Holdet 3z Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Greve Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Steen Ingemann Jørgensen
Hold 2024 Id/2z (2z Id, 3z Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Volleyball, oplevelse, deltagelse og motivation
Titel 2 Lindyhop
Titel 3 Kampsport og kropsidealer
Titel 4 Træningsformer
Titel 5 Basketball
Titel 6 Beach handball
Titel 7 Crossfit og træningsprojekt
Titel 8 Hiphop og sundhed
Titel 9 Forløb - Tilladte hjælpemidler til prøve

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Volleyball, oplevelse, deltagelse og motivation

Praktisk:
• Opnå erfaring med kidsvolley og teenvolley, herunder fingerslagskast og baggerslagskast
• Kunne udføre fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde. Dvs. spille bolden over panden og strække armene helt ud mens hænderne går fra ”skål til plade”.
• Kunne udføre fingerslag i form af hævning med en god højde og passende afstand til nettet, så det er muligt at lave en smash på bolden
• Kunne udføre baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
• Kunne udføre et baggerslag i retning mod en hæver med en god højde, så det er muligt at spille fingerslag på bolden.
• Smash med fokus på to-bens-afsæt og at bolden slås over nettet med en hånd.
• Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
• Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
• Generel evne til at placere sig selv og bolden fornuftigt på banen.
• Kendskab til og forståelse for spil med fast hæver

Teoretisk:
• Kendskab til humanistisk og praktisk metode. Herunder Erfaring med praksisfortællinger i form af oplevelsesbeskrivelser udført i flerfagligt samarbejde med dansk som 3 forskellige former for autofiktion: selvfortælling, dobbeltkontrakt og fri selvbiografisk konstruktion.
• Kender og kan anvende motivationsteori i kobling med oplevelsesbeskrivelser (Banduras' "Self-efficacy", Nicholls "målorienteringsteori",  Deci og Ryans "selvbestemmelsesteori" og Csikszentmihalyis "Flow-teori")
• Kendskab til relevante begrebspar: Empirisk – formel; Begrebspar: Teoretisk – praktisk; Ideografisk – nomotetisk; Begrebspar: Kausal, intentionel og funktionel (vi arbejder udelukkende intentionelt)
• Har kendskab til udviklingen af danskernes motionsvaner.
• Har et overordnet kendskab til DIF og DGI og Forskellige typer af organisering. Herunder: Forening, Privat/kommerciel, Arbejde/uddannelse og Selvorganiseret
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Lindyhop

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Fagligt indhold:

Praktisk:
● Føre/følge i forskellige bevægelsessituationer
● Koordination af bevægelser til musik - herunder forståelse af perioder i musik
● Lindyhop - Dansefatninger, grundtrin, variationer, løfte sekvens, udvikling af egen sekvens
Teoretisk:
● musikforståelse - rytme/tælle osv.
● Dans som socialaktivitet/bevægelsesform/kultur
● Dans/bevægelse som egen oplevelse
● Den musiske krop / kroppens fortælling
Teoretisk desuden overlap med volleyball forløb:
• Kendskab til humanistisk og praktisk metode. Herunder Erfaring med praksisfortællinger i form af oplevelsesbeskrivelser udført i flerfagligt samarbejde med dansk som 3 forskellige former for autofiktion: selvfortælling, dobbeltkontrakt og fri selvbiografisk konstruktion.
• Kender og kan anvende motivationsteori i kobling med oplevelsesbeskrivelser (Banduras' "Self-efficacy", Nicholls "målorienteringsteori",  Deci og Ryans "selvbestemmelsesteori" og Csikszentmihalyis "Flow-teori")
Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne opnår færdigheder i forhold til at kunne bevæge sig i takt til musik med bevægelseskvalitet, der knytter sig specifikt til swingdansen, lindyhop.
Udover de helt konkrete trinkombinationer og aerials (løft) er der fokus på den kropslige kommunikation, der opstår i samspillet med danseparret, der tydeligt i praksis skal kunne demonstrere hvad de vil sige at føre og bliver ført.
I forlængelse heraf et det ikke i sig selv målet, at eleverne kan danse en færdig og fast danserutine/koreografi, men at de i det samspil der opstår mellem den der fører (lead) og den der bliver ført (follow) kan vise bevægelseskvalitet i trin, der improviseres under vejs i dansen.
Eleverne evalueres under vejs i forløbet, i form af en videoaflevering med visning af en danserutine og endelig til slut med en forløbsprøve, hvor de viser elementer fra deres drejebog; herunder den færdige danserutine.
Forløbet består i alt af 14 lektioner. 8 af disse lektioner sker som klasseundervisning, hvor underviseren veksler mellem instruktøren/mesterlære og trænerrollen med enkelte sekvenser med læreren som vejleder, der hvor eleverne gruppevis underviser andre elevgrupper. 4 lektioner vil være selvtræningsgange, hvoraf 2 bruges på udvikling af egen danserutine og 2 bruges på at udforme og afprøve en drejebog. Lektion 13+14 bruges på forløbsprøve hvori elementer fra drejebogen og den færdige danserutine vises. Til slut evalueres forløbet, f.eks. med udgangspunkt i den rubrik, der er udarbejdet til forløbet.

Faglige mål:
Forløbet vil i særlig grad dække følgende faglige mål:
● At beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for musik og bevægelse
o Kommunikere kropsligt, herunder at føre og bliver ført Lindyhop/swingdans
o holde rytmen og bevægelser i takt til musikken
o udføre arieals/ løft på et sikkert niveau
o udføre dansetrin + arieals med bevægelseskvalitet. Herunder:

Grundtrinnet, rockstep, tripplestep-tripplestep

Variationerne:
o Tic toc
o Kick the dog
o Mess around
o Tuck turn, bring her out – bring her in
o Side by side
Aerials:
o The frog
o 2 selvvalgte aerials

● indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
o kommunikere kropsligt, herunder at føre og bliver ført.
o At kunne danse med forskellige partnere med bevægelseskvalitet.
● kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
o Med egen makker at kunne udvikle og vise en danserutine/bevægelsessekvens, der ligger i ’zonen for nærmeste udvikling' hos begge partnere.
● opnå kropsbevidsthed
o i stand til at beskrive og reflektere over sine egne og andres roller og oplevelser i bevægelsessituationer.
o via. rubric evalueringsskemaet i stand til at beskrive og reflektere over egen udvikling i forhold til de faglige mål i forløbet.

● demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
o at kunne koble teori og praksis. Både at kunne inddrage teori i arbejdet med og refleksionen over praksis. Både konkret som bevægelse og dans som kulturelt fænomen om selve praksis

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kampsport og kropsidealer

Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i basale teknikker i kampsportsdisciplinerne boksning og thai boksning. Den praktiske del af forløbet sigter mod, at eleven skal opnå forbedrede alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder, der tilgodeser færdighedsområdet nye og klassiske idrætsdiscipliner. Endvidere sigter forløbet mod, at eleven skal udvikle sin kropsbevidsthed samt opnå teoretisk viden om opvarmning.

Praktiske faglige mål
Eleven skal kunne:
Demonstrere den korrekte grundstilling
Demonstrere det korrekte benarbejde med god balance
Forevise slagene jab, krydsslag, hook og uppercut isoleret og i sammensatte serier med forventeligt teknisk niveau, timing og kraft
Forevise lavt spark på thaipad med forventeligt teknisk niveau, balance, timing og kraft
Holde pletpuder og thai pads korrekt ved slag og spark under sparring med makker. Herunder kunne ”styre” serier for makker hensigtsmæssigt.

Teoretiske faglige mål:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Basketball

Eleverne skal beherske følgende elementer:
• tohåndsbrystaflevering, enhåndsaflevering, studsafleveringer og have kendskab til afleveringer over hovedet
• skudformer: stående skud og layup
• driblinger med beskyttelse og sliding
• jump stop og pivotering
• triple threat
• Jab step
• Spilbarhed: L-cut, V-cut, Pin Down
• Spacing/opfyldning i dybde og bredde: Pass, cut and replace
• pick and roll
• Post moves - drop step, pin spin eller "face up game

Eleverne skal kunne deltage hensigtsmæssigt i basketball deløvelser og i 3 mod 3 kamp
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Beach handball

Faglige mål:

Kast- og gribe: At kunne kaste og gribe sikkert og hensigtsmæssigt (dvs. afleveringens hastighed, placering og boldens bane i luften er afstemt til situationen og med- og modspillere).

Skud: At kunne udføre stående skud, hopskud og spektakulære skudformer. At kunne skyde på mål og bruge det i øvelser og i kampsituationer. At kunne udføre hensigtsmæssigt vip og piruetter med afslutninger inden sandet rammes og evt. andre spektakulære skudformer.

Funktionelle  bevægelsesfærdighed: At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen, når man ikke er i boldbesiddelse (dvs. bevægelse uden bold).

Stempelbevægelse: At kunne modtag bolden i bevægelse mod mål. At bevægelsen mod mål stoppes ikke i modtagelsesøjeblikket. At se mod mål, når bolden er modtaget. At se over på og lave en hensigtsmæssig aflevering til en medspiller. At afleveringen placeres hensigtsmæssigt til medspilleren (dvs. lidt foran den anden spiller, så denne kan løbe ind i bolden.

Vurderingspil: At kunne se egne skudmuligheder og kunne vurdere om chancen bliver større ved at aflevere bolden videre.

Kontra og udskiftninger: At kunne udføre hurtige og korrekte ud- og indskiftninger. At kunne udføre eller modtage lange kast fra målvogter.

Forsvarsspil: At kunne indgå i det kollektive forsvarsspil på en hensigtsmæssig måde, dvs. reaktivt og/eller aktivt.

Angrebsspil: At kunne indgå i det kollektive angrebsspil 4-0 og 3-1 på en hensigtsmæssig måde.

Spillertyper og spilleradfærd: At kunne gøre rede for spillertyper og tilhørende spilleradfærd. At kunne indtage forskellige spillertype-adfærd og kunne reflektere over styrker og svagheder, og hvornår en bestemt spillertypeadfærd kan være hensigtsmæssig eller uhensigtsmæssig. At kunne analysere situationer i forhold til spillertyper.

Ledelsestyper: At kunne gøre rede for forskellige ledelsestyper. At kunne indtage forskellige ledelsestype-adfærd og kunne reflektere over styrker og svagheder og hvornår en bestemt ledelsestype-adfærd kan være hensigtsmæssig eller uhensigtsmæssig. At kunne analysere situationer i forhold til ledelsestyper.

Teamudvikling: At kunne gøre rede for viden om teampsykologi. At kunne deltage hensigtsmæssigt i teamsamarbejde og kunne reflektere over hensigtsmæssig eller uhensigtsmæssig teamsamarbejde.

Bevægelsesanalyse: At kunne gøre rede for led og muskler, der indgår i kaste og afsætsbevægelser og have kendskab til biomekaniske begreber som forspænding, centralbevægelsen og impulssætningen. At kunne gøre rede for, hvordan man laver en bevægelsesanalyse og kunne udforme en bevægelsesanalyse. At kunne give teknisk feedback på kastebevægelsen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Crossfit og træningsprojekt

Der skal i forløbet gennemføres et træningsprojekt over 8-10 uger, hvor eleven opnår en målbar forbedring af muskeludholdenhed og kondition i crossfit og afsluttende vurdering af generel kondition, samt tilegner sig færdigheder indenfor crossfit af både teknisk og fysisk karakter.

Eleverne skal kunne reflektere over egen praksis og koble teori og praksis sammen. Herunder skal eleverne kunne reflektere over de opnåede resultater i forhold til præstation og sundhed og vurdere, hvordan resultaterne kunne være blevet endnu bedre

Eleven skal tilegne sig kendskab til workouts i crossfit:
AMRAP, EMOM, Chipper, Makker (you go I go), Fight gone bad og Tabata

Eleven skal beherske et udvalg af følgende øvelser med høj kvalitet ud fra den skalering, der er nødvendig for den enkelte elev:
vægtstang: front squats, back squat, deadlift, clean & jerk, thrusters, push press
kettlebell: goblet squat, squat to high pull, dødløft, swings, russian twist, snatch, clean & push press, turkish getup
kropsvægt: Lunges, air squats, burpees, atomic situps, mountain climber, push ups, faldskærm, sjip
medicine bold: wall ball

Eleverne skal opnå kendskab til fagets fagbegreber og metoder, herunder aerob træning, kondital og udholdenhed, kontinuerlig træning, intervaltræning, målbare effekter, muskeludholdenhed, træningslære, træningsplanlægning og test

Eleverne skal kunne gennemføre øvelser og programmer i et forholdsvist højt tempo.

Eleverne skal i den forbindelse kunne skalere op og ned i øvelser ud fra egne kompetencer og blive udfordret der, hvor de er.

Eleverne skal kunne sammensætte øvelser og reps i en hensigtsmæssig sammenhæng i WODs.

Eleverne skal kunne udarbejde og gennemføre et personligt træningsprogram som lektier gennem forløbet

Eleverne skal gennem forløbet opnå en målbar forbedring af muskeludholdenhed og kondition. Eleverne skal i den forbindelse kunne deltage hensigtsmæssigt i en start- og en sluttest i en crossfit WOD og en afsluttende yo-yo-test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hiphop og sundhed

Faglige mål:

Hiphop:
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende forhiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses.
At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At eleverne kan fremvise koreografi.
At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.

Sundhed:
At eleverne får viden om fysisk aktivitet og sammenhængen med forskellige livsstilssygdomme, herunder osteoporose, type 2-diabetes, hjertekar-sygdomme, kræft , stress og depression.
At eleverne får viden om, hvordan forskellige træningsformer kan forebygge forskellige livsstilssygdomme og kan forklare sammenhænge mellem fysisk aktivitet og sundhed
At eleverne får kendskab til, hvordan man udføre fysiologiske målinger og at eleverne kan analysere og diskutere data fra de fysiologiske undersøgelser af iltoptagelse, springhøjde, grebsstyrke og sprinthastighed
At eleverne kan argumentere for og formidle viden om hensigtsmæssige træningsformer for den enkelte på baggrund af faglig viden
At eleverne får viden om træningskonceptet fodboldfitness og på den baggrund kan udforme et forslag til, hvordan en dans som hiphop kan bruges som udgangspunkt for et lignende træningskoncept.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb - Tilladte hjælpemidler til prøve

Der er som udgangspunkt ikke adgang til internettet som fagligt hjælpemiddel ved den teoretiske del af prøven.

I skal derfor have hentet egne notater, undervisningsmaterialer, faglige hjælpemidler og skriftlige afleveringer ned på jeres computere forud for den teoretiske del af prøven.

Til den praktiske del af prøven er det tilladt at anvende de video-klip, som har været anvendt i undervisningen til de forløb, som opgives til eksamen:

Volleyball:

Baggerslagskast
https://www.youtube.com/watch?v=m4bwmf9bwT4


Fingerslagskast
https://www.youtube.com/watch?v=7lOLTd0nNNM

Kidsvolley
https://www.youtube.com/watch?v=YbADZepucIQ

Underhåndsserv
https://www.youtube.com/watch?v=VVvS7fCndwA


Fingerslag
https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A&list=PL3gw77gdG9lzsc3ZFWmWDAygoepbmkBnT&index=12

Baggerslag

youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4&list=PL3gw77gdG9lzsc3ZFWmWDAygoepbmkBnT&index=10  

Blokade
https://www.youtube.com/watch?v=YFXBsZYfIUk


Smash
youtube.com/watch?v=Dtphuw0g-NU&feature=youtu.be


Lindyhop:

Grundtrinnet
https://drive.google.com/open?id=1zwbKvHHchse_ABxTy1eKRKs4NesJtWGL

Fatninger:
Lukket : https://drive.google.com/open?id=1LdZ12Q3U9M3sYnopy3jEeGT06V9ghGRv
Åben: https://drive.google.com/open?id=1iPhvCzzplxpWOEWmLPnu8LZp344K7LVf

Zig zag
https://drive.google.com/drive/folders/1CHCtqN2Sn34weVDzWdeCr1hesaJioIhy

Tuck turn Bring her in, bring her out
https://drive.google.com/file/d/19exj1SNvtrunH4K5iRLWOcvOVqQA9sKE/view?usp=sharing

Tick tock og zig zag
https://drive.google.com/open?id=1yLlW0JMegFhPzj7wlt8su7-FUaOX2yRu

Mess around
https://www.youtube.com/watch?v=NvLDCdPLGHU

kick the dog:
https://drive.google.com/open?id=1ymzJMKM-1EPJjVXgPIWCsaonoAkjg3ZS


the frog jump
https://drive.google.com/file/d/1qV9rtr7EghgCO1xsNunrUCRBSS3FWIhn/view?usp=sharing

Kick in the pants
https://youtu.be/H6nXTVAY6qY

Throw out
https://youtu.be/STaxXwZ6PpQ

A-frame
https://youtu.be/0EOFxVKhJPI (se især ved 0:50)

Swing set
https://youtu.be/nZB_imCVxos (se især ved 0:42)

Historisk baggrund for Lindyhop
Kort Sagt: "Swingdansens udvikling" - af Per 'Rock' Mogensen
https://www.youtube.com/watch?v=8H_OtaZ5JH4

Inspiration – lindyhop dansetrin på forskellige niveauer
https://lindyladder.weebly.com/

Inspiration – lindyhop dans
https://www.youtube.com/watch?v=VoxBOpeGEoc

https://www.youtube.com/watch?v=ttNwZBy6R3s

https://www.youtube.com/watch?v=tCc6ft3xmPs


Kampsport:

Grundstilling
https://drive.google.com/file/d/1vZSFrVtPpwqNLyC_Hzt_NG1o6NfPiagu/view


Jab og krydsslag
https://drive.google.com/file/d/1GJOFuUyYEYRdD_-GcBbA_ktiPoMSfXD9/view

Jab og krydsslag 2
https://drive.google.com/file/d/1G_W9B_jPTcrf_aH57S2sIKuU7XL-VtUt/view

Pletpuder jab og krydsslag
https://drive.google.com/file/d/1T-RzJAbyUspF_9-8iWYfDP0d_BxNI32P/view

Øvelse 1_pletpuder
https://drive.google.com/file/d/174t5CXc_QGjzay3KKpEOhKGq7GHH29oB/view

Øvelse 2_pletpuder
https://drive.google.com/file/d/1a-VMYPZKXe0nD9RXlA_77vffUo6fWkf8/view

5 Boxing Combos every beginner NEEDS to learn
https://www.youtube.com/watch?v=kzOuIDYXCHg

Hook
https://drive.google.com/file/d/1mW3iLiRoUZlj7BJiCByRHwIFMdvoiHfN/view

Uppercut
https://drive.google.com/file/d/1_Qw4giAOq0efMHMNzGzTlbtwbUlB3hwj/view

Low kick
https://drive.google.com/file/d/1L6fcx4Ut3GunW4WV1IXB5Wy1XI16asQv/view

High Kick
https://drive.google.com/file/d/1-O7g4tPGUkdxJ3b1KtnBGgp-aoiNck8X/view

Front kick
https://drive.google.com/file/d/1bDO4POB043rUNiJquGoU84oQcaIHAMTp/view

Thaipads teknik
https://drive.google.com/file/d/17Vr49nDdgixaHMDSyEoMXbZBHAR0GcWE/view

Thaiboxing slagserie – Jab low kick
https://drive.google.com/file/d/1uZVaD9QeQMlb8JnewSTsTizu7KgV7kfA/view

Thaiboxing slagserie – Jab, kryds, jab, low kick
https://drive.google.com/file/d/1tfmDOXSXnOyCA_jd3xBg637plV_6lSpN/view

Parrering jab
https://drive.google.com/file/d/1MdqDT3IqNX64YlUWh2rJSI3LTszuz5mD/view

Forsvars sekvens
https://drive.google.com/file/d/10BBJ8StTGd9i9KoVKzocd8T97Lc7AHLt/view

Forsvar undvigelser
https://drive.google.com/file/d/1DAXBJ8zK6oDXp4OgDv7x7Es5GRn9weSD/view

Forsvar undvigelser 2
https://drive.google.com/file/d/1o84sRWl-BFyDoMel8G-WDc18gb4YdH7u/view

Forsvar mod spark til krop
https://drive.google.com/file/d/1rVvux8n1Oh4NbRUR2LYzOycldz1aUYPw/view

Proper Pad Holding Knees, Front Kicks, Elbows
https://www.youtube.com/watch?v=UXaRBoikKc8

Crossfit:

Power clean and push pres
https://maxer.dk/videoer/frivend

Turkish getup
https://maxer.dk/videoer/turkish-getups

Kettlebell swing
https://maxer.dk/videoer/kettlebell-swing


Hiphop:

Basic Freestyle Drill- Isolations
https://www.youtube.com/watch?v=RQG3I6UZDxE

Bevægelsesbank hiphop (31 videoer):
https://www.youtube.com/watch?v=sx4mEKXaWwg&list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH&index=3

Kriss kross
https://www.youtube.com/watch?v=8LKNGoqWn4s

Jump robe
https://www.youtube.com/watch?v=cbBBARAoAP0

Slide
https://www.youtube.com/watch?v=Vh8me8aTQ1w

Lær breakdance med Jeppe | Ultras Dance Crew | Ultra
https://www.youtube.com/watch?v=ggtaN0OMJbQ

Lær at danse hiphop | Ultras Dance Crew | Ultra
https://www.youtube.com/watch?v=8HwJkpEI1nc

Breakdance for begyndere | Ultras Dance Crew | Ultra
https://www.youtube.com/watch?v=RPV-24MPWSY

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer