Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Falkonergårdens Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Alexander Hein Eriksen
|
|
Hold
|
2025 ID_B3 (3g4g Id/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Atletik og styrketræning
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne kan koble en teoretisk viden om musklernes opbygning og funktion, med en praktisk viden om styrketræning, i analysen af diverse idrætsdiscipliner, samt i udførelsen af og optimering af højdespring og kuglestød.
Indhold
- Musklens opbygning og kontraktion
- Muskelstyrke
- Styrketræning og fysiologiske adaptationer
- Bevægelsesanalyse
- Længdespring
- Kuglestød
Faglige mål
Faglige teoretiske mål
I slutningen af forløbet skal eleverne kunne:
- Redegøre for musklens opbygning og kontraktionsmekanisme
- Redegøre for forhold der har betydning for kraftudviklingen i musklerne, herunder længde-spændingsforhold, kraft-hastighedsforhold, fibertypesammensætningen og neuralt drive.
- Redegøre for begrebet Rate of Force Development (RFD) og forklare dets funktionelle betydning i idrætspræstationer.
- Udføre og evaluere tests af maksimal styrke (1 RM) og RFD, herunder databehandling.
- Definere forskellige former for styrke og vurdere disses relevans i forskellige idrætsgrene.
- Redegøre for forskellige styrketræningsprincipper og skitsere styrketræningsprogrammer til forskellige idrætsudøvere.
- Redegøre for de fysiologiske adaptationer ved forskellige typer styrketræning.
Praktisk-teoretisk mål
At eleverne kan anvende teori om musklernes opbygning og styrketræning i udvikling af træningsøvelser til disciplinernes forskellige elementer.
Dvs. at eleverne kan udvælge praktiske styrkeøvelser, der kan forbedre deres præstation.
Dvs. at eleverne kan udvælge relevante øvelser til forbedring af deres teknik i de to discipliner.
Faglige mål for højdespring
At eleverne kan anvende principperne i tilløbet til højdespring, herunder afsætsrytmen.
Dvs. at eleverne kan løbe i en bue, der medfører en indløbsvinkel på ca. 45 grader og en hældning på overkroppen ind mod buens centrum.
Dvs. at eleverne kan udføre tilløbsrytmen i forbindelse med afsættet, som medfører:
- rytmeændring
- sænkning af tyngdepunktet
- etablering af stemstilling
At eleverne kan udføre et eksplosivt afsæt.
Dvs. at de kan udnytte forspændingen fra stemstillingen i afsættet
Dvs. at svingbenet trækkes aktivt op og ind foran kroppen som en kipbevægelse.
At eleverne kan udføre passage over overliggeren.
Dvs. at eleverne kan skabe en rotation om lodret akse vha. svingbenet.
Dvs. at eleverne kan skabe en rotation om vandret akse vha. overkroppens hældning i forbindelse med stemskridtet.
Dvs. at eleverne kan skabe et godt svaj i ryggen.
Dvs. at eleverne kan udføre en aktiv sammenlukning efter passage af overliggeren så fødderne ikke river ned.
Faglige mål for kuglestød
At eleverne kan udføre et kuglestød med chasséteknik og hinketeknik.
Dvs. at eleverne i chasséteknik kan komme ind i powerposition og dermed skabe et godt udgangspunkt for kraftudvikling.
Dvs. at eleverne, ved hinketeknik, kan udføre en korrekt optaktsbevægelse, der skaber forspænding i standbenet.
Dvs. at eleverne kan udføre et korrekt hink, hvor der udføres kip med svingbenet, tyngdepunktet holdes lavt og kroppen “gemmes” både hvad angår hældning og rotation.
Dvs. at eleverne i forbindelse med hinket lander med korrekt fodstilling, der giver mulighed for at presse hoften igennem og med vægten på det bagerste ben (powerposition).
Dvs. at eleverne i forbindelse med afleveringen kan udføre en korrekt centralbevægelse og herunder skabe forspænding henover brystet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Sørensen, Mikkel: Lærebog i atletik (Højdespring og kuglestød); sider: 60-65, 67-73, 108-113, 115-123
-
HØJDESPRING
-
Medbring mobil - I skal lave optagelser
-
Analysér optagelserne af jer selv fra sidste uge
-
Medbring opladte mobiler
-
Slideshow - Atletik og styrketræning
-
Franck, Isaksen, Jørgensen & Vogensen: IDRÆT B, Systime; sider: 199-219, 247-255
-
Bevægelsesanalyse kast.pdf
-
Ledtyper.docx
-
Skema til bevægelsesanalyse
-
Slideshow - bevægelseslære
-
Elevmappe Atlitik
-
FORELÆSNING Atletik 1 KAST
-
How To Throw A Shot Put
-
Testresultater 3g4g Id/3
-
Journal: Muskelstyrke
-
Testresultater
-
Vi mødes i styrkerummet. Vi skal lave lidt test, så en t-shirt og løse busker er godt. I bliver ikke svedige og skal ikke klæde decideret om og bade.
-
Opgaver om muskelstyrke, tests og styrketræningsprincipper
-
Elevmappe Atletik
-
Kuglestød fra træningslejr 2010
-
Kuglestød
-
Shot Put Glide Technique - Tierra Wilson Glenbard South High School 4/23/13
-
Fremlæggelse om RFD
-
TD-elever fremlægger deres arbejde for stx-elever
-
Vi skal afvikle konkurrence, så I må gerne begynde at varme op så snart i kommer på stadion
-
Højdespring
-
Hold - konkurrence
-
Sean og Villads fremlægger deres præsentation af træningsprincipper
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Rueda de casino og idrættens værdier og aktører
Faglige praktiske mål:
Eleven forventes at:
- Kunne følge den latinamerikanske salsarytme og ramme 1'eren
- Have Tekniske Færdigheder indenfor Rueda de Casino Salsa (rundkreds- salsa) og udføre alle gennemgåede figurer
- I mindre grad at have tekniske basal færdigheder indenfor det vi har kaldt "almindelig" salsa med fokus på føringsfornemmelse, rytme flow og bevægelseskvalitet
- Kunne føre og blive ført i den latinamerikanske stilarter som Merengue, Bachata og (alm) Salsa
- Kan lave en bevægelsesanalyse af en figur (dame) udfra teorien om koordination med elementer som balance, kraft, reaktionsevne, rytme, rumfornemmelse og timing
- Udføre korte og længere variationssammensætninger i salsa Rueda
- Udarbejde og udføre en gruppekoreografi med start og slutning
- kunne mestre caller-funktion til en vis grad.
Faglige Teoretisk mål:
Det forventes at eleven:
- Kan redegør for Idrættens fællesskaber og organisering
- kan redegør for den danske foreningsmodel og for de idrætspolitiske aktører der indgår
- Kan diskutere hvordan Giddens begreber (aftraditionalisering, globalisering, individualisering, ontologisering) kan forklare samfundsudviklingen og hvordan den udvikling påvirker individets værdier og motivation for Idræt/sport.
- Kan redegøre for forskellen på de to hovedorganisationer DIF og DGI
- Har en konkret indsigt i hvordan forenings-stiftelse kan foregå
- Kan redegøre for fondsmidler og puljer (nordeafonden) som arbejder med idræt og forpligtende sunde fællesskaber
- Kan redegøre for danskernes motionsvaner og udviklingen i organiseringsformer.
- Kan sætte salsadans i relation til deres viden om idrættens udvikling og organisering i DK
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Fysisk træning i basketball
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne opnår nogle tekniske færdigheder, der gør dem i stand til at indgå i basketballøvelser med fokus på fysisk træning. Eleverne skal opnåe en forståelse for kroppens fysiologi og de fysiske krav der er i basketball, samt de træningsprincipper der ligger til grund for en forbedring af ens fysiske kapacitet. Endvidere skal eleverne opnå sociale og refleksive kompetencer i forhold til at kunne samarbejde og have forståelse for andres forudsætninger og handlinger, således at alle kan indgå i spil og øvelser.
Indhold
I forløbet indgår i den teoretiske del viden om energiomsætning, kredsløb, intensitetsbegrebet, træningsprincipper og træningsadaptationer, samt viden om testning i idræt.
Den praktiske del vil have fokus på basale teknikker i basketball, der gør det muligt for eleverne at indgå i diverse småspil, der gør det muligt at lave fysisk træning med bold. Af teknikker vil afleveringer/modtagninger, driblinger, finter, lay-up, skud og generel ballhandling indgå.
Faglige mål
Faglige teoretiske mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
- Redegøre for energiomsætningen i musklen, herunder diskutere fordele og ulemper ved de forskellige typer energiomsætning.
- Redegøre for lunger og kredsløbets opbygning, herunder iltens vej fra omgivelserne til muskelcellen.
- Redegøre for de centrale begreber inden for arbejdsfysiologien (puls, minutvolumen, slagvolumen, maksimal iltoptagelse, udholdenhed, anaerob effekt og anaerob kapacitet).
- Redegøre for intensitetsbegrebet i relation til aerob og anaerob træning.
- Lave en analyse af de fysiske krav der stilles til en basketballspiller.
- Redegøre for træningsprincipperne i aerob og anaerob træning.
- Reflektere over træningsadaptationerne til de forskellige træningsprincipper.
- Anvende viden om de fysiske krav i basketball og energiomsætninger, i designet af diverse træningsøvelser i den praktiske del af forløbet.
Faglige praktiske mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
- Udføre afleveringer i isolerede øvelser, i skabelonøvelser og i kamp/spil.
- Modtage bolden i isolerede øvelser, i skabelonøvelser og i kamp/spil.
- Udføre retningsskift med bold i isolerede øvelser, i skabelonøvelser og i kamp/spil.
- Drible med bolden i simple øvelser uden modstander, i skabelonøvelser og i kamp/spil.
- Udføre et lay-up med korrekt tilløb/afsæt i isolerede øvelser, skabelonøvelser samt i kamp/spil.
- Have en forståelse for begrebet spilbarhed, så de kan placere sig fornuftige steder på banen og gøre sig fri af spilskyggen.
- Kunne designe og udføre basketrelaterede øvelser, der træner forskellige energisystemer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
How to Shoot | Basketball
-
Tips, Skills, and Drills: Passing
-
Samlede figurer til praksisforløbet .docx
-
Slideshow - energiomsætning
-
Franck, Isaksen, Jørgensen & Vogensen: IDRÆT B, Systime; sider: 220-236, 244-246, 258-263, 268-276
-
Fysisk træning i basketball - teorimoduler
-
Crossover
-
Tyd øvelsen til venstre og forklar øvelsen i forhold til de 3 energiprocesser vi har arbejdet med i teori-modulerne
-
Anaerobe træningsøvelser basketball.pdf
-
Ændring i planen. Maja er syg, så vi gemmer opsamlingen på teorien til et senere modul og tager praktisk basketball i dag.
-
Træningsadaptationer - arbejdsark
-
Zacho, Andrea, Villas, Sean, Otto
-
Vejledning til drejebog
-
Eksempel på drejebøger
-
Drejebog til fysisk træning i basketball.docx
-
Basket forløbsprøve.pdf
-
Aerobe træningsadaptationer
-
Caseopgave - Fysisk træning i Basketball
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Pickleball og Idrættens udvikling
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne opnår forståelse for den organiserede idræts historie i Danmark, fra den spæde begyndelse i sidste halvdel af 1800-tallet og frem til i dag, hvor sportificeringen/politisering/globalisering præger idrættens udvikling i Danmark og internationalt hvilket bl.a. kommer til udtryk i nye idrætsgrene (eksemplificeret ved Pickleball) og mere kommerciel interesse.
Indhold
Vi begynder forløbet med en indførsel i hvordan grundlaget for foreningsidrætten opstod og hvilken rolle idrætten spillede i skolen og samfundet. Herefter kigger vi på hvordan den organiserede idræt udviklede sig over tid fra amatørisme til professionalisme og så slutter vi med at se på hvordan sporten er blevet en central spiller i markedsøkonomien og international politik.
Faglige teoretiske mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
- redegøre for foreningsidrættens organisatoriske rødder
- forklare hvorfor vi har to store idrætsorganisationer i Danmark og hvad deres særkende er.
- analysere hvordan idrætten har udviklet sig fra “et forsvar af landet” til en professionalisering.
- diskutere sportens udvikling i relation til samfundet, herunder markedskræfter og politik.
Faglige praktiske mål
Efter forløbet skal eleverne kunne
- redegøre for spillets karakteristika, herunder forskelle og ligheder med andre ketcherspil.
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob, herunder særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
- I rimelig grad at beherske simple slagserier, hvor hensigten med slaget er tydelig.
- Vise en taktisk forståelse i form af at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden, herunder kunne søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ski og arbejdskrav
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791682",
"T": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791682",
"H": "/lectio/7/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71255791682"
}