Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Z - EUD årsopgørelser i Lectio
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Susanne Ankjær Klavsen
|
|
Hold
|
co_2025 id/hf (co_1hf id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning til Musik
Opvarmning (Musik og bevægelse) og musikteori
Formål:
-At lære de basale principper for fremstilling af et opvarmnings program til musik og herunder at lære om basal musikteori.
-At skrive en synopsis over programmet
-At fremføre programmet for og med holdets deltagere.
-At få feedback på produktet mhp. forbedringer
Indhold:
Der undervises i basal musikteori mhp. at kunne finde og bruge musik til opvarmningsprogrammer. Desuden undervises der i vigtige principper for sammensætning af et målrettet opvarmnings program.
Kernestof: Grundbog idræts C - systime side 10-13 + suppl. materiale i forhold til musiktælling og valg af passende musik til øvelse og intensitet (udleveret materiale).
Materialer:
Musik efter eget valg og kroppen som redskab. Evt. måtter og små redskaber.
Metode:
Efter lærerstyret oplæg arbejdes der i projektgrupper, der udvikler et program efter en kravanalyse og nedskriver det i en synopse. Det færdige program skal vises for og med de øvrige holddeltagere. Herved trænes eleverne i at fremvise et produkt foran andre.
Produkt:
Målrettet opvarmnings program til musik
Synopsis over programmet og musikvalg
Evaluering:
Synopsen læses og vurderes af læreren. Opvarmningsprogrammet vurderes og evalueres i fællesskab, hvor programmet fremlægges i klassen og læreren giver en sammenfattende karakter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Badminton
Badminton (Klassiske og nye idrætter) + relevant træningsteori
Formål og indhold:
Basal teknik og taktik i badminton. Der trænes greb (forhånd og baghånd), slagteknikker i forhånd og baghånd, såvel forsvars- og angrebsslag. Placering på banen og benarbejde indøves og forskellige taktikker i både single og double trænes.
Desuden afprøves en række opvarmningsøvelser og legprægede aktiviteter.
I forløbet indgår teori om spændstighed (styrke), aerob og anaerob træning.
Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og
idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige,
idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fjerboldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning
Faglig læsning/pensum : Grundbog idræt C systime side 79-86 og side 168-170 (aerob og anaerob energilevering)
Arbejdsformer
Individuel, parvist og i grupper á 4 spillere
Evaluering
Løbende feedback + ved kampe
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Floorball
Floorball - Færdighedsområde : Bold
Der arbejdes med de grundlæggende tekniske slag, greb mv.
Der arbejdes med tæmning, boldkontrol, dribling i små spil situationer.
Spilhjulet introduceres og der arbejdes med de muligheder, der ligger i at ændre i spillet via spilhjulet.
Regler og bane mv. gennemgås og hver lektion afsluttes med det "færdige spil". (Link til grundlæggende regler)
Teori: er Aerob/anaerob energilevering kobles til Floorball , roller i idrætten, ligesom at spilhjulet introduceres. (udlevereret materiale - gennemgået i lektionerne under den praktiske undervisning).
Kernestof: Energiomsætning, fysisk træning (herunder hurtighed, kondition, styrke og mobilitet). Spillets regler, teknik og taktik. Spilhjulet.
Faglig læsning: Idræt c bog Systime side 168-170, samt side 171-173 (ilttransport, hjertekredsløb og minutvolumen).
Der udleveres materiale omkring "roller i idræt".
Faglige mål: udvikling af elevernes tekniske spillefærdigheder og det taktiske i spillet. Spilhjulet bliver introduceret og eleverne skal arbejde med alternative spilsystemer indenfor floorball. Dette for at udvikle elevernes egne færdigheder i at se spil muligheder og udvikling af spil generelt.
Gruppe arbejde med drejebøger og progression af spillet fra begynder til de færdige spil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crossfit (nye og klassiske)
Crossfit:
Kernestof:
- Historien (hum. idrætsteori)
- Hjertekredsløb
- Anatomi side149-164 (muskelbevægelse og gennemgang af store muskler og deres placering)
- Styrketrænings teknikker - Herunder 1. Den knædominante, 2. Den hoftedominante, 3. pres, 4. træk (videoer og fysiske gennemgang med øvelser)
- Vi arbejder med den kardiovaskulære træning og medfølgende idrætsteori (hvor undervisning i aerob og anaerob gentages).
Idræt C -bogen systime side168-177 + Anatomi side 149-164
Faglige mål:
Eleverne skal introduceres til funktionel træning.
De skal have kendskab til fire grundlæggende bevægemønstre:
- Det knædominante bevægemønster,
- Det hoftedominante bevægemønster,
- Træk og
- Pres
De skal kunne genkende bevægemønstrene i de funktionelle øvelser og udføre bevægemønstrene teknisk korrekt.
Eleverne skal have kendskab til enkelte intervalprincipper, og slutteligt skal eleverne sammensætte en alsidig WOD, som gennemføres med holdet.
Og vi afprøver også AMRAP - så de kan vælge om de sammensætter deres drejebog som en WOD eller en AMRAP
Vi arbejder lærerstyret i tekniktræningen og eleverne arbejder i grupper med de tekniske færdigheder og lærer at rette hinanden udfra gennemgåede fokuspunkter.
Forløbet afsluttet med, at eleverne fremlægger (alle deltager) deres WOD eller AMRAP.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972638239",
"T": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972638239",
"H": "/lectio/6987/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75972638239"
}