Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Anne Rikke Schnack
|
|
Hold
|
2024 Ty/3 (1g Ty/3, 2g Ty/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Warum Deutsch? Tysk grundforløb
Intro til tysk i gymnasiet ud fra forskellig tematiske nedslag.
Vi har fokus på transparente ord, samtaleøvelser og basisgrammatik.
Centrale tekster:
Andreas Bourani: "Auf uns", 2014 + Musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=k9EYjn5f_nE
Fussball- EM 2024:
“Die Geschichte der Fußball-EM”: https://kinder.wdr.de/tv/neuneinhalb/neuneinhalb-lexikon/lexikon/f/lexikon-fussball-europameisterschaft100.html
Die Highlights des Spiels zwischen Deutschland und Dänemark: https://www.sport1.de/tv-video/video/deutschland-daenemark-highlights-__E57ACC34-4BD9-4B36-B0B7-2385F00CE6DD
Märchen:
Märchenmerkmale
Brüder Grimm: "Die Brautschau"
Grossstädte:
Berlin
Felix Gruber: Berlin ist eine große Stadt, 2009.
Bildbeschreibungen
München
Tischreservierung: https://www.youtube.com/watch?v=anb1kmoILTM
Das Gedicht “Das Oktoberfest” (1960) von Eugen Roth
Bildbeschreibungen
Familie:
"Familieformen". Frit efter: https://www.muetterberatung.de/familienformen/
Grammatik - primært med øvelser fra Mette Hermann: "Wie geht's":
Svage verber
Hjælpeverber
Sætningsanalyse + kasus, bestemt + ubestemt artikel
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Identität & jung sein
Formål: forløbet handler om dét at være ung og om at søge efter sin identitet. Teksterne giver forskellige bud på, hvad (det digitale liv), hvem (familie, venner, omgangskreds) og hvilke faktorer (miljø), der har indflydelse på de unges / individets identitetsdannelse.
Tekster:
1) Dennis Metz: "Gefällt mir" / "Facebookfreunde", (2011)
2) Tim Bendzko: "Keine Maschine", 2016 (poesi)
3) Julia Engelmann: "Sag mir, wer", 2015 (poesi)
Grammatik:
Modalverber
Hoved- og ledsætninger
Omfang ca. 10 sider
Kernestof:
- udvalgte tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle forhold.
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
Faglige mål:
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Märchen - EKSAMEN
I dette forløb arbejder vi med eventyrgenren. Fokus er på brødrene Grimms folkeeventyr og på eventyrtræk. Til sidst ser vi nogle eksempler på, hvordan eventyrerne aktualiseres og moderniseres i tysk reklamefilm (for Edeka, Rittersport og Lidl) og i musikken hos ASOZIAL feat. Kelly / Julien Bam: "Schneewittchen".
Tekster:
1) Grimm: "Rotkäppchen"
2) Grmm: "Die Wichtelmänner"
3) Grimm: "Frau Holle"
4) Grimm: "Frau Trude"
Tegnefilm:
"Frau Holle": https://www.youtube.com/watch?v=dc4id5MPiIU (8 min.)
Perspektivering:
Reklamefilm for Edeka: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=24wHwQOtAXU (0:40 min.)
Märchen in ASOZIAL feat. Kelly / Julien Bam: "Schneewittchen": https://www.youtube.com/watch?v=V4f932OIW1Q (2:30 min.)
Supplerende stof:
Om eventyrgenren & Brødrene Grimm: https://www.youtube.com/watch?v=JJAr_t-1geU
(6 min.)
Grammatik:
Regelmæssige verber og hjælpeverber i præsens og præteritum
Kasus og sætningsanalyse, bestemt & ubestemt artikel
Genitiv
Ordstilling
Omfang ca. 20 sider
Kernestof
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
Faglige mål
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Körperkult - EKSAMEN
Vi har fokus på kropskulturen i det senmoderne samfund og dens betydning for unges identitetsdannelse. I teksterne ser vi eksempler på, hvordan de unge gennem sport og fitness forsøger at optimere deres krop og derigennem også deres selvbillede på de sociale medier.
Tekster:
1) Was ist Körperkult?
2) Mach dich breit af Jan Stremmel
3) Spieglein, Spieglein an der Wand af Anna Ruppert
Teksterne er fra: "Wer bin ich? Sport und Identität" af Kirsten Krehan og Kirsten Stammerjohan, Gyldendal 2020, s. 6 - 9 + 14 - 22 + 28 - 38
Grammatik:
Svage/regelmæssige verber (særligt i perfektum + ordstilling)
Imperativ
Hoved- og ledsætninger (herunder ledsætningsindledere)
Bøjningen af werden og dannelse af fremtid
Omfang: ca. 30
Kernestof:
- aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- kulturelle og samfundsmæssige forhold med fokus på ligheder og forskelle mellem tyske og andre kultur- og samfundsforhold.
Faglige mål:
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Häckert, Lone & Lohse, Birgit: ALLES IN ALLEM - 2 UDGAVE, gyldendal; sider: 32-35, 38
-
Fragen zum Text "Was ist Körperkult?"
-
das Programm
-
Øvelse i svage verber i perfektum (før nutid)
-
Mitzubringen: "Alles in allem" (Grammatikbuch) + das Notizheftchen + Text: "Was ist Körperkult?" (Kopie)
-
Aufgabe 1 zum Text "Was ist Körperkult?"
-
Das Programm
-
Wortschatz - Körperkult & Körperteile.docx
-
Mit Fakten & Daten arbeiten
-
Körperideale im Laufe der Zeit
-
MITZUBRINGEN: Text "Mach dich breit" + Grammatikbuch
-
Jan Stremmel - Mach dich breit - OCR.pdf
-
Frau Trude - remediering
-
Textfragen beantworten
-
Johnny charakterisieren
-
MITZUBRINGEN: "Alles in allem" + teksten "Mach dich breit"
-
HUSK BOG til fordybelseslæsning!!
-
Tidsangivelser - Quizlet
-
Mitzubringen: "Alles in allem" (Grammatikbuch) + Grammatikübersicht + TEXT: "Mach dich breit"
-
Text von Jan Stremmel: "Mach dich breit": Genlæs linje 73-125 og besvar opgave 1 "Richtig oder falsch?" på side 23. Husk at du i opgave 1.2 skal forsøge at omformulere de forkerte svar, så de bliver korrekte/rigtige. Teksten ligger som pdf-fil på mod
-
Lektie: opsamlende øvelse i GENITIV
-
Vokabeln
-
Spieglein, Spieglein an der Wand.pdf
-
Minlæring - Hoved- & ledsætninger
-
Vokabeln - Meinung ausdrücken Adjektive
-
Vokabeln - "Spieglein, Spieglein an..."
-
Medbring kopien med øvelser til "ledsætninger", som vi lavede noget af i sidste modul.
-
Vokabeln - persönliche Eigenschaften
-
Find bøjningen af "werden" (at blive) på den laminerede oversigt og øv dig på bøjningen i nutid, datid og før nutid.
-
Mitzubringen: den Text "Spieglein,Spieglein..." + Grammatikübersicht + Kopi med grammatikopgaverne til "Fremtid"...som I begyndte på i mandagsmodulet.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Krimis
Vi beskæftiger os med krimi-genren og ser på forskellen mellem den klassiske og den moderne krimi. Vi arbejder med "Krimi"-ordforråd og mundtlig sprogfærdighed og læser lidt om Ferdinand von Schirach.
Forløbet er afviklet som en del af en 2-dages sprogcamp.
Vi læser:
1) Milena Moser: "Letzte Pizza" (fra A. Homann & E.Wikkelsø Pedersen "Kurzum - Text & Sprache", Tyskforlaget 2005, s. 84-87
2) Ferdinand von Schirach: "Anatomie" som krimiserie: "Schuld" - Staffel 2, Folge 2: “Anatomie”, 2017 (43 min.)
Omfang: ca. 15
Kernestof
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
Faglige mål:
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Reisen - EKSAMEN
Et forløb om emnet "rejsen" - både den konkrete "ydre" og rejsen i det indre. "Livsrejsen", der gør op med fortiden og længslen efter en ny start. Forløbet har udover arbejdet med tekster og film også været et praksisnært forløb, hvor vi har trænet det tyske sprog i helt almindelige rejse-situationer. Som optakt til emnet har vi set på, hvorhen og hvordan tyskerne gerne rejser .
Filmen "Im Juli" har vi set med fokus på eventyrtræk og symbolik samt på heltens rejse som en dannelsesrejse.
Kernetekster:
1) Rammstein: "Dalai Lama", fra: Bis ans Ende der Welt , Tyskforlaget 2009, side 10-11
2) Johann Wolfgang von Goethe: "Erlkönig" (1782)
3) Doris Dörrie: "Ohne Gepäck", fra: S. Winell m.fl., Einblicke in die deutsche Literatur, Gyldendal 2000, s. 57-61
Film: "Im Juli" af Fatih Akin (2000) (100 min.)
Grammatik:
Præpositioner med akkusativ
Præpositioner med dativ
Præpositioner med akk./dativ
Uregelmæssige verber
Omfang: ca. 40
Supplerende stof:
1) “Das Deutschlandlabor”: Wo machen die Deutschen Urlaub?
https://www.goethe.de/de/spr/ueb/dlb/ulb.html
2) Musikvideo til Rammsteins "Dalai Lama": https://www.youtube.com/watch?v=keMlyj6809Y
3) Sturm & Drang: https://www.youtube.com/watch?v=f985_EPshdw&t=50s
4) BVG-Reklame: https://www.youtube.com/watch?v=YEYim54pJ00
Kernestof:
- udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945.
- aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
Faglige mål:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Der Kampf um die Freiheit - EKSAMEN
Formål: Som optakt til forløbet reflekterer eleverne over, hvad der er vigtigt i et demokrati, og hvorfor det åbenbart stadigvæk er aktuelt i 2024 at lave en film som "In Liebe, Eure Hilde" om en modstandsgruppe under Hitler-regimet i 1942.
Vi fokuserer på de unges modstand mod NS-diktaturet 1942-43 (eksemplificeret gennem "die Rote Kapelle" / filmen "In Liebe Eure Hilde" og flyveblad nr. 5 fra modstandsbevægelsen "Die Weisse Rose") OG på en gymnasieklasses modstand (2 minutters stilhed) mod det kommunistiske styre i Ungarn og DDR i 1956 (eksemplificeret gennem filmen "Das schweigende Klassenzimmer").
Eleverne har undervejs i den første del af forløbet holdt et mundtligt oplæg i grupper om "Die Weisse Rose", "Die Rote Kapelle" og "Die Gestapo". De har arbejdet kort med tidslinjer og vigtige historiske begivenheder i perioderne 1938 - august 1943, og det delte Tyskland 1953 - 1956 (med særligt fokus på 17. juni-opstanden 1953).
Tekster:
1) Film: "In Liebe, Eure Hilde", Andreas Dresen (2024). Set i biografen (124 min.)
2) Die Weisse Rose, Flugblatt nr. 5 - Aufruf an alle Deutsche, fra: B. Gravaard, E.W.Pedersen, Tyskforlaget 2006, Sophie Scholl - Die letzten Tage, s. 122 - 123
3) Film: "Das schweigende Klassenzimmer", Lars Kraume (2006) - (111 min.)
Supplerende stof:
1) Modstanden mod NS-regimet: https://www.dhm.de/lemo/kapitel/ns-regime/widerstand
2) Om "Die Rote Kapelle"s modstand og deres "Klebezettelaktion" mod udstillingen „Das Sowjet-Paradies“: https://apps.medienberatung.online/cato/rote_kapelle1/index.html
Under forløbet var eleverne på endagstur til Rostock.
Grammatik:
Uregelmæssige verber
Repetere ordstilling i hovedsætninger
Futurum
Personlige pronomener
Omfang: ca. 80 sider
Kernestof:
- udvalgte tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle forhold.
Faglige mål
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Fussball - die Freude für den Ball - EKSAMEN
Formål: Som optakt til forløbet læser vi, hvad den tyske forbundsdagsregering skriver på sin hjemmeside om et veloverstået EM i Tyskland 2024: "Deutschland sagt Danke". Vi har fokus på sportens evne til at samle folk og her på at samle Europa i Tyskland. Herfra går vi tilbage i den tyske historie og "Das Sommermärchen 2006" og ser på, hvilken betydning VM i 2006 havde for Tyskland, for opfattelsen af tyskerne ude i verdenen og ikke mindst, hvilken betydning VM havde for tyskerne selv og den nye patriotisme.
Forløbet afrundes med VM i Bern i 1954 & "Das Wunder von Bern" og filmen af samme navn. Her ser vi også på, hvordan sporten får betydning for forholdet mellem far og søn, Richard Lubanski og hovedpersonen drengen Matthias Lubanski. Vi
Kernetekster:
1) https://www.bundesregierung.de/breg-de/service/archiv-bundesregierung/abschluss-euro-2024-2298984
2) Charlotte Knobloch, "Deutschland braucht einen neuen Patriotismus", fra: A.F. Damkjær m.fl., "Deutsche Wunder - Tatsachen, Erinnerungen - Fiktion, L&R Uddannelse 2009, s. 278 - 280
3) Sommermärchen 2006 - die Fussball WM begeistert Deutschland, fra: ZDF (4:14 min.) https://www.youtube.com/watch?v=4yHR20yS2wg
4) Film: Das Wunder von Bern, Sönke Wortmann (2003) - (1:58:00 min.)
5) Weltmeisterschaft - Stimmen zum Ereignis von Bern, fra: Michael Dahl-Blumenberg m.fl., "Wunderzeit", Kaleidoscope 2001, s. 48-49
Supplerende stof:
1) Fussball-Weltmeisterschaft 2006, fra: fra: A.F. Damkjær m.fl., "Deutsche Wunder - Tatsachen, Erinnerungen - Fiktion, L&R Uddannelse 2009, s. 276 - 277
Grammatik:
Personlige pronomener
Futurum
Repetere ordstilling i ledsætninger
Løst sammensatte verber
Omfang: ca. 40-50 sider
Kernestof
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
Faglige mål
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65440293742",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65440293742",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65440293742"
}