Greve Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Greve Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3i DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Greve Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Line Rohde Nielsen, Stefan Polke
Hold
2023 DA/i (
1i DA
,
2i DA
,
3i DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb 1 . Lyrik. Værklæsning
Titel 2
Forløb 2. DHO: Kronologiforløb
Titel 3
Forløb 3. Nyhedsformidling
Titel 4
Forløb 4. Værklæsning: Den Kroniske Uskyld
Titel 5
Forløb 5. Dokumentarfilm - Tæt på et menneske
Titel 6
Forløb 6. Argumentation og retorik (miniforløb)
Titel 7
Forløb 7. Tilladte hjælpemidler til eksamen
Titel 8
Forløb 8. Periodelæsning. Det moderne Gennembrud
Titel 9
Forløb 9 Sproghandlinger og mikrosociologi
Titel 10
Forløb 10. Krimi og horror
Titel 11
Forløb 11. Værklæsning. Idrætsjournalistik
Titel 12
Forløb 12 Litteratur fra 1870-2025
Titel 13
Forløb 13. Værklæsning. Noveller
Titel 14
Forløb 14 Kanonlæsning. Eksamenstræning
Titel 15
Forløb#8
Titel 16
Forløb#10
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb 1 . Lyrik. Værklæsning
Formål:
Eleverne er i dette forløb blevet introduceret til de overordnede begreber inden for analyse af lyrik. Vi har også læst Yahya Hassans digtsamling "Yahya Hassan", hvor vi har fokuseret på form, sprog, indhold og snakket en smule om autofiktion.
Materiale:
Yahya Hassan: Yahya Hassan (2013) (digtsamling – værk).
Henrik Nordbrandt: "November", "Sørgmodigt digt i anledningen af hendes bortnærværelse" + 1986 + ??
Tom Kristensen: "Det Blomstrende Slagsmål", "Angst".
62, 5 normalsider
Indhold
Kernestof:
Velkommen til jeres første rigtige dansktime udenfor grundforløbet!Medbring papir/hæfte samt et skriveredskab.
Gruppe 1
PITCH-INSTRUKTION TIL ELEVERNE Studiemodul 1 om klassefællesskab Gruppe 1 Mathilde CramerNadja Jean KønigSofia Lundquist AakermanDino AlijagicDaniel Billing Holm Gruppe 2
Billedsprog og Tom Kristensen
https://www.gymdansk.dk/semantiske-felter.html
Husk at læs digtet højt, enten for hinanden eller for dig selv! Det Blomstrende slagsmål.docx (+ spørgsmål)
description
* Et semantisk skema (eller semantisk felt) er betegnelsen for de ord i en tekst som er knyttet til samme betydningsområde. Ord som 'timeglas', 'rådden' og 'gammel' indgår i et semantisk skema med overskriften forfald; dermed skaber skemaerne mønstre
I dag skal vi arbejde med AP i praksis. I kommer til i grupper at beskæftige jer med en række grammatiske emner og så udarbejder klassen en grammatikbog.
Læs følgende tekst. Vi arbejder med den samt analyserer endnu et digt på klassen.
Sørgmodigt digt Nordbrandt.docx
description
Intro til første afleveringLyrik, 1i
Vi bruger starten af modulet på elevtrivselsmåling (ca. 30 min). I skal benytte følgende link: Undervisningsministeriets trivselsværktøjog skal logge ind med jeres UNI-login.
Læs s. 7-37 i Yahya Hassan. Medbring også bogen. Lyrik, 1i
1: Amanda, Anna, Daniel, Sofia
Minlæring: https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/61667/sektion/62535 Lav de to øvelser
Yahya Hassan III. Læs til side 70. Medbring også bogen.
Yahya Hassan. Læs til side 134 (lige inden "Langdigt"). Medbring også bogen. Lyrik, 1i
Læs kort om multietnolekt: https://dansk-sprog-i-forandring.dk/gamle-og-nye-dialekter-i-danmark-2/ny-dialekt-multietnolekt_intro/ og https://dialekt.ku.dk/sociolekter/etnolekt/multietnolekt/
Grupper:
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Forløb 2. DHO: Kronologiforløb
Forløb 2. DHO. Kronologiforløb
Formål:
I dette forløb har vi arbejdet sammen med historie, for at skabe et kronologisk overblik i dansk litteratur med nedslag i tekster, der især handler om kønsroller. Vi har især berørt perioderne "Oplysningstiden", "Romantikken", "Det Moderne Gennembrud" samt 1970'erne. DHO-forløbet munder ud i en periodelæsning af Det moderne gennembrud.
Materiale:
"Tobens Datter" (Folkevise) (kanon)
Ludvig: Holberg: Uddrag af "Niels Klims underjordiske Rejse" - kapitel 9 (1741) (kanon)
Adam Oehlenshcläger: “Raad til unge ægtemænd” (1800-tallet - vides ikke præcist) (kanon)
Sekundærtekster:
Ludvig Holberg: ”Ægteskab og tvang”. Fra Heltindehistorier, (1745). (kanon)
Jean-Jacques Rousseau: Emile eller Om opdragelsen (uddrag, 1762)
Mary Wollstonecraft: Uddrag af Forsvar for kvinders rettigheder.
Udgivet 1792 (På dansk 1801).
Vita Andersen: "Lænken om min hals" og "Fredag, Lørdag, Søndag" af "Tryghedsnarkomaner" (1977)
38 normalsider
Sekundærtekster:
Ludvig Holberg: ”Ægteskab og tvang”. Fra Heltindehistorier, 1745. (kanon)
Jean-Jacques Rousseau: Emile eller Om opdragelsen (uddrag, 1762)
Mary Wollstonecraft: Uddrag af Forsvar for kvinders rettigheder.
Udgivet 1792 (På dansk 1801).
Ca. 40 normalsider
Indhold
Kernestof:
Afleveringer tilbage + feedback + introduktion af næste aflevering
Afsnit
Afslutning af lyrik-forløb. Lektie: Læs de vedhæftede artikler (de er i det samme dokument) YH artikler.docx
Gruppe 1
Læs afsnittet om folkeviser i jeres litteraturhistorie (Litteraturhistorien på langs og på tværs) (jeg er ikke sikker på sidetal, da jeg har en anden version end jer). Medbring jeres litteraturhistorie. HUSK skriveredskab og papir
Selve folkevisen (ikke lektier):Torbens_datter.pdf
description
https://docs.google.com/presentation/d/1EN2JjcV5JJ2vxyjmfZLoA7eM3rr-EohyqiI3FcKf_-A/edit#slide=id.g1ef59756fe6_0_5
Genlæs afsnittet om "Harpens Kraft" i lektien om folkeviser fra i mandags. Vær klar til at udlægge den pointe om køn, som teksten laver. 1i Kronologiforløb
Lektier: Læs om oplysningstiden i din litteraturhistorie: side 51-66. Husk også at medbringe jeres litteraturhistorie.
Sørg for at have læst (og kunne huske) Holberg teksten fra sidst. (Niels Klim kp 9)
Wollstonecraft.pdf Rousseau.docx
Holberg ægteskab og tvang.pdf - Ekstra hvis I er færdige
description
Mulighed for karaktersamtaler - skriv jer på dette dokument, hvis I gerne vil have en karaktersamtale. 1i - karaktersamtale
Læs denne tekst som lektie: Holberg ægteskab og tvang.pdf
description
Minlæring
Læs om romantikken i jeres litteraturhistorie.
Læs til og med side 4 i "Den Lille Karen" (det står i teksten, hvor langt du skal læse). Vi læser resten i klassen. Den lille karen.docx
description
Medbring jeres litteraturhistorie (litteraturhistorien på langs og på tværs). Vi arbejder videre med Den Lille Karen
DMG I: Husk jeres litteraturhistorie!
1i Kronologiforløb
Olivia Levison Støv.docx Læs om DMG i jeres litteraturhistorie. I kan godt springe over afsnittene om J.P Jacobsen, Henrik Pontoppidan og Holger Drachman. Vi svarer på spørgsmål og læser en tekst.
Sørg for at have læst eller genlæst "Støv". Olivia Levison Støv.docx Escaperoom - Olivia Levisons "Støv"
description
1: Amanda, Malik, AK2: Poul, Nora, Charlotte,
Escape room i dansk - Dansk - STX | Emu.dk
Ekstra: Minlæring - ekstra øvelser - her redegørelse/analyse
Læs den vedhæftede tekst. Medbring skriveredskab (blyant, kuglepen) + præsentation af ny aflevering
Skram af Forraadt.doc
description
Opgaveformuleringer: 1i 2024 DHO
Lektie: Læs denne tekst på kvinfo
Formalia DHO litteraturliste 2024.pdf
description
1i DHO materialer
indsæt henvisninger
Vi bytter - så i dette modul arbejder vi med digte, og i 4. modul arbejder vi med DHO.
Mappe til upload af noter: https://drive.google.com/drive/folders/1U8hTfScFKlzV6Sgfv4erYCXj1E0atkEa?usp=sharing
Lektie: Uddrag af Tryghedsnarkomaner.docx
description
DHO3 - Opgavens dele 2024
DHO - 1i valg
Reklamer, opsamling og repetition
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb 3. Nyhedsformidling
Forløb 3. Nyhedsformidling
Formål:
I dette forløb har vi arbejdet med nyheder og nyhedskriterier. Vi har både arbejdet med de mere klassiske nyhedsformater, samt nyere formater på sociale medier. Vi har også berørt Gallups Kompas, fake news samt argumentationsanalyse. Fokuspunkter:
Layout, typer af aviser, nyhedskriterier, vinkling, avisens genre, forskellige typer af nyhedsstof, typer af kilder, interviews, udviklingen i mediebilledet
Teori: Fra håndbog til dansk (systime) hele afsnittet om journalistik.
Materiale:
Ekstrabladet: Filipas døgn i helvede
Kristligt dagblad: Medmenneskeligheden viste sig, da 13-årig forsvandt
Forsideartikler fra Berlingske, Politiken og Information d. 21/8 2023
Fokus på dækning af børn i syriske flygtningelejre fra Politiken, Berlingske og Jyllands posten.
Ca. 20 normalsider
Indhold
Kernestof:
Lektie: Læs den vedhæftede tekst om vinkling (1 side)Tilstræbt objektivitet og vinkling.docx
2i - nyhedsformidling
Sørg for at have skrevet din "eventyrlige artikel" færdig. Upload den til elevfeedback. Hvis du har skrevet den med én, så skriv hvem.
Gruppe 1
Årets første aflevering præsenteres!
https://docs.google.com/presentation/d/1T0y4oCicpTxHDiPhhwBenfS6g4CsqZ71wqTwoIwSCRE/edit#slide=id.p
Lektie: Læs 1-3 + side 8-10 (til og med afsnit om kilder) (I skal ikke lave opgaverne) i Avis kompendiumKristeligt dagblad - Filippa .pdf EB Filippas døgn i helvede.pdf dokumentetAvisjournalistik kompendium.docx
Medbring skriveredskab.
Slides: 2i - nyhedsformidling
Gruppe 1: JP- Eksperter.docx
1 JP eksperter : Dino, Nora, Frederik R, Iben, Victoria
Vi fortsætter med Syrien-teksterne fra i går!
Slides: (her står hvad I skal) 2i - nyhedsformidling
1: Dino, Maja, Carolina, Victoria, Amanda G
SoMe og nyheder. Nyheder på sociale medier .docx Læs side 1-5 i dokumentet. Fokusér på at forstå de ord, der står i kursiv.
BT opslag på instagram
Minlæring - øvelse 4 + 5
Fake news.docx Læs side 1-4. Læg mærke til ord eller vendninger i ikke helt forstår, eller gerne vil have mig til at forklare.
description
Præsentation af næste skriftlige aflevering.
Lektie: Sørg for at have skrevet din fake nyhed/satiriske fake nyhed
Argumentationsopgave.docx
Gruppe 1 - 2
Læs side 11-15. Avisjournalistik kompendium.docx
description
Afslutning af forløb
14.00-14.10 Christian, Isaac, Julius + Sofia, Charlotte
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb 4. Værklæsning: Den Kroniske Uskyld
I dette forløb har vi læst romanen Den Kroniske Uskyld af Klaus Rifbjerg fra 1958. Vi har fokuseret på om den som en overgangsroman og sammenlignet den med syndefaldsmyten.
Herefter har vi kort arbejdet med et perspektiv om ungdomsfilm.
Materiale:
Klaus Rifbjerg: Den Kroniske Uskyld (1958)
165 ns
Indhold
Kernestof:
Vi mødes i 132. Medbring skriveredskab og papir/notesbog + romanen "Den Kroniske Uskyld". Hvis du IKKE har denne, så skal du have sagt dette til Line et godt stykke tid inden dette modul. Sørg for at have din gruppes slides klar til fremlægning om de
Afsnit
Sørg for at have læst KP1 + 2 + 3 i Den Kroniske Uskyld (Det er en del, så sørg for at begynde i god tid). Hold øje med hvordan karakterne Tore og Janus beskrives.
2i - Den kroniske uskyld
Læs KP 4 i "Den Kroniske Uskyld"
10.docx
description
Gruppe 1
Læs kapitel 5 (s. 79-97) + svar på spørgsmålene fra i går. Vi starter med at gennemgå dem!
kp 5.docx
description
Skriftlighedsøvelser og lidt Den kroniske uskyld
description
Øvelser på Minlæring: Minlæring
Læs kp 6, 7 og 8. (s. 98-143) Sørg for at begynde i god tid, der er en del.
2i 15 november 2024.docx
description
Citater om uskyldstab i kap 6
Læs KP 9 (s. 144-172) i romanen (ca. 30 sider - så begynd i god tid)
Lav mindst 5 spørgsmål til kapitlet. Husk at tænke forskellige taksonomiske niveauer ind. Tænk og snak i gruppen: hvad er egentlig det mest relevante i dette kapitel. Det er nok noget af det, som er vigtigt at få analyseret og stillet et spørgsmål ti
Elevtrivselsmåling og tid til aflevering/læse i romanen
Fyldord og gentagelser.docx
description
I dag skal romanen være læst færdig! (ca. 50 sider) Men hvis tiden er knap kan man læse til s. 226 (kp 10 + 11) - så læser jeg sidste kapitel højt i klassen.
Kroniske uskyld sidste kapitler.docx
description
Gruppe 1: Inde 12.50. AK, Amanda, Amanda, Nora, Clara, Gabi, Poul, Christian, Carolina, Julie, Isaac, MajaGruppe 2: Inde 13.10Victoria, Freja, Nadja, Malik, Dino, Daniel, Bertram, Julius, Sofia, Emma, Anna, Charlotte, Frederik
Forskellige tolkninger af romanen + skriveøvelse
Juleafslutning - mustik quiz.docx
description
Læs den vedhæftede artikel til i dag: Forbandede uskyld _ Kristeligt Dagblad.pdf Tænk over: hvorfor er romanen ifølge artiklen en klassiker?
description
Skam
Spørgsmål:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb 5. Dokumentarfilm - Tæt på et menneske
Formål:
Formålet med forløbet har helt overordnet været at analysere og reflektere over dokumentarfilms repræsentations af og forhold til virkeligheden. Vi har kredset om dokumentaren som en 'kreativ bearbejdning af virkeligheden' og reflekteret meget over den dobbeltsidighed, der ligger i dokumentaren ift. at være forpligtet på virkeligheden, men samtidig at skildre den på en meget kunstnerisk, bearbejdet og iscenesat måde - herunder også dokumentarens selvbevidsthed om iscenesættelsen.
Udover dokumentarens overordnede genredefinition har vi arbejdet med FIRE forskellige hovedgenrer inden for dokumentaren: Den observerende, den autoritative, den deltagende dokumentar og den refleksive Tematisk har vi gennem forløbet (som forløbstitlen antyder) haft fokus på portrætdokumentaren og primært arbejdet med eksempler inden for det tema for at undersøge, hvordan dokumentarfilm på meget forskellige måder kan skildre et menneske, og hvordan filmens valg af genre og virkemidler påvirker den måde, vi som seere kommer til at opfatte den portrætterede person i filmen. Her har vi også diskuteret dokumentarfilmsetik ift. hvilke gråzoner der kan være i at gå helt tæt på andre mennesker og vise deres liv på dokumentarfilm.
Faglige mål:
- Genreforståelse, genredefinition
- Filmiske virkemidler
- Fiktions- og faktakoder (autenticitetsmarkører)
- Værkanalyse
- Iscenesættelse
- Dokumentarfilmens forhold til virkeligheden
Bebreber:
- Variationer inden for: beskæring, perspektiv, komposition, kamerabevægelser, klipning,
lyd, lys, musik m.fl.
- Fiktionskoder og autenticitetsmarkører (faktakoder)
- Genredefinition
- Iscenesættelse
- Genrekoder
- Genrekontrakt
- Den observerende dokumentar
- Den autoritative dokumentar
- Den deltagende dokumentar
- Den refleksive dokumentar, den dramatiserende dokumentar
- Dokumentaretik
Materiale:
FILM (kun en sekvens fra filmen er set, medmindre andet er angivet)
DR3: Se på mig
Jørgen Leth: I walk
Mads Brügger: Den sorte svane (ep.1)
Jonas Poher Rasmussen: "Flugt" (2021) (VÆRK)
Lea Glob: Apolonia, Apolonia
Link til begreber
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog/
(det er tilladt at trykke sig ind på de forskellige underkategorier til virkemidlerne
Ca. 20 normalsider
Indhold
Kernestof:
Afslutning af forløb + evt. snuse til det nye forløb
Dox. Forløb i medier. Granild og Wolfhagen (2016). pdf.pdf - læs side 9-13 (pdf sider)
description
Lektie:
Intro til næste aflevering
Dokumentarfilm - læs hele siden, ned til bunden
2i dokumentar - Tæt på et menneske
Læs om dokumentarfilmstyperDokumentarfilmtyper HiD.docx
description
2i dokumentar - Tæt på et menneske - spørgsmål
Læs afsnittet "Etik og manipulation i dokumentarfilm" fra side 15 nederst til og med side 19 (sidetallene er pdf'ens sidetal, bogen der er kopieret fra er det side 22-26)
Kom til tiden - vi skal se dokumentarfilm i dag! Der er ca. en time og 5 min tilbage. I får fri efter filmen.
I arbejder på jeres fremlæggelser
I får mindst halvdelen af modulet, til at arbejde videre på jeres fremlæggelser om "Flugt"
Nyere tendenser – iscenesættelse og anidox
Lektie: Læs opgaveformuleringen og de to tekster (som ses hvis man scroller ned i dokumentet) i det vedhæftede dokument. Vær også klar til at fremlægge om "Flugt". Ny aflevering? Skriftlighedsmodul. Ret vigtigt at dukke op. I præsenteres til en ny "g
Debatterende artikel - grænseoverskridende dokumentar.docx
description
Slides: 2i - debatterende artikel
Minlæring
Fremlæggelser
Dokumentar fremlæggelser + afslutning?
Vi mødes i 227. Lav de første 3 øvelser til Appolonia dokumentaren. Vi fortsætter derefter. + sidste fremlæggelser2i dokumentar - Tæt på et menneske
Rækkefølge fremlæggelse i 228- Sofia, Charlotte, Victoria, Anna- AK, Clara, Gabi- Nadja, Freja, Malik- Nicolai, Frederik
De urørlige.pdf
Undervisning på GG. 8.10-09.30
2i fagdag.docx
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Forløb 6. Argumentation og retorik (miniforløb)
Formål:
Vi har arbejdet kort med retorik og argumentation. Eleverne har fået et kendskab til og arbejdet med begreberne.
Begreber:
- Appelformer: etos, logos, pathos
- Det retoriske pentagram
- Toulmins argumentationsmodel
- Argumentationstyper
- Denotation og konnotation
Vi har også snakket om god og dårlig argumentation
Materiale:
Tekster og materiale med øvelser:
https://support.minlaering.dk/blog/god-stil-stx-hf---komplet-laeremiddel-til-skriftlighed-og-analyse-i-dansk
Ca. 15 normalsider
Indhold
Kernestof:
Lektien til i dag er at have læst opgaveformuleringen og hørt den podcast der linkes til.
Nyt miniforløb om argumentation og retorik. Læs følgende tekst som lektie: argumentation I.pdf
description
2i - Retorik og argumentation
Kære 2iJeg er desværre blevet syg, så i skal arbejde selv. Se hvad i skal lave i følgende dokument: Arbejd selv 8 maj.docx Det er vigtigt at i er i lokalet i første halvdel af modulet, da Cæcilie (vores søde biblotikar) kigger ind og introducerer jer
Vi gennemgår argumentation fra sidst og kigger på en artikel. Men inden det kigger vi på flere argumenter, så vi er sikre på at kunne Toulmins model.
Minlæring
Zetland aktiv dødshjælp.pdf
description
Sidste danskmodul i 2g og med LRN. Tak for 2 år med dansk <3
Skabelon til analyserende artikel .docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb 7. Tilladte hjælpemidler til eksamen
God Stil (minlæring):
https://app.minlaering.dk/bog/45
Danskgram:
https://app.minlaering.dk/bog/3
Ordbøger:
https://ordnet.dk/ddo/forside
https://www.synonymbog.com/
https://www.ordbogen.com/da/
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Forløb 8. Periodelæsning. Det moderne Gennembrud
Forløb 9. Periodelæsning. Det moderne gennembrud 1871.
Formål:
Henrik Ibsens "Et Dukkehjem" er omdrejningspunktet for en periodisk beskæftigelse med Det Moderne Gennembrud. Vi fokuserer på emner som kvindefrigørelse, Darwinisme, impressionistisk skriveteknik, debatkultur og urbaniseringsprocesser.
Materiale:
Værklæsning: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem. (1879 )
Henrik Pontoppidan: Knokkelmanden. (1887)
J. P. Jacobsen: Pesten i Bergamo. (1881 )
J. P. Jacobsen: To verdener. (1887)
Victoria Benedictsson: ”Ud Fra Mørket” (1888)
Henrik Pontoppidan: ”Ane-Mette” (1887)
Herman Bang: ”Foran Alteret” (1880)
Amalie Skram: ”Karens Jul” (1885)
J.P. Jacobsen: Uddrag af: ”Fru Marie Grubbe” (1876)
Begreber:
Klassekamp, urbanisering, Darwinisme, kvindefrigørelse, impressionistisk skriveteknik.
Ca. 80 ns
Indhold
Kernestof:
impressionisme - litteratur - Læs om stilretningen - Lex
J. P. Jacobsen Fru Marie Grubbe.docx
description
Konsultationer. 2 modul. 3 i.docx
description
Arbejdspadlet til modulet
Tjek dagens program og dets læringsmål.
Herman Bang Foran Alteret.docx
description
Ane-Mette Pontoppidan .docx
description
Karens Jul.docx
description
Arbejd-selv-modul. Genlæs novellen Ane Mette af Henrik Pontoppidan. Fremstil et kort resume og find dernæst 3-4 citater, som du opfatter som vigtige. Tolk en smule. Brug gerne analytiske fagtermer som scenisk synvinkel, sprogbrug, herunder billed
J.P. Jacobsen. Pesten i Bergamo
Læs den gribende tekst Pesten i Bergamo af J. P. Jacobsen. Find 2-3 eksempler på den impressionistiske skriveteknik: sanseverber, farvetillægsord, paratakse, scenisk synsvinkel, observerende fortællestil. Find et sted i teksten, som berør dig følels
Konsultationer. 3 modul. 3 i.docx
description
Arbejdspadlet
Tjek dagens program og det læringsmål Læs teksten Knokkelmanden af Pontoppidan og To verdner af J. P. Jacobsen (skimrelæsning). Find 1 citat i Knokkelmanden, som siger dig noget. Læs kort om den naturalistiske skrivestil i Litteraturens veje
Knokkelmanden. Henrik Pontippidan
J.P. Jacobsen. To verdner
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave 1, vælg en opgave og fremstil en indledning på 8-10 linjer, som du placerer i modulets elev-feedback. Se gerne på gamle stile i vores holdmappe og få gang i sprogstarterne, som du også finder der.
Noter. Knokkelmanden (4).docx
description
Arbejdspadlet. Mikrosociologi og sproghandlinger
Videoklip. Materiale til undervisningen
Nyt forløb. Mikrosociologi og sproghandlinger. Læs oploadet om Kropssprog SPROGHANDLINGER. KROP. Se Jesper Bergstrøms video om Botox og Susan Weinschenk og klippet med gode råd til jobsamtaler etc. Fremstil tre quizspørgsmål til lektien. Du stiller d
SPROGHANDLINGER.KROP. (1).pdf
description
Jesper Bergstrøm. Dit kropssprog påvirker din selvtillid
Jesper Bergstrøm giver gode råd til at forbedre dit kropssprog
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Forløb 9 Sproghandlinger og mikrosociologi
FORMÅL:
Vi arbejder med sproghandlinger og kropssprog. I centrum står magtens og afmagtens sprog. Formålet med undervisningen er, at forbinde sprogteori med analyse af kropssprog (mikrosociologi). Klassen arbejder med sproghandlingteori og film og teateruddrag, hvor analysen munder ud i en vurdering af magt- og konfliktniveauet i teksterne. Brugsværdien er høj: indsigt i læge-patient-dialogen, indsigt i mundtligt eksamen og dens kommunikation etc.
BEGREBER
De fem sproghandlinger
Kernehandling
Satellithandling
Faceworking
Big talk, small talk
Faceworking
Høflighedprincippet
Nedtoningstrategi
Feed back
MATERIALE:
Artikler, ark om kropssprog
Dansklærerforeningen: Sproghandlinger. (1991)
Uddrag af Henrik Ibsens: Et Dukkehjem. 1887https://paedagogisketanker.blogspot.com/2018/12/goffman.html
Nøgleord: de fem sproghandlinger, kerne- og satellithandlinger, nedtoning, Forceworking
Indhold
Kernestof:
Tjek dagens program og dets læringsmål. Læs til side 9 i opload. Fremstil 2-3 quiz-spørgsmål til lektien
SPROGHANDLINGER.TEORI.pdf
description
Padlet. Mikrosociologi og sproghandlinger
Skænderi i Aalborg 2A Bus
Konsultationer. 3 modul. 3 i.docx
description
Tjek dagens program og dets læringsmål. Læs til side 16 i opload SPROGHANDLINGER: TEORI. til side 16. Til afsnittet Takt og tone. Kast lige et blik på Pyramide of hate. Se link
Pyramide of hate
Arbejd-selv-modul. Læs til side 23 i SPROGHANDLINGER. TEORI. Til magtens og afmagtens sprog.
Anders Bodelsen. En hård nat. Uddrag.docx
description
SPROGHANDLINGER.TEORI (2).pdf
description
Læs til side 23 i opload. Du skal vide noget om Faceworking og de fire nedtoningsstrategier, herunder høflighedsprincippet. Se den vilde video om afhøring hos politiet. Find tegn på Faceworking i klippet
Afhøring hos politiet. Ung kvinde
det retoriske pentagram - Læs om de fem elementer - Lex
Henrik Ibsen. Et Dukkehjem. Tekst.pdf
description
Læs resten af opload SPROGHANDLINGER.TEORI. Find oplysninger om værket Et Dukkehjem.
Læs resten af et Dukkehjem. Meget tung og lang lektie. Brug gerne botten til at hjælpe dig igennem. Find kernehandlingerne på de sidste to sider af Ibsens Et Dukkehjem. Vurder kort magtfordelingen.
Link til arbejdsdokument. Udfyldes i modulet
Arbejd selv-modul. Vi starter på et nyt emne: sportsjournalistik og OL. Vi arbejder med Steen og historie.
Emilie mistede sit ben. Reportage.docx
description
Nyheder - Paris 2024 | OL
Du vælger selv en nyhedsartikel om OL 24. Fremstil et resume af den: 5-8 linjer. Find 2-3 genretræk for en nyhedsartikel. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback. Linket Indiidansk giver lidt hjælp
Nyhedsartikel - Indidansk
OL. Sportsjournalistik. Padlet
Vi arbejder med et filmprojekt, som forbinder dansk og historie sammen. Læs kronikken om fodbold. Hvilke virkemidler anvender kronikken? Læs også manualen til vores filmprojekt.
Fodbold er urmandens sidste oase
Informationsfilm. Manual. OL. Dansk-historie.docx
description
Konsultationer. 2 modul. 3 i.docx
description
Vi fortsætter med vores filmprojekt og går ind i produktionsfasen. Læs opload om reklamefilm til side 9. Materialet indgår i det mundtlige forsvar af jeres film. Fremstil tre quiz spørgsmål til lektien, som du placerer i modulets elev-feedback. J
Reklamefilm (1) (1).pdf
description
Filmprojekt. OL. Padlet
Omlagt skriftlighed. Vi søsætter opgave 2. Læs oplægget. Vælg en opgave og fremstil en indledning på 8-10 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Omlagt skriftlighed. Læs oplæg til opgave 2. Vælg en opgave og skriv en indledning på 8-10 linjer. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback
Feedback-samtaler 1. Tidspunkter.docx
description
Omlagt skriftlighed. Padlet
Feedback-samtaler II.docx
description
Læs resten af Reklamefilm. Skriv 5- 8 linjer om de nye fagtermer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Opload. Manus og metarefleksion
Metadelen.docx
description
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Forløb 10. Krimi og horror
Forløb 10. Horror og krimi
Formål:
Vi arbejder med den danske og engelske horrorlitteratur: Vi vil arbejde med psykologiske og kulturhistoriske perspektiver og gennem den litterære læsning øge vores almenmenneskelige empati.
Materiale
Edgar Allan Poe: Den aflange kiste. (1843)
Edgar Allan Poe: Den sorte kat. (1843 )
B. S. Ingemann: Nattevandererinden. (1814)
Schack Staffeldt: Indvielsen. (1804)
HC Andersen: Skyggen. (1847)
B. S. Ingemann: Glasskabet. (1847)
B. S. Ingemann: Niels Dragon. (1847 )
Ca. 20 ns
Indhold
Kernestof:
Læs linket fra Dansksiderne og får styr på Minerva- og AIDA-modellen
Konsultationer. 3 modul. 3 i (1).docx
description
Dansksiderne: Reklamer
Metafafsnit. Det Retoriske pentagram.docx Brug det!
description
Holdmappen til filmprojektet
Afsnit
Arbejd-selv-modul. I fortsætter med af producere jeres film og arbejder med det mundtlige forsvar af den (i tryghedsgrupper)
Jeres film og metafsnittet skal være færdige og oploaded i holdmappen
Opload her. Metaafsnit og film
Vi opstarter i et nyt emne Horror, gys og splat i litteraturen. Læs linket om BS Ingemann og salmedigterens mørke side. Læs ligeledes digtet Nattevandrerinden. Find 3-4 virkemidler i den. Grupperne skal være klar til at vise og forsvare deres film.
BS Ingemann. Aandeverdenen
Nattevandreriden (1).doc
description
KUBUS. CBS. Projektarbejde..docx
description
Læs BS Ingemanns Niels Dragon. Find 2-3 citater, som du kommenterer
KUBUS. CBS. Projektarbejde. Niels Dragon. Læringsmål.docx
description
Niels Dragon
Læs Glasskabet af B. S. Ingemann. Se link. Find et sted i teksten, hvor den rører noget i dig. Hvad føler du? Hvilke virkemidler finder du i tekststedet?
Glasskabet
Arbejd selv til kl. 10: 40. Dernæst går alle til Cæcilie fra Studievalg Danmark i lokale 226/227.
Omlagt skriftlighed. Læs opgave 3 og fremstil en indledning. Husk at slutte af med en vinkel og husk ikke at skrive en anvisning. Du oploader dit arbejde i modulets elev-feedback.
Læs HC Andersens ikoniske eventyr Skyggen. Find et citat i teksten, som berører dig. Kommenter dit citat. Placer dit citat og kommentaren i modulets elev-fedback. Kom gerne ind på de virkemidler, som foreligger i citatet. 8-10 linjer. Jeg tjekker
HC Andersen. Skyggen.1848 (2).docx
description
Vejledning-til-formalia-i-store-skriftlige-opgaver-12.3.2021-1.pdf
description
SRP-opstart + Undervisningsministeriets trivselsværktøj. Læs om vejledningen til SRP-formalia og fremstil 2-3 quizspørgsmål
SRP-opstart
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Forløb 11. Værklæsning. Idrætsjournalistik
Formål:
Vi vil arbejde med udvalgte aviser på skrift, deres læserbase og retorik og kommunikation. Værklæsningen skal tone dansk i forhold til idræt B
Materiale
Dagbladet Information. Kronik: Stefan Polke: Fodbolden er umandens oase.
https://www.information.dk/debat/2018/07/fodbold-urmandens-sidste-oase
Politikken. Reportage: Johannes V Jensen: Cykelløb i København. 1934
BT. Nyhedsartikel: Jeg fældede en tåre 6-08-2025:
https://www.bt.dk/tennis/tv-2-profil-dybt-roert-jeg-faeldede-en-taare
Weekendavisen. Lederartikel:
https://www.weekendavisen.dk/kultur/frit-loeb?gaa_at=eafs&gaa_n=ASWzDAgK-siLOIwABl-aiOVTCBWaWEsCUOqSB-xPOgSiXBk6NOSn3YeekuRB&gaa_ts=689335a0&gaa_sig=UQEinmN9f4IPs1dyoHhQmOw-Tz54i8frcYpoKlQOlZrsSBNLYzgSBn0lim2_H9ea5P0z2bbSOPWIRBmdDqxtAg%3D%3D
https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler---figurer.html
https://www.gymdansk.dk/argumentationsmodel-toulmin.htmlhttp://danskogdesign.weebly.com/nyhedstrekanten.html
https://aroskurser.dk/videnscenter/nyhedstrekanten-hvad-er-en-nyhedstrekant/
https://indidansk.dk/artikel-genretraek/
Begreber:
- Retorisk pentagram
- Minervamodel
- Nyhedstrekanten, nyhedskriterier
-Toulmins model
-Kiasme, hyperbel, litote, appelformer, hjemmel
-artikelgenrer: kronik, leder, nyhedstrekant
I alt: ca. 25 ns
Indhold
Kernestof:
Konsultationer. 3 modul. 3 i (1).docx
description
KUBUS. CBS.DEN SORTE KAT.docx
description
Læs novellen Den sorte kat af Edgar Allan Poe. I opload Horror.krimi.pdf. Find et sted i teksten, som berører dig følelsesmæssigt. Giv et bud på, hvilke virkemidler Poe anvender for at fremkalde følelsen. Brug gerne AI. Nøgleord: metafor, synsvinkel
Horor.krimi.pdf
description
Konsultationer. 2 modul.docx
description
KUBUS. CBS. DEN AFLANGE KISTE.docx
description
Læs Poes novelle Den aflange kiste. I: Horor.krimi. Find 3-4 virkemidler i teksten og giv et bud på, hvilke følelser de fremkalder. Du får hjælp til analysearbejde på platformen MinLæring. God stil
KUBUS. CBS. STAFFELDT. INDVIELSEN.docx
description
Noter. Edgar Allan Poe. Den aflange kiste.docx
description
Læs digtet Indvielsen af Staffeldt. Find et sted i teksten, som siger dig noget. Hvilke virkemidler bruger Staffeldt? Placer dit citat med en beskrivelse af virkemidlerne i modulets elev-feedback. Du finder fin hjælp til analysearbejdet på platforme
A.W. Schack von Staffeldt. Indvielsen
KUBUS. CBS. Hans Kirk.docx
description
Læs den gribende og tankevækkende novelle En plads i verden. Find et sted i novelle, som udløser følelser. Hvilke virkemidler bruger Hans Kirk for at få læseren på banen.
Litteratur.1922-2004 (1) (2).pdf
description
Mellemkrigstiden i litteraturen
Konsultationer. Modul 4 i (1) (1).docx
description
Læs Tom Kristensens digt Middag.I: Litteratur. 1992-2004.pd.f.
KUBUS. CBS. Tom Kristensen.docx
description
Arbejd-selv-modul. Lav en analyse og tolkning af Det blomstrende slagsmål. Find 4-5 eksempler på digtets anvendelse af billedsprog. Få gerne hjælp af AI. Analysen skal I dog selv lave. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Det blomstrende slagsmål
Vi mødes i lokale 135 (navneopråb) og går dernæst studievejledning i lokale 226/227.
Dansklex.dk: Konfrontationsmodernisme
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Forløb 12 Litteratur fra 1870-2025
Forløb 13 Litteratur fra 1870-2025
Formål:
Forløbet er den af den obligatoriske litteraturundervisning og skal skab et overblik over litterære og kunsthistoriske værker og perioder.
Materiale:
N. F. S. Grundtvig: Uglesang. (1872 )
Karen Blixen: Vinterdigt (engelsk) (1893)
Johannes V Jensen: Pigen der vandrer. (1904)
Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål. (1920)
Tom Kristensen: Middag. (1920)
Hans Kirk: En plads i verden. (1933)
Tove Ditlefsen: Alene for dig. (1939)
Martin A Hansen: Agerhønen. (1947)
Klaus Rifbjerg: Livet på badeværelset. (1960)
Inger Christensen: Hvis jeg står. (1962)
Peter Seeberg: Patienten. (1962)
Vita Andersen: Af Tryghedsnarkomaner. (1977)
Anders Bodelsen: Drivhuset. (1965)
John Nehm: Den dårlige samvittighed. (1973)
Dan Turell: Livet i Istedgade og Gennem byen sidste gang. (1977)
Michael Strunge: Nat i Electri city. 1979 Helligt, helligt. (1983)
Naja Marie Aidt: Som englene flyver. (1999)
Katrine Guldager: Nørreport. (2004)
Yahya Hassan: Digte. (2005)
Af Ali Mahmoud: Barndom. I: Sort Land. (2015)
Lone Hørslev: Konfirmation. ( 2008)
Maja Lucas: Bøjle, 2008
Christina Hagen: White Girl (uddrag) (2012)
Christina Hagen: Du ikke den stor forståelse …,(2012)
Pia Juul: Alle kan jo ro. (2014)
Ca. 150 ns
Indhold
Kernestof:
Konsultationer. Modul 4 i (1) (1).docx
description
Noter. Peter Seeberg. Patienten.docx
description
Læs Klaus Rifbjergs digt: Livet på badeværelset.
Litteratur.1922-2004 (1) (2).pdf
description
Padlet. Konfrontationsmodernisme
Konsultationer. 3 modul. 3 i (1) (3).docx
description
Læs John Nehm: Den dårlige samvittighed. Find 2-3 steder i teksten, som berører dig. Hvilke virkemidler bruger John Nehm her.
Padlet. Arbejd her. John Nehm: Den dårlige samvittighed
Arbejd-selv-modul. Læs Vita Andersen. Af: Tryghedsnarkomaner. Find et sted i teksten, som berører dig. Hvilke virkemidler bruger Vita Andersen? Perspektiver teksten til en anden socialrealistisk tekst. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Karaktersamtaler. 3i. 2-5 februar. Konsultationer.docx
description
Padlet. Modernisme. Per Højholdt: Gittes monologer
Tjek dagens program og dets læringsmål.
KUBUS. CBS. Agerhønen.docx
description
Læs Martin A Hansen Agerhønen (fantastisk tekst!). Find 3-4 eksempler på billedsprog i teksten. Hvad gør billedsprog ved teksten? Skriv 8-10 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Martin A hansen Agerhønen.pdf
description
KUBUS. CBS. Drivhuset.docx
description
Læs Anders Bodelsens novelle Drivhuset. Find et sted i teksten, som siger dig noget. Hvilke virkemidler bruger Bodelsen i dit citat? Skriv 8-10 linjer om Anders Bodelsen. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Anders Bodelsen. Drivhuset.pdf
description
Læs Dan Turell: Livet i Istedgade. Skriv 5-10 linjer om Dan Turell. Brug gerne AI. Fremstil et kort resume af teksten. Find 2-3 citater fra teksten, som du synes virker interessante. Hvilke virkemidler bruger Turell? Reflekter til sidst Turells syn
Konsultationer. 3 modul. 3 i (1).docx
description
Læs NAT I ELECTRI CITY af Michael Strunge. Find 1-2 steder i teksten, som rykker noget i dig. Hvilke virkemidler bruger han? perspektiv kort til Strunges digt Helligt, helligt. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback. Du finder teksterne i
Padlet. Michael Strunge: NAT I ELECTRI-CITY
Noter. Michael Strunge.docx
description
Arbejd her. Padlet
Læs Som englene flyver. Find 2-3 steder, som berører dig. Hvilke virkemidler bruger Naja Marie Aidt. I upload: Litteratur. 1922-2004 Læs om minimalisme på linket Minimalisme- Dansk litteraturs historie. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Minimalisme – Dansk litteraturs historie | Lex
Konsultationer. 3 modul. 3 i XX.docx
description
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Forløb 13. Værklæsning. Noveller
Formål:
Vi læser Katrine Guldagers novelleantologi København og arbejder med den litterære minimalisme. Vi vi fokusere på storbyen Købehavn med dets urbane livs- og bevidsthedsformer.
Materiale:
Katrine Marie Guldager: København. 2004
65 ns
Indhold
Kernestof:
Noter. Som englene flyver. 1993.docx
description
Værklæsning (noveller). Læs den første novelle i upload Katrine Marie Guldager. København. Find 3-5 minimalistiske træk: simpelt, parataktisk sprog med få tillægsord observerende fortæller, opløst senmoderne novellegenre, tomme pladser.
Katrine Marie Guldager. København (1).pdf
description
Konsultationer. 2 modul. 3 iXX.docx
description
Noter. Katrine Marie Guldager Nørreport..docx
description
Læs novellen Indbrud i upload Katrine Marie Guldager. København. Find en tom plads i teksten, hvor du undrer dig og hvor du selv skal føle og tolke. Hvilke virkemidler bruger Guldager? Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Padlet. Katrine Marie Guldager: Indbrud
Skriv korrekt - øvelse. Ny (2).docx
description
Padlet. Her arbejdes ! Skriftlighed. Dansk. Eksamenstræning
Konsultationer. 3 modul. 3 i XX.docx
description
Eksempel. Debatterende artikel..pdf
description
Sprogfejl. Den lille støvsuger.pdf
description
Læs resten af Katrine Marie Guldagers noveller i upload. Find 2-3 citater, der afspejler den litterære minimalisme.
Katrine Marie Guldager. København (1) (3).pdf
description
Læs Tirsdag nat af Helle Helle. Vigtig tekst! Find 2 steder i teksten, som siger dig noget og berører dig. Hvilke virkemidler bruger Helle Helle. Du placerer dine citater og refleksioner i modulets elev-feedback.
Litteratur.1922-2004 (1) (2).pdf
description
Konsultationer. 3 modul. April 2026.docx
description
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave 5. Du vælger en opgave og skriver en fokuseret indledning på 8-10 linjer om den. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Noter. Helle Helle Tirsdag nat.docx
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Forløb 14 Kanonlæsning. Eksamenstræning
Formål:
Vi læser kanonforfattere og arbejder med den mundtlige eksamen.
Materiale:
Karen Blixen.Autumn’s threshold fades from sight. 1893
Grundtvig: Uglesangen. 1872
Tove Ditlefsen: Alene for dig. 1939
–Johannes V Jensen: Pigen der vandrer. 1904
Inger Christensen: Hvis jeg står. 1962
Steen Steens Blicher: Skibsbrudet. 1847
Søren Kierkegaards kendte citater:
https://teol.ku.dk/skc/om-soeren-kierkegaard/soeren-kierkegaard-citater/
8 ns
Indhold
Kernestof:
Konsultationer. 3 modul. 3 i XX.docx
description
Læs samtlige poetiske tekster i upload. Find 2-3 virkemidler i Johannes V Jensens "Pigen, der vandrer". Hvordan influerer de din foenemmelse af digtet? Perspektiver til 2-3 andre digte (kort og i stikord).
Kanonlæsning 1.docx
description
Steen Steensen Blicher
Arbejd her. Kanonlæsning. Buffet
Eksempel. Analyserende artikel, Film..pdf
description
Konsultationer. Skriftlighedsmoduler.docx
description
Læs upload af Sort land. Find 2-3 citater, der viser Mahmouds syn på Askerød og sin egen indvandrerfamilie
Sort land uddrag.pdf
description
Padlet her
Dansk eksamen 2010.pdf
description
250129-vejledning-dansk-a-stx-2024.pdf
description
Knokkelmanden
Eksamenstræning og skoleevaluering. Læs studieplanen og tjek den for fejl. Genlæs Henrik Pontoppidans Knokkelmanden
3i Da. Studieplan. Greve Gymnasium.docx
description
Arbejd her. Padlet
Skoleevaluering
Dansk. Eksamen. Mundtlig.Opskrifter.doc
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Forløb#8
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Forløb#10
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807775054", "T": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807775054", "H": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807775054" }