Holdet 2q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Greve Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christine Arnold-Larsen
Hold 2024 DA/q (1q DA, 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til dansk
Titel 2 Litterær undersøgelse og værklæsning af "Tyverier"
Titel 3 Sundhedskampagner
Titel 4 Dokumentar og true crime
Titel 5 Vikingetiden (da/hi-forløb)
Titel 6 Journalistik
Titel 7 Den analyserende artikel
Titel 8 Selvfortællinger
Titel 9 Den debatterende artikel
Titel 10 Gyserfilm
Titel 11 POP3 - værklæsning
Titel 12 Jul i romantikken
Titel 13 Taler
Titel 14 Det moderne gennembrud
Titel 15 Grønland
Titel 16 Hiphop
Titel 17 Kanontekster og den gode tekstanalyse
Titel 18 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til dansk

Introduktion til danskfaget, herunder:
- Læreplanen kort fortalt
- Dansk som formidlingsfag
- Dansk som dannelsesfag
- Hvad er det særlige ved fiktion?

Vi arbejder med Pia Juuls novelle "En flinker fyr" (2005) (forforståelse, reaktionsskrivning, tekstanalyse som argumentation, den gode fortolkning og kreativ skriveøvelse)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Litterær undersøgelse og værklæsning af "Tyverier"

I dette forløb arbejder vi inden for det litterære perspektiv. Forløbets omdrejningspunkt er værklæsningen af novellesamlingen ”Tyverier” (2019) af Thomas Korsgaard. Eleverne får en introduktion til grundlæggende begreber til litterær analyse samt kendskab til novellen som genre, herunder den klassiske og moderne novelles karakteristika.

Formål:
I forløbet er der særligt fokus på det systematiske og metodiske arbejde med fiktive tekster gennem forskellige kreative arbejdsprocesser såvel i grupper som individuelt. Dette skal understøtte det analytiske arbejde samt give eleverne nye vinkler på teksterne. Eleverne opnår kendskab og færdigheder i grundlæggende værktøjer til analyse og fortolkning af fiktive tekster, herunder begreberne: motiv, tema, komposition, fremstillingsform, fortæller, synsvinkel, person- og miljøkarakteristik samt fortolkning.

Forløbet afsluttes med elevpræsentationer,  der har til formål at styrke elevernes udtryksfærdigheder og formidlingsbevidsthed. Her udvælger eleverne selv, hvilken novelle de vil arbejde med samt hvilken vinkel, de vil anlægge på teksten. Øvelsen skal styrke eleverne i det selvstændige arbejde med litterære tekster samt deres evne til at samle konkrete analytiske iagttagelser til en samlet fortolkning.

Faglige mål:
”udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt"
”analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier.”
”demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder"

Kernestof:
- Tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år
- Værklæsning: Thomas Korsgaard: "Tyverier" (2019) Lindhardt og Ringhof. (140 s)

Tekster læst i forløbet:
Thomas Korsgaard: "Tyverier" (2019) Lindhardt og Ringhof. (140 s)
”Håndbog til Dansk” s. 42-49, 54-60, 71-73 + 79 (ca. 16 sider)

Samlet omfang ca. 156 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sundhedskampagner

Forløb om retorik og kampagner, her især sundhedskampagner. Forløbet har fungeret som optakt til Projektpraktikforløb 1. Her har eleverne selv skulle udvikle og pitche sundhedsfremmende initiativer på Greve Gymnasium for ledelse og eksterne partnere (repræsentanter fra Greve Kommune)

Fokus har været:
Den simple kommunikationsmodel
De tre talehensigter: at informere, påvirke og underholde
Det retoriske pentagram
Appelformer: logos, patos og etos, herunder celebrity endorsment (etoslån)
Kampagnespottet som format
Kommercielle og ikke-kommercielle kampagner
Syv typiske emner som giver viralitet/succes
Storytelling: principper og helteskikkelser
Stok eller gulerods-strategi
Nudging
At pitche

Materiale:
Budweiser: Puppy love
Spies: Do it for Denmark
Alkoholkampagner fra Sundhedsstyrelsen:
- Gå-nu-hjem
- Alkohol gør noget ved os
- Respektkampagne
- Fuld af liv
- Meget mere med
Sikker trafik: Hvem skal køre dig hjem?
Kræftens bekæmpelse: Help a dane-kampagner (flere forskellige) + meta-tekst "Kampagneovervejelser: Når udlandet hjælper danskerne med solbeskyttelse"
Sundhedsstyrelsen: Hver eneste cigaret skader dig (to vidoer)
Sundhedsstyrelsen: Seks om dagen
Nudging-kampagne fra BFA: "hvor du kan" - mod stillesiddende arbejde

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentar og true crime

Dokumentar og true crime

Medieforløb om dokumentarfilm. Vi undersøger genren, brugen af rekonstruktioner, iscenesættelse og autenticitetsmarkører, og diskuterer etik og manipulation. Desuden lærer eleverne om de tre klassiske dokumentargenrer: den observerende, den autoritative og den deltagende.

Forløbet giver viden om de filmiske virkemidler: filmens grundelementer, beskæringer, perspektiver, billedkomposition, lys og farver, kameraet, klipning, lyd og musik.

Desuden er fokus på true crime. Der gives et historisk rids, og vi undersøger genrens fascinationskraft. Herunder har vi arbejdet med brugen af fiktion og sensationalisme samt de tre teorier: 1) Trafikuheldssyndromet, 2) Playfighting og 3) At finde mening i det meningsløse. Til sidst har vi diskuteret etiske problemstillinger

Materiale:
Kap 1+2+3 i DOX. Forløb i medier. Grandhild og Wolfhagen.
Canon Australia: THE LAB: DECOY | 6 Photographers 1 Man - A Portrait Photography Session With A Twist. https://www.youtube.com/watch?v=F- TyPfYMDK8
Tv!Tv!Tv! Den iscenesatte tv-virkelighed (fra 01:00-12:30)
Information: "Vi har elsket true crime siden oplysningstiden" (2016) og
http://underholdning.tv2.dk/kendte/2016-01-06-de-aegte-true-crimes-derfor-sluger- vi-dem-raat.
Video fra videnskab.dk: "Hvorfor er vi så vilde med mord?" (2022) https://videnskab.dk/kultur-samfund/true-crime-hvorfor-er-vi-saa-vilde-med-mord/

Eksempler:
American Vandal (mockumentary, Netflix, 00:00-00:07)
Monster. The Jeffrey Dahmer Story" (Netflix, 2019, fiktionsserie, afsnit 1+2) Conversations with a killer. The Jeffrey Dahmer tapes (Netflix, dokumentarserie, afsnit 1)
Twitter-opslag fra Eric Perry (pårørende til et af Dahmes ofre) + video med sammenligning af hhv. oprindelig retsag og rekonstruktion fra Monster. https://www.dailymail.co.uk/news/article-11246329/Family-Jeffrey-Dahmers-victim- says-theyre-retraumatized-Netflixs-reenactment.html
Dømt til behandling (Lars Engels, 1997, observerende dokumentar),
"På ubestemt tid - bag murene på den lukkede" (Maria Lyhne, 2015, primært observerende dokumentar)
"Gerningsstedet - Amagermanden" (den autoritative dokumentar)

Værk: Forfulgt af politiet? (DR, 2023) og den efterfølgende medieomtale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Vikingetiden (da/hi-forløb)

Forløb om vikingetiden i samarbejde med historie (optakt til Historieopgaven, inkl. skriftlighed). Tematisk fokus er "Slægt og individ - dengang og nu"

Formål:
- At lave et tværfagligt forløb med historie (tekstlæsning i en historisk sammenhæng)
- At få kendskab til vikingetidens litteratur (sagaer) og samfund
- At få viden om og træne den akademiske skrivegenre (større skriftlige opgaver)

Eleverne får kendskab til vikingetiden, sagagenren og vi læser sammen "Ravnkel Frøjsgodes Saga" (værk). Eleverne trænes desuden i at skrive en større skriftlig opgave, herunder opgavens delelementer, skrivegenrer og formalia.

Tekstlæsning og metoder i de to fag (kildekritik, nykritik og socialhistorisk metode)

Tekster:
Oliver Lovrenski: Da vi var yngre (2024, uddrag, norsk)
TV2: Danske sprogforskere ser reality: Finder nye ord i 'Ex on the Beach' (inkl. sprogquiz)
Trailer til "En familie" (Fischer Christensen)
Restudy-video om oldtid 200-1000 (2013, https://www.youtube.com/watch?v=rkmGCU8v-go)
Litteraturens veje: Kapitlet "Vikingetid og norrøn digtning" (Systime)
Ravnkel Frøjsgodes Saga (værk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Journalistik

Medieforløb om nyhedsjournalistik

Målet er at eleverne
- kan forstå og forklare forskellen på menings-, nyheds- og servicejournalistik
- kan kende og anvende grundlæggende begreber om layout
- kan anvende viden om både indre og ydre komposition i journalistik, særligt kompositionsmodeller i fortællende journalistik
- kan anvende viden om virkemidler i journalistik og fortællende journalistik i analyse
- har kendskab til de presseetiske retningslinjer og kunne debattere presseetiske dilemmaer

Unges medievaner (Quiz fra Globalnyt med udgangspunk i DR Medieforskning 2022)

Introducerende begreber: nyhed, nyhedskredsløb, tilstræbt objektivitet, journalistikkens sprog, vinkling

De to overordnede artikelgenrer: informerende tekster og opinionstekster

Avistyper: omnibusavis, tabloidavis, nicheavis, lokal- og regionalavis, netavis

Nyhedskriterier: aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation, konflikt

Ydre komposition: Rubrik, underrubrik, brødtekst, byline, citat, mellemrubrik, faktaboks, billede, billedtekst, fotokreditering

Indre komposition: Nyhedstrekant, hey-you-see-som, Jon Franklins story-model, den tredje fortællemåde

Typer af kilder: ekspertkilde, erfaringskilde, partskilde

Vi afslutter forløbet med at lave en reportage fra Gastrolab

Vi har arbejdet med følgene tekster:

Poul Høi: 'Og hele månen blev som blod' (uddrag, Berlingske Tidende, 12.9.2001)
Herman Bang: Branden (1884)
Her vil Tesfaye sende asylansøgere hen (Ekstra Bladets forside d. 6. maj 2021)
"Vildfaren i Afrika" Politikens forside d. 2. maj 2021, lederen)
"Alt gik i stå, da katastrofen ramte lyntoget på broen" (Politiken, 3.1.2019)
"Nu er det slut, nu dør jeg" (Ekstra Bladet, 3.1.2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Den analyserende artikel

Vi har trænet eksamensgenren "den analyserende artikel" og bl.a. arbejdet med genrekrav, opgavens delelementer og PEE-modellen. Vi har læst eksemplariske besvarelser og eleverne har arbejdet med deres egen aflevering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Selvfortællinger

Forholdet mellem tekst og virkelighed - det selvbiografiske og autofiktion.

I forløbet udforskes spændingsfeltet mellem virkelighed og fiktion, privatliv og kunst.

Fokus er på anvendelse af selvbiografisk materiale i fiktionstekster.

Om forløbet:

Dette litterære forløb omhandler selvfortællinger, primært i dansk litteratur. Vi vil starte forløbet med at diskutere genrebegrebet, da det selvbiografiske optræder indenfor en bred vifte af genrer. Eleverne præsenteres for læserkontrakten indenfor både fiktion og fakta i forbindelse med en introduktion til disse to overordnede begreber. Efterfølgende diskuteres selviscenesættelse samt den medieskabte virkelighed og identitet. Der arbejdes derefter med forskellige former for selvfortællinger.

Formålet er at gøre eleverne mere bevidste om genrebegrebet og brugen af det selvbiografiske i fiktionsværker, herunder kendskab til begrebet dobbeltkontrakt, autofiktion, performativitet, mediekredsløb m.m.

Kernebegreber:

Selviscenesættelse - den medieskabte virkelighed og den medieskabte identitet
Fakta og fiktion, genre og koder, læserkontrakt og dobbeltkontrakt.

Erindring og hukommelse
Nykritisk og biografisk metode

Autofiktion, det selvbiografiske, performativ biografisme

Tilværelses som teater, Goffman/Meyrowitz: Frontstage, backstage, middelregion.
Paratekst – periteksten, epiteksten, avantteksten


Formål med forløbet:
- kendskab til autofiktion
- viden om metoder i dansk
- viden om medialisering af forfatteren

- næranalyse af autofiktive værker
- diskutere etiske aspekter af værkerne og deres betydning for personer, som bliver omtalt i værkerne
- reflektere over erindring som fiktionalisering

- kritisk bevidsthed omkring andres og egen selviscenesættelse

Materiale:
Maja Malou Lyse: "inner selfies"
TV2: "Realitystjerne livestreamer sit liv døgnet rundt: - Ekstremt usundt, siger psykolog" https://echo.tv2.dk/2023-10-18-realitystjerne-livestreamer-sit-liv- doegnet-rundt-ekstremt-usundt-siger-psykolog
Katherine Diez: I egen barm (2025, erindring)
The Affair (1:1)
Knausgaard: Min Kamp (uddrag)
Morten Hartz Kaplers: AFR (2007, de første 10 min.)
Sofie Diemer: Lol-lita + forfatterens instragramprofil
Maja Lee Langvad: Find Holger Danske
Anna Juul: Superskurk (2023)
Klam (DR, 2025, 1:1)
Haidar Ansari: Institutionaliseret (digtsamling)
Deadline: Interview med Haidar Ansari https://www.youtube.com/watch? v=KLVYibKLqco
Interview: Haidar Ansari om INSTITUTIONALISERET ved lektor Louise Lindhardtsen, 21. februar 2022, Gyldendal
Leonora Christine Skov: Den, der lever stille (2018, uddrag)
Puk Grasten: Den, der lever stille (2023, filmatisering, de første 30 min.)
Marianne Bang Hansen. Jeg var gift med en forfatter. Det finnes ingen etikk som beskytter mitt privatliv.docx

Ekskursion: Folketeateret opsætning af "De urørlige" (opført drama)
Vi arbejder efterfølgende med adaption og remediering, og læser og ser uddrag af både romanen og filmen.

Selvvalgt digtsamling (værk). Følgende elever har læst følgende værk:
- Haidar Ansari: Institutionaliseret = Safira, Hadil, Muneeza, Madicken, Sahifa
- Yahya Hassan: Digte = Ante, Sebastian, Bastian, Noah, Moust, Emil, Oskar, Mustafa, Bella, Cecilia, Victoria, Mia
- Asta Olivia Nordenhof: Det nemme og det ensomme = Deniz, Barti, Celina, Emma

Den intime dokumentar:
A beautiful real life (Duvå Hall, 2025, værk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Den debatterende artikel

Vi har trænet eksamensgenren "den debatterende artikel" og arbejdet med genrekrav, god argumentation og retoriske virkemidler. Vi har læst eksemplariske besvarelser og eleverne har arbejdet med deres egen aflevering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Gyserfilm


Medieforløb om gyserfilm, kortfilm og dramaturgi (+ repetition af filmiske virkemidler)

Eleverne har i forløbet været igennem følgende:

1. Genrebegrebet
"Genrebegrebet - en introduktion" (Levende billeder).
Begreber: genre, genremarkør, genreetiketter, genreforventninger, genrebrud, undergenrer

2. Gysergenren
Genreanalyse af gyserfilm: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/genreanalyse-af-gyserfilm
Martin Houlind: HORRORFILMEN & GENRETEORI
Praktisk opgave: Tag uhyggelige billeder med brug af billedkomposition samt lys og skygger
Nattevagten (Bornedal, 1994, uddrag)

3. Filmvisning: Nattevagten II: Dæmoner går i arv (Ole Bornedal, 2023, værk)

4. Nattevagten II – genreanalyse, dramaturgi og filmiske virkemidler
Dramaturgi: karakterer (hovedkarakter, modstander, hjælper, følge- og kontrastkarakter), konflikter (indre og ydre), rammefortælling, berettermodellen, set up/pay off, suspense og surprise, chokket (det ventede, det uventede, det ægte og det falske)

5. Gyserfilmens historie kort fortalt
Alle gyserfilm har den samme grundhistorie: Almindelige mennesker bliver angrebet af uhyggelige monstre. Men i løbet af filmhistorien har det forandret sig, hvilke monstre der angriber os, og hvilke vi frygter. Vi har overfladisk berørt gyserfilmens historie fra filmens fødsel til i dag.
Vi har set de første 15 min. af: ”De kommer og tar’ dig. Horrorfilmens historie. Dræbervæsner" (2018)

6. Gyserfilmens undergenrer (fokus på typen af monster)
I forlængelse af gyserfilmens historie har vi arbejdet med gyserfilmens undergenrer, særligt den gotiske, den dæmoniske, den psykologiske gyser og teenage-gyseren
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/gyserfilmens-undergenrer

7. Kortfilmen
Fra SHORTS. Kortfilm i undervisningen: Kortfilmens DNA (enhed, karakterfremstilling og slutning) og tre kortfilmstyper
Raskins parametermodel
Kortfilm:
Edge of Seventeen (Nuri Jeong, 2018)
Fear Filter – A snapchat Horror Short (Tracy Kleemann, 2019)
I follow you (Jonatan Etzler, svensk, https://www.youtube.com/watch?v=TgZiUyfMlWU)
Dont worry (https://vimeo.com/563100654 )
The Talisman (6.30 min, Mathieu Ratthe)
Francis (7 min., Richard Hickey, https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/francis)
Lille Lise (2005, Benjamin Holmsteen, 19 min)

8: Selvproduceret gyserfilm

9: Horror-paradokset og rekreativ frygt
Afslutning arbejder vi med horror-paradokset: det paradoks, at vi frivilligt opsøger underholdning, der vækker skræk. Vi undersøger rekreativ frygt og forskning i gyserfilms positive effekter.
"Det gode gys. Derfor kan horrorfilm være gode for dit mentale helbred" (Mathias Clasen, Videnskab.dk)
"Kan frygt gøre dig stærkere?" (Video, TV2 Østjylland, https://m.youtube.com/watch?v=VQO-823JC1o&pp=0gcJCRsBo7VqN5tD)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 POP3 - værklæsning

I forbindelse med POP3 læser eleverne "12 snørklede stier" (værklæsning) om 12 unges overvejelser i forhold til uddannelsesvalg og arbejdsliv. Vi arbejder med bogens portrætter, sprog og formidlingsovervejelser, og eleverne skriver selv portrætter med udgangspunkt i deres uddannelsesvej.

Forfatteren til bogen Marianne Høyen holder oplæg om bogen, dens tilblivelse og uddannelsesvalg generelt. Herefter foredrag med eventyren Kim Bo Larsen "Et liv i egen højde" om værdier, og om at vælge sin egen vej i livet og om at turde fejle og lære.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Jul i romantikken

Jul i romantikken

H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne
St. St. Blicher: Det er hvidt herude
Grundtvig: Det kimer nu til julefest
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Taler

I dette forløb arbejdes der med retorisk analyse med særligt fokus på nytårstalen som genre

Stikord:
Den simple kommunikationsmodel, de tre talehensigter, det retoriske pentagram, appelformerne, Toulmins udvidede argumentationsmodel, argumenttyper, ordvalgsargumenter (denotation, konnotation, association), de tre talegenre (den informative tale, den politiske og lejlighedstalen) og nytårstalen som genre.

Tekster:
Kong Frederiks nytårstale 2026
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2026
Tessas nytårstale i Deadline (DR) 2021
Sara Omars nytårstale i Deadline (DR) 2018
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Det moderne gennembrud

Formålet med forløbet har været at læse en afgrænset periode i dansk litteraturhistorie. Ud fra baggrundsviden om forskellige historiske begivenheder, samfundsændringer og videnskabelige strømninger i perioden har vi læst et udvalg af skønlitteratur fra det moderne og det folkelige gennembrud.

Eleverne er således blevet introduceret til emner som industrialisering, urbanisering, den voksende arbejderklasse og det øgede fokus på kvindes stilling i samfundet. Ud fra denne baggrundsviden har eleverne opnået evnen til at se et særligt samspil mellem litteratur og samfund i netop gennembrudslitteraturen.

Tematisk har vi haft fokus på de tre K'er: Kirke, Køn & Klasse. Vi har ligeledes haft fokus på Georg Brandes krav til den moderne litteratur og det moderne gennembruds afstandtagen til romantikkens idealistiske, verdensfjerne litteratur.

Stikord: Romantikken vs. Det moderne Gennembrud, samfundet i slut 1800-tallet, de tre K'er: køn, kirke, klasse, realisme (modsat idealisme), Georg Brandes, Charles Darwin, sædelighedsfejden, naturalisme, kritisk realisme, impressionisme, drama som genre, det folkelige gennembrud.

Ekskursion: Omvisning i Klunkehjemmet (Nationalmuseet)
Danmarkshistorien på vrangen - sex gennem tiden (DR, 2020, 00.00 til 5.45 og 36.00 – slut)

N. F. S. Grundtvig: Langt højere bjerge/Danmarks trøst (1820, Romantikkens litteratur, kanon)
St. St. Blicher: Ak! hvor forandret (1828)
Herman Bang: Den sidste balkjole (impressionisme, kanon)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1979, uddrag af akt 1 og 3, drama)
Amalie Skram: Karens Jul
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette (kritisk realisme, kanon)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag. En idyl. (kanon)
John. V. Jensen: Afsked (kanon)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Grønland

Vi har i dette forløb arbejdet med fremstillinger af Grønland i litteratur og medier.

Vi har indledningsvist undersøgt forholdet mellem Danmark og Grønland samt Grønland som koloni.

Tekster:
"Postkolonialisme - en introduktion" (Litteratur med udsyn. Bind 2, 2016)
Fordomme om grønlændere (DR3, https://www.youtube.com/watch?v=vVJ0VdTaOxk)
Bertel Haarder: Danmark har ignoreret Grønland (DR, 25, https://www.dr.dk/nyheder/indland/bertel-haarder-danmark-har-ignoreret-groenland)
"Grønlands historie" (DR, 2021, https://www.dr.dk/dr-laer/webfeature/tidslinje-groenland)
"Explainer: Hvorfor vil grønlænderne gerne løsrive sig fra Danmark" (video, 14 min. https://www.dr.dk/skole/historie/udskoling/se-programmer-om-groenland)

Vi har efterfølgende læst både ældre og nyere tekster med fremstillinger af Grønland og Grønlændere. Følgende tekster har været en del af forløbet:

Hans Egede: Af Det Gamle Grønlands nye perlustartion  (1741)
Holberg: Grønlændernes naturbegavelse (1751)
Pontoppidan: Isbjørnen (1887)
Knud Rasmussen: Af Min rejsedagbog (1915)
Knud Rasmussen - den store fortryller (DR, 2017, 00.00-10.20 min.)
Tom Kristensen: Det er Knud, som er død (1933)
Tvangsfjernelse med misvisende test? (P1 Morgen)
Værklæsning: Homo Sapienne (Niviaq Korneliussen, 2014, roman)

Begreber: at konstruere det fremmede, kulturelle møder, etnocentrisme og eurocentrisme, fordomme, postkolonialisme, "den anden", hybriditet, mimicry, "the empire writes back", sort hvide grundfortællinger om Danmark (enten DK som god beskyttende mor eller DK som ond imperial magt), sort hvide grundfortællinger om grønlændere (den ædle vilde eller det fortabte, splittede individ), nye modfortælllinger.

Metode: Postkolonial metode (/strategi/tilgang) beskæftiger sig med de spor, som kolonisering og kolonitid har sat.

I grupper undersøger eleverne følgende for at få en større forståelse for det dansk/grønlandske forhold:
- Eksperimentbørnene (tvangsfjernelse af 22 grønlandske børn i 50’erne)
- Tvangsflytning af Thule-befolkningen og tilladelsen til opbevaring af atomvåben på Thulebasen
- Spiralsagen/spiralkampagnen (fra 60’erne, hvor halvdelen af grønlands fertile kvinder uden samtykke fik spiral, hvilke Múte B. Egede nu kalder “et folkemord”)
- Fødestedskriteriet
- Fordomme om/diskrimination af grønlændere i Danmark (herunder grønlandske studerende og hjemløse Daniel, som ikke fik hjælp fordi han var grønlænder)
- Tvangsfjernelse af grønlandske børn (nutid)

At møde andre mennesker: Fordomme og stereotyper i kulturmøder
fra 00:00-04:20
Mick Øgendahl: "Micktrix - Den Skæve Grønlænder" (2010, 00:00-04:20, https://www.youtube.com/watch?v=jVyObsqFQqE)
Mick Øgendahls undskyldning på Facebook (2020, https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=582236299129295)
Klovn: Grønlandsk betjent (2017)

Fremstillingen af Grønland og grønlændere: Må man sige Eskimo?
Julie Berthelsen: Om Eskimo-ordet. Facebook-opslag d. 16/7-2020
Kristian Ditlev Jensen: Facebook-opslag d.15.07.20
Niklas Zenius Jespersen: Handler Grønlands problemer om navnet på en is? (2020, solidaritet.dk)
Facebook-opslag fra Frederiksberg Chokolade.
Landic Project: Instagramopslag d. 18.7.2020

Fremstillingen af Grønland og grønlændere i dokumentarer:
DR-dokumentaren Grønlandske boligdrømme: Sæson 1, episode 3, minuttal 00:00-08:50 & 15:40-22:32.
DR-dokumentaren De unge grønlændere: Sæson 1, episode 1 ("Fremtidsdrømme"), minuttal 00:00-15:00.

Inuittatoveringer og identitet:
DR: Grønlændere bliver tatoveret i ansigtet: Vi tager vores identitet tilbage (video, 2.22 min.,
https://www.dr.dk/nyheder/indland/valgigroenland/video-groenlaendere-bliver-tatoveret-i-ansigtet-vi-tager-vores)
Aka Niviâna: "Vi er nødt til at snakke om Grønland!" (2018, debatindlæg)
Josef Tarrak Petrussen: Tupilak (2017)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Hiphop

Eleverne er i forløbet blevet præsenteret for hiphoppens kendetegn. Vi har i forløbet arbejdet med følgende:

Hiphoppens kendetegn: 1) lyrikken rappes hen over et beat, 2) er en stemme i opposition til det borgerlige samfund og samfundets normer og 3) har rod i et subkulturelt miljø med særlige ord og sproglige virkemidler (sproglige koder)

I en analyse af hiphop-tekster kan man undersøge:
At være den bedste: Hvordan rapperen performer sin identitet og iscenesætter sig selv
Indre og ydre kompostion, flow, tekstens rum, grundmotiver og udsagn.
Sprog: Hvordan rapperen bruger sproget, her bl.a. sociolingvistik (sociolekt, etnolekt, multietnolekt, sexolekt, kronolekt, gruppesprog og kodeskift) og sproglege (dobbeltbetydning, idiomer, den usammenhængende sammenligning, leg med lyd)
Intertekstualitet: intern og ekstern intertekstualitet
Ægte hiphop: tegn på autenticitet og fiktionalisering

Vi har som tema arbejdet med gangsterrap og fremstillingen af livet i socialt udsatte kvarterer.

Tekster:
Michael Brenner ”Rap-sodi” (1983)
MC Einar: ”Provokerer, Onanerer” (1988)
Kidd ”Kysset med Jamel” (2011)
Kidd Life (2012, Andreas Johnsen, dokumentar, de første 7 min.)
Det Slører Stadig: ”Gangster Snak I Telefonen” (2013) https://www.youtube.com/watch?v=FeF6vDSQU4c
Pede B feat. Artigeardit: "Kodesprog" (2017)
Sivas feat. Gilli: "d.a.u.d.a" (2013)
Artigeardit:"Hvad forventer de freestyle" (2025)
Per Vers: "Black Power" (2005):
Hkeem: "Ghettoparasitt" (2018, norsk)
Yasin: "Stockholm, Sweden" (2023, svensk)
Shooter Gang: Sinaloa Stil (2019)
Shooter Gang - Sinaloa Stil (officiel video) (2019, musikvideo)

Selvvlagte analysetekster:
• Noah Carter: "Imponeret/Smukt&rigtigt" (2024)
• Mowgli: "Topkarakter" (2021)
• Tessa og Orgi-e: "Blæstegnen" (2020)
• Ukendt kunstner: "Neonlys" (2020)
• Binær: "Lad mig introducere" (2013)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Kanontekster og den gode tekstanalyse

Fokus i forløbet er at læse de sidste kanontekster og at træne den gode litterære analyse

Folkevise: Aage og Else
Martin A. Hansen: Løgneren (1950)
Karen Blixen: Peter og Rosa (1942)
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt (1960)
Peter Seeberg: Støvsuger (1997)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Tilladte hjælpemidler

Her kan du som elev se de hjemmesider, som du må tilgå under prøver:

MinLæring.dk God Stil
https://app.minlaering.dk/bog/45

MinLæring.dk Danskgram
https://app.minlaering.dk/bog/3

De skriftlige genrer:

Generelt: https://www.gymdansk.dk/skriftlighed-i-dansk.html
Analyserende artikel: https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html
Debatterende artikel: https://www.gymdansk.dk/debatterende-artikel.html
Reflekterende artikel: https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html

Hyppige spørgsmål om genrerne: https://emu.dk/stx/dansk/proever-og-eksamen/faq-om-de-skriftlige-genrer-i-dansk?b=t6-t1075-t1600

Analysemodeller:
Digtanalyse: https://faktalink.dk/emner/digtanalyse
Novelleanalyse: https://faktalink.dk/emner/novelleanalyse
Tekstanalyse: https://faktalink.dk/emner/tekstanalyse
Filmanalyse: https://faktalink.dk/emner/filmanalyse og https://dansksiderne.dk/index.php?id=3459

Analysevejledninger (diverse):
https://dansksiderne.dk/index.php?id=4905

Tekstanalytiske begreber: https://dansksiderne.dk/index.php?id=3489
Symboler: https://indidansk.dk/symboler/

Sprog:
Argumentation: https://dansksiderne.dk/index.php?id=2979
Retorik: https://dansksiderne.dk/index.php?id=2980
Sproglig værktøjskasse: https://dansksiderne.dk/index.php?id=6565

Medier:
Markedsføring: https://faktalink.dk/emner/markedsforing
Mediernes magt: https://faktalink.dk/emner/mediernes-magt

Litteraturhistorie (oversigt over perioder og forfattere)
https://www.dr.dk/dr-laer/webfeature/litteraturhistorie
https://dansksiderne.dk/index.php?id=3440

Ordbøger:

Den danske ordbog: https://ordnet.dk/ddo
Sproget.dk: https://sproget.dk/
Ordbogen.com



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer