Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Johanne Lund
|
|
Hold
|
2023 id/ux2 (1ux id/2, 2ux id/2, 3ux id/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Jive
Formålet med JIVE forløbet er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af dansen. I det første modul vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få fin-pudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder. På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv med hjælp fra din lærer.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, knæ og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner og danse med forskellige partnere
NIVEAU:
En toppræstation er kendetegnet ved:
sikker rytmisk forståelse
sikker og varieret jive i frit flow
Udførsel af de sværere variationer med rette kropspositioner og i takt til musikken
selvstændig anvendelse og sammensætning af de gennemgåede grundtrin
En mellem præstation er kendetegnet ved:
at man kan holde rytmen
at man i lavt tempo kan lave forskellige variationer -også nogle af de sværere og sammensatte variationer
En mindre god præstation er kendetegnet ved:
at man har svært ved at holde rytmen
at man bevægelsesmæssigt har svært ved at lave grundtrin og variationer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basket
Faglige mål:
eleverne skal:
- beherske grundlæggende tekniske færdigheder
- kunne modtage og omsætte fejlkorrektur
- få en forståelse for spillets grundlæggende taktiske elementer
- videreudvikle kropsbevidsthed
Indhold:
Opvarmningsøvelser med bold
Introduktion af teknikker (forskellige former for afleveringer, driblinger, stående skud, layup, jump stop, pivotering)
Introduktion af spilrelevante taktiske elementer (”triple threat”, positionering på banen, cuts, screeninger, fast break, finter)
Kompetencer:
- sociale kompetencer
- kropslige kompetencer (idrætstekniske færdigheder)
Evaluering:
- færdigheds prøve, hvor alle de tekniske elementer indgår i en forløbsprøve
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Touch Rugby
Formål
Formålet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i touch rugby. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der med også med det taktiske element i touch rugby og ikke mindst holdsamarbejdet. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Forløbet afsluttes med en turnering sammen med alle 2g idrætshold.
Faglige mål
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Kaste en rygbybold, så den roterer rigtigt i luften.
- Gribe en rugbybold stående/i bevægelse – både lave og høje bolde.
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration.
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk.
Opnå spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
Pensum:
- "Boldbasis og Spilhjulet" PDF
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Badminton og opvarmning
Vi indledede forløbet med at tale om opvarmningsteori og musiktælling. Her har fokus lægget på årsager til opvarmning, opbygning af et opvarmningsprogram, musikvalg til opvarmning. Eleverne har udviklet deres egne opvarmningsprogrammer, og fremvist dem for gruppen i starten af modulerne.
I badminton har forløbet haft fokus på greb, slagteknik, benarbejde og spilleregler, hvilket betyder at taktik har stået i baggrunden.
Der har været fokus på følgende: slagets udgangsposition, vægtoverførsel, rotation, armens/ketcherens bane, greb og benarbejde.
De elementer som eleverne har arbejdet med i undervisningen er:
- Lang forhåndsserv
- Clear (forhånd) inkl. benarbejde.
- Drop (forhånd)
- Netdrop (for- og baghånd) inkl. benarbejde.
- Lop (forhånd) inkl. benarbejde.
- spiløvelser (serv, drop, netdrop, lop ++)
- kamp, samt regler
pensum:
"C- det er idræt: Opvarmning" PDF
"Spilregler for badminton" PDF
- kapitel 7-12. Bemærk at når der undervejs henvises til banen, kan I se en oversigt over banen på side 2.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hip/Hop og Labans bevægelseslære
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og arbejde med eget hip hop-materiale.
Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans samt principper i Rodulf Labans bevægelsessystem.
Hvert modul afsluttes med at vise eget hiphop materiale lavet i mindre grupper ud fra bundede opgaver som har haft fokus på bla. Kroppens grundbevægelser, tid, kraft, planer og kontaktforhold (LABAN).
Start og slutninger på koreografien.
Forløbet træner mod, samarbejde, kreativitet og rytme.
Hvad skal jeg kunne?
Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og -2) og holde et flow.
Koordination af både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier og eget materiale.
Isolerede bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret eks body rolls
Inddrage grundbevægelser naturligt i hiphop koreografier så det passer til hiphops udtryk.
Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en koreografi, hvor hiphops kontrastfyldte dynamik udtrykkes.
Arbejde med udvalgte dele af Rodulf Labans bevægelsessystem ift hip hop koreografier (BESS konceptet).
- Hvordan I vil bruge rummet og hvilken location.
- Hvordan arbejder I med hinanden, relationer, opstillinger og formationer i dansen,
- Hvordan I får udtrykt, kropsbeherskelse, beherskelse af hip/hop som stilart og bevægelseskvalitet? - så videoen, jeres dansebevægelser og niveauet blive spændende og kreativt at se på for tilskueren.
- Jeres film teknisk niveau. Vinkler (profil, nær, fjern), musik, tempi, gentagelser, effekter og klipning
- Arbejder I med storytelling eller et der styrende tema i dansen? Hvad vil I gerne udtrykke/fortælle?
- Takt og musik Forståelse
- Kreativitet og samarbejde og engagement
- Bevægelseskvalitet, teknik, variationer og skills indenfor Hip/Hop
Pensum:
"Hip hop kulturens historie" Dokument
"Laban" PDF
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Ultimate + team
Praktik: Ultimate
Teori: Idrætspsykologi
Formålet med dette forløb er at udvikle både spiltekniske og angrebstaktiske kompetencer i ultimate, samt at koble teoretisk viden om individuelle- samt team faktorers betydning for spillet.
Det praktiske fokus er på kasteteknik (forhånd og baghånd), modtagninger, pivotering, positionering i angrebet, cut og angrebsøvelser, ligesom vi har haft fokus på regler og fairplay-elementet.
Rent teoretisk har vi arbejdet med personlighedstyper (grøn, rød, blå og grå), og sat disse i spil ved at dele hold efter dem.
Vi har arbejdet med basale mentaltræningsteknikker som: selftalk, koncentrationstabel og -cirkel samt visualisering. Vi har diskuteret mentale krav til udøvere i forskellige idrætsdiscipliner, samt arbejdet kort med målsætning (Konkurrenceorienteret/opgaveorienteret) og spændingsregulering.
Vi har desuden fokuseret på team og teamkohæsion, og diskuteret fordele og ulemper ved forskellige teamkonstalationer. Vi har udført teamkontrakter forud for den afsluttende ultimate-turnering
Materiale:
Henriksen, K. et al. Gyldendals idrætspsykologi 2007: side 63-67, 97-101 + 90-95 + 21-27
Idræt B - idrætsteori, Franch et al.: Afsnit 3.4: Lavspænding eller højspænding
Dansk Frisbee Sport Union, 'Ultimate - en introduktion til undervisning'. http://xn--idrtphjernen-xcbl.dk/wp-content/uploads/2014/07/Ultimatekompendium.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Crossfit og træningsprojekt
Træningsprojektet
I 3.g skal alle elever igennem et fast forløb i idræt, som hedder træningsprojektet. Forløbet varer mindst otte uger og afsluttes med, at du afleverer en rapport, hvor du skal vise, at du kan:
- udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- koble teoretisk viden og begreber til dit eget træningsprogram
- anvende korrekte faglige termer
Crossfit
Vi skal undervejs arbejde med crossfit som et sideløbende forløb, der understøtter vejen mod de faglige mål. I vil blive introduceret til crossfit både som idrætsdisciplin og som kultur.
Vi begynder projektet med en fysisk test, hvor I undersøger jeres kapacitet i forskellige bevægelser. Derefter skal I sætte jer et konkret fysisk mål for træningsprojektet, som I arbejder hen imod i løbet af de otte uger. Som afslutning gennemfører I den samme test igen og evaluerer jeres træningsplanlægning og målsætning.
Formål
Selvom idræt i gymnasiet handler om fysisk kapacitet, kan udgangspunktet for jer være lidt anderledes. I er allerede i rigtig god form og er vant til at træne målrettet. Derfor handler projektet ikke nødvendigvis om at komme i bedre form, men om at arbejde reflekteret, planlagt, teknisk og fagligt begrundet mod et personligt mål. (At forbedre sin form undervejs er selvfølgelig stadig et plus!)
De faglige mål
I skal gennem de næste otte uger arbejde med styrketræning og crossfit i relation til jeres træningsprojekt. Igennem forløbet skal I:
- opnå idrætsteoretisk viden om muskelstyrke og styrketræning og reflektere over egen træningstilstand
- arbejde med korrekt teknik i udvalgte styrketræningsøvelser
- stifte bekendtskab med disciplinen crossfit og crossfitkulturen
- udarbejde en 5–6 minutters individuel screencast, hvor I fremlægger og reflekterer over jeres projekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Salsa - Rueda de Casino
Eleverne skal lærer at danse Salsa som Rueda de Casino
Formålet med salsa-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig og udføre figurer primært i forbindelse med Rueda De Casino.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Følge takten 1-2-3-pause
- Træde på forfod
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
- Kunne style figurerne
- Bruge hofter og overkrop isoleret
Caller
- Du skal selvfølgelig kunne følge en caller
- Kunne selv fungere som caller
Faglige mål:
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i danserelationer
Kernestof:
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- de for undervisningen relevante digitale redskaber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61947016907",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61947016907",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61947016907"
}