Holdet 3y Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Slet Z - Mulernes Legatskole 2
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Hanne Kristiansen
Hold 2023 Id/y (1y Id, 2y Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basketball
Titel 2 Yoga og pilates
Titel 3 Ketchersport: Padel, squash og bordtennis
Titel 4 Adventurerace
Titel 5 Beachvolley og volley
Titel 6 Fodbold
Titel 7 Stepaerobic (årsprøveemne)
Titel 8 Redskabsgymnastik (årsprøveemne)
Titel 9 Badminton (Årsprøveemne)
Titel 10 Volleyball og teambuilding (Årsprøveemne)
Titel 11 Softball (Årsprøveemne)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basketball

Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil.


HVAD SKAL JEG KUNNE?
• Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
• Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
• Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
• Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
• Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
• Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
• Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Litteratur
Youbio ss. 504-511 Basketball regler og organisering
Youbio ss 533-536 Basketball scoring og spænding

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Yoga og pilates

Formål
At arbejde med yogaens forskellige aspekter med særlig fokus på de fysiske øvelser.
Desuden arbejdes med åndedrættet og afspænding.
Der arbejdes med Hatha yoga og de klassiske yogastillinger med fokus på styrke, smidighed og balance.
Desuden har vi arbejdet med de 5 Tibetanere.

Hvad skal jeg kunne?
Udføre mindst 10 stillinger teknisk korrekt
Have fysisk kapacitet indenfor en række stillinger i styrke, smidighed og balance
Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, stillinger, åndedrættets betydning og yogaens placering i idrætsbilledet i dag.
Udarbejdelse, fremvisning og instruktion i mindre yogaprogram

Desuden har vi arbejdet med Pilates med fokus på styrke med egen kropsvægt samt med store Pilatesbolde.

Litteratur:
Yoga: Youbio ss. 1302-1307
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ketchersport: Padel, squash og bordtennis

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring ketcherspillene, padel. squash og bordtennis
Først læres de basale greb og derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil på en halv eller en hel bane.

Forløbet vil blive fulgt op af et længerevarende forløb i badminton.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i padel, squash og bordtennis

- Beherskelse af grundlæggende benarbejde og taktik med fremløb til nettet og tilbage til baglinjen i padel. Forståelse af brugen af væggene i squash.

- Rimelig beherskelse af baghånds og forhåndsslag i alle ketcher/bat spil.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slagene
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
Litteratur:
Historien om padel
https://padelidanmark.dk/kom-i-gang/historien-om-padel/

Vi startede med padel, hvor fokus var på grundslagene samt bevægelse på banen.
Vi har haft fokus på basale regler ift. banens linjer og pointtælling.

Padel er introduceret med kort teori om banens dimensioner, serveregler og pointtælling.

Vi har arbejdet med serven og placering.
forhånd
baghånd
netspil

Litteratur:

Historien om padel
https://padelidanmark.dk/kom-i-gang/historien-om-padel/

Læs regelfolder og se video om squashspillet
DSqF Regelfolder.pdf

https://www.dansksquash.dk/application/files/2515/7159/0348/DSqF_Regelfolder.pdf
Introduktion til squash: https://www.youtube.com/watch?v=Z_f1oEEYA88





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Adventurerace

Formål
At lære at samarbejde og udnytte et holds styrker.

Arbejde med prolog og med selv at finde på små opgaver i teamet til poster og aktiviteter.
Fokus på kategorierne til fods, på hjul og med vand

Ekskursion, Fransons: Havespil hvor der dystes i små spil og konkurrencer

Ekskursion til SDU, hvor idrætsstuderende lavede teambuilding aktiviteter  og lege med klassen  omkring universitetet og i skoven. Fokus for de studerende at arbejde med udvikling af lege og tilpasninger til en gruppe.

Outdoortur til Syltemae: Adventurerace i hold med SUP, kajak, rebaktiviteter i skov og vandtransport. Overnatning, badning og sauna

Litteratur:
Adventurerace, Youbio, ss. 1100-1103
Det frie liv - idrætssociologi, Youbio ss. 1103-1106
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Beachvolley og volley

Forløbet skal give eleverne en forståelse for volleyball som spil dets opståen og udbredelse samt idé og organisering.
Vi har arbejde med hovedvægt på de forskellige slag og regler og rotationsprincippet samt senere i forløbet med sammenspil og taktik.
Vi har spillet ude i sand, men har arbejdet med op til 6 spillere på hvert hold og alm. slag og overspilsregler fra volleyball.

Fingerslag: fokus på højde og præcision, så der kan spilles videre på bolden
Baggerslag: fokus og præcision så der kan spilles videre på bolden
smash: stående og med to-bens afsæt og overslag med 1 hånd
Underhånds/overhåndsserv der rammer modstanderens banehalvdel
Evne til at placere sig rigtigt på banen ift. bold og medspillere
Evnen til at placere bolden mest taktisk smart

Litteratur:
Volleyball idé og organisering, Youbio ss.  588-596
Sundhed og livsstil: Youbio ss. 13-38 og 45-50
Rapport: Sundhed og livsstil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Fodbold

Beskrivelse og faglige mål:

Gennem en introduktion til spillets oprindelse, spillets regler, ide og organisering, spillets grundfærdigheder og spillets taktiske facetter er det forløbets hensigt at:

Eleverne kan styre bolden individuelt gennem fokus på:

Driblinger - hurtig fremad, ændre retning (vendinger), drible forbi modstander.

Aflevering: Inderside kort, længere, aflevere under pres. Indlægsaflevering højt eller fladt skråt bagud.

Boldkontrol: Tæmme bolden med inderside og fodsål, stoppe bolden på stedet efter dribling. Kende til begrebet 1. berøring og hvorfor dette er vigtigt for en vellykket handling.

Finter: 1-2 finte, skudfinte, step-over finte. Generelle principper som temposkifte, afstand til forsvar, finte tydeligt.

Afslutninger: Lige vristspark, indersideafslutning placeret, halvtliggende vristspark i luften.

Forsvar: Lavt tyngdepunkt, siden til, arbejde på forfoden, kigge på bolden.

Taktisk forståelse: Spille i tomme rum, spille lige på manden. Løbe i tomme rum uden bold, spille bandespil med medspiller. Bevægelse ud af afleveringsskyggen. Løbe i gunstig position ved indlæg - time sit løb.


Litteratur:
Fodboldens idé og organisering, Youbio ss. 494-498
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Stepaerobic (årsprøveemne)

Formålet med forløbet i stepaerobic er, at du lærer grundtrin og nogle variationer i stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal du kunne koordinere ben og armbevægelser, og du skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer du også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal du vise, at du
kan sammensætte trin til en ny serie.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benenene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning og puls

I stepaerobicforløbet havde holdet en praktikant med fra idrætsstudiet på SDU, der bl.a. gennemgik iltgældsfiguren med holdet og vi arbejdede med manuelle pulsmålinger på halsen for at vurdere effekten af bla. high/low impact og stepaerobic som fysisk træning.

Litteratur:
Læs ss. 1452-1457 i Youbio om aerobic og stepaerobic
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Redskabsgymnastik (årsprøveemne)

Formål at opnå kropsbevidsthed i

Fokus på kropsspænding, kip og overslag. Basale ruller forlæns og baglæns.
Forøvelser til hovedstand, håndstand og hovedspring (lavt overslag)
Introduktionsøvelser til flik flak.
Introduktion til airtrack med vertikale hop og andre forflytninger med fokus på kropsspænding, styrke, motorik og koordination
Benspring i trampet med fokus på kropsspænding og timing af tilløb
Forøvelser til salto på tyk måtte uden afsætsredskab.
Salto forøvelse med springbræt og trampet med stor skumplint
Det færdige saltospring med modtagning - stående eller med tilløb

Eleverne skal lære og mestre modtagningsteknikker og kunne sikre hinanden i spring og øvelser. Fokus på hovedstand, håndstand, hovedspring, salto og flik flak

Litteratur:
Læs akrobatik og springgymnastik Youbio ss. 1056-1062
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Badminton (Årsprøveemne)

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring singlespillet og delvist doublespillet i badminton.
Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende singlespil på en halv eller en hel bane og som variation med doublespil.

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.

Desuden har eleverne haft 2 gange padel og 2 moduler squash samt lidt bordtennis, og vi har arbejdet med at overføre elementer som forhånd og baghåndsslag mellem ketcherspillene.

"Ekskursioner" Fodbold teater, Teater <momentum med forestillingen Elstrup og Ricardo om idrætspsykologi og fodbold
Elstrup og Ricardo
https://www.nrt.dk/teaterung/ricardoelstrup

Litteratur:
Yubio side 858-864 Badmintons idé og organisering samt historie
God koordination i Youbio til jeres rapport. ss. 1087-1089
Læs 888-891 i youbio om reflekser og nervesystemet
Jesper Franck, Idræt B, og  Fysiologi, anatomi og træningslære, pdf., ss. 175-186
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
sanser og nervesystem 24-02-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Volleyball og teambuilding (Årsprøveemne)

Formål:
Forløbet er bygget op over en Teamdagbog, der udfyldes løbende og revurderes igennem forløbet. Holdene har arbejdet selvstændigt med volleyball og teamudvikling gennem samarbejde og tekniske og taktiske øvelser i de praktiske timer såvel som samtaler og samarbejde i teoritimerne.

Vi startede med testkampe mellem de 2 hold og havde ved slutningen af forløbet finalekampe med dommer. (Skolens vicerektor, der er tidligere landsholdsspiller i volleyball)

Øvelse: Volleyball som skjult teater
Formål: at analysere roller og normer i holdspil.

Den færdige Teamdagbog afleveres individuelt og indeholder egne refleksioner over forløbet såvel som teoriafsnit om roller, målsætninger, motivation og præstation.
Der er arbejdet med: Fingerslag, baggerslag, serv både overhånds og underhånds, smash samt hævninger. Vi har arbejdet med de 3 berøringer modtagning - hævning/opspil - overspil/angreb og blokade.

Ekskursion: Klostermarkshallen
Vi ser elitevolleyball i Klostermarkshallen, hvor en af drengene fra klassen spiller

Litteratur:
Læs ss. 133-139 i Youbio om målsætning, motivation og præstation
Volley teamdagbog 2025.docx
Læs i Youbio ss. 140-143: Det velfungerende team
Læs om roller og aggression i idræt i Youbio ss. 144-148

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Softball (Årsprøveemne)

Softball teori:
Den amerikanske drøm i Youbio ss. 768-779


Vi har arbejdet med regler og pladser i spillet og afprøvet det færdige spil med innings.

Teknisk med pitching, batting, catching, running og fielding. Herunder basale kaste gribeøvelser både i spilsituationer og i isolerede øvelser.
Pitching: Præcision og hastighed i kast

Batting: Variation i skud. Bunting for snydeskud, hvor der løbes modsat retning af ens buntskud. Studsepolde, der laver skæve opspring og er svære at gribe og opsamle.

Homeruns, der giver løberne god tid.
Running: Vi har arbejdet med at løbe lige på baserne samt at løbe i kurver og med at betræde baserne.
Desuden med taktisk løb, hvor der løbes forbi basen mod næste base og orientering ift. at løbe tilbage til basen.
Sliding ind på basen for at komme hurtigere ind og undgå at blive rørt/tagget ud.
Det færdige spil og den taktiske forståelse af som markhold at spille bolden rundt, lukke baser osv.

Softball teori: Youbio ss. 768-779
Den amerikanske drøm i Youbio ss. 726-727

Outdoortur til Syltemae: Adventurerace i hold med SUP, kajak, rebaktiviteter i skov og vandtransport. Overnatning, badning og sauna
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer