Holdet hvhh3c VØ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Slet Z - UNORD 1
Fag og niveau Virksomhedsøkonomi A
Lærer(e) Rikke Dybdal Juncker, Torben Bruhn Christensen
Hold hv23hh1cVØa (hvhh1c VØ, hvhh2c VØ)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Rapportering og analyse
Titel 2 Rapportering - CSR-rapportering
Titel 3 Startegi
Titel 4 Startegi
Titel 5 Rapportering og analyse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Rapportering og analyse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 43,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Regneark
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Rapportering - CSR-rapportering

CSR-rapportering

Virksomhedsøkonomi – læreplan 2017 - iBog - Systime
af Peder Vinther Emdal Hay, Henrik Frølich, Marianne Poulsen, Gitte Størup og Jeanette Hassing.

Kapitel 17: CSR
Kapitel 18: CSR-rapportering og -analyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Regneark
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Startegi

Forløb:
Virksomhedens strategi
Varighed: 30 timer

Formål:
Formålet med dette forløb er at eleven skal kunne flg:
• Redegøre for strategibegrebet, hovedformål, strategityper og modeller
• Analyserer værdikæden, vækststrategi, konkurrencestrategi og konkurrencesituationen i branchen.
• Analyserer kritiske succesfaktorer.
• Analyserer og udvikle virksomhedens Business Model Canvas.
Formålet med dette forløb er at styrke elevens kompetencer i hele kompetenceblomsten spektre. Dels skal eleven tilegne sig de begreber (tankegangskompetence) der er inden for emnet. Dels kunne indsamle relevant data og analyserer disse (databehandlingskompetencen, modelleringskompetencen og redskabskompetencen). De foretagede analyser skal eleven kunne videre formidle (ræsonnementkompetencen og kommunikationskompetencen).  Derudover skal eleven kunne forholde sig til de analyserede data i forhold til en hel branche(probelmbehandlingskompetancen).


Indhold:
Indholdet i dette forløb flg:
• Strategisk analyse af værdiskabelse, konkurrence og vækst samt udvikling af virksomhedens forretning. (kernestof)

Metode:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavle undervisning, bruges til opsamling og igangsætning af aktiviteter
• Gruppearbejde fx i matrixgrupper, lavet på baggrund af CL-principperne for homogene grupper. Da dette til gode ser flere elevgrupper og styrket arbejdet med løfte den enkelte elev (Zonen for nærmeste læring). Disse gruppe opgaver kan dels være opgaver der er givet i bogen, dels opgaver der modereres så de får en mere ”kreativ”-karakter, dvs at der kommer et produkt ud af arbejdet. Det kan være en planche med begreber, en et puslespil med forskellige begreber der skal passes ind, eller lign. Dette fremme elevaktivering og på denne måde søges at aktiverer så mange læringsformer som muligt så alle elevgrupper bliver aktiveret og derved opnår motivation og læring.
• Spil, til repetition eller træning af begreber, formler mm.  vil spil blive brugt som en gentagende aktivitet, på denne måde trænes eleven i begreber, formler mm på en aktiv og varieret måde.
• PBL-opgaver, da dette styrker elevens evne til at arbejde selvstændigt med stoffet.
I valget af arbejdsformer til de enkelte lektioner vil der blive lagt vægt på at der varieres mellem de forskellige læringsrum og at de enkelte elever deltager så aktivt i undervisningen som muligt. Alle elever skal have trænet og brugt deres færdigheder i faget i løbet af en lektion.

Materiale:
Her bruges primært systimes bog: Virksomhedsøkonomi (https://virksomhed.systime.dk/) kapitel 19-23.
Derudover vil der blive inddraget relevante artikler, brancheanalyser mm, i det omfang det er relevant. I PBL-opgaverne til forløbet vil der blive brugt aktuelle virksomheder og deres problemstillinger.
Evaluering:
Der evalueres efter hver lektion via en 3-2-1 evaluering i Lectio, på denne måde kan underviseren holde øje med om der er noget eleverne, ønsker uddybet, om dagens lektion har været givende og om udbyttet har været det ønskede. Det giver også underviseren en mulighed for at samle op på emner, hvis der er noget der eleverne ønsker at vide mere om mm.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 63 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Startegi

Forløb:
Virksomhedens strategi
Varighed: 30 timer

Formål:
Formålet med dette forløb er at eleven skal kunne flg:
• Redegøre for strategibegrebet, hovedformål, strategityper og modeller
• Analyserer værdikæden, vækststrategi, konkurrencestrategi og konkurrencesituationen i branchen.
• Analyserer kritiske succesfaktorer.
• Analyserer og udvikle virksomhedens Business Model Canvas.
Formålet med dette forløb er at styrke elevens kompetencer i hele kompetenceblomsten spektre. Dels skal eleven tilegne sig de begreber (tankegangskompetence) der er inden for emnet. Dels kunne indsamle relevant data og analyserer disse (databehandlingskompetencen, modelleringskompetencen og redskabskompetencen). De foretagede analyser skal eleven kunne videre formidle (ræsonnementkompetencen og kommunikationskompetencen).  Derudover skal eleven kunne forholde sig til de analyserede data i forhold til en hel branche(probelmbehandlingskompetancen).


Indhold:
Indholdet i dette forløb flg:
• Strategisk analyse af værdiskabelse, konkurrence og vækst samt udvikling af virksomhedens forretning. (kernestof)

Metode:
Igennem forskellige arbejdsformer vil eleven tilegne sig de forskellige kompetencer. I dette forløb arbejdes med flg. arbejdsformer:
• Tavle undervisning, bruges til opsamling og igangsætning af aktiviteter
• Gruppearbejde fx i matrixgrupper, lavet på baggrund af CL-principperne for homogene grupper. Da dette til gode ser flere elevgrupper og styrket arbejdet med løfte den enkelte elev (Zonen for nærmeste læring). Disse gruppe opgaver kan dels være opgaver der er givet i bogen, dels opgaver der modereres så de får en mere ”kreativ”-karakter, dvs at der kommer et produkt ud af arbejdet. Det kan være en planche med begreber, en et puslespil med forskellige begreber der skal passes ind, eller lign. Dette fremme elevaktivering og på denne måde søges at aktiverer så mange læringsformer som muligt så alle elevgrupper bliver aktiveret og derved opnår motivation og læring.
• Spil, til repetition eller træning af begreber, formler mm.  vil spil blive brugt som en gentagende aktivitet, på denne måde trænes eleven i begreber, formler mm på en aktiv og varieret måde.
• PBL-opgaver, da dette styrker elevens evne til at arbejde selvstændigt med stoffet.
I valget af arbejdsformer til de enkelte lektioner vil der blive lagt vægt på at der varieres mellem de forskellige læringsrum og at de enkelte elever deltager så aktivt i undervisningen som muligt. Alle elever skal have trænet og brugt deres færdigheder i faget i løbet af en lektion.

Materiale:
Her bruges primært systimes bog: Virksomhedsøkonomi (https://virksomhed.systime.dk/) kapitel 19-23.
Derudover vil der blive inddraget relevante artikler, brancheanalyser mm, i det omfang det er relevant. I PBL-opgaverne til forløbet vil der blive brugt aktuelle virksomheder og deres problemstillinger.
Evaluering:
Der evalueres efter hver lektion via en 3-2-1 evaluering i Lectio, på denne måde kan underviseren holde øje med om der er noget eleverne, ønsker uddybet, om dagens lektion har været givende og om udbyttet har været det ønskede. Det giver også underviseren en mulighed for at samle op på emner, hvis der er noget der eleverne ønsker at vide mere om mm.





Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Rapportering og analyse

Indhold
Omfang Estimeret: 43,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Regneark
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde