Holdet 3d Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Falkonergårdens Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Morten Skaarup Haugaard
Hold 2023 Id/d (1d Id, 2d Id, 3d Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jive
Titel 2 badminton
Titel 3 Beach volley 1
Titel 4 Rugby
Titel 5 Beach volley 2
Titel 6 Volleyball
Titel 7 Hip hop
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Skitur
Titel 10 SRO
Titel 11 Springgymnastik
Titel 12 Basketball
Titel 13 Idrætspsykologi og idræt i samfundet
Titel 14 Salsa
Titel 15 Idræts Historie
Titel 16 Pulsbold Håndbold/Fodbold
Titel 17 Atletik og styrketræning del 1 (styrketræning)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jive

Efter forløbet skal eleverne kunne:
- udføre grundtrinnet i jive, samt beherske følgende variationer: New Yorker, Mølle, Dame spin, damen under, Damen under med spark, pass and kick, 3-sparks variation.
kombinere de forskellige variationer i mindre serier
kombinere alle variationer i “Falko-sekvensen”

- demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
- demonstrere viden om de forskellige faser i et motorisk læringsforløb.
- følge musikken (Musikforståelse) - variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- danse grundtrin og variationer både som herre og dame, og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- udvise energi gennem dansens udtryk og bevægelseskvalitet (smil og holdning)
- kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen, variere opstilling, kanon, partnerskift, eller opfind nye)
- fremvisning af egen koreografi.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 badminton

Badmintonforløb

Formål:
Slagteknisk:
Nedenstående slag i spilkontekst:
Kort baghåndsserv og lang forhåndsserv.
Korrekt øksegreb på ketcheren.
Bevægelse til netdrop på forbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter forspændingshop.
Bevægelse til smash, drop og clear på bagbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter og ”saks” efter forspændingshop.
Forhånds og baghåndlop

Slagserier:
Begge clearer:
Serv ⇒ clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob
clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob

Samme person der clearer:
serv ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob ⇒ clear

Single og Double taktik:

Single taktik: - primært lang forhåndsserv (på eliteniveau næsten kun i kvinde single)
Tidlig på bolden (giver modstander mindre tid til at komme i udgangsposition)
Skab rum på banen (brug alle slagvariationer til
at flytte modstanderen rundt)
Brug basen (kom tilbage til basen og hvis du er ”ovenpå” – ryk frem)
Tålmodighed (brug hellere et ekstra slag på at skabe ubalance inden du sætter ind)
Forfør din modstander (få dine slag til at ligne andre slag – ”snyd” din modstander)
Skift gear (temposkift og ryk frem i banen er guld værd)

Double taktik: - primært kort baghåndsserv
Husk at de samme ting gælder som i single – derudover gælder:
Som server dækker man net og flade bolde (frem og op med ketcheren)
Som servemakker mellem og lang højere bolde
Fokus på hvornår man er i angreb (Position: foran/bagved)
Fokus på hvornår man er i forsvar (Position: side/side)

Bevægelses analyse - 186-193
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Beach volley 1

Beachvolley:

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Rugby

Forløbsbeskrivelse:
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby

Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
- At udføre en teknisk korrekt aflevering
- At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
- At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer og løbemønstre)
- At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
- At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Beach volley 2

Beachvolley:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball


Formål:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

Derudover skal eleverne blive bevidste om at hver har sine styrker/svagheder og det bedste resultat opnås vha. samarbejde og god kommunikation.

Faglige mål i praktik:
Efter forløbet forventes det at eleverne
- kan udføre fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
- kan udføre baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
- kan udføre et smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- kan udføre underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
- har forståelse for regler og rotationssystem.
- har evnen til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
- har evnen til at spille bolden de taktisk mest fornuftige sted hen.
- Viden om betydningen af samspil med 3 berøringer: Modtagning og spil til hæver, fingerslag til spillere i forreste række, afslutning over nettet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hip hop

Praktisk:
At I kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At I kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At I kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At I  kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At I, ud fra  den udleverede og indøvede fælles koreografi, kan udbygge den, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
At I  kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.


Teori:
At I bliver gjort bekendt med hiphoppens historie, udtryk og stil.
At I lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
At I opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
At I får konstrueret en ”bevægelses bank”.
At I  efter endt forløb føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

Formål med træningsprojektet:
At forbedre/reflektere over kondition, muskelstyrke, eksplosivitet, bevægelighed m.m. (selvvalgt efter egen idræt)   
At opnå viden om forskellige træningsformer og træningsplanlægning
At blive bevidst om, hvilke aerobe eller anaerobe træningsformer der benyttes i egen træning og hvilken virkning denne træning har.

Over en periode på 8 uger skal du planlægge, gennemføre og evaluere et træningsprogram ud fra en selvvalgt træningsform. Du må selv bestemme, hvorvidt de 8 uger er en del af et opstarts, nedtrapnings-, eller vedligeholdelsesprogram. Det vigtige er dog, at du SKAL have mulighed for at teste dig selv ved starten af de 8 uger og til slut. Altså der skal gennemføres en start og en slut test. Der er ikke noget krav om, at du skal træne mere i denne periode. Det kan sagtens (og vil nok I de flestes tilfælde) være din normale træning, som anvendes.

B for bedre idræt, s. 68-104
Bevægelighedstræningskompendium DIF
Styrketræningskompendium DIF
Løbetræningskompendium
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skitur

Skiekskursion:

3 dage på langrend med fokus på:
Dobbelt stavtag, diagonalgang, sporskifte og sildeben

3 dage på alpin
korte sving
større sving
Forskelligt fokus alt efter niveau.

Video opgave - analyse af ski
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Springgymnastik

I skal kunne vise de grundlæggende bevægelser: Forlæns/baglæns rulle, vejrmølle, Rundat, hovedstand. evt. flik flak og kraftspring.
I skal kunne vise håndstand og håndstand rulle.
I skal kunne vise hovedspring (lavt overslag) og kip øvelser. evt. Strækt overslag og progressionsøvelser.
I skal evt. kunne vise salto (evt. forlæns og baglæns)
I skal kunne vise flow, dynamik og præcision i en kombination af selvvalgte bevægelser.
I skal kunne hjælpe og modtage hinanden på sikker vis.
I skal kunne reflektere over jeres egen praksis og hvorledes i forbedre teknik og bevægelseskvalitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Basketball

Faglige mål:
eleverne skal:
- beherske grundlæggende tekniske færdigheder
- kunne modtage og omsætte fejlkorrektur
- få en forståelse for spillets grundlæggende taktiske elementer
- videreudvikle kropsbevidsthed
- kende spillets vigtigste regler

Indhold:
Opvarmningsøvelser med bold
Introduktion af teknikker (forskellige former for afleveringer, driblinger, stående skud, layup, standsning i totaktsrytme, pivotering)
Introduktion af spilrelevante taktiske elementer (”triple threat”, positionering på banen, cuts, screeninger, fast break og box out forsvar)
Selvkontrueret færdigheds prøve, hvor alle de tekniske elementer indgår i en færdig konstrueret bane.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 Salsa

I skal kunne følgende for at opfylde de faglige mål:

De forskellige figurer med god bevægelseskvalitet
Forskellige opstillinger (linje, par (fri salsa), Rueda de Casino)
At alle kan være Cantante
Til en vis grad kunne danse både herre og dame
Forskellige tempi - BPM

De forskellige figurer:
Rapido
Directo
Dame
Vuelta
La Prima
La Prima double
Enchufla
Enchufla double
Enchufla deli Que no
Enchufla double deli Que no
Enchufla Cero
Fly
Besito
Muchacha mala
Mosquito
Vacilala
Sombrero
La Familia

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 16 Pulsbold Håndbold/Fodbold

Pulsrelaterede øvelser indenfor håndbold/Fodbold - eksemplificeret ved five-a-side håndbold fodbold:

Håndbold basics:
Kaste
Gribe
Skud
Regler
Pulsrelaterede øvelser:
Håndbold
https://docs.google.com/document/d/1fU4iyOeLcW-jnMMJp8rSfdmVOPax42ni/edit?usp=sharing&ouid=108705083648816380767&rtpof=true&sd=true

Fodbold:
Basics:
Afleveringer (Inderside, vristspark)
Regler
https://docs.google.com/document/d/1f_InshoQ0JQ0hheTnCEvjDZ3HO9yPFjD/edit?usp=sharing&ouid=108705083648816380767&rtpof=true&sd=true
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer