Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
|
Lærer(e)
|
Anne Rikke Schnack
|
|
Hold
|
2025 ol/k (3k ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Homers Odyssé
Litterær-søjle:
Basistekst:
Homers Odyssé, oversat af Otto Steen Due, Klassikerforeningens kildehæfter 2002:
1. sang vers 1 – 105 (= 3,5 ns)
6. sang vers 1 – 331 (= 11 ns)
9.sang vers 1 – 566 (hele sangen) (= 18,9 ns)
Omfang: 33,5 sider
Perspektivtekster:
1) Konstantin Kaváfis "Ithaka" fra: Videre sejled vi nu..." af Johnny Thiedecke, Pantheon 2010
Supplerende stof:
1) "Paidaia - grundbog til oldtidskundskab", B. Andreasen & J. Refslund Poulsen, Systime 2012, s. 10-43
2) Citater fra Homers Odyssé om "Rhapsoden": 1. sang vers 150-155 + 8. sang vers 40-47 + 11. sang vers 363-369
3) Youtube video fra MC Fight Night 2009 Ham den Lange vs. Roar: https://www.youtube.com/watch?v=Zv2uM6ZVG58
4) Om de "Panathenæiske Lege": https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/genstande-af-enestaaende-betydning/genstande-fra-antiksamlingen/athenas-praemier/
5) Om de "Panhellenske fester": https://denstoredanske.lex.dk/panhellenske_fester
6) Græsk religion & guderne: https://klassisk.ribekatedralskole.dk/religion/olympen.htm
Formål: Gennem læsning og analyse af basisteksten har eleverne fået kendskab til den episke genre og det karakteristiske for det homeriske epos: prooimion, musepåkaldelsen, patronymika, epiteter, formelvers, homeriske lignelser, metrum = det daktyliske heksameter, rhapsoden og det særlige forhold mellem guder og helte/mennesker. Vi har især fokuseret på Odysseus som den snu og kloge helt, det homeriske helteideal og normsæt, hvor begreber som ære, skam, ry og rygte spiller en vigtig rolle, men også skæbnen, oikos og xenía.
Hermed opfyldes følgende faglige mål:
- Eleverne skal kunne analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur.
- Eleverne skal kunne identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- Eleverne skal kunne overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster.
Eleverne skal kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Program
-
Hej 3k. Velkommen til et nyt (og gammelt;-) fag, nemlig oldtidskundskab. Jeg introducerer jer til faget, og derefter skal vi i gang med første emne. Jeg glæder mig til at møde jer! Hilsen Anne Rikke
-
Intro til de græske guder
-
Ledsager til Homers Odyssé - 1. 6. 9. sang.pdf
-
olympen.htm - LEKTIE
-
Odysseen 1.sang vers 11-105.docx
-
Andreasen, Brian; Poulsen, Jens Refslund.: PAIDEIA, SYSTIME; sider: 11-29
-
Otto Steen Due: HOMÉRS ODYSSÉ 2002/2010 (Klassikerforeningens Kildehæfter udgave), Klassikerforeningens Kildehæfter; sider: 93-98, 135-137, 141-149
-
Lektien - arbejdsopgaver
-
Rhapsoden - citatuddrag fra Odysseen (1).pdf
-
Læsefokus
-
Vi skal samle op på dette slide om freestylerappere (se det, hvis ikke du var der i sidste modul)
-
Opsamling - De Panathenæiske Lege
-
Ithaka, digt af Konstantin Kaváfis.pdf
-
Opsamling på disse spørgsmål
-
Hvad er.. areté
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Attisk tragedie - Sofokles` Antigone
Basistekst:
Sofokles "Antigone", oversat af Otto Steen Due, Aarhus Universitetsforlag 2004.
Omfang i alt: ca. 50 sider
Perspektivtekst:
1) Jean Anouilh: “Antigone” (1944), prologen s. 7-11 + 4. Akt. s. 36-41.
Supplerende stof:
1) Hans Henriksen, “Staten bør støtte den scenekunst, der har demokratisk værdi”, fra Information 6. juni 2018.
2) ”Paideia”, af B. Andreasen & J.R. Poulsen, Systime 2012, s. 101-111 + s. 115-116
3) Græsk historie i hovedtræk, pdf-fil
4) Oversigt over Aristoteliske begreber.
Formål med forløb:
Med afsæt i artiklen af Hans Henriksen, "Staten bør støtte den scenekunst, der har demokratisk værdi" taler vi om, hvorfor det kan være relevant at læse antik tragedie og om, hvordan skuespil kan have betydning for demokratisk dannelse.
Under forløbet har eleverne har fået kendskab til rammerne for opførelsen af det græske drama, herunder særligt Dionysosfesten, teatret og tragedien samt om det græske teater og tragediens funktion i det antikke samfund.
Gennem læsning, analyse og fortolkning af basisteksten har eleverne arbejdet med temaer som oikos/genos vs. polis, nomos vs. fysis, themis vs. nomos. På baggrund af Aristoteles’ dramateori har eleverne fået kendskab til begreberne hamartia, peripeti, eleos og fobos, anagnorisis, mimesis og katharsis.
Faglige mål:
- analysere og fortolke oversatte græske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Græsk historie i hovedtræk.pdf
-
De bevarede græske tragediedigtere.doc
-
Modulplan - Tragedien Antigone
-
Staten bør støtte den scenekunst, der har demokratisk værdi
-
MEDBRING: "Paideia"
-
Program
-
Antigone - Tragediens opbygning & dele + noter.docx
-
Grundbog Paideia_ Om den græske tragedie.pdf
-
Kahoot om tragediegenren (Leo, Gustav, Caroline, Freja)
-
Husk at medbringe "Antigone"
-
Kahoot om tragediegenren (William, Sofia, Christine, Luna)
-
Sofokles: ANTIGONE (Due), Århus Universitetsforlag; sider: 15-56, 63-73
-
Antigone - Tragediens opbygning & dele noter.docx
-
Andreasen, Brian; Poulsen, Jens Refslund.: PAIDEIA, SYSTIME; sider: 109-110
-
Kahoot om tragediegenren (Hjalte, Selina, Sylvester, Marius, Asger)
-
Program - spørgsmål til Parodos
-
Arbejdsspørgsmål til 2. epeisodion
-
Anja fra Head Space kommer forbi og fortæller om deres tilbud om en samtale om mental sundhed. Besøget tager 5-10 minutter.
-
3. Epeisodion - Opsamling
-
Jean Anouilh - Antigone (uddrag).pdf
-
Kahoot om tragediegenren (August, Karen, Bertil, Carlos)
-
Kahoot om tragediegenren (Gustav K, Naja, Anne Sofie, Elias)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Antikkens arkitektur
Projektforløb i arkitektur med fokus på templer.
Formål med projektforløb: Eleverne arbejder selvstændigt i grupper under tilegnelsen af kernestoffet. På klassen har vi set og analyseret doriske, joniske og korintiske templer - græske og romerske. (Se nedenfor hvilke). Eleverne skal vise, at de er bekendte med den græske arkitekturs formsprog, dvs. at de skal kunne anvende analysemodellen og den relevante kunsthistoriske terminologi.
I den perspektiverende del har eleverne inddraget bygninger fra nærområdet / Frederiksberg. Projektarbejdet munder ud i en screencast.
Faglige mål:
• De skal kunne beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter både i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere europæisk kultur og arkitektur.
• Antikreception: perspektivmonumentet skal analyseres således, at de viser hvordan monumentet forholder sig til og trækker på den antikke arkitektur.
Eleverne eksamineres i kendte monumenter.
Basismonumenter: (både græske og romerske)
Antikke monumenter:
Græsk arkitektur:
1) Hera templet 1, Poseidonia (= Pæstum)
2) Erechtheion templet, Athen
3) Parthenon templet, Athen
4) Hefaistos templet, Athen
Romersk arkitektur:
5) Maison Carrée, Nimes i Frankrig
6) Pantheon i Rom
7) Augustus templet i Pula, Kroatien
Perspektiverende monumenter: (med fokus på klassicisme)
1) Vor Frue Kirke, København
2) Apistemplet, Frederiksberg Have
3) Domhuset, København
4) Erichsens Palæ, Kgs. Nytorv, Kbh
Materiale:
1) Ibog: Kunsten at se på monumenter, Marie Kluge & Katja Holm, Systime
2) Arkitekturforløb i google slide:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Det athenske demokrati & vores
Tekstsøjle med moderne udgangspunkt.
Basis-tekster:
1)Herodot: Forfatningsdebatten mellem de tre persiske stormænd, s. 25-27 + 73-77
2) Thukydid, Perikles`gravtale, afsnit 34-41, s. 27-30 + 77-83
3) Platon, "Staten" (uddrag fra 8.bog), s. 40-43 + 108-116
4) Polyb: Roms historie, fra: A.Kragelund, Græske Historikere, s. 154-157 (Om Polyb) + 108-116 ("Statsforfatningernes kredsløb")
Omfang: ca. 25 sider
Alle tekster læst i Mogens Herman Hansens "Kilder til Demokratiet i Athen", Nyt Nordisk Forlag 2007. Dog ikke tekst nr. 4.
Perspektivtekster:
1) Hal Koch, Hvad er demokrati? Fra: Mogens Hermann Hansen, Kilder til demokratiets historie 1750-2000, Museum Tusculanums Forlag 2005
2) Esben Schjørring: “Jeg har afvist at vores demokrati er i krise. Nu tror jeg, vi er på vej til demokratisk burn out”, fra: Altinget 29.08.2022
Supplerende stof:
1) Livet i det klassiske Athen, Inger Yde m.fl., Systime s. 31-39 + 50-64
2) "Paidaia - grundbog til oldtidskundskab", B. Andreasen & J. Refslund Poulsen, Systime 2012, s. 62-63 + 72-73
3) Mogens Herman Hansens "Kilder til Demokratiet i Athen", Nyt Nordisk Forlag 2007 s. 25-27 + 27-30 + 40-43
Formål med forløb:
Med udgangspunkt i et moderne syn på demokratiet (Hal Koch-teksten) ser vi på forskellige opfattelser af det athenske demokrati, den demokratiske mand og blandt andet opfattelsen af "Frihed". Eleverne skal have kendskab til det unge athenske demokrati og gøres bevidste om, at der i antikken var både fortalere og modstandere af denne styreform. Hvilken styreform er egentlig den bedste? Det er der således også i antikken forskellige svar på. Vi sammenligner det athenske demokrati med den romerske republik og det moderne demokrati.
Hermed opfyldes følgende faglige mål:
- Eleverne skal kunne analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur.
- Eleverne skal kunne identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- Eleverne skal kunne overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Program
-
Hal Koch Hvad er demokrati, fra Mogens Herman Hansen.pdf
-
Herodot Forfatningsdebatten arb.ark 2026 - 3k.docx
-
Hansen, Mogens Herman.: KILDER TIL DEMOKRATIET I ATHEN, Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck; sider: 25-30, 40-43, 73-83, 108-116
-
Livet i det klassiske Athen - Samfundslivet & Politik+retsvæsen.pdf
-
Herodot Forfatningsdebatten arb.ark 2026.docx
-
Matrixgrupper - det anthenske samfund.doc
-
Link til fokusspørgsmål
-
Medbring: "Kilder til demokratiet i Athen" + grundbogen "Paideia"
-
Andreasen, Brian; Poulsen, Jens Refslund.: PAIDEIA, SYSTIME; sider: 62-65, 72-73
-
I skal medbringe bogen "Kilder til Demokratiet i Athen". Vi har nu læst og gennemgået afsnit 34-38 (s. 77-80) i "Perikles` gravtale". I dag læser og gennemgår vi afsnit 39-41.
-
Platon om demokratiet - 2026.docx
-
Arbejdsspørgsmål til Platon
-
Esben Schjørring - Jeg har afvist, at vores demokrati er i krise. Nu tror jeg, vi er på vej til demokratisk burn out.docx
-
Polyb, Roms historie, Statsforfatningernes kredsløb.pdf
-
Fokusspørgsmål til Platon s. 111-116
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Filosofi: Stoicisme
Forløbets basistekster danner grundlag for en undersøgelse af den stoiske filosofi. Eleverne opøver gennem læsning af teksterne at identificere, forklare og forstå væsentlige grundtanker fra den stoiske filosofi - herunder begreber som logos, fysis, ratio, affectus, fatum og "stoisk ro".
Vi slutter forløbet af med at læse et interview med Niels Overgaard i forbindelse med udgivelsen af hans stoisk inspirerede selvhjælpsbog "Det hele handler ikke om dig", som perspektiv til hvordan og hvorfor stoicismen stadig kan siges at have relevans i nutidens vestlige samfund.
Basistekster:
1) Senecas Breve til Lucilius, nr. 16, 24, 31 og 48, overs. H. Gregersen & K.C. Madsen i: Breve fra Seneca, Klassikerforeningens Kildehæfter 2010, s. 36-38, 45-51, 58-60, 74-77
2) Epiktet, Stoiske leveregler - en håndbog fra antikken, overs. A.Schwartz & D. Bloch, People`s 2022, §1 - 9
3) Kejser Marcus Aurelius' Optegnelser (Meditationer), overs. J.A. Bundgård, Monumenta 1949, uddrag af 2.-12. bog
Omfang: ca. 25
Perspektiverende tekst:
1) Interview med Niels Overgaard, Politiken 28. februar 2020, ved udgivelsen af hans stoisk inspirerede selvhjælpsbog.
Supplerende stof:
Brian Andreasen & Jens Refslund Poulsen, Paideia, Systime 2012, s. 137-139, 142-146, 160-163
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Program
-
Andreasen, Brian; Poulsen, Jens Refslund.: PAIDEIA, SYSTIME; sider: 137-146, 159-163
-
Seneca, Breve til Lucilius (16, 31, 48, 24).pdf
-
Epiktet - Stoiske leveregler en håndbog fra antikken.pdf
-
Kahoot om tragediegenren (Freja B, Emil, NK, Frida)
-
Interview med Niels Overgaard (politiken.dk).pdf
-
M. Aurelius, uddrag II-III, V-XII (tematisk sorteret).pdf
-
Kahoot
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215906997",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215906997",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71215906997"
}