat af de grundlæggende variationer.

Faglige mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
Beherske grundtrinene og følgende variationer:
New Yorker
New Yorker med drejning
Lille- og stor mølle
Damespin
Damen under
Damen under med spark
Pass and kick
Tresparks variation
Supplerende variationer: Woman in the mirror
Kombinere de forskellige variationer i mindre serier.
Kombinere variationer i “Falko-sekvensen”.

Eleverne skal desuden kunne:
- Demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
- Følge takten i musikken (musikforståelse). Variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken og hurtigt finde tilbage tilbage ved udfald.
- Danse grundtrin og variationer både som herre og dame, og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- Demonstrere kendskab til dansens karakteristika gennem kropsholdning, bevægelseskvalitet og udtryk (smil, hoppende bevægelser, "hårde" spark mv.)
- Kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- Udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen)
- Fremvise egen koreografi for et publikum

Teori:
- Intro til faser i et motorisk indlæringsforløb
- Intro til musikforståelse, takt og formskema
- Introduktion til drejebog
- intro til anatomi inkl. typer af væv-, knogler og led.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fodbold, sundhed og politik

Formål:
Formålet med dette forløb er grundlæggende indføring i de centrale elementer af fodboldspillet, for at have boldkontrol, være i boldbesiddende, korrekt positionering og komme afslutninger. Desuden et teoretisk fokus på regler, bredde og dybde samt spilhjulet.
Herudover præsenteres teori omhandlende fodboldfitness og sundhed samt sammenhængen mellem sport, politik og megaevents.


Faglige mål i teori:
I den teoretiske del har vi haft fokus på sportens rolle i samfundet, herunder bla. ideologi, politik og megaevent.
- Grundlæggende kendskab til reglerne i fodbold.
- Aktuelle debatter i medierne ifm. VM i Qatar vinter 2022 og forslaget om Champions League vs super League
- Desuden gavnlige effekter ved fodboldfitness

Faglige mål i praktik:
Tekniske elementer:
- Boldtilvænning og boldkontrol
- Afleveringer og modtagninger (inderside og yderside)
- Driblinger (inderside og yderside)
- Tæmninger (langs jorden, i luften)
- Finter (kropsfinten og husmandsfinten)
- Skud og afslutninger (halvtliggende vristspark)
- Øvelser der kombinerer ovenstående

Taktiske elementer:
- Gøre sig spilbar
- Boldbesiddelse (overblik)
- Omstillingsspil og positionering på banen
- Dybde og bredde i spillet

Moduloversigt:
1. modul: Teknisk boldtilvænning og indersideafleveringer/modtagninger. Max 1-2 elever om 1 bold, meget bevægelse med bold og kort teknisk instruktion. Boldbasis i form af egne justeringer af øvelser for at tilpasse niveau samt bevidstgørelse omkring at være spilbar ved at bevæge sig væk fra skyggeområder.
2 + 3. modul: Teknisk element driblinger, vendinger og finter. Igen boldtilvænning men mere fokus på det tekniske element. 1-2 elever pr. bold. 3. modul tekniske elementer i mere spil relaterede og taktiske øvelser hvor der er pres på boldholder.
4. modul: Teknisk vendinger og finter, 1. berøring og spil i dybden og bredden
5. modul: Spark og afslutninger
6. Drejebog
7. Boldbesiddelse, spilsituationer og kampe

Arbejdsformer: klasseundervisning, par- og gruppearbejde
Udvalgte elever har fået lov at opvarme samt instruere nogle øvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Badminton og bevægelse

Formål:
I dette forløb får eleverne kendskab til de grundlæggende tekniske og taktiske elementer af badminton, med fokus på single-spillet. Forløbet har fokus på  greb, slagteknik, benarbejde og spilleregler, hvilket betyder at taktik har stået i baggrunden.
Teoretisk vil fokus ligge på anatomi og bevægelseslære. Desuden får eleverne kendskab til gavnlige effekter af badmintonfitness samt af fysisk aktivitet som én af flere faktorer der indgår i almindelig sundhed.

Læringsmål:
Eleverne skal i dette forløb kunne:
- Give, modtage- og omsætte konstruktiv feedback
- Beherske de grundlæggende slag
- Til dels kunne sammensætte og variere grundslagene
- Positionere sig korrekt og benytte korrekt benarbejde
- Have kendskab til banestørrelse og regler for single spil

Faglige mål i praktik:
De elementer som eleverne har arbejdet med i undervisningen er:
- Lang forhåndsserv
- Baghåndsserv (svipserv)
- Clear (forhånd) inkl. benarbejde.
- Drop (forhånd)
- Lop (forhånd) inkl. benarbejde.
- Smash
- Netdrop (for- og baghånd) inkl. benarbejde.
- Benarbejde: Krydsløb, chasse og saks.

De taktiske elementer, for især single
Dynamisk spilcentrum, placering på banen og variation af skud.

Faglige mål i teori:
- Kendskab til reglerne i single
- Overordnet kendskab til reglerne for double
- KRAM faktorerne, sundhed og sygdom
- Gavnlige effekter af badmintonfitness

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, individuelt- og pararbejde.

Evaluering:
Løbende evaluering samt forløbsprøve i form af video med faglige mål.

Materialer:
Pdf med badminton reglerne
B-forbedre idræt s. 24-36: Sundhed i et biologisk perspektiv
Pdf om KRAM faktorerne fra Det nationale råd for folkesundhed.
Badmintonfitness: https://www.bevaegdigforlivet.dk/badminton/for-klubber/aktiviteter-og-traeningstilbud/voksne/badmintonfitness-nyt-liv-i-hallen.
Ketchersport nedsætter risikoen for tidlig død: https://www.dgi.dk/badminton/badminton/artikler/ketsjersport-nedsaetter-risikoen-for-tidlig-doed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rytmisk opvarmning og lanciers

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Styrketræning og SRO + ski

Forløbet omhandler:
Eleverne skal vha. biologi A og idræt B udvælge en patientgruppe og udarbejde et teoretisk begrundet styrketræningsprogram til patienterne.

Faglige mål idræt B:
Den teoretiske del
- Anaerob træning, herunder:
- Eleverne skal selv kunne redegøre for generelle betegnelser og definitioner inde for arbejdsfysiologi i forbindelse med anaerob træning.
- Eleverne skal kunne redegøre for og gennemgå den anaerobe energiomsætning i kroppen (hhv. fra glykolyse, frit ATP og KrP), samt kunne vurdere den primære ”energikilde” i et givent anaerobt arbejde.
- Eleverne skal kunne redegøre for hvilke anaerobe parametre, som ændres ved træning, samt vurdere indflydelsen af de enkelte elementer.
- Eleverne skal kunne forklare den anaerobe præstationsevne, og kunne analysere hvilke fysiologiske parametre, som har betydning for denne.
- Eleverne skal kunne udarbejde et detaljeret træningspas, som har til formål at forbedre de anaerobe mekanismer.
- Eleverne skal kunne redegøre for både anaerob tolerancetræning, anaerob produktionstræning og anaerob hurtighedstræning, samt vurdere udbyttet heraf.

Skeletmusklens opbygning
Neural aktivering af muskelfibre
Muskelkontraktion/tværbrocyklus


Den praktiske del:
Arbejdskravsanalyse
Træningsplanlægning
Styrketræning
Teoretisk kendskab til- og praktisk planlægning af forskellige typer styrketræning med forskellige målsætninger, herunder
- Muskel udholdenhed
- Muskelvækst/hypertrofi
- Eksplosiv styrke (+ spændigheds træning)
- Maksimal styrke

Udførsel af selvvalgt type af styrketræning.
Casearbejde.


SRO færdigheder:
- Træning i at uføre en problemformulering og problemstillinger
- Træning i strukturering af SRP
- Træning i at lave et mundtligt oplæg

Læst pensum:
C-det er idræt (pdf); s. 212-219. Styrketræning.
IdrætB-idrætsteori:
Kap. 5.1 og 5.2
s. 161-163 Nervesystemets opdeling
s. 169-172 rekruttering af muskelfibre
s. 174-188 Musklernes opbygning og funktion
s. 177-183 Muskelkontraktionen
s. 181-183 Musklens fibertypesammensætning

Supplerende materialer:
DIF hæfte Styrketræning
TD hjemmeside

Ski
- Langrend
- Slalom
Bevægelsesanalyse og arbejdskravsanalyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Salsa og sundhed2

Formålet med salsaforløbet er at opnå en grundlæggende forståelse
af de centrale elementer i salsa. I det første modul vil hovedvægten være på dansens
trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme
og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv med hjælp fra din lærer.

Faglige mål for forløbet:
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for salsa
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken, herunder begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Variationer:
Spot Turn
She Goes, He Goes, She Goes
Cross-Body Lead
Cross Body Lead, Spot Turn
Windows
Cradle (In and Out)
Cross body lead med The Hair Comb
Cross-Body Inside Turn
Sombrero
Supplerende variationer (ikke obligatoriske): Setenta! og The Enchufle

Teori:
Salsa teori fra Grundbog i idræt c.
Faser i et motorisk indlæringsforløb
KRAM faktorerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt_aerob træning

Overordnede faglige mål for træningsprojektet:
I læreplanen står der at eleven skal kunne:
- Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
- Demonstrere korrekt brug af faglige termer

Formål
At eleverne får et indgående kendskab til træningsplanlægning og træningsfysiologi, herunder især aerob træning. Denne viden skal anvendes I praksis, hvor et løbeprogram skal laves, gennemføres og evalueres. Der er tydelige sammenfald mellem den teoretiske og praktiske undervisning.
I den praktiske undervisning fokuseres på aerob konditionstræning. Den teoretiske del består af træningsfysiologi, med fokus på aerob energiomsætning og træning.

Øvrige faglige mål

Den teoretiske del:
Eleven skal:
- Kunne redegøre for generelle betegnelser og definitioner inden for arbejdsfysiologi i forbindelse med aerob træning.
- Kunne redegøre for og gennemgå kredsløbet, herunder hjertet og blodet, samt kunne redegøre for hvilke parametre, som reguleres ved arbejde.
- Kunne redegøre for hvilke centrale og perifære aerobe parametre, som ændres ved konditionstræning, samt vurdere indflydelsen af de enkelte elementer.
- Kunne forklare den aerobe præstationsevne, og kunne analysere hvilke fysiologiske parametre, som har betydning for denne -  herunder bla. kondital, iltoptagelse samt aerob kapacitet og aerob effekt.
- Kunne redegøre for den aerobe energiproduktion i skeletmusklerne

Den praktiske del:
- Eleverne skal kunne udarbejde et detaljeret træningspas, som har til formål at forbedre de aerobe mekanismer.
- Eleverne skal kunne redegøre for både kontinuerlig træning og intervaltræning - herunder kunne give eksempler på konkrete intervaller inkl. tid, intensitet og pauselængde.
- Eleverne skal kunne redegøre for både aerob lavintensitetstræning, aerob moderatintensitetstræning og aerob højintensitetstræning, samt vurdere udbyttet heraf.
- Eleverne skal kunne redegøre for træning med pulszoner
- Eleverne skal have kendskab til opbygningen af et pulsboldspil som har til hensigt at øge kondition.
- Eleverne skal have kendskab til direkte og indirekte test af iltoptagelse og kontital.

Materialer:
Idræt B - idrætsteori
s. 199-208: Iltforsyning, kredsløbets og hjertets opbygning
s. 227-231: Aerob træning
s. 231-238: Fysiologiske effekter af aerob træning
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Basketball og teampsykologi

Praktik: Basketball
Teori: Idrætspsykologi, roller og motivation.

Formål:
At eleverne får et indgående kendskab til idrætspsykologien, herunder team, roller og motivation. Denne viden skal anvendes i praksis i basketball. Eleverne afprøver hvad det vil sige at arbejde som et hold med de sociale faktorer der er på spil, samt på de tekniske og taktiske elementer I basketball.
Der er tydelige sammenfald mellem den teoretiske og praktiske undervisning samt en stor overførbarhed fra sidste forløb om træningsfysiologi.
Ud fra den teoretiske undervisning, bliver eleverne i stand til at sammensætte spil/øvelser i basketball med udvalgte temaer fra idrætspsykologien og fra aerob og anaerob træning, således at basketball kan benyttes som fysisk træning af udvalgte elementer.

Faglige mål:
Eleven skal:
- beherske grundlæggende tekniske færdigheder
- kunne modtage og omsætte fejlkorrektur
- få en forståelse for spillets grundlæggende taktiske elementer
- videreudvikle kropsbevidsthed
- kende spillets vigtigste regler

Indhold:
Opvarmningsøvelser med bold

Tekniske færdigheder:
Forskellige typer afleveringer (bryst, studs, 1-hånd)
Driblinger (inkl. crossover dribling)
Layup
Stående skud (BEEF)
Standsning i totaktsrytme og jumpstop
Pivotering

Introduktion af spilrelevante taktiske elementer, herunder:
”Triple threat”
Positionering på banen
Cuts (V, L og backdoor)
Scren & roll
Fast break
Box out forsvar (rebound)

Introduktion til zone og personligt forsvar (inkl. "gun position")

Kompetencer:
- sociale kompetencer
- kropslige kompetencer (idrætstekniske færdigheder)

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, teknikøvelser 2-2, taktik par- og gruppe.

Evaluering:
Løbende evaluering samt afsluttende forløbsprøve, hvor mange af de tekniske elementer indgår i en færdig konstrueret bane.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Hip hop-ind i historien

Formål:
At eleverne får et indgående kendskab til rytme, takt og koreografi med særligt fokus på dansegenren hiphop. Eleverne skal kunne tilegne sig foreviste hiphop koreografier, og selv arbejde med at lave korte hiphop koreografier. Derudover skal de demonstrere forståelse for musiktælling og hvordan denne forståelse kan omdannes til brug ved udarbejdelse af en koreografi..
Ud fra den teoretiske undervisning, bliver eleverne i stand til at redegøre for udviklingen af idræt og sport i Danmark, samt redegøre specifikt for hiphoppens udvikling og karakteristika.
Desuden har vi haft besøg af undervisere fra Gotved instituttet som har afholdt en workshop omkring gymnastikkens udvikling i Danmark, med fokus på Helle Gotved gymnastikken.

Læringsmål i teori:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse og udvikling.
At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
At eleverne får kendskab til formskema og kan følge takten i musikken samt starte på 1-slaget
At eleverne opnår et godt kendskab til figuren om “faser i motorisk læringsforløb”
At eleverne får indsigt i/overblik over den basale idrætshistorie i Danmark

At eleverne opnår kendskab til Den svenske (Ling) gymnastik, den danske (tyske) gymnastik og sport – Udbredelse og betydning.
Idrættens historiske organisering og forbundenes formål.
Opfattelse af sundhedsbegrebet og sundhedstilstanden i samfundet i det 20. århundrede. Udviklingen i idrætsfaciliteter fra begyndelsen af det 20. århundrede og frem.

Faglige mål i praktik:
- At eleverne får en forståelse for- og kan udvise hiphop genrens karakteristika, herunder være groundede, nede i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude
- At eleverne kan beherske grundlæggende hiphop bevægelser inkl.:
- bounce,
- isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. isolationer og body rolls.
- swag walk
- forskellige poses (både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse)
- At eleverne kan koordinere både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye trin og koreografier
- At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
- At eleverne kan sammensætte bevægelser og trin til en koreografi
-  At eleverne kan modtage og omsætte feedback
-  At eleverne videreudvikler kropsbevidsthed

Kreativitet og koreografidannelse, herunder:
- Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
Sammensætte både nye og kendte bevægelser i en koreografi
- At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
- vise indlevelse og koreografihukommelse

Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge sig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow samt vende tilbage til koreografien efter udfald.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Bordtennis og idrættens organisering

Formål
Formålet med forløbet er at eleverne kan udføre grundslagene med en korrekt teknik, samt variere grundslagene med fart, skru og placering. Derudover skal eleverne gennem forløbet opnå kendskab til hvordan idrætten er organiseret i Danmark, herunder specifikt på bordtennis’ placering i det danske idrætsbillede.

Faglige mål
Hvad skal eleverne kunne praktisk?
- kende slagene serv, bh- og fh-kontra, bh-prik, fh- og bh-stik, fh-loop og smash, herunder batvinkel, slagfase og træfpunkt.
- beherske de ovennævnte slag med sikkerhed i isolerede øvelser.
- beherske benarbejdet til de forskellige slag
- rimelig beherskelse af skru, fart og placering af boldene i udvalgte slag
- kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- kunne udføre de relevante slag afhængig af boldens placering i kamp
- have en taktisk forståelse af boldens og egen placering på/ved bordet i kamp
- være bekendt med de grundlæggende regler i bordtennis (single og double)

Hvad skal eleverne kunne teoretisk?
- kunne redegøre for idrættens organisering i Danmark, herunder den historiske baggrund for de to store idrætsforbund.
- redegøre for bordtennissportens opståen og placering i det danske idrætsbillede.
- analysere udviklingen i medlemstal inden for bordtennis over en årrække, samt for køn og aldersgrupper.
- vurdere årsagerne til de udviklinger der ses i medlemstallet for bordtennis (og andre klassiske foreningsidrætter) over de seneste 30 år.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Kickboxing

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer