Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Maria Kirstine Husum
|
|
Hold
|
2023 SP/2 (1g SP/2, 2g SP/2, 3g SP/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Spansk 1
Introduktion til grundlæggende spansk.
Vi har fulgt begyndersystemet Caminando + øvebog.
Vi har læst og arbejdet med kap. 1- 8 og forventer at fortsætte med begyndersystemet de første måneder af 2.g.
Grammatiske emner:
Artikler
Præsens
Perfektum (haber + -ado/-ido)
Nær fremtid (ir a + inf.)
Estar + gerundium (ex. estoy jugando al fútbol)
Tener que + infinitiv (ex. tengo que jugar al fútbol)
Adjektiver
Anbefalet sommerferietræning: Busuu / Duolingo
Youtubekanal om yndlingsemnet
Chat på spansk ChatGBT
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bienvenidos :)
-
Lydfiler til Caminando
-
Verber
-
Clausen, Waldenström, Westerman, Wik-Bretz: CAMINANDO GRUNDBOG + CD; sider: 11-12, 15-21, 28-29, 31-34, 37-39, 46-48, 50-53, 55-57, 64-65, 68-69
-
El género masculino y femenino en español
-
Lydfil 16
-
Lydfil 18
-
Los verbos
-
Lydfil 20
-
En la cafetería
-
Øvebog - kopi
-
La ropa
-
Youtube
-
Marc Anthony - Vivir Mi Vida | Music Video, Song Lyrics and Karaoke
-
TEST
-
Lydfil 32
-
Me gusta
-
ProfedeELE- La familia
-
slides med kongefamilien
-
Hitverber
-
ProfedeELE - acciones habituales
-
Quizlet - el aspecto físico
-
Descripción física
-
Caminando 4a
-
Minlæring
-
Perfektum
-
Los muebles
-
HUSK HUSK HUSK en bog!!!
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
44 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Hispanohablantes en Dinamarca (EKSAMEN)
Hispanohablantes en Dinamarca (EKSAMEN)
I dette forløb skal vi arbejde med spansktalende fra forskellige dele af verden bosat i Danmark.
Gennem udsendelsen Dinamarca, espíritu, hygge. Vi ser på 6 individers historie og deres baggrund for at bo i Danmark. Hvad vælger de at fremhæve ved Danmark og dansk kultur, og hvilke forskelle til deres oprindelsesland påpeger de.
Undervejs undersøger vi vores egne fordomme og forestillinger.
Forløbet afrundes med eksempler på, hvad der tiltrækker ved Danmark, og vi ser filmen Perdiendo el norte, om to spanske immigranter og deres møde med tysk arbejdsmarkedskultur. Filmen karrikerer de to nationaliteter, men præsenterer også "immigranten" og dennes forventninger, drømme og håb for fremtiden og mødet med virkeligheden som immigrant i en ny sproglig og kulturel kontekst.
Faglige mål:
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog i det daglige arbejde.
Materialer:
- Hispanohablantes en el mundo: ”Dinamarca, espíritu, hygge” (RTVE.es, 2019) (5 sider)
- “Alba, 19 años: Los idiomas son fundamentales para conectar personas y culturas”, España mañana, Kasper Kloch, Forlaget Columbus (2 sider)
- Entre tres paises, s. 34-39 i Nuevos retratos, Ole Loumann, Gyldendal, 2010. (2 sider)
- Usos y costumbres de España, s.38-39 i España: Hechos y cultura, Annie M Pedersen, L&R Uddannelse, 2014 (2 sider)
- La generación de los mil euros, s. 17-23 Nuevos Retratos, Ole Loumann, Gyldendal 2010 (3 sider)
- Trabajar en Dinamarca - delivery con Wolt, Diego de la Luna, https://www.youtube.com/watch?v=Ewmnp1dwGHA (1 side)
- Perdiendo el norte, Film 2015 (3 sider)
- Gloser: Quizlet - hispanohablantes: https://quizlet.com/dk/933133151/hispanohablantes-en-dinamarca-mh-flash-cards/ (1 side)
- Ordbogen.com
Omfang: 19 sider (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Chile - no hay país más diverso
Chile - no hay país más diverso
I forløbet arbejder vi med forskellighederne i Chile. Vi tager udgangspunkt i 1.kap. i Retratos chilenos, hvor landet, dets geografi og kendte personer indtroduceres. Herefter undersøger vi de to overordnede ideologiske fløje som stadig i nogen grad gør sig gældende i landet ved at læse manuskriptet til filmen Machuca - og se filmen.
Vi fokuserer på de tre centrale personers venskab (Pedro Machuca, Gonzalo Infante og Silvana) og diskuterer, hvem der bedst kan betegnes som hovedpersonen i filmen.
Materialer:
Retratos chilenos, kap.1 s. 7-19 (7 sider)
Filmen Machuca (2 sider)
Machuca, Andrés Wood v. Inge Margrethe Clausen, Gyldendal 2006
“Om Chile - den politiske situation før og under Salvador Allende”, s. 65-70 i Machuca (2 sider)
Sydamerika med Simon Reeves (3 - 0.00-46.00): Perú & Bolivia (5 sider)
Omfang: 19 timer (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
El gran cocinero
Gruppevis forberedelse af spansk ret.
Fremstilling og præsentation af spansk mad og bedømmelse ved ekstern dommer.
Videopræsentation af projekt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
La cocina peruana (EKSAMEN)
La cocina peruana (EKSAMEN)
El Perú: La gastronomía peruana (Eksamen)
Forløbet omhandler Perú og tager udgangspunkt i bogen "Vale un Peru". Vi arbejder først med et historisk overblik, og introducerer til præcolumbiansk historie med animationsfilmen Pachamama. I filmen præsenteres en række særlige kendetegn ved incakulturen, og livet i Andesbjergenes højland.
Dernæst arbejder vi med gastronomi, som en måde at formidle Perus mangfoldighed. Kokken Virgilio Martinez sammensatte en menu, der repræsenterer de forskellige højdemeter i Perú, både på råvarer, kultur, diversitet og udseende, og han fik overvældende succes. Med restauranten Central har han åbnet befolkningens øjne for værdien af Perus naturligt forekommende spiselige råvarer, som ofte findes i hundredevis af varianter, takket være inkaernes landbrugsteknikker.
Endelig ser vi på Perus afgrøder og superfoods.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Materialer:
- Kompendium til Peruforløb: Vale un Peru, s.8-17; 60-65; 70-73 (7 sider)
- Quizlet: La cocina peruana: https://quizlet.com/646839305/la-cocina-peruana-flash-cards/ (2 sider)
- Pachamama (Film 2019) - se den med nedsat hastighed for at træne lytteforståelse (3 sider)
- Delia Ackerman: La quinua y la kiwicha son desaprovechadas en el Perú. Entrevista. El Comercio Perú 19 – 07 – 2021 (2 sider)
- Chef’s Table – Virgilio Martinez, Netflix 2024, Sæson 3 (3 sider)
- Canción: Bomba Estereo: Tierra (2021) (1 side)
- Ordbogen.com
Omfang: 18 sider (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Frida Kahlo
Frida Kahlo
I forbindelse med filmfestivalen UNG:DOX ser vi dokumentaren "Frida" i Palads. Filmen som er filmet meget poetisk og med autentiske filmklip, fortæller om Frida Kahlos liv, både om de personlige tragedier og hendes poltiske og feministiske holdninger.
Vi læser en introduktion til Mexicos historie inden filmen og arbejder med ProfeDeELEs opgaver om Frida. Vi slutter forløbet af med et kreativt produkt og en præsentation af produktet på spansk.
Materialer:
Kompendium:
Diego, Frida y Mexico, s. 29-31, 66-73, 77-79 i M. Havsteen, E.M. Brink, Gyldendal 2002. (5 sider)
Frida, dokumentar af Carla Gutierrex 2024, set på UNG:DOX, (4 sider)
Frida furiosa; Magasinet Kunst: nr.5 2013, s.26-29 (7 sider)
ProfeDeELE - Frida Kahlo: https://www.profedeele.es/actividad/frida-kahlo/ (2 sider)
Elevcollager (4 sider)
Omfang: 22 timer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Un poco de historia española
Un poco de historia española
Først læser vi et historisk overblik over den spansk historie fra 1492 til i dag. Derefter vælger eleverne gruppevis et klassisk maleri af en Spaniens store malere, som de beskriver mundtligt og sætter i historisk kontekst.
Materialer:
Galería: Om Eduardo Cano de la Peña; Antonio de Pereda, Bartolomé Esteban Murillo, Francisco de Goya Lucientes. (10 sider)
Caminando, Systime 2009, s.121-126 (4 sider)
Omfang: 10 sider (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Almodovar y las mujeres (EKSAMEN)
Almodovar y las mujeres (EKSAMEN)
I dette forløb skal vi se to af Pedro Almodovars film. Vi har valgt to af hans film, som begge har Penelope Cruz i hovedrollen eller hvor hun spiller en central rolle.
Vi indleder med Todo sobre mi madre (1999) og fokuserer her på kvinderne og de mange forskellige roller de hver i sær spiller i deres liv. Vi karakteriserer personerne og finder masser af beskrivende adjektiver.
Herefter sammenligner vi Todo sobre mi madre med Volver (2006), og finder tematiske modsætninger.
Vi undersøger, hvad der karakteriserer Almodovars film, både i udtryk og indhold. Begge produktioner fokuserer på kvinder som stærke kræfter og bærende i den spanske familien og indeholder i kraft af deres fravær en kritik af mænds rolle i samfundet. Vi sætter derfor også Almodovar ind i en historisk kontekst, og ser på filmene som et oprør mod det traditionelle Spanien.
Materialer:
Quizlet - Nøglegloser til film af Almodóvar:
https://quizlet.com/dk/1078583819/todo-sobre-mi-madre-flash-cards/?funnelUUID=860520de-20d2-4cd5-a54e-7ebbfe103a2f (1 timer)
Todo sobre mi madre. Film og uddrag af drejebog til Todo sobre mi madre. (8 timer)
Volver, film af Pedro Almodóvar (7 timer)
Europæiske divaer: Carmen Maura
https://www.dr.dk/drtv/se/europaeiske-divaer_-carmen-maura_213277 (1 time)
MH slides om Pedro Almodóvar: https://docs.google.com/presentation/d/1dCXNNJ-5JY7LlVKW2PAV4GKLEw9cqXQlLjKyDiLljkg/edit?usp=sharing
Omfang: 17 timer (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
La Guerra Civil Española (EKSAMEN)
La Guerra Civil Española (EKSAMEN)
Vi arbejder med en del af Spaniens historie, som er definerende for spansk selvforståelse og identitet og for mange aktuelle konflikter fx. Kataloniens selvstændighed, gadenavne og monumenter.
Vi arbejder med ideologierne fascisme og socialisme, personen General Franco og las dos Españas. Endvidere undersøger vi det moderne Spanien og kampen for retten til en historie. Herunder El pacto del Olvido, La ley de Amnistía, La ley de memoria histórica.
Eleverne skal kunne:
- definere ideologierne fascisme og socialisme
- kunne redegøre for den katolske kirkes rolle
- kunne forklare kvinders status i det traditionelle spanske samfund
- genkende problemstillingerne fra borgerkrigen i en aktuel film (produceret af Almodóvar)
Andre faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger - præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
Materialer:
Gloser: Quizlet:
https://quizlet.com/dk/1077217749/las-dos-espanas-flash-cards/?funnelUUID=ca9e0349-813c-4960-958d-95a97a574369 (2 timer)
“La Guerra Civil española” af Helene Caprani, Columbus 2024
6-15, 22-41, 112-118, 132 (15 timer)
Las dos Españas; Antonio Machado, 1912, s.9 i “La Guerra Civil española”, Helene Caprani Columbus 2014. (1 time)
Videoer:
Antonio Machado - Frases que te serán útiles en tu vida: https://www.youtube.com/watch?v=xw1Qb4B_Nkw (2 timer)
Borgerkrigen på 10 minutter:
https://www.youtube.com/watch?v=fVehiOlgoUA (1 time)
El franquismo:
https://www.youtube.com/watch?v=BCrCOFBOM1M (1 time)
Hyldest til Franco -
"Estos son los hitos que marcaron la vida de Francisco Franco | Franco. La vida del dictador en color"
https://www.youtube.com/watch?v=LstUwr_KLwQ ( 1 time)
Pablo Neruda: Explico algunas cosas: (3 timer)
https://www.youtube.com/watch?v=zZg99IPKghc
- Trailer til El silencio de los otros: (1 time)
https://www.youtube.com/watch?v=i3ZEb8A6VKE
- El maestro que prometió el mar, Film, Paricia Font 2023 (7 timer)
- El maestro que prometió el mar (Delprøve 1 + 2) (4 timer)
Omfang: 25 timer (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Antonio Machado y frases útiles
-
Medbring pronomenhæftet
-
Caprani, Helene: LA GUERRA CIVIL ESPAÑOLA, Forlaget Columbus; sider: 6-9, 11-13, 15, 22-24, 29-30, 33-35, 114-115
-
Las dos Españas
-
Rosenkilde, Eva; Bache Stine.: AQUÍ ESTÁ, Gyldendal; sider: 1
-
Gloser
-
Husk en fordybelsesbog!:)
-
Los dos bandos
-
La Tierra tiene memoria (Castellano)
-
“The Silence of Others”: New Film Warns Against Spain’s Fascist History Repeating Itself
-
Explico Algunas Cosas - - Pablo Neruda - Video Lyric con Letra y con voz de Neruda
-
krig & kviz
-
Madres paralelas --> El maestro que prometió el mar
-
El maestro que prometió el mar
-
grammatik
-
Undervisningsevaluering i Spansk (MH) - Opinoma
-
Delprøve 1 - færdig
-
Verbalperifraser
-
Hitverber
-
Delprøve 2 påbegyndes
-
Værkstøjskassearbejde og leg
-
Hitverbernes betydning
-
Minlæring - lidt af alt muligt
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Inmigración ilegal en EEUU (EKSAMEN)
Forløbet tager udgangspunkt i filmen Sin nombre, der handler om latinamerikanere, der rejser mod USA med drømmen om flere muligheder og bedre levevilkår i USA. I filmen følger vi Sayra, en ung pige fra Honduras, som rejser på taget af godstoget "La Bestia", som transporterer tusindvis af migranter gennem Mexico. Migranternes rejse er fysisk udfordrende og fuld af farer fra bl.a. rivaliserende bander, og de balancerer hele tiden mellem håb og håbløshed.
Vi undersøger forskellige såkaldte "push og pull-faktorer" til at migrere og søge lykken i USA, og ser på "den typiske latino" i USA. Endelig ser vi på, hvordan latinoer vinder frem med en ny status, illustreret med SuperBowl Halftime Show med Bad Bunny.
Eleverne skal på spansk kunne:
- redegøre for push og pull faktorer i forhold til migration mellem Syd-og Nordamerika
- forklare spillereglerne i bandemiljøet som det afspilles i Sin nombre
- redegøre for og karakterisere modstander-og hjælperforhold undervejs på rejsen mod USA
- forklare baggrunde opmærksomheden omkring Bad Bunnys optræden ved Super Bowl
- på samtalefærdigheder og kommunikationsstrategier
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
Materialer:
Sin nombre, Film af Cary Fukunaga, 2009 (10 sider)
Papeles mojados, sangtekst af Chambao 2007 (1 sider)
Retratos latinos en California: s.6-13, Systime 2012 (2 sider)
T--Noticias: Uno de cada 5 en EEUU se identifica como Latino (1 side)
Nordamerika med Simon Reeves (3): California (1 side)
Nordamerika med Simon Reeves (4): Texas og Mexico (4 sider)
Shakira y Fuerza Regida: El Jefe . (1 side)
Halftime Show 2026, Bad Bunny (2 sider)
Omfang: 22 timer (forstået som timer jf. vejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58448171489",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58448171489",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58448171489"
}