Holdet 2025 re/f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Falkonergårdens Gymnasium og HF
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Maja Hornstrup Jakobsen
Hold 2025 re/f (2f re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til faget
Titel 2 Islam
Titel 3 Kristendommen
Titel 4 Hinduismen
Titel 5 Pilgrimsfærd

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til faget

Formål:
Forløbet introducerer først og fremmest religionsfagets metoder og begreber og præsenterer religionsfaglige problemstillinger

Der arbejdes med tidens religiøsitet bl.a ud fra kapitel 1 i grundbogen ”religion lever” Derudover præsenteres den evolutionære religionshistorie’s 5 faser. (Hans Lundager Jensen)

Introduktion af metodiske greb som vi anvender i faget:  ”Det kulturbestemte blik”, ”Emic/Etic”, orthodoksi, ortopraksi, privilegeret talesituation og paradigmatisk sandheder.

Eleverne introduceres til tidens religiøsitet med begreber som ”den subjektive vending” (Linda woodhead) ”levet religion”, ”eklekticisme” (Meredith McGuire) sekularisering og religiøs revitalisering.

Introduktions modulerne indgår i det 4. emne forløb om pilgrimsrejser
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Islam

Formål:
I forløbet har eleverne fået en grundlæggende forståelse for islam med fokus på islams formative periode, de seks trosartikler og de fem søjler, profeten Muhammed og hans betydning samt forskellige moderne fortolkninger af islam.
Der har været et særligt fokus på ritualanalyse af Hajj som overgangsritual og kultdrama.  Der er desuden blevet arbejdet med islam i det senmoderne samfund med begreber som Woke Islam og globaliseret islam.
Eleverne har arbejdet med Sharia og vi har haft fokus på både konflikt og berigelse i islams møde med vesten.

De faglige mål for forløbet:
I skal kunne:
● Karakterisere, analysere og fortolke klassiske og repræsentative kilder.
● Redegøre for islams oprindelse og udbredelse og den historiske kontekst som danner grundlag for islam, herunder relationen til Quraysh, jødedom og kristendom.
● Redegøre for væsentlige sider af islam, herunder de 6 trosartikler (især dommedag, bøgerne og profeterne) og de fem søjler.
● karakterisere og redegøre for de islamiske ritualer, herunder i særdeleshed hajj. I den forbindelse skal I kunne anvende begreber som overgangsritual og kultdrama.
● Nuancere Sharia
● Diskutere islams virkningshistorie i relation til europæisk kultur og tænkning – Muslimer som minoritetsgruppe, islam og sekularisme, euroislam, og globaliseret islam. Fokus på konflikt og berigelse i mødet med vesten.

Materialer:
- Religioner lever. Lindhart og Ringhof. 2017 s. 94-107
- Podcast om Woke islam: https://omny.fm/shows/pilestraede-berlingskes-nyhedspodcast/woke-islam 2 sider
- Tre centrale religionsfaglige begreber, s.153-156 i Grundbog til Religion C, Systime 2ns.
- De hellige skrifter – Koranen og hadith, Jakob Skovgaard-Petersen 3 ns.
- Mohammeds første åbenbaring, kildetekst 2 ns.
- The Last Prophet:  Muhammeds 1. åbenbaring på tegnefilm (min.7.32-9.36)
- Allahs hus, s.12-17 I ”Sendebudet” 4 ns.
- Grundprincipper i islam, T91 i Kuplen, muren og graven, Kølner, - De fem søjler, s.123-130 i Grundbog til Religion C, Systime
- Om at være muslim i det danske samfund, s. 113-118  i Grundbog til religion C, systime 2012
- Shariamanifestet #37, podcast: https://www.danskmuslimskmanifest.dk/podcast-sharia-manifestet/episode/4b287dfa/islam-og-sharia
- MJs slides til undervisningen, herunder om ortodoksi og ortopraksi
- Jan Hjärpes model til analyse af tolkning af en religions indhold og rolle, s.265-266 i Grundbog til religion C, Systime 2012
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kristendommen

De faglige mål for forløbet: (det forventes at eleven har arbejdet med:)
At karakterisere, analysere og fortolke klassiske og repræsentative kilder i kristendommen.
At have et indblik i de centrale jødiske forestillinger fra den gamle pagt (GT) (pagten om de 10 bud og messiasforventning) og forstå, hvordan kristendommen genfortolker disse forestillinger i NT (bjergprædiken)
At redegøre for kristendommens Frelseshistoriske linje (skabelse, synd og frelse/nyskabelse) herunder problem- og løsningsmyten.
At redegøre for Jesus som både historisk person og Kristus som mytisk person
At have kendskab til centrale aspekter af Jesu virke og forkyndelse med hovedvægt på følgende områder; Jesu undergerninger og Jesu etik (bjergprædiken og den barmhjertige samaritaner)
At kunne analysere dåben gennem religionsfænomenologiske ritualbegreb ”overgangsritual"
At fortolke kristne holdninger og brug af ritualer i forhold til en senmoderne kontekst med begreber som sekularisering/revitalisering, eklektisisme, individualisering
At redegøre for hvordan kristendommen kan fortolkes på nutidige og senmoderne præmisser i Danmark som kristen fundamentalisme i Hillsong.
At analysere senmoderne kirkeudtryk fx Grøn kirkes verdenssyn (antropocentrisk/ økocentrisk)  med brug af begreber som forvalterskab og animisme i nyere spiritualitet.

Materialer:
- Trosbekendelsen, https://www.folkekirken.dk/tro/trosbekendelse hentet 15-11-2025
- Den kristne grundmyte og forsoningslære. Kap. 1, s.21-30. I: Kristendom og protestantisk fundamentalisme i USA. Sv. Lindhardt, Gyldendal 2005. 12 ns.
- Jesusbilleder, s.64-69 i Religioner lever, Praxis Forlag 2017 6 ns.
- Helbredelsen af den lamme Kapernaum, Markusevangeliet Kapitel 2  v.1-12
- Kort over det hellige land på Det Nye testamentes tid,  https://www.churchofjesuschrist.org/study/scriptures/bible-maps/map-11?lang=dan
- Jesus af Nazareth, s. 149-155 i i Religion og Kultur, A.Poulsen, 3.udg. Systime
Kristne ritualer:
- Kristne ritualer, Danske verdensreligioner – kristendom, Annika Hvitamar, Gyldendal 2007 3 ns.
- Liturgi til brug ved dåb i den danske folkekirke, www. Folkekirken.dk
- Video: Prinsesse Athenas dåb 20.maj 2012,  https://www.youtube.com/watch?v=UcX5GtlkFKw
- Hvad er kristendom? Kap.1 i Kristendom – tro og praksis, K. Haaning og S. Korshøj Laursen, Systime
- De unge præster, DR1, 1. afsnit
- Kristendom og senmodernitet, kap.4, s.154.156 i i Kristendom – tro og praksis, K. Haaning og S. Korshøj Laursen, Systime

Kristen etik:  
- Bjergprædiken, Matt. 5-7, Biblen.dk
- Mattæusevangeliet kap.14, Biblen.dk
- Den barmhjertige samaritaner,  Lukasevangeliet Kapitel 10 vers 25-37-
- Adam og Eva, DR, sæson 1, afs.7 Næstekærlighed
- Hvad er Grøn Kirke? Nr. 2-2022 i Kirken i dag
- Hvad er Folkekirkens grønne omstilling? Nr. 22022 I Kirken i dag
- Folkekirken om Grøn kirke: https://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/folkekirken-i-samfundet/folkekirkens-groenne-omstilling/groen-kirke
- Herre over naturen, Charlotte Bach, Kristeligt Dagblad 24-11-2000
- Naturen er ikke til for menneskers tilfredsstillelse, Martin Ishøy, Kristeligt Dagblad 30-07- 2014
- «Bæredygtig begravelse» https://www.youtube.com/watch?v=bvuFVjExqm4&t=1s

Pentakostal kristendom:
- Den subjektive vending og pentakostal kristendom, s.83-89 i Religioner lever, Praxis Forlag 2017, 7 ns.
- This I Believe (The Creed) - Hillsong Worship https://www.youtube.com/watch?v=FtUNQpu2b7Q 1ns
- Ekskursion til Hillsong Church 8/3-2026, orientering på www.hillsong.dk

Omfang: ca. 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hinduismen

De faglige mål for forløbet:
* At redegøre for den historiske baggrund og udvikling for hinduismen.
* At redegøre for de karakteristiske træk ved vedaerne, upanishaderne og bhagavadgita.
* At have en forståelse for den hinduistiske lære om menneskets grundproblem og de tre frelsesveje, herunder en fyldestgørende forståelse for hinduistiske begreber som yoga, atman, brahma, karma, samsara og moksha.
* At have kendskab til trimurti og flere af de hinduistiske guder og den religiøse praksis (Puja som ritual)
* At analysere den sociale institution med kastesystem frem med purusha myten.
* At få indsigt og perspektiv i hinduismen, som den er i dag med fokus på kønsrollemønster, indflydelse på vestlig tankegang, fundamentalisme

Materialer:
- Purusha, s.24 i Mennesket og magterne, E. Andreasen m.fl., Gyldendal1992
- ”En simpel religionsmodel», s.266 i Religion og Kultur, A.Poulsen, 3.udg.,Systime
- Upanishad: tekst 7 Samsara og 9 Forholde ttil kroppen og den forgængelige verden, s.128-130 24 i Mennesket og magterne, E. Andreasen m.fl., Gyldendal1992
- Bhagavadgita, Tekst 6 s.178-183 i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Gandhi: Om Bhagavadgita. Tekst 7 s.183-184 i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Anwar Shaikh: Moder Indien og magtens princip, Tekst 8 s.185-188 i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Brihadaranyaka, tekst 9 s.186, i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Guderne og deres familier. s. 56-59  i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Huyler: Puja for gudinden, Tekst 16 s.198-200 i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- Hinduismen i verden og i Danmark, s.167-172 i Hinduisme af Allan Poulsen, Systime 2012-2022
- “Hvad betyder det at være hindu?” BBC 2022, ligger på dr.dk
i alt ca. 60 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pilgrimsfærd

Pilgrimsfærd:
Det afsluttende forløb i religion, har klassen valgt, skal omhandle pilgrimsfærd. Med forløbet undersøger vi fænomenet pilgrimsfærd gennem begreberne helligsted og axis mundi, og fokuserer dermed på det vi kalder helligstedets mytologiske og symbolske betydning.
Vi undersøger også pilgrimsrejsens betydning for deltager af pilgrimsfærden, ved både at se på Ninian Smarts dimensionsmodel og at analysere rejsen som et overgangsritual, hvor i sær ritualets liminale fase belyst med begreberne antistruktur og communitas bidrager til en for pilgrimmene skelsættende oplevelse for livet. Hvilken betydning har anstregelsen ved selve rejsen?
Endelig diskuterer vi forholdet mellem helligsted og turismemål.
I forløbet ser vi på pilgrimsmål indenfor hinduisme, islam og hinduisme og på, hvad der tiltaler det senmoderne menneske ved især pilgrimsvandringen. .

Faglige mål:
- redegøre for yderligere ét veldefineret religionsfagligt emne og et centralt religionsfagligt fænomen
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etik, kulturel appropriation, eksortisering, som diskussion af relevansen for ritualet. Vi forholder os derved til anvendelsen udfra både et indefra- og et udefraperspektiv  
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global/international kontekst. Vi anvender disse religionsfaglige tilgange og pilgrimsfærdeksempler til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter med religiøsitet i dag.

Kernestof:
væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori  

Materialer:
- Gads religionsleksikon: https://www.religion.dk/leksikon
  Opslag: Pilgrimsfærd, helligsted og axis mundi 5 ns.
Hinduer fejrer særlig religiøs festival for første gang i 144 år (3 ns)

- “Kumbha Mela”, udsendelsen er fra 2000, udgivet af DR2  5 ns
-“Pilgrimsfærd i hinduisme”, 25.maj 2005, Hanne Kjærgaard, Religion.dk
https://www.religion.dk/hinduisme/pilgrimsf%C3%A6rd-hinduisme 5 ns.
- Introduktion til turistmålet Dakshinkali: https://www.holidaystonepal.in/dakshinkali-temple 1 ns.

De 10 vigtigste ting at vide om hajj: Kristeligt Dagblad, 15-06-22
https://www.kristeligt-dagblad.dk/religion/de-10-vigtigste-ting-vide-om-hajj 2 ns.

3 klip om hajj fra Dr.dk/skole 6/5-2024
Græd af glæde
Fra Kastrup til Mekka
En hellig oplevelse
Fra:https://www.dr.dk/skole/kristendomskundskab/mellemtrin/pilgrim#!/ 3 ns
“Oplevelsen af valfarten”, uddrag af Hajj, Dr. Ahmed Adam, i Følner m.fl. Kublen, muren og graven s.231. Gyldendal 2002. 3 ns.
Pilgrim til Mekka

"En hån mod troende at kalde alle turister for pilgrimme" (3 ns)
“Hun er Danmarks første pilgrimspræst”,  i Senmoderne religiøsitet i Danmark, S. Reimick m.fl, Systime 2008, s.170-172  1,5 ns
        Omfang: 30 ns.

Supplerende stof:
Ninian Smarts model.pdf  (1 ns)
Religioner lever - kapitel 1 - religion i bevægelse
         Omfang: 7 ns

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer