Holdet 3ux id/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Falkonergårdens Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Charlotte Housted Steffensen, Katrine Dam Madsen
Hold 2023 id/ux3 (1ux id/3, 2ux id/3, 3ux id/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jive
Titel 2 Redskabsgymnastik og spring/tumbling
Titel 3 Touch rugby
Titel 4 Rytmisk opvarmning til musik
Titel 5 Badminton
Titel 6 Volleyball
Titel 7 Ultimate
Titel 8 Crossfit og træningsprojekt
Titel 9 Volleyball
Titel 10 Lanciers
Titel 11 Hip/Hop og Labans bevægelseslære

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jive

I dette forløb er eleverne blevet introducere for dans, koreografi og rytme. Hertil tilføjes et teoretisk element af motorisk indlæring samt musikteori i form af formskema.
Forløbet har primært været på Jive (se faglig mål nedenfor), men udover jive er eleverne blevet undervist i Les Lanciers, med fokus på at kunne udføre de korrekte trin særligt:
Chassé (frem og tilbage, tre chassé)
Chassé kryds foran
Pas de bas

Yderligere har fokus i Les Lanciers været på at kunne skrifte håndfatning, kunne føre damen rundt, bruge musikken og få trin og musik til at følges ad.

Faglige mål jive:
Kunne udføre jive-grundtrin, samt beherske følgende variationer:
New York
Mølle (stor og lille)
Dame spin
Damen under arm
Damen under arm med spark
Pass n' kick
3 sparks variation
Woman in the mirror
De fire verdenshjørner

Eleverne har arbejdet samme i par og i to par sammen om at kunne udføre de forskellige variationer og lave deres egen små koreografier. Derudover har eleverne skulle lave en lille koreografi, hvor alle variationerne (dem de var særligt stærke i) indgik.
Eleverne skal kunne følge musikken og have kendskab til “at føre” og “blive ført” i forhold til at danse herre og dame samt kende de forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning).

Eleven skal desuden kunne:
Demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
Demonstrere viden om de forskellige faser i et motorisk læringsforløb.
Udvise energi gennem dansens udtryk og bevægelseskvalitet (smil og holdning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Redskabsgymnastik og spring/tumbling

I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende elementer i den praktiske undervisning
- Kropsspænding
- Afsæt og hop
- at kunne udføre en forlæns rulle til stående position
- at kunne udføre en flyverulle
- at kunne lave en håndstand med støtte fra makker (fokus komme op i lod ved egen kraft, samt holde kropsspændingen i håndstanden, hvor makkeren støtter balancen).
- at kunne udfører håndstand-rulle med modtagning
- at kunne lave en vejrmølle
- at kunne udføre et hovedspring (lavt overslag) over skumplint på airtrack med modtagning
- at kunne udføre forøvelser til forlæns salto (afsæt fra trampolin eller airtrack)


Eleverne arbejdet praktisk med at kunne udføre de forskellige modtagningsteknikker til de forskellige spring, og er kort blevet introduceret til forskellige typer af modtagning (støttemodtagning, fysisk modtagning, sikkerhedsmodtagning og psykisk modtagning).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Touch rugby

Forløbsbeskrivelse
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby

Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
• At udføre en teknisk korrekt aflevering
• At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
• At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer)
• At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
• At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Rytmisk opvarmning til musik

Formål med forløbet:

Eleverne lærer at bevæge sig rytmisk til forskellige typer musik ved brug af bevægelseskvaliteterne svingende, førende og  markerede.
Der arbejdes kreativt med at eleverne individuelt og i små grupper udforsker bevægelsernes kvalitet og laver små brudstykker af egne koreografier.
Eleverne oparbejder viden om hvad der sker i kroppen når man varmer op og hvordan et traditionelt alment opvarmningsprogram til musik kan se ud.
Til slut udvikles i grupper opvarmningsprogrammer til musik, som forevises for de øvrige deltagende elever. Eleverne giver hinanden feedback.

Eleverne bedømmes på:
- evnen til at udføre henholdsvis førte, svingende og markerede bevægelser.
- evnen til at følge rytmen i et stykke musik
- evnen til at udarbejde og fremvise et opvarmningsprogram

Der udarbejdes en lille skriftlig aflevering med opvarmningsprogrammet samt et formskema for ét af gruppens brugte musiknumre.

Materiale:
Maj-Britt Nørgaard: "Musik, rytme, energi" fra bogen "fodfæste og Himmelkys" s. 102-108.
PP om opvarmningseffekter og formskema: PP opvarmning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Badminton

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane. Først læres de basale greb, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag i form af slagsekvenser, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil, mestendels på en halv bane. Grunden til, at der ikke spilles meget på fuld bane er, at det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt C-niveau - dog spiller vi fuld bane de få gange logistisk kan gå op.

Faglige mål:
- Have korrekt forhånds- og baghåndsgreb
- Kende slagene lang forhåndsserv, kort baghåndsserv,  clear, drop, netdrop, lob & smash og kunne beherske slagene til et rimeligt niveau.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Rimelig beherskelse af benarbejde fra spilcentrum til henholdsvis forbanen, midtbanen og bagbanen.
- Kunne udføre basale slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball

OBS- forløbet er kort og kan evt. suppleres i 3. g

I forløbet bliver der arbejdet på, at udfordre elevernes forforståelse for volleyball og udvikle dem fra at kunne få bolden over nettet til at blive teknisk dygtige, taktisk velovervejede og  overordnet velfunderede volleyballspillere.

Faglige mål:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd

- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssytem

- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Ultimate

Faglige mål fra læreplanen:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder inden for færdighedsområde boldspil
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Fokuspunkter/Bedømmelseskriterier (efter forløbet skal eleven kunne):
• Beherske et baghåndskast og have kendskab til forhåndskastet
• Beherske en pandekagegribning og tohåndsgribning (lav og høj)
• Udføre et cut og modtage discen i løb
• Pivotere og aflevere discen under pres
• Placere sig og bevæge sig på banen og således kunne gøre sig spilbar i kampsituationer
• Udvise forståelse for og brug af mand-mand forsvar.
• Reflektere over roller og fairplays betydning for spillet
• Kunne indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet

Teoretisk indhold:
Om Ultimate: https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/hvad-er-ultimate/
Om Ultimate: https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/1-introduktion-til-ultimate/
Baghåndskast: https://www.youtube.com/watch?v=YhNhm3-Aqrk
Forhåndskast: https://www.youtube.com/watch?v=420hBh7BdFg
Regler: https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/2-regler/
Spirit of the game: https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/3-spirit-of-the-game/

Øvelsesbank med forklaringer til alle øvelser og links til videoklip: https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/

øvrigt Materiale:
Henriksen, K. et al. Gyldendals idrætspsykologi 2007: side 90-95 samt s. 60-64 i "idræt c":file:///C:/Users/KM/Downloads/team%20og%20hold%20s.%2060-64%20(2)%20(3).pdf

Dansk Frisbee Sport Union, 'Ultimate - en introduktion til undervisning'. http://xn--idrtphjernen-xcbl.dk/wp-content/uploads/2014/07/Ultimatekompendium.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Crossfit og træningsprojekt

Træningsprojektet
I 3.g skal alle elever igennem et fast forløb i idræt, som hedder træningsprojektet. Forløbet varer mindst otte uger og afsluttes med, at du afleverer en rapport, hvor du skal vise, at du kan:
- udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- koble teoretisk viden og begreber til dit eget træningsprogram
- anvende korrekte faglige termer

Crossfit
Vi skal undervejs arbejde med crossfit som et sideløbende forløb, der understøtter vejen mod de faglige mål. I vil blive introduceret til crossfit både som idrætsdisciplin og som kultur.

Vi begynder projektet med en fysisk test, hvor I undersøger jeres kapacitet i forskellige bevægelser. Derefter skal I sætte jer et konkret fysisk mål for træningsprojektet, som I arbejder hen imod i løbet af de otte uger. Som afslutning gennemfører I den samme test igen og evaluerer jeres træningsplanlægning og målsætning.

Formål
Selvom idræt i gymnasiet handler om fysisk kapacitet, kan udgangspunktet for jer være lidt anderledes. I er allerede i rigtig god form og er vant til at træne målrettet. Derfor handler projektet ikke nødvendigvis om at komme i bedre form, men om at arbejde reflekteret, planlagt, teknisk og fagligt begrundet mod et personligt mål. (At forbedre sin form undervejs er selvfølgelig stadig et plus!)

De faglige mål
I skal gennem de næste otte uger arbejde med styrketræning og crossfit i relation til jeres træningsprojekt. Igennem forløbet skal I:
- opnå idrætsteoretisk viden om muskelstyrke og styrketræning og reflektere over egen træningstilstand
- arbejde med korrekt teknik i udvalgte styrketræningsøvelser
- stifte bekendtskab med disciplinen crossfit og crossfitkulturen
- udarbejde en 5–6 minutters individuel screencast, hvor I fremlægger og reflekterer over jeres projekt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volleyball

Forløbet er en fortsættelse fra 2.g

I forløbet bliver der arbejdet på, at udfordre elevernes forforståelse for volleyball og udvikle dem fra at kunne få bolden over nettet til at blive teknisk dygtige, taktisk velovervejede og  overordnet velfunderede volleyballspillere.

Faglige mål:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd

- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssytem

- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Lanciers

Den årlige indlæring og repetition af lanciers i forbindelse med lanciersfesten.

Formålet med forløbet er at eleverne introduceres til Falkos udgave af folkedansen lanciers, som skal danses til lanciersfesten.

Læringsmål:
-følge takten i musikken
-kende koreografien og kunne udføre trinene korrekt
-have en god holdning og udstråling
-arbejde med variationer i kvadrillerne i 3. og 4. g
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Hip/Hop og Labans bevægelseslære

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig hip hop bevægelser og foreviste koreografier, og udarbejde eget hip hop-materiale i større eller mindre grupper.
undervejs i forløbet ser eleverne en danseperformance, som de reflekterer over ved brug af Labans BESS koncept.

Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og i breakdans samt principper fra Rudolf Labans bevægelsessystem.

Hvert modul afsluttes med at vise eget hiphop materiale lavet i mindre grupper ud fra bundede opgaver som har haft fokus på bla. Kroppens grundbevægelser, tid, kraft, planer og kontaktforhold (LABAN).
Elevarbejde ofte med start og slutninger på koreografierne.

Forløbet træner mod, samarbejde, kreativitet og rytme som munder ud i en performance, som filmes og vises frem for de andre.

Hvad forventes det at jeg skal kunne?
Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og -2) og holde et flow i sammensat koreografi

Koordination af både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier og eget materiale.

Isolerede bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret eks body rolls

Inddrage grundbevægelser naturligt i hiphop koreografier så det passer til hiphops udtryk.

Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi, hvor hiphops kontrastfyldte dynamik udtrykkes.

Lave 2-3 skills fra de breakdance principper som vi har øvet i modulerne

Arbejde med udvalgte dele af Rudolf Labans bevægelsessystem ift hip hop koreografier (BESS konceptet).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer