Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Z - EUD årsopgørelser i Lectio
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Emil Müller Ralsted
|
|
Hold
|
co_2025 Id/2hf3g (co_2hf3g Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Moderne træning
Formål:
At eleverne får en grundlæggende viden og færdigheder inden moderne træningsmetoder indenfor det aerobe felt. Grundlæggende viden og færdigheder omfatter udarbejdelse af aerobe træningsprogrammer indenfor triatletiske discipliner (Løb, cykling og svømning), samt udarbejde af sundhedsprofiler.
Praktiske læringsmål:
- At kunne planlægge og udføre grundlæggende aerobe træningsprincipper indenfor løb, cykling og svømning.
- At kunne udføre aerobe tests (Harvards steptest, BIP-test og Coopertest)
- At kunne udføre diverse sundhedsmålinger (BMI, T/H-ratio, blodtryk, sundhedsmåling med tanita-vægt)
- At kunne fremvise god fysisk kapacitet i en 1/10-ironman
Teoretiske læringsmål:
- At kunne lave en sundhedsprofil med relevante målinger og tests
- At kunne redegøre for forskellige aerobe tests (Coopertest, BIP-test og Harvard Steptest,) og herunder beskrive hvad en direkte/ indirekte test, samt en makimal og submaks-test.
- At kunne redegøre for iltens vej igennem kredsløbet (lunger, blod, hjertet og musklerne)
- At kunne redegøre for grundlæggende aerobe begreber (Maksimal iltoptagelse, udholdenheden, slagvolumen, puls, minutvolumen, kondital, RQ-værdi, glykogenlager)
- At kunne udføre og argumenter for valg i en arbejdskravanalyse
Litteratur:
- Grundbog i Idræt C - Test og træning S. 90-95 OG Idrætportalen - Harvard steptest (Samlet PDF-fil på Lectio)
- B - For bedre Idræt - Aerobt arbejde: S. 67-90
- Din Idræt C - Skabelon for arbejdskravanalyse - (PDF-fil)
Videoer:
Biotech Academy: Iltens vej rundt i kroppen: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9KXjbsw_doI&cbrd=1
Ekskursioner:
- Tur til Rørvig Kajak Klub (SUP og kajak) som en introduktion til Idræt B, samt et blik ind i moderne aerobe træningsmetoder.
- Deltagelse i Odsherred Stafetten
- Idrætstur til Nørre Vorupør - Eleverne blev introduceret til surf, SUP, mountainbike, løbe og åbent vand svømning.
Produkt:
- Praktisk: Forløbet afsluttes med en 1/10-ironman (380 meter svømning, 18 km cykling og 4 km løb)
- Teoretisk: Arbejde med aerob træningscase
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Det Ultimative forløb
Formål:
At eleverne opnår grundlæggende viden og færdigheder indenfor ultimate og teamudvikling. Grundlæggende færdigheder omfatter håndtering af diverse kasteteknikker og bevægelsesmønstre i ultimate. Grundlæggende viden omfatter viden om teamudvikling, kohæsion (sammenhold), træningsklimaer, motivation, spændingsregulering og de grundlæggende regler i ultimate. Forløbet er sammensat, således at der en meget tæt forbindelse mellem teori og praksis.
Praktiske læringsmål:
- At kunne genkende og udføre grundlæggende greb (Baghåndgreb og pistolgreb), gribeteknikker (Pandekage og pincet) og kast i ultimate (Baghåndskast, forhåndskast og hammerkastet)
- At kunne genkende og udføre hensigtsmæssige bevægelsesmønstre på banen - Både offensivt (Cuts) og defensivt.
- At kunne pivoterer hensigtsmæssigt i forbindelse med afleveringer
- At kunne spille det færdige spil med et godt flow, samt at udvise fairplay i henhold til ultimates ånd.
- At de uddelte teams selvstændigt kan planlægge og varetage træningsøvelser i ultimate.
Teoretiske læringsmål:
- At kunne redegøre for ultimatereglerne (Udereglen, Døm-selv-princippet, pointsystem, erobringer, ende-byt ved scoringer, kontaktfri og pivoteringer)
- At kunne redegør hvilke fokuspunkter der er i de forskellige kast.
- At kun redegøre for ultimates historie og ånd.
- At kunne redegøre og anvende teorier om motivationstyper (Ydre, introjiceret, identificeret, integreret og indre motivation)
- At kunne redegøre og anvende teorier om målsætninger (Procesmål, præstationsmål og resultatmål) og målorienteringer (Konkurrence- og opgaveorienteret, samt mestring- og konkurrenceklimaer).
- At kunne redegøre for hvad et team er og hvilke faser i et team typisk gennemgår, samt hvilke rolle kohæsion har på et teams.
- At kunne redegøre for hvorledes spændingsniveauer kan reguleres
- At kunne udføre og argumenter for valg i en arbejdskravanalyse af ultimate
Litteratur:
- B - For bedre Idræt - Motivation, målsætning, målorienteringer, træningsklimaer og spændingsregulering: S. 137-152
- B - For bedre Idræt - Teamet, teamets udvikling, kohæsion og roller: S. 155-166.
- Yubio C+B - Ultimates regler og historie: S. 583-587 (PDF-fil)
Produkt:
- Praktisk og teoretisk: Forløbet afsluttes med en kåring af en endelig vinder af Det Ultimate forløb - Vinderholdet findes på baggrund af teoretiske og praktiske point indsamlet i løbet af forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972637812",
"T": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972637812",
"H": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972637812"
}