Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Gitte Therkelsen
|
|
Hold
|
2023 Id/a (1a Id, 2a Id, 3a Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Badminton
Vi arbejder primært med basale badmintonteknikker, slag, benarbejde samt forspænding
Formål:
Grundlæggende indføring i teknikken, herunder forskellige server, slag, benarbejde samt forspænding, spændstighed og hoppehøjde. Først læres de basale greb, høj serv og clearslag. Derefter udvides slagrepertoieret (lige slag) med drop, lop, netdrop, kort serv, smash, baghåndsserv og benarbejdet bygges på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil. Der arbejdes primært på halv bane, da faciliteterne ikke tilbyder fuld bane i undervisningen.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
1. Modul: Grib, høj serv og intro til clear
2. Modul: Clear, drop og lob (benarbejde)
3. Modul: Kort serv og netdrop (benarbejde)
4. modul: Forspænding, testning
5. modul: Smash, regler og spil
6. Modul: Drejebøger og forløbsprøve
7. Modul: holdturnering
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene lang/høj serv, korte serve, clear, drop, lob, netdrop og smash med korrekt grib
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen samt forspændingshop
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af clear, drop, netdrop, lob, smash, kort serv og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Jive
Formålet med JIVE forløbet er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af dansen. I det første modul vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få fin-pudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv med hjælp fra din lærer.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, knæ og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner og danse med forskellige partnere
NIVEAU:
En toppræstation er kendetegnet ved:
sikker rytmisk forståelse
sikker og varieret jive i frit flow
Udførsel af de sværere variationer med rette kropspositioner og i takt til musikken
selvstændig anvendelse og sammensætning af de gennemgåede grundtrin
En mellem præstation er kendetegnet ved:
at man kan holde rytmen
at man i lavt tempo kan lave forskellige variationer -også nogle af de sværere og sammensatte variationer
En mindre god præstation er kendetegnet ved:
at man har svært ved at holde rytmen
at man bevægelsesmæssigt har svært ved at lave grundtrin og variationer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Golf, Idrættens organisering & motionsvaner i DK
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs især blive arbejdet med elevernes tekniske formåen, mens også de taktiske og fysiske elementer øves. Eleverne skal efter forløbet have kendskab til golfens historie, regler og etikette samt opfylde de faglige mål.
Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
• At udføre det fundamentale golfsving, fokus på vægtoverførsel, rotation og arme
• At vise grib og stance
• At udføre korrekt putteteknik, fokus på rotation i skuldre/ryg og faste håndled
• At udføre korrekte chip-slag
• At gengive de mest basale golfregler herunder pointtælling og etikette
• At formidle hvornår de basale slag bruges i det endelig spil
• Livsfaser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Touch rugby
Forløbsbeskrivelse
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby
Teori: regler (falko-video) og spilhjul (boldbasis)
Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
At udføre en teknisk korrekt aflevering
At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer)
At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
Teoretisk arbejder vi med spilhjulet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Volley, idrætspsykologi og teambuilding
I dette forløbarbejder vi med volleyball, teambuilding og idrætspsykologi. Formålet er både at udvikle tekniske og taktiske færdigheder i volleyball samt at knytte idrætspsykologiske og holdbaserede elementer på den praktiske undervisning.
Vi spiller meget teenvolley, i starten og derefter almindelig volleyball. Eleverne vælger selv deres set-up til eksamen.
Praktiske fokuspunkter:
Underhåndsserv
Baggerslag
Fingerslag
Smash inkl. tilløb
Spilsekvens (modtagning, hævning, angrebsslag)
Regler i volleyball
Teoretiske fokuspunkter:
Maslows behovspyramideMotivation
Målsætning
Træningsklima
Persontypologi
Mental træning
Visualisering
Holdsammensætning
Spændingsregulering
Materiale:
‘B - for bedre idræt’, kap. 8 (s. 137-154).
Maslows behovspyramide (https://docs.google.com/document/d/1LMOjAK1LU_53vbPhWeCplIIGrnB__F8lQE7Rl-J60PE/edit)
Honnets anerkendelsesteori (https://docs.google.com/document/d/1Ci-2jVb7iUEX1PRzm5ykA9Te2nRO-xgQSGbC899izQ8/edit#heading=h.944c1y1m2jhn)
Adizes persontypologi (se slide præsentation)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
6
|
Rytmisk opvarmning til musik
Formål
Formålet med forløbet i rytmisk opvarmning er, at eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Eleverne får en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Vi arbejder også med at opstille tests der kan underbygge opvarmningens gavnlige effekter for præstationen. Musikkens udtryk, musiktælling og opdeling af musikken i formled er også del af formålet.
Faglige mål
Eleven skal kunne:
Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken.
Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken.
Sammensætte øvelser til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15-18 min.
Finde egnet musik til de fundne øvelser.
Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det.
Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget.
Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg.
Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt.
Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer.
Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
Opstille tests der underbygger opvarmningens gavnlige effekter for præstationen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Skiekskursion
Forløbet er bygget op omkring en skitur (12 moduler) til hafjell, hvor eleverne blev undervist 2 dage på langrend og 3 dage på alpin.
Faglige praktiske mål
Langrend
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- vise diagonalgang, hvor der er en tydelig glidefase og vægtoverføring fra den ene ski til den anden.
- lave dynamisk og flydende dobbelt stavtag med brug af arme, over krop og benmuskulatur
- lave dynamisk og flydende dobbelt stavtag med fraspark brug af arme, over krop og benmuskulatur
- udføre et sporskifte i balance, hvor sporet delvis krydses og inderskien isættes sporet først.
Alpint skiløb
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- kontrollere fart og retning bl.a. med brug af plov og plovsving.
- udføre store carvingsving med skær.
- udføre dynamisk vertikalarbejde i forbindelse med store og små sving.
- udføre små sving med høj grad af skær.
- holde vægten fremme og overkroppen mod dalen under små og store sving.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Tennis
Rent praktisk forløb.
Vi arbejder med tennis og skumtennis.
Fokuseret på teknik, taktik (kamp) og regler.
Arbejder med forhåndsslag, baghåndssalg, serv og flugtninger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Fodbold og fysisk træning
Faglige mål for forløbet: Boldbeherskelse og spilforståelse gennem arbejde med fodboldspillet. Samtidig arbejder vi med at få en forståelse for kroppens fysiologi og de fysiske krav der er i fodbold, samt de træningsprincipper der ligger til grund for en forbedring af ens fysiske kapacitet. Herunder et 8 ugers træningsprojekt, hvor eleverne skal opstille et træningsprogram med formålet om at forbedre deres fysiske kapacitet i fodbold.
I forløbet indgår i den teoretiske del viden om energiomsætning, kredsløb, intensitetsbegrebet, træningsprincipper og træningsadaptationer, samt viden om testning i idræt.
Det overordnede tema for fodboldforløbet er possessionspil/boldbesiddelse. Formålet med fodboldforløbet er grundlæggende indføring i de centrale elementer af fodboldspillet, for at være boldbesiddende, kommer til gennembrud og afslutninger. Teoretisk fokus på spilhjulet.
1. modul: Teknisk boldtilvænning og indersideafleveringer. Max 1-2 elever om 1 bold, meget bevægelse med bold og kort teknisk instruktion. Boldbasis i form af egne justeringer af øvelser for at tilpasse niveau samt bevidstgørelse omkring at være spilbar ved at bevæge sig væk fra skyggeområder.
2. modul: Teknisk element driblinger, vendinger og finter. Igen boldtilvænning men mere fokus på det tekniske element. 1-2 elever pr. bold.
3. modul tekniske elementer i mere spil relaterede og taktiske øvelser.
4. modul: Teknisk 1. berøring og spil i dybden og bredden
5. Spark, afslutninger og drejebog
6. Drejebog fremvisning og kampe
Faglige teoretiske mål:
Efter forløbet skal eleverne kunne
- Redegøre for energiomsætningen i musklen, herunder diskutere fordele og ulemper ved de forskellige typer energiomsætning.
- Redegøre for lunger og kredsløbets opbygning, herunder iltens vej fra omgivelserne til muskelcellen.
- Redegøre for de centrale begreber inden for arbejdsfysiologien (puls, minutvolumen, slagvolumen, maksimal iltoptagelse, udholdenhed, anaerob effekt og anaerob kapacitet).
- Redegøre for intensitetsbegrebet i relation til aerob og anaerob træning.
- Lave en analyse af de fysiske krav der stilles til en fodboldspiller.
- Redegøre for træningsprincipperne i aerob og anaerob træning.
- Reflektere over træningsadaptationerne til de forskellige træningsprincipper.
- Anvende viden om de fysiske krav i fodbold og energiomsætninger, i designet af diverse træningsøvelser i den praktiske del af forløbet.
-Lave et 8 ugers træningsprogram, der har til mål af forbedre fysisk kapacitet og forklare de ændringer der sker i kroppen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Link til beregning af Vo2Max. efter yoyo-testen
-
Filer til træningsprojekt
-
Cooper's test
-
Præsentationen fra modulet
-
Link til fysiologi-videoer
-
Træningsdagbog
-
Wolf, Troels & Hansen, Jørn: B - FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 68, 77-84, 92-104
-
Begreber lunger:
-
Præsentation fra modulet
-
Afsnit
-
Wolf, Troels & Hansen, Jørn: B - FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal: side 69-76
-
Aerobe træning
-
Find kondital ud fra Coopers test
-
Lektiespørgsmål
-
Video vi ser i modulet omkring energiforbruget i de tre faser
-
Nøglebegreber træningsfysiologi og hvad skal jeg kunne til eksamen?
-
DIF aerob præstationsevne
-
DIF aerob præstationsevne Denne lektie har vi gennemgået, så skim lektien igennem og sikr dig, at du har fået det hele med og kan gengive det med egne ord
-
Lektien er at finde jeres hvilepuls samt huske jeres lav, moderat og høj-intense fodboldøvelser. Vi afprøver dem i modulet
-
Vi har ekskursion til Paul Petersens Idrætsinstitut d. 10/12, overvej i den forbindelse hvilken af de to blokke vi skal melde os til, og hvilken disciplin i den blok:
-
B-for bedre idræt figurer Slideshow
-
Aerob præstationsevne fra DIF.pdf
-
Sprint test.pdf
-
Eksamenscase
-
Sørg for at have styr på denne:
-
Test resultater sprint test
-
Forløbsprøven i fodbold skal være delt med GT på drev
-
Læs om idrætsfagets metoder
-
YoYo interval restitutionstest niveau 1 (1).mp3
-
YoYo test eller Cooper's test
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
10
|
TF6 Fysisk træning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
HipHop og sundhed
HIP HOP:
Formålet er at eleverne øver sig i at bevæge sig til takter og skaber deres egen koreografi. Herudover får de en forståelse for hvordan en koreografi kan tilpasses en sang og hvordan koreografiske virkemidler kan gøre dans sjovere
Vi arbejder med musikforståelse, formskema, bevægelsesteori og koreografiske virkemidler.
Faglige mål:
Anvendelse af terminologi og forståelse af hiphoppens historie, kultur, udtryk og stil.
At eleven kender til ”Bounce-bevægelser, isolationsbevægelser og kan vise forskellige poses, både stående og siddende og kan udføre enkelte freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At eleven kan følge rytmen, kender takten i musikken –herunder begynde på 1-slaget.
Bevægelseskvalitet herunder opnå kropsbevidsthed
Beherskelse af centrale færdigheder i musik og bevægelse herunder
-Indlevelse
-Musiktælling og musikforståelse. Kunne holde en rytme og starte/skifte bevægelser i takt til musikken
-Finde musik og redegøre for hvorfor det passer til genren
-Lære og udføre koreografi
-Kreere og instruere egen koreografi
-Udføre bounce gennem hele koreografien, slides og tilhørerende attitude.
SUNDHEDFormål
Formålet med forløbet er at eleverne får et bredere perspektiv på hvad sundhed er og hvilke faktorer der har betydning for vores livsstil og deraf sundhed.
Forløbet har været et rent teoretisk forløb uden kobling til praktisk forløb.
Faglige mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
- redegøre for og diskutere forskellige definitioner af begrebet Sundhed
- redegøre for hvad sundhedsdeterminanter er og forklare hvordan de påvirker den enkeltes sundhedstilstand.
- redegøre for det Metaboliske Syndrom
- redegøre for unges sundhedsadfærd i relation til KRAM-faktorerne.
- redegøre for diverse livsstilssygdomme og forklare hvordan fysisk aktivitet kan modvirke disse, herunder især diabetes og blodsukkerreguleringen.
- diskutere hvordan man som samfund kan forbedre danskernes sundhedstilstand og i hvor høj grad en sund livsstil er styret af den enkelte eller af strukturelle faktorer i samfundet - herunder inddrage viden om ulighed i sundhed.
I forløbet har eleverne set to dokumentarer om hhv. unges sundhedsvaner "Chris på skolebænken" og ulighed i sundhed "En syg forskel - afsnit 1".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Sundhedsdefinitioner elever
-
Idræt B - sundhed.pdf Læg mærke til at dette er fra en anden bog, hvor siderne er indscannet som fil her
-
Performanceskema skabelon.doc
-
Stronger musiktælling
-
Hiphop
-
Musiktælling og formanalyse.docx
-
Link 1) Sundhedsstyrelsens anbefalinger
-
Præsentationen til dagens modul
-
Link 2) Danskernes sundhed, tal fra den nationale sundhedsprofil Danskernes sundhed
-
Spørgsmål vi arbejder med i modulet:
-
1 side om de_fire_kram-faktorer.pdf
-
Labans bevægelsesanalyse
-
Tekst om Laban (5 sider).pdf
-
Labans BevÃ_gelsessystem til laminering og bodystorm (2).pdf
-
I skal have valgt sang til jeres koreografi.
-
Genopfrisk eller læs denne
-
Inspiration til hip hop moves
-
Læs historien om PP:
-
Læs: Fun facts om antikke olympiske lege | DIF
-
Den nationale sundhedsprofil
-
Kost- og aktivitetsregistrering.xlsx
-
Energiforbrug fysisk aktivitet: Forbrænd flest kalorier sådan (tabel) - Marina Aagaard
-
Kalorier i madvarer
-
Danskernes energibalance
-
Disse to kvinder er overvægtige ifølge deres bmi – læge kalder systemet destruktivt
-
Musikvideo - danseproduktion.docx
-
Energibalance - det handler om energiforbrug og energiindtag
-
Performanceskema
-
Se disse forskellige freezes i Hip Hop inden modulet
-
Se eksempler på poses inden modulet
-
Aftal lektier i gruppen, så jeres koreografi og tilhørerende performanceskema snart er klar
-
Alle skal også have registreret én dags energiindtag
-
Wolf, Troels & Hansen, Jørn: B - FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal: side 24-30
-
Blodsukkermålinger
-
Wolf, Troels & Hansen, Jørn: B - FOR BEDRE IDRÆT, Gyldendal; sider: 24-30
-
Modul V. Biologisk sundhed
-
Aftal lektier i grupperne, så I bliver færdige med koreografien i dag
-
Øvelse i modulet
-
Læs denne side om ulighed i sundhed
-
Film om ulighed. Se denne inden modulet (samlet film17 min.)
-
Link til alle fem ture
-
forfatterforedrag i salen
-
Inspiration
-
Figurer ulighed i sundhed.docx
-
Opsummering sundhedsforløb
-
Læs disse to:
-
Evaluering
-
Læs dette eksempel på en eksamens case igennem
-
Opsummering Sundhedsforløb.docx
-
Performanceskema skabelon.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Basket og styrketræning
Faglige mål:
• At eleverne kan lave korrekt 2-hånds brystaflevering (også studsaflevering)
• At eleverne kan drible (bl.a. fokus på dobbeltdribling), crossover (evt. gennem benene)
• Afslutninger (skud, lay-up)
• Fletløb
• Forsvarsarbejde
• Angrebsteknikker
Specifikke faglige mål:
Driblinger med begge hænder inkl. crossover og gennem ben
Jump-stop
Pivoteringer
Fake pass
Afleveringer og modtagninger: Tohånds-, indkast- og studsaflevering
Triple treat position
Skud på kurv (BEAF)
Lay up (afsæt på venstre ben hvis man er højrehåndet, løft højre knæ med op i afsættet)
Give&go
Cut (V, L og backdoor cut. Retningsskifte for at blive spilbar)
Screening (screen&roll)
Desuden:
Pre test og post test (video)
Basale basketballregler
En vis taktisk forståelse
Drejebog
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61946937242",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61946937242",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61946937242"
}