Greve Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Greve Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2g Tyf/6 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Greve Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Stefan Polke
Hold
2024 Ty/6 (
1g Tyf/6
,
2g Tyf/6
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Forløb 1 Märchen
Titel 2
Forløb 2 Landeskunde und moderne Familie
Titel 3
Forløb 3. Jugendkultur
Titel 4
Forløb 4 Reisen
Titel 5
Forløb 5 Körperkultur
Titel 6
Forløb 6 Trends und Hits in Deutschland
Titel 7
Forløb#3
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Forløb 1 Märchen
Emne 1: Märchen
Formål:
Formålet med undervisningen er at give de studerende et indblik i eventyr, myter og sagn, hvor der vil der være et fokus på det barnlige og børnepsykologiske. Omvendt vil undervisningen fokusere på den mere voksenpsykologiske del i gennemgangen af "Der Struwwelpeter",
Materiale:
Wolfgang Mieder: Grimms Märchen modern. Philip Reclam. Stuttgart. 1979:
Die Sterntaler. 1814. s. 100. 1,1 ns
Der Froschkönig. 1814. S. 54 3, 7 ns
Der schlafende Riese. 1844 1, 5 ns
Schneewittchen. 1812. S. 35 5, 9 ns
Die Boten des Todes. 1814 1,3 ns
Fokus:
Vi fortsætter arbejdet med sprogstarterne og anvender kreative arbejdsformer. Vi arbejder med hjælpeverber og regelmæssige verber
Indhold
Kernestof:
Tjek dagens program og dets læringsmål. Øv dig I at præsentere dig selv på tysk. Her kommer lidt hjælp:Chunks. Sich präsentieren.docx Alles Gute und viele Grüsse Stefan
description
Præsentation tysk 2023.ppt
description
Fliegerlied - Coreografia| Lucas Ulrich| Choreography
Tjek dagens program i modulets præsentation. Læs det første afsnit af Sterntaler, til ins Feld. Find alle svære ord og øv dig i dem. Se link
Sterntaler. Text
Grammatik. Jonas 1 (12) (1).pdf
description
Noter. Sterntaler.docx
description
Märchen. Die Sterntaler. (1).docx
description
Læs resten af Sterntaler. Du finder tre nye ord, som du laver helt personlige sætninger med og oversætter de sidste 4 linjer. Placer dit arbejde i modulets elevfeedback
Tysk Grammatik skriveunderlag (2) (7).pdf
description
Vi hygger med Min Læring. Øv dig lidt i formerne på skriveunderlaget.
Ich bin cool ! (The Remix)
Chunks 1.Texte. Märchen.docx
description
Tjek dagens program og dets læringsmål. Så ved du, hvad der er formålet med lektionen.
Märchen aus Tirol. Der schlafende Riese.docx
description
Arbejd-selv-modul. I arbejder med den første aflevering, hvor I præsenterer jer selv. Se opgave 1 i lectio. Alles Gute
Konsultationer. Modul 3.docx
description
Læs de første 8-10 linjer af eventyret Das Bürle im Himmel. Find alle svære ord, som du laver helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Brüder Grimm. Das Bürle im Himmel.docx
description
Arbejd-selv-modul. Læs resten af eventyret Das Bürle im Himmel. Find 3-5 nye ord. Fremstil et resume af teksten med sprogstartere (chunks). I må gerne arbejde i par. Send jeres arbejde over lectio-beskeder til mig.
Arbejd-selv-modul. Læs eventyret Schneewittchen. Til Sie hatte einen wunderbaren Spiegel. L. 30 Find alle nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Lav en personkarakteristik af Schneewittchen. Her kommer sprogstarterne: Schneewittchen is
Schneewittchen
Noter. Das Bürle im Himmel. Brüder Grimm.docx
description
Noter. Märchen aus Tirol. Der schlafende Riese.docx
description
Grammatik. Jonas 1 (12).pdf
description
Snow White & the Huntsman Official Trailer #1 - Charlize Theron, Kristin Stewart (2012) HD
Læs Schneewittchen. Til Aber Schneewittchen ist tausendmal schöner. Fremstil tre quizspørgsmål til lektien
Læs Schneewittchen tl afsnittet "..befahl sich Gott und schlief ein". Find fem nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Beskriv de syv dværge. 3-5 linjer. Her kommer dine chunks: Sie sind/haben/wohnen in../arbeiten mit/ lieben (elsker) s
Celtic Woman - O Tannenbaum (Live At The Helix In Dublin, Ireland/2013)
Glosetræning. Test.docx
description
Rammstein - Sonne (Official Video)
Noter. Schneewittchen.docx
description
Læs resten af Schneewittchen. Du oversætter de sidste 10 linjer og fremstiller et quizspørgsmål til lektien. Vi lægger hårdt ud med en lille skriveøvelse i løbet af ugen (analogt, uden hjælpemidler). Lær derfor samtlige chunks og de nye ord udenad.
Læs de første 18 linjer af Der Froschkönig. Til: das war ihr liebtes Spielwerk. Find 5-8 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Fremstil et quizspørgsmål til lektien. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Froschkönig
Padlet
The Lord of the Rings - ''You Have No Power Here'' - (HD)
Konsultationer. Modul 4.docx
description
Tjek dagens program i præsentationen og dets læringsmål.
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave to. Vi søsætter opgaven analogt i klassen. Lav gerne første del. Så er du godt på vej..
Læs resten af Froschkönig, oversæt de sidste 5 linjer
Konsultationer. Modul 3 (2).docx
description
Landeskunde. Städte und Familie.docx
description
Find oplysninger om Berlin på nettet. Skriv 5-8 linjer om byen. Brug følgende chunks: Berlin hat...... In Berlin gibt es.. Berlin ist bekannt für ...... Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback. Jeg tjekker altid funktionen, som indgår i
Læs Richard Demel Blick auf Hamburg. I Landeskunde. Städte und Familie. Find de nye ord i teksten og lav helt personlige sætninger med dem.
Politiske partier i Tyskland - Wikipedia, den frie encyklopædi
Chunks. Deutsche Parteien.docx
description
Vi vil arbejde med det tyske valg, lære nye ord og øve os at tale frit. Læs om tyske partier på linket: Politiske partier
Padlet. Parteien in Deutschland. Bundestagswahl
Konsultationer. Modul 3. Ny.docx
description
Undervisningen begynder 12: 20. I skal være klar med lektie kl. 12: 20 Jeg har SRP-konsultation. Tjek dagens program i præsentationen. Hvad skal vi arbejde med i dag?
Skritlig opgave 3. Thema. Familie und Landeskunde (1) (1) (2).docx
description
Arbejd-selv-modul. Du arbejder med den kommende aflevering og placerer dit arbejde i modulets elev-feedback
Arbejd-selv-modul. Du arbejder med opgave 3 og placerer dagens arbejde i modulets elev-feedback
Padlet. München. Landeskunde und Familie
Tjek præsentationen med modulets læringsmål. Læs München meine Muse og oversæt det lille digt. I: Landeskunde. Städte. Find en fejlkilde fra den sidste aflevering og præsenter den i klassen.
Padlet. Moderne Familie. Grammatik
Læs de første 12 linjer af teksten Vater, Mutter und der Kleine. I opload Landeskunde.
Karaktersamtaler I.docx
description
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Forløb 2 Landeskunde und moderne Familie
Emne 3: Landeskunde und moderne Familie
Gennem forskellige tekster og sangtekster i iBogen Dein Deutschland skal eleverne få et overordnet kendskab til tysk geografi. Herunder udvalgte forbundslande og byer, som de skal arbejde med. Gennem teksterne i iBogen, skal eleverne arbejde med stereotyper i form af Typisch dänisch - Typisch deutsch. Forløbet fokuserer ligeledes på familieformerne i det senmoderne samfund. Eleverne skal derved opøve deres læsefærdigheder i og deres tekstforståelse af tyske tekster. Gennem mundtlige øvelser forbedrer eleverne deres sprogfærdigheder og opbygger ordforrådet dels gennem en række billedbeskrivelser, der relaterer til emnet, samt gennem mindre samtaleøvelser. De grammatiske læringsmål: sætningsanalyse, artikler, verber (hj. vb., sv. vb.), ordstilling i sætninger og præpositioner.
Materiale:
iBog: Dein Deutschland.
Materiale:
iBog: Dein Deutschland:
Felix Gruber: Berlin ist eine grosse Stadt
Richard Dehmel: Blick auf Hamburg
Beatrix Schulze: München: Meine Muse
Die Herta Müller: Vater, Mutter und der Kleine
Julia Franck: Streuselschnecke
Henning Süssbach: Ich will wissen, wer er ist. 3.1 ns
Fokus:
Vi vil sætte fokus på interkulturelle og kommunikative kompetencer, hvor vi forsøger at automatisere simple sprogstartere
40 ns
Indhold
Kernestof:
Basischunks.docx
description
Karaktersamtaler II.docx
description
Læs resten af Vater, Mutter und Der Kleine. I: Landeskunde. Lav en personkarakteristik af der Vater und Die Mutter. 5-8 linjer
Landeskunde. Städte und Familie.docx
description
Padlet. Moderne Familie. Grammatik
Konsultationer. Modul 3. Ny.docx
description
Noter. Vater. Mutter und der Kleine.docx
description
Læs de første to afsnit af teksten. Til .... bei Filmen Regie führen. Oversæt 5-6 linjer. Vælg selv hvilke.
Noter. Vater. Mutter und der Kleine. II.docx
description
Læs resten af novellen Streuselschnecke. I: Landeskunde. Städte und Familie. Find 5 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med..
Konsultationer. Modul 4. Ny.docx
description
Noter. Vater. Mutter und der Kleine I-II.docx
description
Tysk Grammatik skriveunderlag (2) (7).pdf
description
Tjek læringsmålene i dagens program i modulets præsentation. Læs de første 11 linjer af Ich will wissen, wer er ist. Lav en kort personkarakteristik af hovedpersonen Sonja, 2-3 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback. Du finder teksten i
Noter. Streuselschnecke.docx
description
Læs resten af første side af Ich will wissen, wer er ist. Fremstil tre quizspørgsmål til siden og to verber, som du bøjer i nutid og datid.
Konsultationer. Modul 2.docx
description
Forholdsord. Akk. + dativ.pdf
description
Læs resten af Ich will wissen, wer er ist. I: Landeskunde. Städte und Familie. Oversæt 5-8 linjer, som du selv vælger og fremstil et quizspørgsmål til lektien
Læs side 5 af Das ist die totale Freiheit. I: Themenkiste. Til ..worauf ich Bock hab. Find 3-4 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Fremstil et quizspørgsmål til lektien. Du oploader dit arbejder under modulets elev-feedback.
Themenkiste.pdf
description
Padlet. Erasmus + Projekt. Greve Gymnasium und Europaschule Rövershagen
Themenkiste (5).pdf
description
Vi arbejder med Erasmusbesøget. Skriv fem linjer om, hvad der er vigtigt for unge mennesker.
Læs programmet og vær klar til at præsentere dig på tysk
Padlet. Erasmusprojekt
Erasmus Projekt. Rövershagen. Programm. Jugendkultur und Digitalisierung..docx
description
Læs side 5- 6 i Das ist die Totale Freiheit.Find 3-5 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Fremstil 3 quizspørgsmål til lektien. Teksten finder du i: Die Themenkiste.
NENA - 99 Luftballons (Die Helene Fischer Show 2023)
Noter. Das ist die totale Freiheit. S. 5.docx
description
Læs resten af Das ist die totale Freiheit. I Themenkiste. Find 8-10 nye ord fra hele teksten. Lav helt personlige sætninger med dem. Lav en personkarateristik af Anja og Stöpsel. Her har vi chunksene: Anja hat/liebt/will/ mag/ denkt, dass. Stöpse i
Find oplysninger om filmen Im Juli af Fatih Akin. Skriv 5-8 linjer om den og beskriv kort hovedpersonerne. Øv dig i chunks til billedansanalysen, da laver en del analyser undervejs.
Chunks. Filme und Bilder.docx
description
Neue Wörter. Jugendkultur 1.docx
description
Læs side 9 i opload. Hast du mehr vom Leben. Fremstil 1-2 quizspørgsmål til side og lav en personkarakteristik af hovedpersonerne Kerstin og Tonia (5-8 linjer).Her kommer dine sprogstartere: Kerstin/Tonia hat/ist/wohnt/ liebt/ denkt, dass.. Du find
Tjek dagens program og dets læringsmål. Læs side 10 af Hast du mehr vom Leben. I: Themenkiste. Find 5- 8 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Fremstil 1-2 quizspørgsmål til lektien. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Arbejd-selv-modul. Læs Resten af Hast du mehr vom Leben. Lav en liste over svære ord og lav et resume af teksten med chunks. Til sidst diskuterer I, om Tonia eller Kerstin har det bedre liv. I må gerne arbejde sammen. Placer jeres arbejde i modulets
Superchunks.Nyttige-vendiger-til-tysk-eksamen (2).doc
description
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb 3. Jugendkultur
Formål:
Formålet med undervisningen er at formidle et autentisk billede af den nuværende tyske ungdomskultur. Fokuspunkter: subkultur i Berlin, mainstream-kultur, singleliv, kropskultur etc.
Materiale
S. Polke (udg): Die Themenkiste. Gyldendal. 2007:
Das ist die totale Freiheit. 3, 2 ns
Hast du Mehr vom Leben. 3, 4 ns
Ich bin der Stier. 6, 1 ns
Punks unter der Oberbaumbrücke. 2024
Film: Kebab Connection. 2004. 1, 36 t 4 ns
Fokus:
Vi vil sætte fokus på et arbejde med moderne præsentationsteknikker og multimodale elevproduktioner.
Indhold
Kernestof:
Tjek læringsmålene i dagens program i præsentationen. Læs den første side af "Ich bin der Stier", s. 30 I: Themenkiste. Lav en kort personkarakteristik af hovedpersonen Marios. Chunks: Marios iat/hat/wohnt/liebt/ denkt an... Fremstil et quizspørgsm
Themenkiste (5).pdf
description
Konsultationer. Modul 3 (2).docx
description
Tjek dagens program og det læringsmål i præsentationen. Læs side 31 i Themenkiste. Ich bin der Stier.
Themenkiste.pdf
description
Skriv om 1-2 af dine bedste venner eller veninder på tysk. Skriv lidt om, hvad er vigtigt for dig og dine venner. Her kommer dine sprogstartere: Er/sie ist/hat/liebt/wohnt/kann/will.. Seine/ihre Liebelingsfarve ist.....Wir kennen uns.... Jahre. Wicht
Grammatik. Jonas 1 (12) (1).pdf
description
Læs resten af Ich bin der Stier. I: Themenkiste. Fremstil 3-4 quizspørgsmål til hele teksten
Konsultationer. Modul 3. 2 TyF6.docx
description
Eksamensspørgsmål. 2 TyF1, Jugendkultur. Der Spiegel.docx
description
Fremmedsprog!
Tjek dagens program og det læringsmål.
Chunks 1.Texte..docx
description
Fremstil et resume med chunks af teksten "Ich pumpe, also bin ich i opload. Lav en kort personkarakteristik af hovedpersonerne.
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb 4 Reisen
Emne 4: Reisen
Vi arbejder med to rejsetyper:, turist- flugtrejser. I centrum for undervisningen står det kommunikative og de studerendes receptive og kommunikative kompetencer.
Materiale:
https://www.fitreisen.de/blog/diese-top-10-sehenswuerdigkeiten-in-thailand-solltest-du-nicht-verpassen/
https://www.tripadvisor.de/Attractions-g189540-Activities-Zealand.html
Das Tagebuch der Anne Frank. (uddrag). Fischer Taschebuchverlag 1992 15 ns
Tobias Hoiten: 7 Gründe, warum Hamburg die beste Stadt der Welt ist. https://www.tobiashoiten.de/2018/03/11/7-gruende-warum-hamburg-die-beste-stadt-der-welt-ist/ 2, 0 ns
https://www.bpb.de/themen/deutschlandarchiv/340950/ostseeflucht/
Leonie Schulz. Flucht über die eiskalte Ostsee. MDR. 17. Februar 2022. 3, 1 ns
Tobias Hoiten: 6 Gründe, warum ich die Hafencity liebe. https://www.tobiashoiten.de/2017/08/20/6-gruende-warum-ich-die-hafencity-liebe/ 1, 9 ns
Leonie Schulz. Flucht über die eiskalte Ostsee. MDR. 17. Februar 2022 1, 9
Kopenhagen. Sehenswürdigkeiten. https://www.22places.de/kopenhagen-sehenswuerdigkeiten/#top
Rostock. Sehenswürdigkeiten. https://www.travelcircus.de/urlaubsziele/rostock-sehenswuerdigkeiten/ 2, 7 ns
Fokus:
Der vil være et mindre fokus på historiske flugtrejser (Anne Frank og flugten fra DDR)
Indhold
Kernestof:
Vi starter et nyt emne: Reisen. Med et skønt feriefoto og præsenter din yndlingsrejse..Skriv 5-8 linjer. Opload dit arbejde under modulets elev-feedback
Reisen. Oplæg. SPO.ppt
description
Konsultationer. Modul 3. 2 TyF6.docx
description
Læs turistlinket om det skønne Thailand. Find en seværdighed, som du beskriver kort. 5-8 linjer. Her kommer et par chunks: Ich habe die Sehenswürdigkeit ....gewählt. Hier kann man...sehen. Besonders schön finde ich...
Top 10 Sehenswürdigkeiten in Thailand 🌴 Mit Reisetipps & Karte
Die Türkei. Tourist
Læs linket Tyrkiet. Vælg 3-4 seværdigheder, som du skriver lidt om. Chunks: Ich die Sehenswürdigkeit gut, weil. Hier kann man..... sehen. Das ist sehr toll.. 5-8 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev feedback. Vi bruger en del tid på omlagt skr
Læs Tobias Hoitens tekst. Find 5-8 nye ord, som du laver helt personlige sætninger. Fremstil 2-3 quizspørgsmål til teksten. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Tobias Hoiten. 6 Gründe, warum ich die Hafencity liebe - Tobias Hoiten
Tourismus. Hamburg. Padlet
Konsultationer. Modul 3. 2 TyF6. ny.docx
description
Elevaflevering. Jonas Nielsen. Arena Skolen.docx
description
Læs kort elevafleveringen. Find 1-2 fremtrædende sprogfejl
Tysk. Rettenøgle.pdf
description
Noter. Tobias Hoiten. 6 Gründe.docx
description
Læs linket Ostseeflucht om flugtrejsen fra det gamle DDR. Find 8-10 svære ord, som du laver helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Ostseeflucht
DDR. Fluchtreisen. Padlet
Chunks. Reisen.docx
description
Læs Zwei Menschen zwei Schicksale. I: Themenkiste, S. 89. Lav en personkarakteristik af Harmut og Günther. 5-8 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Themenkiste.pdf
description
Themenkiste (5).pdf
description
Noter. Zwei Menschen. Zwei Schicksale.docx
description
Læs teksten Zwei Menschen zwei Schicksale færdig. I: Themenkiste. Find 5-8 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback. Jeg bruger funktionen til blandt andet karaktergivningen og tjekker den
Læs noget om filmen De andres liv på nettet. Skriv 5-8 linjer om filmen om diktaturstaten DDR. Her kommer et par chunks.. Lær dem udenad. Du kan bruge dem til tekster etc. Der Film stammt aus dem Jahre..... Der Risgisseur (instruktør) heisst.... Er
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave 5. Læs teksten og find 5-10 neue fra opgaveteksten. Lav sætninger med med 5-8 nye ord og placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Arbejd-selv-modul. Du arbejder med den kommende aflevering. Se opgave 2. Fremstil et resume af teksten om Mario Wächtler med chunks. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Omlagt skriftlighed. Vi arbejder analogt med opgave 2. Vær klar til at fremstille et resume opgavens tekst og en personkarakteristik af Mario Wächtler. Se opgave 2
Grammatik. Jonas 1 (12) (1).pdf
description
Sång om DATIV-prepositionerna på tyska
Padlet. Anne Frank + Buffet
Find flere oplysninger om Anne Frank. Skriv 8-10 linjer om hendes liv. Her kommer chunks: Anne Frank wurde am .. geboren. Sie war/konnte/hatte... Sie starb im Jahre..... Ihr Vater heisst.. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback
AnneFrank (5).pdf
description
Læs til side og med side 4 i opload. Find 5-8 nye ord, som du danner helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Konsultationer. Modul 3 (2).docx
description
Anne Frank. Fluchtreisen. Padlet
Hej Greve Gymnasium.docx
description
Læs side 5 i opload. Find 3-4 nye ord. Skriv 5-8 linjer om Anne Franks familie. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Læs Anne Anne Frank til side 8. Find alle forholdsord på side 8. Hvad styrer de? Find 5-10 nye ord, som du danner sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Buffetunterricht. Padlet
Læs til side 10 i opload. Du fremstiller et resume fra side 8-10. 5-8 linjer. Brug gerne chunks. Placer dit arbejde i modulets elev-feedbackChunks 1.Texte..docx
description
Læs resten af Anne Frank-opload. Oversæt de sidste 10 linjer. Du finder 5-8 nye ord, som I laver helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Noter. Anne Frank..docx
description
Øv dig i Chunks Meinungen. Vi skal bruge dem til eksamen og i undervisningen. Se opload
Chunks. Meinungen.docx
description
Diskutieren auf Deutsch. Padlet
Læs linket om Sjællands seværdigheder. Find 2-3 seværdigheder, som du godt kan lide. Skriv kort om dem på tysk, 5-8 linjer. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback. Her kommer et par chunks: Ich finde, das Schloss Kronborg sehr gut, weil...
Attractions g189540 Activities Zealand.html
Skriv 10-20 linjer om vores venskabsskole Pauliskolan i Malmö og fem skønne steder for unge i Malmø. Vi skal til Malmö og arbejde sammen med Elena og hendes tyskhold. Du oploader dit arbejde i modulets elev-feedback. Chunks: Pauliskolan liegt in.. Di
Pauliskolan. Malmö
Arbejd-selv-modul
Nyt emne: Körper. Læs den første side af Heute heisst Heidi Andreas. Find 5 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Du fremstiller et quizspørgsmål til siden. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Körper (26).pdf
description
Programmentwurf. Globale und lokale Jugendkultur.docx
description
Læs side 2 af Heute heisst Heidi Andreas. Du finder teksten i opload Körper. Find 5 linjer, som du oversætter. Placer dit arbejde modulets elev-feedback
Læs side 3 af Heute heisst Heidi Andreas. Du fremstiller 3 quizspørgsmål til siden. Teksten finder du i opload Körper
Mark Forster - Chöre (Willkommen bei den Hartmanns Version)
Körper.heute.noter.pptx
description
Padlet. Heute heisst Andreas. Körperkultur
Konsultationer. Modul 2.docx
description
Læs resten af Heute heisst Heidi Andreas. Vær klar til at kunne gengive teksten og skrive lidt hovedpersonen Heidi/Andreas. Find 3-4 nye ord på den sidste side. Lav helt personlige sætninger med dem. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Genlæs Das ist die totale Freiheit. I: Themenkiste. S. 5. Fremstil en personkarakteristik af Anja og Stöpsel
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 31
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb 5 Körperkultur
Emne 5. Körperkultur
Formål:
Vi arbejder med udvalgte aspekter, der fokuserer på kropskultur i den nuværende tysksprogede kropskultur: kroppen som tempel, kapital, kropkultur og politik, fedme, doping, anoreksi.
Materiale:
Anne Birgit Ravnshøj, Kirsten Winther: Sechszehn Textbuch, Forlag Malling 2005:
Heidi heisst heute Andreas. 3, 4 ns
Mirjam Pressler: Bitter Chokolade. 1. 5 ns
Siegfried Lenz: Die Dicke der Haut. 5, 7 ns
Lisa Harmann: Mutter erzählt „Ich dachte, meine Tochter hungert sich zu Tode“. Kölnische Rundschau. 02. 02. 2018 0, 9 ns
Lone Hächert, Lise Hansen: Literatur um die Jahrhundertwende. Gyldendal 1999:
Nora hat Hunger. 1, 3 ns
https://www.stern.de/panorama/22-jaehriger-stirbt-nach-tattoo---vorwurf-der-fahrlaessigen-toetung-36071834.html
Fokus:
Fokus vil i stigende grad være rettet mod det mundtlige og eksamen, hvor redegørende sprogelement står i centrum.
Indhold
Kernestof:
Siegfried Lenz: Die Dicke der Haut
Læs den første side af Die Dicke der Haut. Find alle svære ord på siden. Oversæt dem og placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Körper (26).pdf
description
Vi bager julekager "Maria Kekse" og hygger. Tjek opskriften og oversæt alle svære ord. Placer dem i modulets elev-feedback.
Maria kocht das hausgemachte Rezept.html
Arbejd-selv-modul. Læs side 2 af Die Dicke der Haut. Find 8-10 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Udvid personkarakteristikken af Brunswick. Skriv om 5 linjer om Brunswick. Her kommer et par chunks. Er ist/wohnt/hat/ isst (spiser).
KUBUS. CBS. DIE DICKE DER HAUT.docx
description
Konsultationer. Modul 2 (1).docx
description
Tjek dagens læringsmål i modulets program. Genlæs resten af Die Dicke der Haut. Oversæt de sidste 10 linjer. Du finder teksten i KÔRPER.
Chunks 1.Texte. (1).docx
description
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave 3 og lav opgave 1, hvor du fremstiller et resume af teksten. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback. Her kommer opgaven.
Opgave 3. Körper. Magersucht (3) (5).docx
description
KUBUS. CBS. Bitterchokolade.docx
description
Læs teksten Bitterschokolade i: Körper. Fremstil 3 quizspørgsmål til teksten og find nye ord, som du laver helt personlige sætninger med.Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Vi arbejder med den skriftlige dimension af faget. Ingen lektier
Læs den sidste side af teksten Bitterchokolade. I: Körper. Fremstil en personkarakteristik af hovedpersonen Eva 5-8 linjer. Fremstil et quiz spørgsmål til lektien. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Konsultationer. Modul 3 (1) (3).docx
description
Padlet. Buffetunterricht. Körper
Arbejd-selv-modul. Læs novellen Bitterchokolade færdig. Find alle nye ord i teksten, som du laver helt personlige sætninger med. Lav en karakteristik af hovedpersonen Eva. Til sidst finder 3-4 verber i teksten, som du bøjer i nutid og datid.
Autentisk elevstil. Liebe Friedrich aus der Thomas Mann Schule..docx
description
Tysk. Rettenøgle.pdf
description
Læs den første side af novellen Nora hat Hunger. I: Körper. Vi arbejder med tysk i praksis
Deutsch in der Praxis. Padlet
Læs den sidste side af Nora hat Hunger, I Körper. Lav en personkarakteristik 5-linjer. Find 3 nye ord, som du laver helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Noter. Nora hat Hunger.docx
description
Læs Wenn Aldi träumen. I: Körper. Oversæt digtet. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
langaa. Turist.pdf
description
Padlet. Langå turist. Sprog i praksis
Læs den første side af Gretchen mein Mädchen. I: Körper.
Noter. Wenn Aldi Tüten träumen.docx
description
Læs resten af Gretchen mein Mädchen. I: Körper. Fremstil tre quizspørgsmål til hele teksten
Lyt til den tragiske historiske på linket. Skriv 5-8 linjer om indholdet. Thema: Tatoos und Körper
22 jaehriger stirbt nach tattoo vorwurf der fahrlaessigen toetung 36071834.html
Chunks. Meinungen.docx
description
Padlet. Meinungen. Diskutieren
Themenkiste.pdf
description
Noter. Grettchen mein Mädchen.docx
description
Neues Thema: Trends in Deutschland: Læs Zwei Menschen zwei Schicksale
Gute Wörter. Gesellschaft.docx
description
Arbejd-selv-modul. Læs resten af Zwei Menschen zwei Schicksale. I: Themenkiste. Fremstil en personkarakteristik af Günter Gansauge og Hartmut Richter. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Themenkiste (5).pdf
description
Arbejd-selv-modul. Læs Grundriss über die DDR. Side 92 i Themenkiste. Oversæt 8-10 linjer. Find 5-8 nye ord, som du danner helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Arbejd-selv-modul. Læs side 93 og 94 i Themenkiste. Grundriss der DDR. . Oversæt 8-10 linjer, som du selv vælger. Fremstil et resume af hele teksten: 8-10 linjer. Brug chunks. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
Chunks 1.Texte..docx Chunks 2. Texte.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Forløb 6 Trends und Hits in Deutschland
Formål:
Emnet har til formål at formidle et autentisk billede af den levende tyske populærkultur. Undervisningen er centreret omkring emner som fodbold, Schlagermusik, tyskernes teknikbegejstring, den tyske fodbold- og madkultur. Undervisning skal øge elevernes interkulturelle kompetencer og almene kommunikationsevner.
Materiale:
Helene Fischer: Atemlos:
https://www.google.com/search?
0, 5 ns
https://www.stern.de/kultur/tv/tatort/-tatort--heute-aus-ludwigshafen--odenthal-und-stern-in-den-faengen-eines-narzissten-30465104.html 3, 1 ns
https://www.tv2kosmopol.dk/helsingoer/krimiserie-far-turister-til-at-stromme-til-helsingor-de-stiller-alle-det-samme-sporgsmal
2,2 ns
Leonie Schulz. Flucht über die eiskalte Ostsee. MDR. 17. Februar 2022 1, 9
Stefan Polke (udgiver): Themenkiste. Gyldendal 2007:
Stadionparty 1, 9 ns
Hitler und die NSDAP 1, 8 ns
Sie rissen mir die Kleider vom Leibe 1, 9 ns
HSV: www.hsv.de
Zwei Menschen. Zwei Schicksale. 2, 1 ns
Milena Moser: Lezte Pizza. 5, 3 ns
Petra Vennekohl: Beidhänsige Rückhand. 2007. 2, 9 ns
Film: Napola. Elite für den Führer. 4 ns
Fokus
Vi vil fokusere på arbejde med det visuelle og akustiske som et led i læringsprocessen. Videoklipanalyser står i centrum med mediefaglige begreber i spil.
Indhold
Kernestof:
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til opgave 4. Fremstil 3-4 quizspørgsmål til teksten om de unge, der lever det hårde liv på gaden.
Opgave 4. Obdachslose Punks in Berlin. Jugendkultur.docx
description
Arbejd-selv-modul.
Arbejd selv-modul. Læs side 84 af Sie rissen mir die Kleider vom Leibe. I: Themenkiste. Fremstil et resume af hele teksten. Brug chunks og marker dem. Perspektiver teksten til Anne Frank eller nutidens flygtningekriser. Skriv alt i alt 10-15 linjer
Themenkiste.pdf
description
Chunks 1.Texte. (1).docx Chunks 2. Texte.docx
Find et foto eller billede som siger noget om nutidige eller historiske flugtrejser. Lav en grundig billedbeskrivelse med chunks. Perspektiver dit foto til Sie rissen miir die Kleider vom Leibe
Konsultationer. Modul 2 (1).docx
description
Downfall: Famous Bunker Scene (Actual Translation, Remastered, 1080p)
Læs teksten Deutsche Spuren in der Hauptstadt. Lav en liste med 5 nye, som du laver helt personlige sætninger med. Oversæt 5 linjer.
Deutsche Spuren in der Hauptstadt
Chunks. Geschichte. Städte. Filme.docx
description
Nye ord.docx
description
Chunks. Meinungen..docx
description
Arbejd-selv-modul. Læs Stadionparty på side 35 i Themenkiste. Oversæt 5-8 linjer. Du vælger selv hvilke. Skriv 5-8 linjer om den nye fodboldtrend. Hvilke fordele og ulemper har de nye fodboldstadioner. Kom med 2-3 citater fra teksten og brug gerne
Arbejd-selv-modul. Skriv 10-15 linjer om dine yndlingssport. Beskriv 1-2 kendte idrætsudøvere. Vi arbejder med trend II:_ Fussball und Sport. Du placerer dit arbejde i modulets elev-feedback
Grammatik. Jonas 1 (12) (1).pdf
description
Tysk. Rettenøgle.pdf
description
Forbered det mundtlige forsvar af deres film. Vi ser filmene i tryghedsgrupperne. I taler om filmen uden hjælpemidler. Øv jer med chunks
Konsultationer .Film.docx
description
Grammatik. Jonas 1 (12).pdf
description
Genlæs Stadionparty. Vær klar til at gengive teksten uden hjælpemidler. Teksten er i Themenkiste.
Chunks 1.Texte. (1).docx
description
PERSONEN AUS DEM PENSUM 1.docx
description
Konsultationer. Modul 3 XX.docx
description
Gloser fra pensum 1.docx
description
Vælg en artikel fra fodboldklubben HSV. Se link. Oversæt 8-10 linjer. Find 5 nye ord, som du danner helt personlige sætninger med. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
HSV
Trailer: Weil sie böse sind | Tatort
Vi arbejder med Trend 3: krimikultur in Deutschland. Læs den første side af Milena Mosers kriminovelle Letzte Pizza. Fremstil et quizspørgsmål til siden og lav en kort personbeskrivelse af hovedpersonen Charlotte. 5-8 linjer. Du placerer dit arbejde
Verbrechen-komp2gty.pdf
description
Schlager. Helene Fischer - Atemlos durch die Nacht
Helene Fischer. Atemlos.docx
description
Vi arbejder med den sidste krimikultur. Læs Letzte Pizza færdig. Fremstil tre quizspørgsmål til teksten
Dan Sommerdahl – Behind the Scenes (Staffel 6) | Quiz mit deutschen Sprichwörtern
Eksamenstræning. Læs upload Märchen. Lav den første opgave i upload. Dvs. skriv et resume af eventyret. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback. Evt. test
Eksamensspørgsmål. 2 TyF. Die Boten des Todes.docx
description
Chunks 1.Texte. Märchen.docx
description
Noter. Milena Moser. Letzte Pizza. Trends in Deutschland.docx
description
Eksamensspørgsmål. 2 Tyf. Krimi. Petra Vennekohl. Beidhändige Rückhand (2).docx Læs teksten til opgaven. Oversæt 5 linjer (vælg selv) og fremstil 1 quizspørgsmål til teksten
description
2 TyF 6. Eksamensspørgsmål. Jugendkultur. Der Spiegel.docx
description
Omlagt skriftlighed. Læs oplægget til den sidste skriftlige opgave. Se upload. Du laver de første to opgaver (referat, personkarakteristik) og personkarakteristik. 8-10 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback. Brug chunks!
Læs eksamensspørgsmålet. Lav en personkarakteristik af hovedpersonen i teksten. 5-8 linjer. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback.
Eksamensspørgsmål. 2 Tyf. Krimi. Petra Vennekohl. Beidhändige Rückhand (2) (1).docx
description
Find oplysninger om filmen Napola. Hitlers Elite. Skriv 5- 8 linjer om hovedpersonerne Albrecht og Heinrich. 7-10 linjer. Placer dit arbejde i modulets elv-feedback
Skriv 7-10 linjer om skuespillerne i filmen Napola für den Führer. Opload dit arbejde under modulets elev-feedback
Læs læs upload og fremstil tre quizspørgsmål til opgavens tekst og find et citat som du kommenterer. Brug chunks: ich habe ein Zitat in der Zeile (linje) gefunden. Das Zitat sagt uns, dass,,,, Opload dit arbejde i modulets elev-feedback.
2 TyF6. Eksamensspørgsmål. Samenspenderfamilie. Die moderne Familie..docx
description
Genlæs Streuselschnecke fra Thema 2. Landeskunde und moderne Familie. Fremstil et resume, personkarakteristik af hovedpersonen og en perspektivering til pensum. Brug gerne chunks og gamle noter. Du placerer dit arbejde (8-10 linjer) i modulets elev-
Landeskunde. Städte und Familie.docx
description
Eksamenstræning. Genlæs Anne Franks Tagebuch. Til side 6. Fremstil et resume med chunks og vær klar til med en personkarakteristik af Anne. Placer dit arbejde i modulets elev-feedback
AnneFrank (5).pdf
description
Superchunks.Nyttige-vendiger-til-tysk-eksamen (2).doc
description
Hygge-afslutning
Omfang
Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb#3
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66042935011", "T": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66042935011", "H": "/lectio/71/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66042935011" }