Holdet 3g EN/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Falkonergårdens Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Philip Vangsgaard
Hold 2025 3g EN/1 (3g EN/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Paul Auster's City of Glass (graphic adaptation)
Titel 2 Divided States of America
Titel 3 Shakespeare's Othello
Titel 4 Adichie: A Global Voice

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Paul Auster's City of Glass (graphic adaptation)

Forløbet arbejder med Paul Auster's City of Glass, som grafisk roman. Det overordnede fokus er på genren og postmodernisme.

Formål:
- at kunne identificere genren "grafisk roman"
- at kunne analyse genren
- at kunne identificere postmodernistiske træk
- at kunne anvende viden om grafisk romaner i en analyse og fortolkning af City of Glass
- at kunne anvende viden om postmodernisme i en analyse og fortolkning af City of Glass
- at kunne vurdere og diskutere effekten af grafiske romaner

Indhold/Materialer:
- Paul Austers 'City of Glass', grafisk adoption lavet af Paul Karasik og David Mazzucchelli
- Stranger Than Fiction
- Postmodernistisk teori

Metode:
Par/individuelt/gruppe arbejde

Evaluering:
Afsluttende projekter i grupper
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Divided States of America

Forløbet har fokus på USA og det polariserede politiske og kulturelle landskab. Gennem en undersøgelse af fiction og forskellige emner i det virkelige USA stiller forløbet spørgsmålstegn ved sammenhængskraften og hvad der splitter og forener USA.

Formål:
- at kunne redegøre for relevante nutidige amerikanske forhold
- at kunne identificere stridigheder og polariserende emner i USA
- at kunne foretage analyse og fortolkning af fiktion der arbejder med nutidige amerikanske forhold
- at kunne foretage analyse og fortolkning af non-fiktion der arbejder med nutidige amerikanske forhold
- at kunne diskutere forskellige perspektiver og synspunkter på amerikansk kultur og politik

Indhold:
- nyhedsklip
- dokumentar
- tedtalks
- politiske udtalelser
- taler
- noveller
- film
- artikler

Evaluering:
Ved egen personlige undersøgelse af et relevant emne.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Shakespeare's Othello

Formål:
- kort at kunne redegøre for genre og stil i Shakespeare's Othello
- at kunne forklare handlingsforløbet i Shakespeare's Othello
- at kunne gøre rede for de forskellige karakterer, deres særpræg og måder at udtrykke sig på
- at kunne analysere og fortolke stykkets centrale konflikter
- at kunne diskutere Shakespeare's Othello i et nutidigt perspektiv  

Indhold og materialer
- William Shakespeare: "Othello", The Oxford School Shakespeare, Oxford University Press, (2009)
Act 1,2,5

Metode:
- pararbejde
- individuelt arbejde
- præsentationer
- skriftligt arbejde

Evaluering:
- Forløbet er blevet evalueret med et gruppearbejde, hvor eleverne i grupper var ansvarlige for et af stykkets hovedtemaer.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Adichie: A Global Voice

Forløbet fokusere på en engelsktalende region uden for Storbritannien eller USA nemlig Nigeria. Området udforskes gennem forfatteren Chimamanda Ngozi Adichie.

Formål:
- kort at kunne redegøre for Adichie og hendes litterære fokus.
- kort at kunne redegøre for relevante dele af Nigerias nyere historie.
- at kunne redegøre for forløbets tekster og deres tema og konflikter
- at kunne anvende et postkolonialistisk perspektiv i analyse og fortolkning af teksterne.  
- at kunne sammenligne forfatterens forskellige tekster

Indhold og materialer
- The Danger of a Single Story (Tedtalk, 2009)
- We should all be feminists (TedTalk)
- Quality Street (short story, 2010)
- Tomorrow is too far (short story, 2009)
- World Cup 2010: Nigeria, Ghana, Ivory Coast, Cameroon and South Africa - my boys (article The Guardian, 2010)
- Individuelle novelle

Evaluering:
Eksamenstræning
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer