Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Morten Skaarup Haugaard
|
|
Hold
|
2025 ID_B2 (3g4g Id/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Atletik og styrketræning del 1 (styrketræning)
Atletik: 100 meter sprint
Fokus på øvelser der træner teknik, eksplosiviltet, de anaerobe processer der forøger evnen til at præstere inden for 100 m løb.
Teori:
Musklernes opbygning og funktion.
Styrke og springtræning.
Styrkeslideshowet
Idræt B - 214-221
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Badminton og anatomi
Badmintonforløb
Formål:
Slagteknisk:
Nedenstående slag i spilkontekst:
Kort baghåndsserv og lang forhåndsserv.
Korrekt øksegreb på ketcheren.
Bevægelse til netdrop på forbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter forspændingshop.
Bevægelse til smash, drop og clear på bagbanen i forhånd og baghåndssiden med stemskridt efter og ”saks” efter forspændingshop.
Forhånds og baghåndlop
Slagserier:
Begge clearer:
Serv ⇒ clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob
clear ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob
Samme person der clearer:
serv ⇒ clear ⇒ drop ⇒ netdrop ⇒ lob ⇒ clear
Single og Double taktik:
Single taktik: - primært lang forhåndsserv (på eliteniveau næsten kun i kvinde single)
Tidlig på bolden (giver modstander mindre tid til at komme i udgangsposition)
Skab rum på banen (brug alle slagvariationer til
at flytte modstanderen rundt)
Brug basen (kom tilbage til basen og hvis du er ”ovenpå” – ryk frem)
Tålmodighed (brug hellere et ekstra slag på at skabe ubalance inden du sætter ind)
Forfør din modstander (få dine slag til at ligne andre slag – ”snyd” din modstander)
Skift gear (temposkift og ryk frem i banen er guld værd)
Double taktik: - primært kort baghåndsserv
Husk at de samme ting gælder som i single – derudover gælder:
Som server dækker man net og flade bolde (frem og op med ketcheren)
Som servemakker mellem og lang højere bolde
Fokus på hvornår man er i angreb (Position: foran/bagved)
Fokus på hvornår man er i forsvar (Position: side/side)
Bevægelsesanalyse:
Idræt B - 186-193
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Jive
Forløb hævet fra c-niveau:
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- udføre grundtrinnet i jive, samt beherske følgende variationer: New Yorker, Mølle, Dame spin, damen under, Damen under med spark, pass and kick, 3-sparks variation.
kombinere de forskellige variationer i mindre serier
kombinere alle variationer i “Falko-sekvensen”
- demonstrere viden om musiktælling (formskema, taktarter 4/4 og 3/4, BPM)
- demonstrere viden om de forskellige faser i et motorisk læringsforløb.
- følge musikken (Musikforståelse) - variationerne skal kunne udføres i musikkens tempo (et realistisk mål er 140 BPM).
- danse grundtrin og variationer både som herre og dame, og have kendskab til “at føre” og “blive ført”.
- udvise energi gennem dansens udtryk og bevægelseskvalitet (smil og holdning)
- kende forskellige dansefatninger (to håndsfatning og alm dansefatning) og demonstrere viden om hvordan man danser sammen og arbejder med udtryk.
- udarbejde egen koreografi (sæt variationer sammen, variere opstilling, kanon, partnerskift, eller opfind nye)
- fremvisning af egen koreografi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Idrætspsykologi og idræt i samfundet
Idrætspsykologi:
Idræt B - 93-110
Marslows behov
Slides om idrætspsyk
Idræt i samfundet:
Idræt B - 111-159
Jeres foredrag
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Franch, Jesper ; Isaksen, Bo; Jensen, Jakob Gøricke, et al.: IDRÆT B - 3. UDGAVE, Systime; sider: 93-98, 111-124
-
Teori - ikke omklædt
-
Personligheds test Opret jeres egen kopi
-
Franch, Jesper ; Isaksen, Bo; Jensen, Jakob Gøricke, et al.: IDRÆT B - 4. UDGAVE, Systime; sider: 98-110
-
Husk jeres test personlighedstest fra sidst.
-
Ovenstående er lektie - nedenstående er til arbejde med i modulet.
-
Arbejdsspørgsmål om Maslow og motivation
-
Artikel Motivation Maslows behovsteori.pdf
-
Vi laver arbejdsspørgsmål, og ser på cases og holder elavueringssamtaler. lektien er de to nedenstående dokumenter
-
Indre og ydre motivation.pdf
-
Vi laver resten af spørgsmålene fra sidst og laver cases
-
Husk bogen
-
cases
-
8:20 teori
-
Samfundsslides I skal kunne sige nogle kloge ting om slide 1-10 til i dag:-)
-
samfundsslides
-
Arbejde med foredrag og eksamensnoter
-
Figurer til jeres afsnit
-
Lektie er at have læse jeres afsnit så I kan gå i gang med foredrag og noter
-
Eliteidrætten æder ind på bredden | TEXT
-
Elite skaber ikke bredde
-
Foredrag færdigt og fremlægges i dag
-
Foredrag og noter ind her
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Salsa
I skal kunne følgende for at opfylde de faglige mål:
De forskellige figurer med god bevægelseskvalitet
Forskellige opstillinger (linje, par (fri salsa), Rueda de Casino)
At alle kan være Cantante
Til en vis grad kunne danse både herre og dame
Forskellige tempi - BPM
De forskellige figurer:
Rapido
Directo
Dame
Vuelta
La Prima
La Prima double
Enchufla
Enchufla double
Enchufla deli Que no
Enchufla double deli Que no
Enchufla Cero
Fly
Besito
Muchacha mala
Mosquito
Vacilala
Sombrero
La Familia
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Rugby
Forløb hævet fra c-niveau:
Forløbsbeskrivelse:
I forløbet bliver der arbejdet med progression fra delelementer til det færdige spil. Der vil undervejs blive arbejdet med elevernes tekniske, taktiske og fysiske formåen, inden for de givne rammer af Falkos Touch Rugby
Faglige mål:
At eleverne bliver i stand til:
- At udføre en teknisk korrekt aflevering
- At modtage afleveringer (i teknisk forstand).
- At eleven gør sig spilbar ved brug af forskellige teknikker (formationer og løbemønstre)
- At eleverne lever op til de fysiske krav i det færdige spil.
- At eleverne opnår spilforståelse og kan bruge delelementer fra undervisningen i skabelonøvelser og i det færdige spil.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Skitur
Skiekskursion:
3 dage på langrend med fokus på:
Dobbelt stavtag, diagonalgang, sporskifte og sildeben
3 dage på alpin
korte sving
større sving
Forskelligt fokus alt efter niveau.
Video opgave - analyse af ski
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Atletik og styrketræning del 2 - (atletik)
Atletik: 100 meter sprint
Fokus på øvelser der træner teknik, eksplosiviltet, de anaerobe processer der forøger evnen til at præstere inden for 100 m løb.
Teori:
Musklernes opbygning og funktion.
Styrke og springtræning.
Styrkeslideshowet
Idræt B - 214-221
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791647",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791647",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791647"
}