Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Greve Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Niels Esben Olsen, Steen Ingemann Jørgensen
|
|
Hold
|
2023 id/o (1o id, 2o id, 3o id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Dansens stilarter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Volleyball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Lindyhop
Fagligt indhold:
Praktisk:
● Føre/følge i forskellige bevægelsessituationer
● Koordination af bevægelser til musik - herunder forståelse af perioder i musik
● Lindyhop - Dansefatninger, grundtrin, variationer, løfte sekvens, udvikling af egen sekvens
Teoretisk:
● musikforståelse - rytme/tælle osv.
● Dans som socialaktivitet/bevægelsesform/kultur
● Dans/bevægelse som egen oplevelse
● Den musiske krop / kroppens fortælling
Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne opnår færdigheder i forhold til at kunne bevæge sig i takt til musik med bevægelseskvalitet, der knytter sig specifikt til swingdansen, lindyhop.
Udover de helt konkrete trinkombinationer og aerials (løft) er der fokus på den kropslige kommunikation, der opstår i samspillet med danseparret, der tydeligt i praksis skal kunne demonstrere hvad de vil sige at føre og bliver ført.
I forlængelse heraf et det ikke i sig selv målet, at eleverne kan danse en færdig og fast danserutine/koreografi, men at de i det samspil der opstår mellem den der fører (lead) og den der bliver ført (follow) kan vise bevægelseskvalitet i trin, der improviseres under vejs i dansen.
Eleverne evalueres under vejs i forløbet, i form af en videoaflevering med visning af en danserutine og endelig til slut med en forløbsprøve, hvor de viser elementer fra deres drejebog; herunder den færdige danserutine.
Forløbet består i alt af 14 lektioner. 8 af disse lektioner sker som klasseundervisning, hvor underviseren veksler mellem instruktøren/mesterlære og trænerrollen med enkelte sekvenser med læreren som vejleder, der hvor eleverne gruppevis underviser andre elevgrupper. 4 lektioner vil være selvtræningsgange, hvoraf 2 bruges på udvikling af egen danserutine og 2 bruges på at udforme og afprøve en drejebog. Lektion 13+14 bruges på forløbsprøve hvori elementer fra drejebogen og den færdige danserutine vises. Til slut evalueres forløbet, f.eks. med udgangspunkt i den rubrik, der er udarbejdet til forløbet.
Faglige mål:
Forløbet vil i særlig grad dække følgende faglige mål:
● At beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse
o Kommunikere kropsligt, herunder at føre og bliver ført Lindyhop/swingdans
o holde rytmen og bevægelser i takt til musikken
o udføre arieals/ løft på et sikkert niveau
o udføre dansetrin + arieals med bevægelseskvalitet. Herunder:
Grundtrinnet, rockstep, tripplestep-tripplestep
Variationerne:
o Tic toc
o Kick the dog
o Mess around
o Tuck turn, bring her out – bring her in
o Side by side
Aerials:
o The frog
o 2 selvvalgte aerials
● indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
o kommunikere kropsligt, herunder at føre og bliver ført.
o At kunne danse med forskellige partnere med bevægelseskvalitet.
● kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
o Med egen makker at kunne udvikle og vise en danserutine/bevægelsessekvens, der ligger i ’zonen for nærmeste udvikling' hos begge partnere.
● opnå kropsbevidsthed
o i stand til at beskrive og reflektere over sine egne og andres roller og oplevelser i bevægelsessituationer.
o via. rubric evalueringsskemaet i stand til at beskrive og reflektere over egen udvikling i forhold til de faglige mål i forløbet.
● demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
o at kunne koble teori og praksis. Både at kunne inddrage teori i arbejdet med og refleksionen over praksis. Både konkret som bevægelse og dans som kulturelt fænomen om selve praksis
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Kampsport og opvarmning
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i basale teknikker i kampsportsdisciplinerne boksning og thai boksning. Den praktiske del af forløbet sigter mod, at eleven skal opnå forbedrede alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder, der tilgodeser færdighedsområdet nye og klassiske idrætsdiscipliner. Endvidere sigter forløbet mod, at eleven skal udvikle sin kropsbevidsthed samt opnå teoretisk viden om opvarmning.
Praktiske faglige mål
Eleven skal kunne:
Demonstrere den korrekte grundstilling
Demonstrere det korrekte benarbejde med god balance
Forevise slagene jab, krydsslag, hook og uppercut isoleret og i sammensatte serier med forventeligt teknisk niveau, timing og kraft
Forevise lavt spark på thaipad med forventeligt teknisk niveau, balance, timing og kraft
Holde pletpuder og thai pads korrekt ved slag og spark under sparring med makker. Herunder kunne ”styre” serier for makker hensigtsmæssigt.
Udføre opvarmningsøvelser med høj grad af bevægelseskvalitet
Udføre opvarmningsøvelser, der følger rytmen i forskellige typer af musik
Udarbejde et opvarmningsprogram i henhold til teorien
Kunne organisere, fremvise og instruere opvarmningsøvelser
Teoretiske faglige mål:
Eleven skal kunne:
Redegøre for de korrekte tekniske fokuspunkter i grundstillingerne, slag, spark og benarbejde.
Redegøre for generel og specifik opvarmningsteori
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Basketball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Crossfit og træningsprojekt
Der skal i forløbet gennemføres et træningsprojekt over 8-10 uger, hvor eleven opnår en målbar forbedring af muskeludholdenhed og kondition i crossfit og afsluttende vurdering af generel kondition, samt tilegner sig færdigheder indenfor crossfit af både teknisk og fysisk karakter.
Eleverne skal kunne reflektere over egen praksis og koble teori og praksis sammen. Herunder skal eleverne kunne reflektere over de opnåede resultater i forhold til præstation og sundhed og vurdere, hvordan resultaterne kunne være blevet endnu bedre
Eleven skal tilegne sig kendskab til workouts i crossfit:
AMRAP, EMOM, Chipper, Makker (you go I go), Fight gone bad og Tabata
Eleven skal kunne udføre udvalgte øvelser teknisk korrekt ud fra den skalering, der er nødvendig for den enkelte elev.
Eleverne skal opnå kendskab til fagets fagbegreber og metoder, herunder aerob træning, kondital og udholdenhed, kontinuerlig træning, intervaltræning, målbare effekter, muskeludholdenhed, træningslære, træningsplanlægning og test
Eleverne skal kunne gennemføre øvelser og programmer i et forholdsvist højt tempo.
Eleverne skal i den forbindelse kunne skalere op og ned i øvelser ud fra egne kompetencer og blive udfordret der, hvor de er.
Eleverne skal kunne sammensætte øvelser og reps i en hensigtsmæssig sammenhæng i WODs.
Eleverne skal kunne udarbejde og gennemføre et personligt træningsprogram som lektier gennem forløbet
Eleverne skal gennem forløbet opnå en målbar forbedring af muskeludholdenhed og kondition. Eleverne skal i den forbindelse kunne deltage hensigtsmæssigt i en start- og en sluttest i en crossfit WOD og en afsluttende yo-yo-test.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Aerobic og stepaerobic
Formålet med forløbet i aerobic og stepaerobic er, at du lærer grundtrin og nogle variationer i både aerobic og stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal du kunne koordinere ben og armbevægelser, og du skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer du også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal du vise, at du kan sammensætte trin til en ny serie, og at du kan opbygge øvelserne, så andre kan lære dem uden at holde pause. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så du arbejder kontinuerligt og træner kondition og udholdenhed.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807915591",
"T": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807915591",
"H": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58807915591"
}