Holdet 3r SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Greve Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Sofie Ranfelt
Hold 2023 SA/r (1r SA, 2r SA, 3r SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politik i Danmark
Titel 2 Det danske retssystem
Titel 3 Økonomi i velfærdsstaten
Titel 4 Ulighed
Titel 5 Amerikansk politik
Titel 6 Global Goals metodeforløb
Titel 7 Dansk Udenrigspolitik
Titel 8 Danmark og Grønland
Titel 9 EU og det danske arbejdsmarked
Titel 10 Køn og ligestilling
Titel 11 Tilladt hjemmeside til skriftlig årsprøve i samf A
Titel 12 En bæredygtig fremtid
Titel 13 Kommunalvalg og demokrati
Titel 14 Medier og meningsdannelse
Titel 15 Nyttige links til terminsprøven
Titel 16 Globalisering, ulighed og migration
Titel 17 Folketingsvalg 2026
Titel 18 Tilladte hjemmesider til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Politik i Danmark

BESKRIVELSE
I dette forløb lærte eleverne om grundstammerne i, hvordan politik i et samfund fungerer: de har arbejdet med politiske styreformer (fokuseret primært på demokrati), og på hvordan samfundsmæssige debatter i befolkningen og i medierne kan ende ud i konkrete love, og hvordan de love, der gennemføres mødes med feedback på det omgivende samfund. Eleverne har hørt et foredrag om, hvordan NGOer arbejder (oplæg med Dyrenes Beskyttelse), og har også besøgt Christiansborg og Folketinget for at se, hvordan det lovforberedende arbejde folder sig ud i praksis. Eleverne har desuden gennemført et rollespil om lovgivningsprocessen. Afslutningsvis har eleverne arbejdet med forskellige strategier for politisk kommunikation i medierne.

LÆRINGSMÅL
- at kunne skelne mellem normative og deskriptive udsagn
- at kunne redegøre for de tre klassiske ideologier
- at kunne redegøre for partierne i Folketinget
- at kunne koble partierne i Folketinget til ideologer/ideologiske forgreninger
- at kunne redegøre for forskellen på diktatur, teokrati og demokrati
- at kunne reflektere over omfanget af demokratiske rettigheder i det danske demokrati
- at kunne redegøre for Eastons model
- at kunne anvende Eastons model analytisk
- at kunne redegøre for frihedsrettighederne i det danske demokrati
- at kunne analysere hvordan frihedsrettighederne blev indskrænket under covid-19
- at kunne redegøre for den parlamentariske styringskæde
- at kunne redegøre for mediernes rolle i det danske demokrati
- at kunne redegøre for centrale begreber inden for politisk kommunikation

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Eastons model er over politiske system, Den parlamentariske styringskæde, magtens tredeling, fordelings- og værdipolitisk 'koordinatsystem' (Luk Samfundet op!, s. 115), de politiske styreformer, kampen om den politiske dagsorden.

CENTRALE BEGREBER
Positiv og negativ frihed, menneskesyn, samfundssyn, syn på statens rolle, klassisk socialisme, klassisk liberalisme, klassisk konservatisme, ideologiske forgreninger, revolutionær socialisme, socialdemokratisme, socialliberalisme, nationalisme, nationalkonservatisme, socialkonservatisme, neoliberalisme, grønne ideologier, politiske styreformer, demokrati, autokrati, teokrati, valgret, valgbarhed, demokratiske frihedsrettigheder, lobbyisme, politisk kommunikation, priming, framing. defensiv og offensiv spin, proaktiv og reaktiv spin, magtens tredeling, udøvende magt, lovgivende magt, dømmende magt.

EKSKURSIONER OG FOREDRAG
- Besøg på Christiansborg inkl besøg i Folketingssalen, møde med Sussie Jessen (Danmarksdemokraterne) og Frederik Vad (Socialdemokraterne)
- Besøg af Mad Duus Larsen, politisk rådgiver i Dyrenes Beskyttelse: Hvordan øver NGOer politisk indflydelse.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Det danske retssystem

BESKRIVELSE
I dette forløb har eleverne lært om straffens udvikling i Danmark, og om hvordan synes på straf varierer mellem forskellige ideologiske ståsteder i dag. Eleverne har desuden lært om kriminalitetsteorier, og har via et interview med en tidligere bandekriminel i DR-udsendelsen brugt teorierne til at analysere forskellige årsager til den kriminelle løbebane belyst i interviewet. Klassen har desuden været i Københavns Byret, hvor eleverne i mindre grupper overværede forskellige retssager (hashhandel, hvidvask m.fl.) og i forskelligt omfang talte med advokater, domsmænd og dommer efterfølgende.

LÆRINGSMÅL
- at kunne redegøre for forskellige former for kriminalitet
- at kunne redegøre for, hvordan kriminaliteten i Danmark har udviklet sig
- at kunne redegøre for forskellige årsager til at straffe og sætte dem i et historisk perspektiv
- at kunne redegøre for forskellige filosofiske årsager til, at et samfund må/bør straffe sine borgere, hvis de overtræder loven (Hobbes, Foucault, Kant)
- at kunne redegøre for danskernes syn på straf på baggrund af statistiske undersøgelser
- at kunne redegøre for forskellige teorier for, hvorfor nogle mennesker bliver kriminelle, mens andre ikke gøre (Merton, Sutherland og Hirschi)
- at kunne bruge kriminalitetsteorier til at undersøge en case empirisk
- at kunne redegøre for sammenhængen mellem værdipolitik og retspolitik.
- at kunne placere de danske partier på den værdipolitiske akse
- at kunne anvende strafkompasset til at undersøge forskellige syn på straf hos politikerne

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Strafkompasset (straffens formål), magtens tredeling, Maslows behovspyramide, SNAP-modellen, kriminalitetsformlen.

CENTRALE BEGREBER
berigelseskriminalitet, voldsforbrydelser, opportunitet, mørketal, samfundspagten, Thomas Hobbes, Michel Foucault, Immanuel Kant, retsfølelse, resocialisering, afskrækkelse, gengældelse, anger og uskadeliggørelse, to-instans-princippet, retssikkerhed, kriminalitetsteorier (Sutherland, Merton, Hirschi), primær og sekundær socialisering, klasseforskelle, retspolitik, værdipolitik.

EKSKURSION
Overværelse af retssag i Københavns Byret
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Økonomi i velfærdsstaten

BESKRIVELSE
I dette forløb undersøgte eleverne først, hvilke menneskelige behov, der dækkes i forskellige velfærdsmodeller, og hvilke behov der typisk ligger uden for den offentlige sektors ansvar. Eleverne så dokumentaren 'Gaden hvor det offentlige forsvandt' for at se, hvilke konkrete opgaver (kommunal) velfærd tager sig af i praksis, og hvordan det ser ud når den ikke gør det. Dernæst lærte eleverne om de forskellige udfordringer (demografisk udvikling, øget forventningspres), som især den universelle velfærdsmodel står over for, og fremlagde i grupper tre forskellige løsningsstrategier til at imødegå disse udfordringer. Herefter tog vi hul på prisdannelsen på det frie marked, økonomiske konjunkturer og på, hvilke muligheder politikere og Nationalbanken har for at udjævne disse konjunkturer for at undgå menneskelige konsekvenser som fx arbejdsløshed og fattighed. Afslutningsvis diskuterede vi, hvordan hhv. sociale og liberale partier prioriterer forskelligt, når de laver finanspolitik.

LÆRINGSMÅL
- at kunne redegøre for de tre velfærdsmodeller
- at kunne analysere velfærdsmodellen i TV-udsendelsen 'Gaden hvor det offentlige forsvandt'
- at kunne redegøre for den demografiske udfordring samt for det øgede forventningspres på velfærdsstaten
- at kunne opstille forskellige løsningsstrategier for velfærdsstatens udfordringer
- at kunne redegøre for homo economicus og den måde, begrebet bruges på i økonomi
- at kunne redegøre for udbuds- og efterspørgselskurverne og prisdannelse
- at kunne redegøre for det økonomiske kredsløb
- at kunne vurdere økonomiske nøgletal

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Velfærdsmodeller (universel, residual, kooperativ), Maslows behovspyramide, Prisdannelse på det frie marked (udbud og efterspørgsel), det økonomiske kredsløb, model over økonomiske konjunkturer.

CENTRALE BEGREBER
velstand, velfærd, velfærdsbehov, markedet, staten og civilsamfundet, demografisk udvikling, ældrebyrden, forsørgerbyrden, forventningspres, individualisering af velfærdsydelser, Nedskæringsstrategien, Udvidelsesstrategien, Omprioriteringsstrategien, homo economicus, menneskesyn, udbud, efterspørgsel, forskydning af udbudskurven, forskydning af efterspørgselskurven, substituerende og komplementære goder, husholdninger, virksomheder, den offentlige sektor, finanssektoren, skatter og afgifter, progressiv og flad skat, konjunktursvingninger, opgangskonjunktur og nedgangskonjunktur, nøgletal, forbrugertillid, BNP, inflation, arbejdsløshed, finanspolitik og pengepolitik, ekspansiv og kontraktiv, fordelingspolitik.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ulighed

BESKRIVELSE
Forløbet startede med en afklaring af, hvad ulighed egentlig er. Eleverne arbejdede således med forskellige lighedsbegreber og med kvantitative mål for ulighed. Efterfølgende arbejdede eleverne først med forskellige årsager til ulighed, herunder hvordan forskellige sociologiske teorier ser forskelligt på dette. Dernæst med konsekvenser af ulighed i en dansk kontekst (med fokus på politisk repræsentation, sundhed). Afslutningsvis undersøgte vi, hvordan forskellige ideologier forholder sig til begrebet 'ulighed'.

LÆRINGSMÅL
- At kunne redegøre for forskellige lighedsbegreber
- at kunne tegne Lorenzkurver og beregne ginikoefficienter for forskellige lande
- at kunne forklare betydningen af kulturelle ressourcer i Danmark
- at kunne tegne en lineær regressionsmodel i Excel
- at kunne tolke på lineære regressionsmodeller
- at kunne undersøge årsager til ulighed gennem lineær regression
- at kunne redegøre for forskellen på konfliktteori og funktionalistisk teori
- at kunne redegøre for og anvende Bordieus begrebsapparat om kapitaler og habitus
- at kunne kategorisere aktørorienterede og strukturorienterede forklaringer på ulighed
- at undersøge konsekvenserne af ulighed
- at kunne forklare forskellige politiske ideologiers syn på ulighed

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
De tre velfærdsmodeller/velfærdsprincipper

CENTRALE BEGREBER
formel lighed, chancelighed, resultatlighed, aktør, struktur, Lorenzkurve, ginikoefficient, netværk, KRAM-faktorer, konfliktteori, funktionalistisk teori, social kapital, økonomisk kapital, kulturel kapital, habitus (Bordieu), socialisering, eksklusionsmekanismer, klasesamfund, organisk solidaritet (Durkheim), klasseposition, politisk deltagelse, ideologi, menneskesyn, sin på statens rolle, idealsamfund.

EKSKURSIONER
- Ungdommens Folkemøde
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Amerikansk politik

BESKRIVELSE
Forløbet tog udgangspunkt i det amerikanske præsidentvalg 2024 (Trump vs. Harris). Formålet med forløbet var at kvalificere elevernes forståelse amerikansk politik og samfund. Formålet var også at forstå det amerikanske valgsystem, samt hvordan meningsmålinger fungerer og hvordan man kan bruge dem (og ikke bruge dem). Med USA som case blev eleverne præsenteret for gængse modeller for vælgeradfærd, teori om medier og politisk kommunikation, teori om ulighed, samt en introduktion til isolationisme og internationalisme (dannede baggrund for undervisning i realisme og liberalisme i det efterfølgende forløb). Undervejs i forløbet amerikansk politik lavede eleverne et tværfagligt projekt i samarbejde med engelsk om abortpolitik.

LÆRINGSMÅL
- at kunne redegøre for forskellen mellem forholdstalsvalg og flertalsvalg i enkeltmandskredse
- at kunne redegøre for vigtige svingstater ved præsidentvalget i 2024
- at kunne redegøre for forskellige modeller for vælgeradfærd (rational choice-modellen, Michiganmodellen, issue-voter-modellen)
- at kunne bruge modeller for vælgeradfærd analytisk
- at kunne redegøre for forskellen på fastholdelses- og erobringskommunikation
- at kunne redegøre for det politiske tilhørsforhold på de største amerikanske medier
- at kunne redegøre for forskellen på chancelighed, resultatlighed og formel lighed
- at kunne undersøge udviklingen i ulighed i USA vha. kvantitativt materiale
- at kunne redegøre for multi- bi- og unipolaritet i det internationale system
- at kunne analysere amerikansk udenrigspolitik med inddragelse af viden om polaritet
- at kunne redegøre for forskellen på isolationisme og internationalisme
- at kunne formulere udenrigspolitiske strategier for Donald Trump
- at kunne redegøre for forskellen på neoisolationisme og liberal internationalisme
- at kunne redegøre for forskellige interne og eksterne faktorers betydning for amerikansk udenrigspolitik
- at kunne anvende kvalitative data om abortspørgsmålet i USA
- at kunne anvende kvantitative data om vælgertyper i USA

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Rational choicemodellen, Michiganmodellen, Issue voter-modellerne, de tre modeller for velfærdsprincipper (ansvarsfordelingen mellem stat, marked og civilsamfund), fastholdelses- og eropbringsmodellen, modeller for polaritet (multi- bi- og uni).

CENTRALE BEGREBER
Flertalsvalg i enkeltmandskredse, forholdstalsvalg, 'the electoral vote', 'the popular vote'valgmandskollegiet, meningsmålinger, statistisk usikkerhed, svingstater, sociodemografi, vælgeradfærd, partiidentifikation, partiadfærd, pocketbook voting, patriotisme, issue voter (inkl. nærheds- og retningsprincippet), medianvælger, negative partisanship, fastholdelses- og erobringskommunikation, The American Dream, chancelighed, resultatlighed, formel lighed, supermagt, multi- bi- og unipolaritet, hegemoniteorien, Amerikansk 'exceptionalisme', isolationisme, neoisolationisme, internationalisme, liberal internationalisme, udenrigspolitisk strategi.

AKTIVITETER
ekskursioner og oplæg:
- Foredrag v. USA-korrespondent Annegrethe Rasmussen
- Film: The Apprentice (valgfri biograftur)

Øvelser i undervisningen:
- Undersøgelse af en selvvalgt svingstat i grupper
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Global Goals metodeforløb

BESKRIVELSE
I Global Goals-forløbet skulle eleverne arbejde med en selvvalgt problemstilling inden for rammen af ét af FNs Verdensmål. I grupper skulle eleverne indsamle følgende empiri:
- statistik om problemstillingen på internettet
- selvindsamlet interviewdata med relevant informant
- evt. observationer

Materialet skulle databehandles og indarbejdes i et videopitch og et skriftligt produkt. På grund af forskellige praktiske omstændigheder nåede ingen af grupperne dog i mål med at indsende de to produkter til Fonden for Entrepenørskab, der står for konkurrencen.

Metodisk var der dog stadig en del viden og erfaring at hente, og den læste litteratur indgår således stadig i pensum.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ulighed - lineær regression og hypoteser 29-08-2024
Metoderefleksion - Ungdommens Folkemøde 06-09-2024
Ideologiernes syn på ulighed 10-09-2024
Ulighed - lineær regression 20-09-2024
Global Goals - spørgeguides 07-10-2024
Global Goals - skriftlige produkt 29-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dansk Udenrigspolitik

BESKRIVELSE
Udgangspunktet for forløbet var, hvordan Danmarks position som småstat påvirker vores udenrigspolitik. I forløbet skulle eleverne arbejde med tre cases:

1. Hvordan skal Danmark forholde sig til Kina?
2. Hvordan skal Danmark forholde sig til Rusland og Ukraine?
3: Hvordan skal Danmark forholde sig til Israel og Palæstina?

I første case skulle 1/3 af eleverne forberede en præsentation af danmarks interesser, mens en anden 1/3 af eleverne skulle opstille en strategi (inkl. fordele og ulemper på både kort og lang sigt) med udgangspunkt i realismen. Den sidste 1/3 af eleverne skulle opstille en strategi med udgangspunkt i liberalismen/idealismen (vi brugte begge begreber).
I næste modul skulle grupperne præsentere hver deres strategi, og gruppen der oprindelig havde præsenteret Danmarks interesser, skulle så afgøre, hvilken strategi der var bedst. Grupperne roterede nu, så eleverne fik nye roller i den næste case. På den måde prøvede alle grupper både at præsententere en case, opstille en realistisk strategi og opstille en liberalistisk strategi.

Afslutningsvis samlede vi op på de centrale forskelle mellem realismen og idealismen/liberalismen. I forløbet arbejdede eleverne således ikke med andre IP-teorier.

LÆRINGSMÅL
- at analysere mål og midler i dansk udenrigspolitik
- at kunne redegøre for centrale forskelle på realisme og liberalisme
- at kunne redegøre for centrale forskelle på realisme og neorealisme
- at kunne redegøre for, hvordan Danmark er begrænset af sin status som småstat i sin udenrigspolitik
- at kunne redegøre for Danmarks politiske forhold til Kina
- at kunne opstille realistiske og liberalistiske/idealistiske strategier for Danmarks ageren ift. Kina
- at kunne redegøre for Danmarks politiske forhold til Rusland og Ukraine
- at kunne opstille realistiske og liberalistiske/idealistiske strategier for Danmarks ageren ift. Krigen i Ukraine
- at forstå, hvordan Danmarks Udenrigsministerium forholder sig til krigen i Ukraine
- at forstå, hvordan det danske udenrigsministerium arbejder i praksis
- at kunne redegøre for Danmarks politiske interesser i forhold til Israel og Palæstina
- at kunne opstille realistiske og liberalistiske/idealistiske strategier for Danmarks ageren ift. Krigen Palæstina

CENTRALE BEGREBER
Udenrigspolitik: småstat, udenrigspolitisk strategi, Udenrigspolitiske mål og midler, pragmatisk idealisme, sikkerhedspolitik, princippolitik, prestigepolitik, udenrigsøkonomisk politik,
Klassisk realisme: anarki, aktører,
Neorealisme: magtbalance, bandwagoning, buckpassing, sikkerhedsdilemma, kapabiliteter, absolutte magtressourcer,
Klassisk liberalisme: idealisme, sikkerhedsstige, kommercielle/økonomiske fredstese, demokratiske fredstese, relative magtressourcer, neoliberalisme

EKSKURSIONER OG OPLÆG
- Besøg i Udenrigsministeriet, hvor eleverne fik fortalt, hvordan Dansk udenrigspolitik ift. Rusland og Ukraine varetages i praksis.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Danmark og Grønland

BESKRIVELSE
I anledning af valget til Naalakkersuisut samt det øgede fokus på Rigsfællesskabet som følge af Trumps interesse i Grønland arbejdede klassen med Grønlandsk politik og økonomi. Starten af forløbet fokuseret mest på nationalisme og separatisme, hvorefter vi flyttede fokus til det grønlandske politiske system med fokus på partier og politiske skillelinjer. Afslutningsvis undersøgte vi muligheder og udfordringer for den grønlandske økonomi.

LÆRINGSMÅL
- at kunne redegøre for forskellen på borgernationalisme og etno-nationalisme
- at kunne analysere selvstændighedsdebatten i Grønland i forhold til separatismemodellen
- at kunne opstille argumenter for og imod grønlandsk selvstændighed fra Danmark
- at kunne redegøre for politiske skillelinjer i Grønlandsk politik anno 2025
- at kunne redegøre for hvad der kendetegner Grønlands økonomi
- at undersøge økonomiske nøgletal for Grønland
- at kunne bruge det økonomiske kredsløb analytisk
- at kunne redegøre for betydningen af strukturpolitik
- at kunne vurdere argumenter for og imod et muligt råstofeventyr i Grønland
- at kunne redegøre for forskellige fattigdomsmål
- at undersøge kvantitativ empiri om sociale forhold i Grønland
- at kunne redegøre for forskellen på absolut og relativ fattigdom

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
separatismemodellen, det økonomiske kredsløb.

CENTRALE BEGREBER
borgernationalisme, etno-nationalisme, separatisme, statistisk usikkerhed, politiske skillelinjer, gini-koefficient, BNP, ledighed, betalingsbalancen, offentlig gæld, strukturpolitik, social arv, social mobilitet, marginalisering, absolut og relativ fattigdom.

AKTIVITETER
ekskursioner og oplæg:
- Besøg på Grønlands Repræsentation i Danmark

Øvelser i undervisningen:
- Undersøgelse af økonomiske nøgletal fra Grønland
- Undersøgelse af grønlandsk eksport (varer og lande)

Tilladte links til eksamen (resterende materiale skal downloades):
Film: Kampen om Grønland (96 minutter, brug Uni-login): https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/kampen-om-groenland?unilogin=1

Partivideoer fra Grønland:
- Demokraternes tre vigtigste mærkesager (ved Randi V. Evaldsen): https://www.youtube.com/watch?v=Y_vhw2xpy4w&ab_channel=Iserasuaat-Gr%C3%B8nlandsUndervisningsportal (1 minut)
- IA's tre vigtigste mærkesager (ved Sara Olsvig): https://www.youtube.com/watch?v=_qhZnGhI3eo&ab_channel=Iserasuaat-Gr%C3%B8nlandsUndervisningsportal (1 minut)
- Siumuts tre vigtigste mærkesager (ved Jens-Erik Kirkegaard): https://www.youtube.com/watch?v=PUCPIonhOkM&ab_channel=Iserasuaat-Gr%C3%B8nlandsUndervisningsportal (1 minut)
- Naleraqs tre vigtigste mærkesager (ved Per Rosing-Petersen): https://www.youtube.com/watch?v=xzBS6etLQG4&ab_channel=Iserasuaat-Gr%C3%B8nlandsUndervisningsportal (1 minut)
- Atassuts tre vigtigste mærkesager (ved Knud Kristiansen): https://www.youtube.com/watch?v=EzMpNaCDAlg&ab_channel=Iserasuaat-Gr%C3%B8nlandsUndervisningsportal (1 minut)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 EU og det danske arbejdsmarked

BESKRIVELSE
I dette forløb har vi primært arbejdet med Arbejdskraftens fri bevægelighed inden for EU. Eleverne har arbejdet med spørgsmålene:
- hvorfor rejser arbejdstagere fra andre EU-lande end Danmark hertil for at arbejde?
- Fra hvilke lande kommer flest udenlandske arbejdstagere?
- Hvilke fordele giver udenlandske arbejdskraft dansk økonomi?
- Hvilke udfordringer giver udenlandske arbejdskraft det danske arbejdsmarked?
- Hvad er argumenterne for og imod at indføre EU-bestemt mindsteløn?
- Hvilke push- og pullfaktorer har betydning for tilstrømningen af udenlandsk arbejdskraft fra andre EU-lande til Danmark?

LÆRINGSMÅL
- at kunne redegøre for relevansen af fri bevægelighed for varer og tjenester inden for EU
- at kunne udlede viden om europæisk arbejdskraft i Danmark på baggrund af kvantitativt materiale.
- at kunne redegøre for begrebet økonomisk integration
- at diskutere fordele og ulemper ved brug af AI til redegørende spørgsmål i gymnasiet
- at undersøge betydningen af økonomisk integration for Danmark udenrigshanden
- at kunne opstille fordele og ulemper ved økonomisk integration
at kunne redegøre for, hvordan EU påvirker det danske arbejdsmarked
- at kunne foretage relevante beregninger af kvantitativt datamateriale
- at kunne redegøre for den politiske del af EU-samarbejdet
- at kunne redegøre for forskellen mellem integration i dybden og integration i bredden
- at kunne redegøre for EUs institutioner
- at kunne diskutere hvorvidt EU er demokratisk
- at kunne undersøge push- og pullfaktorer for bevægelsen af arbejdskraft inden for EU

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Oversigt over EU-insitutioner, magtens tredeling, den danske model, forskellige trin i økonomisk integration (frihandelsområde, toldunion, fællesmarked, økonomisk union, politisk union), Rodriks globaliseringstrilemma.

CENTRALE BEGREBER
push- og pull-faktorer, arbejdskraftens fri bevægelighed (EUs fire friheder), lige adgang til sociale ydelser, flexicurity, fagforeninger, arbejdsgivere, 'den danske model', trepartsforhandlinger, overenskomstforhandlinger, social dumping, direktiv, forordning, suverænitet(-safgivelse), subsidiaritetsprincippet.

AKTIVITETER
ekskursioner og oplæg:
Studietur til Bruxelles, herunder
- rundvisning og oplæg i Europaparlamentet
- besøg på Parlamentarium (interaktivt EU-museum)
- oplæg i EU-kommissionen
- møde med 3F og Dansk Erhverv om deres lobbyarbejde i EU

Øvelser i undervisningen:
- undersøgelse af hvem Danmark handler med, via data fra The Observatory of Economic Complexity
- beregning af udviklingen i udenlandske arbejdstagere i danmark i Excel

Tilladte links til eksamen (resterende materiale skal downloades):
Video: "Nyt bryggers – kan jeg få det hele for det halve?" (5 min 32 sek): https://cdnapisec.kaltura.com/html5/html5lib/v2.86.1/mwEmbedFrame.php/p/2158211/uiconf_id/41529191/entry_id/1_6trjxmht?wid=_2158211&iframeembed=true&playerId=kaltura_player_1535372893&entry_id=1_6trjxmht&flashvars%5BstreamerType%5D=auto

Film: Krisetid i Europa - Fri bevægelighed, god samfundsøkonomi eller løntrykkeri? (27 minutter): https://mediehuset-kbh.dk/krisetid-i-europa-fri-bevaegelighed/
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Elevoplæg i samfundsfag 08-04-2025
Regression og diskussion - arbejdsmarkedet i EU 06-05-2025
Synopsis - Dansk Udenrigspolitik i en brydningstid 11-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Køn og ligestilling

BESKRIVELSE
I forløbet om køn og ligestilling beskæftigede eleverne sig med følgende problemstillinger:
- Hvordan socialiseres mennesker til deres køn?
- Hvilken rolle spiller køn på arbejdsmarkedet, og hvorfor opstår der en form for arbejdsdeling?
- Hvad er konsekvenserne af øget seksualisering?
- hvad er forskellen mellem de fire feminisme-bølger, som har præget det danske samfund?
- hvordan kan man sammenligne graden af ligestilling i forskellige lande, og hvorfor er der forskel i graden af ligestilling mellem mænd og kvinder?


LÆRINGSMÅL
- t kunne redegøre for forskellige lighedsbegreber (formel, chance- og resultatlighed) med udgangspunkt i kønsforskelle på det danske arbejdsmarked
- at kunne diskutere relevansen af at beskæftige sig med ligestilling mellem kønnene i Danmark i dag.
- at kunne redegøre for forskellige typer socialisering
- at kunne opstille målbare indikatorer for kønssocialisering
- at kunne reflektere over konsekvenser af øget seksualisering
- at kunne undersøge  og diskutere kvantitativt datamateriale om køn, krop og seksualitet blandt unge
- at kunne redegøre for horisontal og vertikal kønsopdeling på det danske arbejdsmarked
- at kunne identificere forskellige argumenter i debatten om den vertikale kønsopdeling på det danske arbejdsmarked.
- at kunne redegøre for de forskellige feminisme-bølger
- at kunne opstille målbare indikatorer for kønssocialisering
- at kunne redegøre for og sammenligne forskellige mål for velstand og ligestilling på globalt plan
- at kunne undersøge hvor langt FN-landene er kommet i arbejdet for ligestilling mellem kønnene

CENTRALE SAMFUNDSFAGLIGE MODELLER
Sommerfuglemodellen, Velfærdsmodeller, modeller over HDI og GII (Bog: Køn og ligestilling, s. 174-175)

CENTRALE BEGREBER
Formel lighed, chancelighed, resultatlighed, primær socialisering, sekundær socialisering, tertiær socialisering, mande- og kvindefag, stigmatisering,  heteronormativitet, seksualisering, horisontal og vertikal kønsopdeling på arbejdsmarkedet, hegemonisk maskulinitet, feminisme-bølger, bredt og smalt politik-begreb, BNP, HDI, GII, Verdensmål 5.

AKTIVITETER
ekskursioner og oplæg:
Ingen

Øvelser i undervisningen:
- Gruppearbejde: Design af en undersøgelse af kønssocialiseringen over tid på Gymnasiet med opstilling af 10-16 målbare indikatorer (præsenteret i en fremlæggelse for klassen). Eleverne tog udgangspunkt i den videnskabelige basismodel.
- Øvelse med skældsord: eleverne skulle notere skældsord for hhv. mænd, kvinder og homoseksuelle. Pointen med øvelsen var at vise, at skældsord møntet på mænd ofte i virkeligheden stigmatiserer kvinder og seksuelle minoriteter.
- Gruppearbejde: undersøgelse af omfanget af ligestilling mellem kønnene i de forskellige verdensdele
- Undersøgelse af kvantitativt om køn, krop og seksualitet.
- sortering af børnetøj til den drengebaby, Sofie (læreren) havde i maven med efterfølgende diskussion om socialisering.

Tilladte links til eksamen (resterende materiale skal downloades):
- Deadline med ligestillingsminister, Marie Bjerre (V) og ligestillingsordfører Sólbjørg Jakobsen (LA): Deadline ( 16.01.2024 ) (26 minutter): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUTV1135742

- Verdensmål 5 - Ligestilling mellem kønnene (3 min): https://www.youtube.com/watch?v=0oUlBtJgkas&ab_channel=Verdensm%C3%A5leneforb%C3%A6redygtigudvikling

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fremlæggelse: Kønssocialisering 14-05-2025
Køn og ligestilling 20-05-2025
2r SA skr. prøve 23-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Tilladt hjemmeside til skriftlig årsprøve i samf A

Hjemmeside: Skriftlighed i samfundsfag

https://sites.google.com/gg-drev.dk/skr-samf/forside?authuser=0

Det er tilladt for eleverne at tilgå hele hjemmesiden under den skriftlige eksamen inkl. videoer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 En bæredygtig fremtid

BESKRIVELSE
I dette forløb har vi arbejde med mange forskellige aspekter af bæredygtighed og grøn omstilling.

Udgangspunktet har været markedsmekanismen, og hvordan denne giver virksomhederne incitament til at producere på en ubæredygtig måde, idet pris og mængde er gensidigt afhængige og tæt forbundet til udbud og efterspørgsel. Når virksomhederne producerer for meget tøj, kan det altså bedre betale sig at brænde det af, frem for at sælge det til nedsat pris, da dette vil holde prisen af den udbudte vare nede og dermed prisen oppe.

Vi har haft særligt fokus på de økonomiske mål og hvordan særligt målet om vækst er svært foreneligt med målet om bæredygtighed. Vi har desuden arbejdet med, hvordan staterne kan gribe ind i økonomien og kompensere for nogle af de markedsfejl, som er der er i forbindelse med den grønne omstilling. Her har fokus særligt været på afgifter, kvoter og subsidier, samt hvad der kan stå i vejen for den grønne omstilling, så som at den kan svække landlandenes konkurrenceevne.

Vi har desuden set på den politiske del af den grønne omstilling med særligt fokus på partiadfærd, og hvordan de forskellige partier former deres klimapolitik, samt hvilke muligheder borgerne har for at deltage i demokratiet og påvirke den grønne omstilling.

Afslutningsvis har vi arbejdet med forskellige sociologiske forklaringer på befolkningens klimaadfærd, samt hvorfor det kan være vanskeligt at ændre sin livsstil.

CENTRALE BEGREBER
Markedsmekanismen
Eksternaliteter
Regulering af markedet (afgifter, subsidier, kvoter)
Konkurrenceevne
De økonomiske mål med fokus på vækst, arbejdsløshed og balance på statsbudgettet
De økonomiske politikker: finans, penge og strukturpolitik (sat i relation til energi-og sikkerhedspolitik)
Konkurrenceevne
Eastons model
Konkurrence-deltagelses og deliberativt demokrati.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Kommunalvalg og demokrati

BESKRIVELSE
I dette forløb har vi haft fokus på kommunalvalget og brugt det som afsæt for arbejde med forskellige aspekter af det danske demokrati.

Forløbet startede med et fokus på opgavefordelingen mellem stat, regioner og kommuner og hvem der stiller op, samt stemmer til de forskellige valg. Vi arbejde også med, hvad de forskellige partier i dansk politik står for, samt hvordan deres politik skabes. Vi har set på meningsmålinger, og hvordan man beregner statistisk usikkerhed, og hvordan disse fortolkes.

Efterfølgende bevægede vi os videre til et mere generelt blik på det danske demokrati og dets tilstand, samt hvilke udfordringer det står over for. I den forbindelse kiggede vi også på forskellige former for politisk kommunikation, samt Metas forbud mod politiske reklamer på deres platforme og hvilken betydning det kan få.

Forløbet blev afsluttet med at behandle valgresultatet fra kommunalvalget og se på forskellige vælgervandringer og mønstre i stemmeafgivelsen, særligt med fokus på splittelsen mellem land og by.

CENTRALE BEGREBER
Valgdeltagelse
Den politiske dagsorden
Politiske skillelinjer
Molins model
Demokratiopfattelser: Deltagelses-konkurrence og deliberativt demokrati
Den herredømmefri samtale
Magtbegreber
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Medier og meningsdannelse

Forløbet hænger til dels sammen med forrige forløb om kommunalvalget, idet vi er startet med fokus på politik kommunikation.

Vi har set på, hvordan politikkerne og medierne er gensidigt afhængige og hvordan medierne spiller en central rolle i demokratiet. Vi har både arbejdet med, hvordan politikkerne bruger medierne til at komme ud med deres politiske budskaber og kæmpe om den politiske dagsorden. Hvordan medierne kan være dagsorden sættende og fungere som meningsdannere, men også hvordan medierne holder øje med magthaverne.

Vi har set på, hvordan mediebilledet har ændret sig med de sociale mediers fremkomst, hvor flere og flere får deres nyheder fra de sociale medier og færre er villige til at betale for journalistik og hvilke fordele og ulemper denne ændring kan have.

Forløbet bliver sluttet af med et sociologisk perspektiv, hvor vi kigger på, hvilken rolle sociale medier spiller for individet i det senmoderne samfund og for identitetsdannelsen.

Vi har desuden haft et modul, hvor vi arbejde med, hvilke metodiske overvejelser, der er relevante at gøre sig, når man arbejde med forskellige typer af data.

Centrale begreber:

Medialisering
Nyhedskriterier
Spin
Priming
Framing
Massemedier
Sociale medier
De fire hunde
Medierne som den 4. statsmagt
Gatekeeper
Alternative fakta og konspirationsteorier
Overvågningskapitalisme

Metode begreber:
Stikprøve og skævvridning af en stikprøve
Registerdata
Repræsentativitet
Generaliserbarhed
Kvalitativt og kvantitativt
Mørketal

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Nyttige links til terminsprøven

Skriftlighedshjemmesiden:
https://sites.google.com/gg-drev.dk/skr-samf/forside

Ordbøger:
Danskordbog: https://ordnet.dk/ddo/forside
Engelsk-dansk ordbog: https://dictionary.cambridge.org/da/ordbog/engelsk-dansk/

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Globalisering, ulighed og migration

Hvorfor er nogle lande rige mens andre er fattige?

BESKRIVELSE
Forløbet handlede grundlæggende om, hvorfor nogle lande er rige mens andre er fattige, og om hvad denne ulighed betyder for globale migrationsmønstre.

I første del af forløbet arbejdede vi med handelsmønstre på det globale marked: I forløbet undersøgte eleverne indledningsvist omfanget af økonomisk globalisering i forskellige lande vha. data for The Observatory of Economic Complexity. Eleverne undersøgte også mønstrene i dansk udenrigshandel hva. tal fra Danmarks Statistik. I forløbet lavede vi også et rollespil, hvori eleverne blev inddelt i landegrupper (høj- og lavindkomst) og fik tildelt forskellige mængder papir (råstoffer), penge, sakse, linealer og passere (realkapital). Med dem skulle de fremstille geometriske figurer (industriprodukter), og på den baggrund erfare, hvordan lande ikke har lige muligheder på det globale marked, jf. handelsteorierne, især faktorudrustningsteorien.

Anden del af forløbet handlede om konsekvenserne af den globale økonomiske ulighed, med fokus på udviklingsbistand og migration. Vi sammenlignede argumenter for danmarks udviklingspolitiske strategi og koblede de forskellige argumenter til liberalisme, kulturrealisme og marxisme. Eleverne har desuden arbejdet med, hvilket teoretisk ståsted de selv har i deres syn på global migration. Vi så filmen Bab Septa, der observerer og interviewer indbyggere i Mauretanien i en af de byer, hvor mange migranter sejler ud fra mod Europa. Formålet med at de filmen var at få en dybere forståelse af både push- og pullfaktorer, der driver migration fra Afrika mod Europa. I forbindelse med den spanske regerings beslutning fra april 2026 om at give 500.000 papirløse migranter opholds- og arbejdstilladelse arbejdede vi i klassen med forskellige IP-teories syn på en sådan beslutning.

Afslutningsvist arbejdede vi med hvordan den økonomiske globalisering har påvirket den danske velfærdsstat (fra velfærdsstat til konkurrencestat) og arbejdsmarked (outsourcing, opkvalificering), samt hvilke politiske tiltag, økonomisk globalisering har afstedkommen i Danmark (fremdriftsreform og aftaler om opkvalificering). Eleverne arbejdede i grupper med forskellige typer handelshindringer, og fik også lejlighed til at diskutere deres egen holdning til protektionisme vs. frihandel. Til sidst inddrog vi flexicuritymodellen i en diskussion af, hvorfor Danmark af nogle teoretikere (fx Stiglitz) fremhæves som forgangsland i håndteringen af økonomisk globalisering. Her skulle eleverne diskutere hvordan flexicuritymodellen virker i en fiktiv case, hvori en virksomhed skulle fyre 1/3 af sine medarbejdere.

CENTRALE BEGREBER
globalisering (politisk, kulturen og økonomisk), absolutte fordele (Smith), relative fordele (Ricardo), faktorudrustningsteorien, liberale handelsteorier (Linder og Krugman), gravitationsmodellen, realisme, liberalisme, marxisme, afkolonisering, neoimperialisme, liberalistisk udviklingsteori (herunder Rostows fasemodel), marxistisk udviklingsteori, konstruktivisme, udviklingsbistand, migration, remitter, 'The clash of civilization' (Samuel Huntington), reservearmé, det todelte arbejdsmarked, råvareøkonomi, konjunkturfølsomhed, velfærdsstat, konkurrencestat, outsourcing, opkvalificering, konkurrenceevne, protektionisme, handelshindringer, frihandel, flexicurity-modellen.

FAGLIGE MÅL
- at kunne redegøre for forskellen på politisk, kulturen og økonomisk globalisering
- at kunne redegøre for omfanget af globalisering på baggrund af kvantitativ empiri
- at kunne anvende gængse handelsteorier til at redegøre for, hvorfor lande har gavn af at handle med hinanden
- at kunne opstille teoretisk funderede hypoteser over dansk udenrigshandel
- at kunne redegøre for forskellige IPØ-teoriers bud på fattigdom i tidligere kolonier
- gennem rollespil at forstå hvorfor lavindkomstlande har ringere vilkår i den globale handel end høj- og mellemindkomstlande
- at kunne redegøre for forskellige udviklingsteorier
- at anvende udviklingsteorier analytisk til at forklare landes placering i regressionsmodeller over økonomi og udenrigshandel
- at kunne sammenligne forskellige argumenter for Danmarks udviklingspolitiske strategi
- at kunne redegøre for marxisters og liberalisters forskellige syn på udviklingsbistand
- at kunne argumentere teoretisk for forskellige syn på migration
- at kunne undersøge og forklare årsager til migration vha. kvantitativt bilagsmateriale
- at forstå push-faktorer for afrikansk migration til Europa
- at kunne redegøre for begrebet 'sikkerhedsgørelse'
- at kunne redegøre for marxistisk teori ift. synet på migration
- at kunne udlede viden om migration pba. statistisk materiale
- at kunne redegøre for udfordringerne ved at være en råvareøkonomi i en globaliseret verden
- at kunne redegøre for forskellen mellem en velfærdsstat og en konkurrencestat
- at kunne undersøge statistisk materiale om outsourcing og ledighed i DK
- at kunne redegøre for protektionisme
- at kunne diskutere fordele og ulemper ved forskellige typer af handelshindringer
- at kunne redegøre for den danske flexicuritymodel
- at kunne argumentere for, hvorfor flexicuritymodellen stiller Danmark godt i den globale konkurrence

KERNESTOF FRA LÆREPLANEN
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring globalt (økonomi)
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold (økonomi)
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik (international politik)
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin (international politik)
- kvalitativ og kvantitativ metode (metode)
- komparativ metode og casestudier (metode)
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed (metode)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3r SA skr. prøve#2 13-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Folketingsvalg 2026

Folketingsvalget 2026

BESKRIVELSE
Dette forløb var et kort forløb om dansk politik i anledning af Folketingsvalget 2026. Vi startede med at identificere forskellige former for politisk kommunikation i partilederdebatten. Derefter skulle eleverne bruge Molins model til at analysere partiadfærd med udgangspunkt i de politiske udspil, partierne præsenterede i valgkampen. Efterfølgende var vi på ekskursion til København, hvor eleverne skulle interviewe personer på gaden om deres vælgeradfærd. Eleverne skulle desuden reflektere over deres egen vælgeradfærd, fx hvor meget de bliver påvirket af deres forældre, deres køn og af politikernes personfaktor. I forløbet har vi også undersøgt vælgervandringer og beregnet konfidensintervaller på meningsmålinger.

CENTRALE BEGREBER
Priming, framing, wedge issue, politisk diskurs, defensiv og offensiv spin, issue ownership/emneejerskab, Molins model, vælgervandringer, Michiganmodellen, Downs' rational choice-model for vælgeradfærd, Issue voter-modellen, pocketbook voting, personfaktor, vælger-volatilitet,

FAGLIGE MÅL
- at kunne redegøre for forskellige begreber inden for politisk kommunikation
- at kunne analysere den politiske kommunikation i partilederdebatten
- at kunne redegøre for Molins model og bruge den analytisk
- at kunne redegøre for gængse modeller for vælgeradfærd
- at kunne anvende gængse modeller for vælgeradfærd analytisk
- at kunne redegøre for personfaktorens betydning
- at kunne beregne statistisk usikkerhed på meningsmålinger
- at kunne undersøge vælgervandringer ved Folketingsvalget 2026
- at kunne redegøre for forældres effekt på unges vælgeradfærd
- at kunne redegøre for politisk polarisering mellem mænd og kvinder

KERNESTOF FRA LÆREPLANEN
- politisk meningsdannelse
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark, herunder de politiske systemer i Danmark
- kvalitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
- statistisk usikkerhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer