Holdet 2022 DA/e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2022 DA/e (1e DA, 2e DA, 3e DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb dansk 2022
Titel 2 Forløb #1 Roman: Lav din egen bogtest
Titel 3 Forløb #2 Talekunst og politisk kommunikation
Titel 4 Forløb#3 Fortællinger om syndefald
Titel 5 Forløb#4 H “Haabet - Danmark som kolonimagt
Titel 6 Forløb#5 Romantikken
Titel 7 Forløb#6 Fremstillinger af katastrofer
Titel 8 Forløb#7 Hævn
Titel 9 Forløb#8 Sex med P3 - et mikroprojekt
Titel 10 Forløb#9 Danskhed til debat
Titel 11 Forløb#10 Storbyen
Titel 12 Forløb#11 Forestillinger af en anden verden
Titel 13 Forløb#12: Mad i kunst og litteratur
Titel 14 Samarbejde med Oldtidskundskab i 3g
Titel 15 Forløb#13 Stemmer fra udkanten
Titel 16 Tilladte hjælpemidler til terminsprøve og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb dansk 2022

Forløbsbeskrivelse
Formålet med dette forløbet er overordnet set at introducere til danskfaget på en sådan måde, at elevernes interesse for faget vækkes. Intentionen har grundlæggende været at udforme et grundforløb, der ikke kun drejer sig om at tilegne sig bestemte tekniske kompetencer, men også om at vække en nysgerrighed for faget ved bl.a. at fokusere på tekstlæsning og give plads til kreative skriveopgaver.
Det tematiske omdrejningspunkt for forløbet er - inspireret af Fortællingens spejl - grundforløb i dansk (2017) - fortællinger om mennesket / det at fortælle mennesker. I forløbet møder eleverne forskellige fiktionstekster, der kan karakteriseres som menneske- eller selvfortællinger (bl.a. uddrag fra Morten Papes Planen). Det overordnede mål for forløbet er, at eleverne opbygger et danskfagligt begrebsapparat (se mere specifikt nedenfor) til brug ved tekstlæsning og lærer procesorienteret skrivning at kende.
Læringsmål
STK
annotering i digitale tekster
tekstbehandling, herunder formalia i skriftlige opgaver
Danskfagligt
Forståelse og brug af nedenstående danskfaglige begreber og analyseværktøjer
fortællere: alvidende, registrerende, personbundne, herunder 1. - og 3. personsfortæller
fremstillingsformer: scenisk og panoramisk + beretning, beskrivelse, dialog, refleksion og kommentar
synsvinkel; psykologisk synsvinkel (ydre, indre og skiftende) og tidsmæssig synsvinkel (medsyn, bagudsyn, fremadsyn)
Kendskab til epikken og genretræk.
Analyse og fortolkning af episke tekster
Procesorienteret skrivning
skriveprocessens tre faser: idé-, skrive- og redigeringsfasen
tænkeskrivning vs formidlingsskrivning

Materiale:
Greenpeace: Everything is NOT awsome (2014)
Leif Davidsen: Ti minutter i vor tid
Jan Sonnergaard: William
Morten Pape: Planen
Lotte Kirkby: Lus (2016)
Christina Hesselholdt: Kælken, Månestrålesofaen, Skridt  (uddrag fra Hovedstolen) (1998).

Romanoversigt: https://docs.google.com/document/d/15NaDvAfL1hx6ItFrMdw3sofTehgjH23Zf4xsUfovyrA/edit  

I alt ca. 150 sider afhængigt af romanvalg
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb #1 Roman: Lav din egen bogtest


FORMÅL:
Formålet med forløbet har været at opnå viden om fakta og fiktion, fiktionsgenre samt vurdering af litteratur og bruge denne viden  til at udvikle en bog-quiz. Romanerne fra grundforløbet har udgjort korpus.

Herudover har forløbet også haft til formål at samle op på AP og Dansk i grundforløbet.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: En introduktion til alle tre perspektiver

INDHOLD:

Fra grundforløbet: Genrer (epik, lyrik og drama) ,person/miljøkarakteristik, læsestrategier.

Fiktion og fakta; fakta/fiktionsgenre, tomme pladser, overbestemthed/underbestemthed, paratekster (epitekst/peritekst), kontrakt mellem læser og teksten som signalerer enten fakta eller fiktionshensigt, fiktions fordobling, konnotative og denotative niveau, faktatekster er forpligtet på virkeligheden og på kendsgerninger, autenticitetsmarkører og fiktionsmarkører (se oversigt nedenfor).

Genre: Genrekategorisering, undergenre/, anon, genrebrud, epik, lyrik, drama, blandformer, dobbeltkontrakt

Vurdering af litteratur: triviallitteratur, finlitteratur, kanon, klassiker

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst multimodalt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

METODE:
Produktivt arbejde, gruppearbejde, kreative opgaver, individuelt skriftligt arbejde.

MATERIALE:
Pensum:

Selvvalgt roman (VÆRK 1) (Forskellig længde)

Visit Denmarks Danish Mother Seeking (2009): https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M (2 sider)

Karina Søby Madsen: Litteraturkanon,iBureauet/Dagbladet Information. 2009. Opdateret af journalist Martine Stock, Bureauet, juni 2021. https://drive.google.com/file/d/12USGJli-KL15iIAlaMBs7HrozRd5O-Z4/view (3 sider)

Niels Ebdrup: Sådan opstod fiktionen, Videnskab.dk: https://videnskab.dk/kultur-samfund/saadan-opstod-fiktion (2 sider)

Triviallitteratur, Den Store Danske: https://denstoredanske.lex.dk/triviallitteratur
Stina Ørregaard Andersen: Krimien er på vej væk fra sit dårlige ry, Kristeligt dagblad online: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/krimien-er-paa-vej-vaek-fra-sit-daarlige-ry (1 side)


I ALT  6 SIDER + ROMAN)

Baggrundslitteratur:

Håndbog til Dansk kap. 2.

Sådan opstod fiktion: https://videnskab.dk/kultur-samfund/saadan-opstod-fiktion/ af Niels Ebdrup

SKRIFTLIGHED:
Skriftligt har vi arbejdet med følgende faglige mål:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

- at skrive redegørende
- at skrive resumerende
- Eleverne sproglige niveau
- Snubletråd D
- Snubletråd E
- Minlæring: Punktum, store/små bogstaver, sammensatte navneord, startet med komma.

PRODUKTER:
Individuel aflevering og quiz
FællesPP https://docs.google.com/presentation/d/1pC_XaKR3AbU-SFr9vgSg7Wko1NSzkIhhFSJFq79PrEA/edit#slide=id.g17a76f49e26_0_71

EVALUERING:
Prøve og mundtlig evaluering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb #2 Talekunst og politisk kommunikation

FORMÅL:
I dette forløb præsenteres eleverne for det sproglige perspektiv i Dansk med fokus på talekunst, retorik og argumentation.. I forbindelse med et flerfagligt forløb kigger vi også på, hvordan politikere bruger de sociale medier til at iscenesætte dem selv og deres politiske overbevisninger. I denne forbindelse præseneres I for multimodalitet og fagbegreber, som kan anvendes til at analysere multimodale tekster.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Det mediemæssige og sproglige perspektiv

INDHOLD:

- Retorik: De tre talegenrer, Ciceros pentagram, en tales disposition, appelformer
- Argumentation: Ordvalgsargumenter
- Personlig branding og SoMe
- Kommunikation: Kommunikationssituationen
- Introduktion til retoriske virkemidler: metafor, sammenligning, gentagelse, anafor og epifor, retorisk spørgsmål, allitteration og assonans, tretrinsraket, emotiv, kontrast og antitese, personliggørelse, hyperbel, ironi, allusion, sætningslængde og tyngde
- Toulmins argumentationsmodel (udvidet): Påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, rygdækning, gendrivelse
- Multimodalitet: Monomodale og multimodale tekster, redundans, specialisering, affordans.

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst multimodalt og skriftligt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil (FF-forløb i samarbejde med samfundsfag)
med andre fag.


METODE:
Individuelt arbejde
Gruppearbejde
Kreativ skrivning

MATERIALE:
Pensum:

H.M. Dronningens nytårstale 2022: https://www.kongehuset.dk/nyheder/laes-h-m-dronningens-nytaarstale-2022
5 sider)

Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla: https://www.dansketaler.dk/tale/sofie-lindes-tale-ved-zulu-comedy-galla-2020/ (2,5 side)

Anja Katrine Søndergaards grundlovstale: https://www.dansketaler.dk/tale/anja-katrine-soendergaards-grundlovstale-2020/ (2 sider)

Uddrag (først 5,12 minummer) af Jeg, mig og min selfie (DR, 2020)
https://www.dr.dk/drtv/se/jeg-mig-og-min-selfie-_-kunsten-at-portraettere-sig-selv_249384   (1 side)

I alt 10,5 sider

Baggrundsmateriale:
4.9 Retorik i Håndbog til Dansk:
4.10: Argumentation: afsnittet om Ordvalgsargumenter
4.12 Kommunikationsanalyse: Indledningen og Kommunikationssituationen

Søren Vrist Christensen: Video om retoriske virkemidler: https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc

Søren Vrist Christensen: Video om Toulmins argumentationsmodel: https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA&feature=emb_logo


SKRIFTLIGHED:
Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer

Vi har arbejdet med:
- at formulere et argument
- at skrive en tale
- at analysere multimodale tekster
- at skrive metatekster
MINLÆRING: Komma, Præpositionsforbindelser og konjunktioner

PRODUKTER:
Fælles PP: https://docs.google.com/presentation/d/1e4OFunW4gqou-MEUmsWebzDnwRq3t7-5u_gxvgih2S8/edit?usp=drive_link

Eleverne har skrevet deres egen tale med multimodalt promoveringsprodukt: https://docs.google.com/document/d/1UvpDNVwfwZMBGFBQy1fxnyZLXrsFvWpYwZluqf8rcnI/edit?tab=t.0#heading=h.sgrxtkrvris
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#3 Fortællinger om syndefald

FORMÅL: I dette forløb lærer eleverne om grundlæggende værktøjer til litterær analyse af fiktive tekster samt, hvordan disse danskfaglige begreber kan bruges til at lave en samlet fortolkning af en fiktionstekst.

Temaet for forløbet er forskellige fortællinger om syndefald og overgange. Vi arbejder primært i det litterære perspektiv, men eleverne skal også arbejde introducerende med filmiske virkemidler i forbindelse en en musikvideo samt introducerende med reklamer.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Det litterære perspektiv. Vi har behandlet én multimodaltekst i det mediemæssige perspektiv.

INDHOLD:

Syndefaldsmotivet
Analytisk: symboler, novellegenren, motiv, tema, fortællertyper, synsvinkler, person- og miljøkarakteristik (flade og runde personer), miljøkarakteristik samt tekstens konkrete og abstrakte/symbolske niveau samt intertekstualitet og perspektivering (motiv, genre, den historiske tid eller litterære periode, ideologi eller menneskesyn, andre værker med lignende delelementer).
Dansk metode: Det litterære, sproglige og mediemæssige perspektiv. Fortolkningshypotese
Reklamegenren: AIDA-modellen samt nyhedstrekanten.

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

MATERIALE:
Pensum:
Biblen: Syndefaldet, 1. Mosebog, 3. kapitel (1 side)
Knud Holst: Hed august (5 sider)
Anders Bodelsen: Drivhuset (3 sider)
Helle Helle: Sit eget system (1,5 sider)
Metallica “Until It Sleeps" (2 sider): https://www.youtube.com/watch?v=eRV9uPr4Dz4
Lindormen

I alr 13,5 sider


Baggrundslitteratur:

Rangvid og Sørensen: "Syndefaldet" i Perspektiver i Dansk, s. 62-83

SKRIFTLIGT:
Eleverne er blevet introduceret til den analyserende artikel med en opgave om Hed August.
Herudover har eleverne arbejdet med "Præpositioner og konjunktioner" i Minlæring samt afsluttet med en screening.

Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer


PRODUKTER:
Kreativ skriveopgave: Skriv en novelle kollektiv med syndefald som motiv.

FællesPP: https://docs.google.com/presentation/d/1fCUdU7hb1S7OOpfQ_AmksrXt_e8bokOE3uOt1e9DSx4/edit#slide=id.p
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#4 H “Haabet - Danmark som kolonimagt

FORMÅL
Forløbet “Haabet - Danmark som kolonimagt” danner optakt til dansk-historie-opgaven i 1.g. Her arbejdes med Mich Vraas dokumentarroman Haabet fra 2016 (værklæsning), som primært behandles i et litterært perspektiv med fokus på et motiv som er ‘menneskedyret’, litterære virkemidler i romanen og det historiske baggrundstapet i form af årstal, historiske personer og begivenheder.  I arbejdet med romanen forholder eleverne sig både til, hvordan værket som dokumentarroman fremstiller Danmark som kolonimagt i et historisk perspektiv.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Det litterære perspektiv

INDHOLD:
- Slavehandel: Slaver/ slavegjorte, "farvekoder"), slaveavl
- Oplysningstiden (1720-1800):  Den menneskelige fornuft, den empiriske tilgang, oplysningsfilosofien (Kant, Locke), Oplysningstiden i DK (Holberg) oplysning, rationalismen, naturretten,  menneskerettigheder,  menneskets ret til frihed.
Den franske revolution, De amerikanske uafhængighedserklæring,
- Genre, kontrakt, herunder fiktionskontrakt + faktakontrakt, opsamling på paratekst (peritekst og epitekst), fakta + fiktionskoder
- Dokumentarromanen som litterær genre
- personkarakteristik, herunder runde + flade personer samt dynamiske og statiske personer
- konflikter, herunder indre og ydre konflikter
- Dehumanisering, deindividualisering + frakobling af empati

FORLØBETS DANSKFAGLIGE MÅL:

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil
med andre fag.


MATERIALE:
Pensum:

- Vraa, Mich (2016): Haabet (lydbog) - (VÆRK 2)

- Maleriet "Den plöenske hertugfamilie." Tischbein, Johan Heinrich d.æ.

I alt 416 sider

Baggrund:
- Håndbog til Dansk: Kap. 3.1
- "Dansk Vestindien" s. 14-31 fra Danske kolonohistorier
- Få overblik. Hvem er hvem og hvornår i Mich Vraas romantrilogi om Dansk Vestindien: https://bog.dk/fa-overblikket-hvem-er-hvem-og-hvornar-mich-vraas-trilogi-om-dansk-vestindien/
- Dokumentarromanen genre (red) fra "Danske kolonihistorier".

SKRIFTLIGHED: FF-forløb: Akademisk skrivning

PRODUKTER: DHO-opgave
Forløbs-PP: https://docs.google.com/presentation/d/1zsQFTl816c-fJM8lgQaHbijnSktuCwOX/edit?slide=id.p50#slide=id.p50




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#5 Romantikken

FORMÅL:
Eleverne lærer om Romantikken som stilperiode i den danske litteratur. Vi har fokus på digtgenren samt, hvorledes man behandler et digt fra denne periode analytisk. Herudover lærer eleverne også om perspektivering med fokus på perspektivering til en periode.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Sprogligt og litterært.  Forløbet er både en periodelæsning og idehistorisk læsning.

INDHOLD:
Med udgangspunkt i stederne Ehlers kollegiet og Regensens i København lærer eleverne om følgende stilretningerne i Romantikken: Nyplatonisme, Universalromantikken, Nationalromantikken (Skandinavismen) og Romantismen

Relevante fagbegreber: Idealisme, dualismen , panteismen
Steffens genitanke, organismetanken Steffens 3-faset historiesyn , materialisme, besjæling, dobbeltgængermotiv, Grundtvigs kristensdomssyn

Litterært perspektiv: Motiv, tema, indre og ydre komposition.

Sproglig perspektivt: Billedsprog (metafor, personificering, besjæling), digtets stemme (det lyriske jeg), semantiske felter. Typer af sætninger og ledstilling (helsætning, hovedsætning og ledsætning, forvægt/bagvægt, ligefrem/omvendt ordstilling) trænes i forbindelse med arbejde med Grundtvig.

Ordforråd trænes i forbindelse med omskrivninger af digte. Appen "DDO" hentes og dagens ord gennemgåes lejlighedsvis. Herudover trænes ordforråd med mindre øvelser hjemme og i undervisningen. Herudover introduceres eleverne for "Grå ord":
https://drive.google.com/file/d/1Ohlu-tm1CAAcKvJYkrzZ1vm0tjWzE7I6/view?usp=sharing

Perspektivering til en periode trænes  i forbindelse med arbejde med "Indvielsen", "Skyggen" og "Der er et yndigt land" samt  i den analyserende artikel "Naturen i litteraturen".

Forløbets faglige mål:

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier trænes i undervisningen i forbindelse med tekstlæsning samt i skriftlige produkter
– at dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verde trænes i både undervisningen, hjemmearbejde (lektier) samt den skriftlige aflevering
– at demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund trænes både i undervisningen og i den skriftlige aflevering

METODE:

Rollelæsning, gruppearbejde, buddies-arbejde, klasseundervisning, projektarbejde.


MATERIALE:

Primære tekster:

Læst statarisk
Scack von Staffeldt (1804): "Indvielsen" (1 side)
Johannes Ewald (1778): “Kong Christian stod ved højen mast” (1 side)
Adam Oehlenschläger (KANONFORFATTER)  (1823): "Der er et yndigt land" (1 side)
Adam Oehlenschläger  (1803:(KANONFORFATTER)  “Guldhornene” (3 sider)
H.C.Andersen (KANONFORFATTER) (1837) “Vi er eet Folk, vi kaldes Skandinaver" (3 sider)
Richard Dybeck (1866): “Du gamla du fria” (1 side)  
H.C.Andersen (KANONFORFATTER) (1847): “Skyggen” (7 sider)   
N.F.S. Grundtvig (KANONFORFATTER) (1826): )“Den signede dag” (2 sider)

Læst kursorisk:
Thomasine Gyllembourg (1830): “Lille Karen” (8 sider)  Perspektiv til romantismen
Tobias Rahim (2020): "Dø i Norden" (3 sider)

I alt: 31 sider

Sekundære tekster:

Håndbog til Dansk:
- 4.2 Sproglige billeder
- 4.6 Rim og rytme (introduktion)
- 3.1 afsnittet om "Motiver"
- 3.2 afsnittet om "Den indre og ydre komposition".
- 3.5 afsnittet om "Perspektivering"
- 4.1 afsnittet om "Semantiske felter"
- 3.6 tekstboks om "Hvem taler i et digt?"

Litteraturhistorien på langs og på tværs:
- s. 91-94:
- s. 94-97:
- s. 97-102:

Eleverne introduceres til bogen "De tre eksamensgenrer".  
- Den analyserende artikel s. 26-37

SKRIFTLIGHED:

– at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt trænes i forbindelse med skriftlig aflevering og kreativ skrivning samt gloseøvelser
– at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber trænes i skriftlig aflevering
– at anvende centrale skriftlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed trænes i forbindelse med skriftlige produkter

Træning af den analyserende artikel med fokus på:

- Forståelse af genren (artikel) og formålet med formidlingen
- Danskfaglig viden (analyse, udvælgelse af citater og tekstforståelse) og metode (tilgang til analysen)

Introduktion til Skriftlighedssite: https://sites.google.com/d/1tY0oXtfRwREqlMzM661VeeZSyxfetVSk/p/1OYdOAu5Slu_NThlxDwkp7JuE8nZyHKkv/edit

PRODUKTER:

Omskrivning af "Den signede dag": Se præsentation

Omskrivning af "Guldhornene": Se præsentation

Digte om studietur inden for enten universalromantik, nationalromantik (skandinavisme) eller nyplatonisme.

Aflevering i buddies-par: Naturen i litteraturen
https://docs.google.com/document/d/1jofjgdELc3GdzhzKhEnTOtesrGNZVePo/edit

5 minutters præsentation af enten:
Poetisk realisme eller romantisme (udført i buddiespar)

Fælles slideshow:
https://docs.google.com/presentation/d/1GReAbd6iK3uxErkn1NTKJcbO6Vg-9YLH6f0D09vILOk/edit#slide=id.g294df292a80_4_0

EVALUERING:
Lectioevaluering med opsamlende diskussion i klassen
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering af digt + billede (link til slide) 04-10-2023
2e Naturen i litteraturen 13-10-2023
Arbejde med romantisme: Skyggen 24-10-2023
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#6 Fremstillinger af katastrofer

FORMÅL:
Formål: Forløbet tager udgangspunkt i temaet “Katastrofer”. Eleverne undersøger dokumentargenren og nyhedsjournalistik med det formål at kunne forholde sig kritisk og analytisk til mediebilledet i dag, fx avisens historie fake news og satire, samt digitale fællesskaber (borgerjournalistik og opensource).

Forløbet starter med at undersøge forholdet mellem fakta og fiktion igen (loop til "Lav din egen bogquiz") ved at arbejde analytisk med en klassisk formidlende dokumentarfilm, hvorefter faktagenren udfoldes med fokus på nyhedsjournalistik og analyse samt mundtlig vurdering af forskellige eksempler på nyhedsjournalistik. Forløbet runder af med igen at se på en genre, hvor fakta og fiktion blandes: den fortællende journalistik.
Afsluttende har eleverne arbejdet perspektiverende med impressionismen som inspiration til New Journalisme.


Loop til forløb: Bog-quiz og Talekunst og politisk kommunikation

Optakt til FF4:
Forløbet giver desuden eleverne de dansk faglige metoder til selv at skrive en populærvidenskabelig artikel i FF4 i samarbejde med biologi. Populærvidenskabelig formidling har derfor også været et tema i forløbet.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Det mediemæssige og sproglige perspektiv

INDHOLD:

Gennemgået emner og fagbegreber:

Katastrofer: Naturkatastrofer, menneskeskabte og teknologiske katastrofer, hybrider.

Dokumentar: Bill Nichols definition af dokumentargenren, den klassiske (forklarende) dokumentar, Ciceros oktogram (NYT: æstetiske virkemidler, genre og medie), fakta og fikonsgenrer, autencitetsmarkører og fiktionsmarkører.

Nyhedsmediernes opståen og udvikling: offentlighedens udvikling, forudsætninger for en presse, censur, public service >< kommercielle nyhedsmedier

Stofområder:Nyhedsstof indland/udland, kulturstof, meningsstof, service- og livsstilsstof, petitstof

Habermas’s samfundsområder: Intimsfæren, socialsfæren, den politiske offentlighed, den kulturelle offentlighed

Avistyper: Omnibusaviser, sensationsaviser eller tabloidaviser, regional -og lokalaviser, netaviser, gratisaviser. Forskellige avisformater Broadsheet og Tabloid-formatet

Nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, konflikt, identifikation, det uventede (sensation)

Layout: Rubrik, underrubrik, manchet, byline og bylinebillede, mellemrubrik, billedtekst, brødtekst, genretag, citat, billedlayout (informationsgrafik og pressefoto)

Kilder og vinkling: erfaringskilder, partskilder, ekspertkilder.

De journalistiske genrer: Nyhedsjournalistik, meningsjournalistik, fortællende journalistik, servicejournalistik.

Indre komposition: Nyhedstrekanten, Jon Franklins story-model, Hey-You-See-So, den tredje fortællemåde

Det journalistiske sprog: Konkretisere, forenkle, abstraktionsstigen

Populærvidenskabelig formidling: Symmetrisk >< asymmetrisk vidensforhold og formidling

Fortællende journalistik: New Journalisme (Tm Wolfe), (den tredje fortællermåde), feature, set-up/pay-off-struktur

Fake news, clickbait og satire

Borgerjournalistik: , journalistisk etik, aktivisme, etablerede og klassiske nyhedsmedier >< sociale medier, uddannet journalist >< ikke uddannet journalist, redaktion, validitet og kvalitet, typer af borgerjournalistik, opensource journalistik

Perspektiv til new journalisme: impressionisme (løst forbudne scener, sansende sprog, subjektivitet, øjebliksbilleder)

Faglige mål - Eleverne har trænet at:

• demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
• navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
• analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

METODE:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning/oplæg
Pararbejde

MATERIALE:

Primære tekster:

- Flystyrtet i Dubai, redaktør Rikke Detlefsen og DR-K redaktør Anja Hauberg. En del af serien Danske katastrofer. https://www.dr.dk/drtv/episode/danske-katastrofer_-flystyrtet-ved-dubai_121401 (28 min. = 30 sider) (VÆRK 3)

- Vibeke Toft Nielsen ”Fire af otte dræbte endnu ikke identificeret: Her er alt, hvad vi ved om togulykken” 2. januar 2019, Fyens Stiftstidende: https://fyens.dk/danmark/fire-af-otte-draebte-endnu-ikke-identificeret-her-er-alt-hvad-vi-ved-om-togulykken (1 side)
- Morten Kiilerich: ”Banedanmark efter togkatastrofe: Blæsten var ikke oppe i det røde felt” I: Vejle Amts Folkeblad (02.02.19) (1 side)
- Lotte Nystrup Lund ” En biodiversitetsbølge skyller ind over byerne” videnskab.dk (28/11 2023) https://videnskab.dk/naturvidenskab/en-biodiversitetsboelge-skyller-ind-over-byerne/ (3 sider)
- Kim Faber: Frivilligt: Blod mod blod. Politiken, 24. april 2005 fra Håndbog til Dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c694 (0,5 side)
- Michael Lund og Thomas Helsborg: Kæmper med mareridt og druk. Ekstra Bladet, 21.maj 2004. fra Håndbog til Dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=218#c694 (0,5 sider)
- Niels Christiansen ”Borgerjournalisternes hævn ” kforum (2/3 2022) https://kforum.dk/article197685k.ece   (4 sider)
- Frederikke Joy Kindt-Larsen: "Tidens folkesygdom skyldes ikke medierne, men vores egen ignorance” Berlingske 6. marts 2018 (2 sider)
- TV 2 NYHEDER: Bliver der revolution i USA, hvis Trump taber valget? Uddrag fra TV 2 NYHEDER 5. november 2016. (1,4 minutter = 1 side)
- Uddrag (Starten og slutningen) af Herman Bang ”Branden” Nationaltidende 4. oktober 1884 (5 sider)
- Øgendahl og de store forfattere: Herman Bang: https://www.dr.dk/skole/dansk/herman-bang (28 minutter = 10 sider)

38 sider i alt

Sekundære tekster:
- Jan Aasbjerg Haugaard Petersen Gymdansk.dk
o Definition af dokumentarfilm: https://www.gymdansk.dk/dokumentarfilm-bill-nichols.html
o Typer af dokumentarfilm: (den klassiske) https://www.gymdansk.dk/typer-af-dokumentarfilm.html
o Borgerjournalistik og aktivisme: https://www.gymdansk.dk/borgerjournalistik.html
o (Filmiske virkemidler: https://www.gymdansk.dk/filmiske-virkemidler.html (kun brugt som introduktion til analyse af æstetiske virkemidler i forbindelse med arbejde med dokumentar))

- Håndbog til Dansk:
o Oversigt over fakta- og fiktionsgenren: https://hbdansk.systime.dk/?id=254#c1227
o Oversigt og autencitetsmarkører og fiktionsmarkører: https://hbdansk.systime.dk/?id=123#c1213
o 5.1 avisjournalistik (layout og Avisens genrer er ikke læst, men blot gennemgået)

- Forskere formidler – bliv skribent på videnskab.dk: https://videnskab.dk/forskerne-formidler-bliv-skribent/
- 10 vigtigste ting at vide om journalisternes etik fra Etik.dk: https://www.etik.dk/medieetik/10-vigtigste-ting-vide-om-journalisters-etik


SKRIFTLIGHED:

Skriftlighed: Eleverne er påbegyndt deres første debatterende artikel ”Holdninger til nyhedsformidling”. Opgaven er valgt, fordi emnet er relevant for forløbet.

Opsamling på aflevering analyserende artikel: Eleverne trænes i at skrive et overbliksafsnit i en analyserende artikel i forbindelse med arbejde med Flystyret i Dubai.
Eleverne præsenteres for den debatterende artikel og trænes i dette forløb i at skrive et overbliksafsnit i den debatterende artikel ”Holdninger til nyhedsformidling”
Eleverne er blevet introduceret til at skrive metarefleksion i forberedelse til FF4  


PRODUKTER OG ANDET

Besøg på Køge bibliotek: Lån en god bog til ferien

Fælles PP: Populærvidenskabelig formidling: https://docs.google.com/presentation/d/18pc6yLJ78GoF5dxjLX0v6hYPqjB1EDDrDL--nl6Om04/edit#slide=id.g2a2719c968b_0_0

Fælles ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/1HtYBsdxq9nMN3Oy_zCUcu7ANwRNNGgQoBq_jNX-tlJY/edit#slide=id.g295bbc9d2f4_1_9

Fælles skriftlighedssite: https://sites.google.com/d/1tY0oXtfRwREqlMzM661VeeZSyxfetVSk/p/17xPEi6pWrkWwxZ33hk35qQHbcWSYku3Y/edit

EVALUERING:
Mundtlig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#7 Hævn

FORMÅL:  
I dette forløb har eleverne beskæftiget sig med motivet hævn gennem et (litteratur-)historisk perspektiv, dog ikke som periodelæsninger. Motivet hævn er undersøgt i både litterære tekster på tværs af genrer og i spillefilm. For at kunne forstå og tale om hævn som et bevidsthedshistorisk aspekt, læser vi om hævn og ondskab i sekundært materiale. I analysen af teksterne forholder vi til os hævn som et fænomen, der både kan begrænse og frigøre det enkelte individ. Vi ser på slægtens betydning for hævn-motiver og undersøger, hvordan ondskab kan defineres og anvendes i analysen af hævn som motiv.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Primært litterært perspektiv, men med elementer af det mediemæssige og sproglige.

INDHOLD:
Folkeviser: Struktur, temaer og konflikter, slægt, ære og middelalderens samfund, ridderviser, trylleviser, vers og strofer, formelsprog, rim og rytme, syrebadsteknik og visernes sprog, symboler.
Filmiske virkemidler: Billedbeskæring, perspektiv, billedkomposition og lyd, kamerabevægelser, lys, farver og skygge, klipning.
Strukturalistisk metode
Filmatisering af klassikere:

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

MATERIALE:
Pensum:
Andersen, H.C.: (KANONFORFATTER) ”Svinedrengen”, 1841. (5 sider)
”Hr. Ebbes Døtre”, i: ”Spurvesol”, bind 1. (2,5 side)
Huss, Søren: "Fra tanke til...", fra albummet "Tro og Ingen", 2010.
Game of Thrones, sæson 3, episode 9: (2 sider)
'The Red Wedding': https://www.youtube.com/watch?v=ZnxvUuSzbMI
og
'Winter Came to House of Frey': https://www.youtube.com/watch?v=0miGSjYG0G4 (4 sider)

Gouillou, Jan: Ondskaben, 1981. (350 sider) (VÆRK 4)

Spillefilm: Håfstrøm, Mikael: ”Ondskan”, 2003. (100 sider) (VÆRK 5)

Baggrund:
Hornemann, Johanne Duus: ”Hævn er folkets ret”, i: Kristeligt Dagblad, 23.8.2008.
Nussbaum, Martha: ”Vrede og tilgivelse”, 2016.
Uddrag fra Psykologiens veje – ibog: Ondskabens psykologi: ”Det onde som frihed”, downloaded 7.3.2016.
Søren Vrist Christensen: Folkeviser - dansk litteratur: https://www.youtube.com/watch?v=_mdo-GB29g8
Håndbog til Dansk:
- Filmiske virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/?id=222
Peter Schepelern: "Så gode venner var de vist" i Ekko 10. SEP. 2003 https://www.ekkofilm.dk/artikler/sa-gode-venner-var-de-vist/
Eva Novrup Redvall : "At slå eller ikke slå" i Ekko 16. APR. 2004
https://www.ekkofilm.dk/artikler/at-sla-eller-ikke-sla/

SKRIFTLIGHED:
Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer: Diskussion og debat


PRODUKTER
ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/1faaB0y8exT_2EZqNaenkD0kh9qdQP4gAskYXsKgN6K8/edit#slide=id.g2ad44db4c81_0_211
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#8 Sex med P3 - et mikroprojekt

FORMÅL:
Eleverne skal igennem arbejde med serien Sex med P3 arbejde med formidling af seksuelle emner samt formidle deres viden mundtlig for resten af klassen.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Medie og sprog

INDHOLD:
Analyse af multimodal formidling: Kommunikationssituationen, Ciceros oktogram over talesituationen, frame, indstilling, scener, sekvens, filmiske virkemidler
Fortælletekniske virkemidler: fremstillingsformer (reportage, interview, skjult kamera, arkivstof, rekonstruktioner,  flashback eller flashforward), dramaturgi,  fortæller, vinkling.
Vurdering af en multimodal teksts kommunikation
Mundtlig fremlæggelse

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (Oplæg)
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage tildigitale fællesskaber

Materiale:
Eleverne udvælger i gruppen et afsnit af serien Sex med P3: Afsluttes med et oplæg https://www.dr.dk/drtv/serie/sex-med-p3_338758

10 sider

Baggrund:
Håndbog til Dansk:
- filmiske virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/?id=222
- dramaturgi: https://hbdansk.systime.dk/?id=223
- 2.2 Opsamling på fakta og fiktionsgenrene: https://hbdansk.systime.dk/?id=254#c1227
- 2.1 Opsamling på fakta- og fiktionskoder https://hbdansk.systime.dk/?id=123#c1213

ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/160OSF2tG345UMGIqSdGoTemCbts0qyIW0aU4Psdq7Ys/edit#slide=id.p
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#9 Danskhed til debat

FORMÅL
At undersøge, hvordan Danskhed er blevet fremstillet i både litteratur og journalistik igennem tiden med det formål at kunne diskutere begrebet "Danskhed." Desuden inddrages AI som en del af diskussionen med fokus på, hvordan AI kan påvirke vores opfattelser af stereotyper.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Sprog og medie

INDHOLD:
Forløbet har haft fokus på at eleverne selvstændigt skal kunne diskutere emnet med udgangspunkt i konkrete eksempler.
Herudover har vi snakket om stereotyper, udfordringerne ved AI og prompts

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst multimodalt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber


MATERIALE:
Pensum:

- Martin Henriksen: d. 23. april 2019 i Berlingske. Danskhed er et eksistensvilkår https://www.berlingske.dk/laesere/danskhed-er-et-eksistensvilkaar (2 sider)
- Per Vers: "Find mig her": https://genius.com/Per-vers-find-mig-her-lyrics (1 side)
- Henrik Norbrandt: " Hundred års vejrudsigt" og "Danskheden" fra Vi danskere. (2 sider)

(I alt 5 sider)

Baggrund:
Lav gode prompts, AAU: https://www.aub.aau.dk/studerende/generativ-ai/lav-gode-prompts

https://www.craiyon.com/

SKRIFTLIGHED:

Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

Eleverne har skrevet en analyserende artikel (uden kontest til forløbet)

PRODUKTER:
Prompt og AI-skabt billede af "en der ligner en dansker du kender/dig selv". Delt på Elevfeedback med klassen.

FællesPP: https://docs.google.com/presentation/d/1aD05cRxMz-dqh-fKx3jhHHC5nkEk5XdH9hqgWvXhNAs/edit#slide=id.g2d188419d53_0_0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb#10 Storbyen

Formål: Gennem analyse og fortolkning af primært lyrik samt malerier har eleverne forholdt sig til fremstillingen af storyen i litteratur og kunst fra det moderne gennembrud til i dag. Overordnet set har vi studeret det ambivalente blik på storbyen: fascination eller rædsel?

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Primært sprogligt perspektiv

Indhold:
Fokus på lyrik
Modernitetserfaring
Den ydre objektive virkelighed ><den indre subjektive virkelighed.
Det traditionelle >< moderne
Billedsprogsanalyse (målområde og kildeområde)
Semantiske felter
Digtets stil
Centrallyriske digte (digterjeg/digtets jeg/digtets stemme)
Figurdigte
Prosadigte
Tidslig fortællende indre komposition i lyrik><beskrivelser af følelser og stemninger
Digtets ydre komposition (strofer, vers, et sprogligt eksperiment, sætningsstruktur,  typografiske virkemidler, versaler)

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund


SKRIFTLIGT:
Træning af analyserende artikel, sammenligning, at skrive fortolkninger, at skrive overbliksafsnit

Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed



METODE::
Tavleundervisning med PP, gruppearbejde.    

Materiale:
Pensum:  

- Det moderne gennembrud  og stilretningerne Impressionisme og realisme
George Brandes: Indledningstalen til forlæsningsrækken "Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur," (1871) (2 sider)
Herman Bang (KANONFORFATTER): "Stuk", 1887 (uddrag)  (3 sider)
Henrik Pontoppidan (KANONFORFATTER): De dødes rige. 10. udgave. Gyldendal, 2014. s. 317-321. (4 sider)

- Symbolisme
Johs. V. Jensen (KANONFORFATTER): "Maskinerne" (1901) (uddrag)
Sophus Claussen: Storbybeskrivelse, Paris (1896) (uddrag)
Sophus Claussen uddrag af ”Credo” 1887 (overfladiske gennemgang)
Thøger Larsen 1904: Tilfældigheder (overfladiske gennemgang)
Johs. Jørgensen (KANONFORFATTER): Storbybeskrivelse, Bruxelles (1911) (uddrag)
= 2 sider

Futurisme:
Emil Bønnelycke: "Vesterbrogade" (1918) (2 sider)

Ekspressionisme:
Rudolf Broby-Johansen: "Bordelpige dræber ufødt" (fra Blod, 1922) (1 side)
Tom Kristensen: "Middag" (fra Fribytterdrømme,1920) (2 sider)

Konfrontationsmodernisme:
Klaus Rifbjerg (KANONFORFATTER): "Jern" (fra Konfrontation, 1960) (2 sider)

Storbymodernisme:
Michael Strunge (KANONFORFATTER): "Natmaskinen" (fra Vi folder drømmens faner ud, 1981) (1 side)

Det hyperkomplekse samfund/postmodernisme:
Katrine Marie Guldager "Nørreport" (2004) (2 sider)

Billedkunst:
Guldaldermaleren: Christen Købke "Udsigt fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro," 1838 (1 side)
Pierre-Auguste Renoir: "Bal du moulin de la Galette" (1876) (1 side)
Emil Bønnelycke: ”New York”, trykt i Klingen, 2. årg., nr. 9 (1919) (1 side)
Ernest Ludwig Kirchner: Nollendorfplatz 1912 (1 side)

I alt:  30 sider

Baggrund:

Om kritisk realisme: Uddrag fra https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=198
"De Moderne Gennembrud": s. 116-121: "Storbyen som mentalt rum".
"Litteraturhistorien - på langs og på tværs",
- s. 147-151 (om ekspressionisme og futurisme)
- s. 56-61 (Efterkrigsmodernisme)
- s. Strunge
Håndbog til Dansk:
- Hvem taler i et digt: https://hbdansk.systime.dk/?id=172#c1176

Søren Vrist Christensen: Konfrontationsmodernisme - Dansk litteratur: https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM
s. 173-178 (storbymodernisme og 1980'er-lyrik).


Fælles-PP: https://docs.google.com/presentation/d/1ERB-ow2IJ0xsdD32h2CcqnXtrRDN6fBoJ8HJuEenwvM/edit#slide=id.g30e922d7ea6_0_42
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb#11 Forestillinger af en anden verden

FORMÅL:
Vi undersøger dystopien og utopien som litterære genrer. Det gennemgående omdrejningspunkt er, hvad dystopisk/utopisk litteratur kan bidrage med.
Herudover træner eleverne at bruge forskellige litterære metoder i forbindelse med analyse af både litteratur og film. Vi snakker også om realisme og socialrealisme i forbindelse med tv-serien ”Familier som vores”.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Primært litterært, sprogligt og mediemæssige.


INDHOLD:
Eleverne lærer om og træner at bruge ideologikritisk metode,nykritisk metode, feministisk læsning, økokritisk læsning og læserorienteret metode.

Vi bruger primært det litterære perspektiv i forløbet med analyse og fortolkning af litterære tekster samt det sproglige perspektiv med argumentationsanalyse og retorisk analyse af meningsjournalistik.
Vi bruger kun det mediemæssige perspektiv i form af filmanalyse i den grad det har været relevant at inddrage i analysen af ”Familier som vores”. )

Herudover træner eleverne også at holde et mundtlig oplæg med et pitch


Vi har undersøgt:
- Dystopi som genre (genretræk)
- Utopi som genre (genretræk)
- Argumentationsanalyse og retorisk analyse af meningsjournalistik
- Oplysningstiden (loop til DHO) og Ludvig Holberg
- Traditionel >< moderne dystopier og utopier
- Socialrealisme i moderne dystopier
- Remediering ved hjælp af AI – udfordringerne ved at bruge AI i forbindelse med utopier og dystopier.

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder


MATERIALE:
Pensumtekster:

Mottelsen (2018): “Fremtiden er åben - også for katastrofen” I: Information. (4,5 sider) https://docs.google.com/document/d/1WiKtALwf9c4NavYmPWSqR4dkT2ny3GeukyV8kM3HVVc/edit?tab=t.0 (6 sider)

Holberg, Ludvig (KANONFORFATTER) (1741): kapitel 1 og 5 af "Niels Klim: Den underjordiske rejse" (overs. 2012) https://holbergsskrifter.dk/holberg-public/viewdocId=niels_klim%2FNiels_Klim_overs.page;toc.depth=1;brand=&chunk.id=start (9 sider)

Madsen, S. Å. (1980): Se dagens lys. (192 sider) (VÆRK 5)

Vinterberg, Thomas (2024): ”Familier som vores” episode 1 (49 min. Ca. 28 sider)

I ALT: 235

Baggrundstekster:

- Håndbog i Dansk:
Kap.3.7: Introduktion til Litterære metoder samt om Nykritisk metode og om Læserorienteret metode.

- Økokritik: https://docs.google.com/document/d/1YY5zxBqO7Z9fhMdZXSv_FPS8yFtk6AzlgO1XrRvqMYE/edit?tab=t.0#heading=h.faf9h5v3lvtb   

- Feministisk læsning: https://docs.google.com/document/d/1VuAyHzbdtww35XzW9DlU5bdMbGAPQ1SlMBYjTeiGCfc/edit?tab=t.0#heading=h.qkymlafdjn2c

- Ideologikritisk metode:
https://docs.google.com/document/d/1neVX6RyQv7-JZ1rUbEUBEueD45NFwEklyYOchWHyqK4/edit?tab=t.0#heading=h.9q0nexk19mz4

- "Holberg og Oplysningstiden" fra https://rundtomholberg.dk/, Aarhus Universitetsforlag: https://www.youtube.com/watch?v=QuTNgYBQR7U&t=6s

- Fischer, Jesper: ”Utopier i dag” i Utopier (2018) https://drive.google.com/file/d/10fTgveYUDkRayTTHGYEEYe3tHlX75YgL/view
- Fælles noteark: https://docs.google.com/document/d/1aKm6l2Iq83KY5wSYZZ_T8OmfK4hEHxWjyAnyIY-u5xY/edit?tab=t.0   

SKRIFTLIGHED:
Skriftligt introduceres eleverne for den reflekterende skrivestil og laver kreativ skrivning i form af imitationsskrivning, hvor eleverne selv får lov til at skrive en utopi. Rettefokus er sproglig korrekthed, men ideen er, at eleverne skal træne utopigenren og at bruge sproglige virkemidler, som de skal kunne i den reflekterende artikel.

Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

PRODUKTER

FællesPP: https://docs.google.com/presentation/d/1-fyJt-bDUxawgSn4wh5EExh1w58yT4E-l2k1IjyW0Ac/edit#slide=id.g2954d68533d_0_70
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Forløb#12: Mad i kunst og litteratur

FORMÅL
Dette forløb undersøger litteratur, kunst og medier som gør brug af mad som litterært virkemiddel. Det mediemæssige perspektiv i forløbet er et loop og opsamling på "1e Talekunst og politisk kommunikation" med hensyn til selvfremstilling og branding.  Arbejdet med billeder og analyse af tekster trækker på elevernes tidligere arbejde med litterær analyse og analyse af malerier. Herudover introduceres eleverne også til den sidste litterære metode,  biografisk læsning, i forbindelse med læsning af Karen Blixen.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Litterært og mediemæssigt

INDHOLD
Omdrejningspunktet er at undersøge måltidet som motiv, symbol og fysisk element

- Det hellige måltid: Pietiske >< hedonisme, nadveren, agape.
- Det erotiske måltid. Eros, pietiske >< hedonisme, Mad og erotik/kærlighed i sproget, fx - - -- - Venusbryster.  sensorisk, synæstesi,
- Mad som statussymbol: kulinarisk, æstetisk , symbolik, autentisk mad >< ksotisk mad
- Madblog og mad i kunst  

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag

SKRIFTLIGHED
Forløbet har skriveøvelser, der træner eleven i den reflekterende skrivegenre (begynderfasen)
Skriveøvelse: Sans og beskriv en grønssag. Eleverne har arbejde med at skrive eksempler frem med sanslighed og detaljegrad som led i at lære den reflekterende eksamensgenre at kende.
De har arbejdet med den reflekterende skrivegenre ud fra Skriftlighedssitet og "hånden" og eksempel på reflekterende artikel: https://drive.google.com/file/d/1A9KJ2nTmLmmNQKjFscgnY-ZFDBwNhta0/view

Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

MATERIALE

Pensum:
Martin A Hansen (KANONFORFATTER): Agerhønen (3 sider)
Johannes V. Jensen (KANONFORFATTER): Ved Frokosten (3 sider)
Karen Blixen (KANONFORFATTER): uddrag af Babettes Gæstebud (13 sider)
Peter Seeberg (KANONFORFATTER): Enkle retter, nogle forslag (1 side)
Sonnergaards "NETTO og fakta"  (17 sider)
Billeder:
“Primavera” af Harald Slott-Møller (1 side)
“Lunch at the boatparty” af Renoir (1 side)
“Blind Man’s Meal” af Picasso (1 side)

Louise Vogdrup-Schmidt: Maden viser de klasser, vi ellers ikke vil se: https://www.information.dk/indland/2012/04/maden-viser-klasser-ellers-se?page=1 (2 sider)

I alt: 42

Baggrund:
Podcast: "Karen Blixen": https://www.kanon14.dk/karen-blixen
Håndbog til dansk : 5.7 "Den personlige blog" og "Fra selvfortælling til personligt brand"
Hedonisme og puritanisme:  https://docs.google.com/document/d/13twlxAUzTuc2UaMkAvDhipmlGc23YBdT/edit

PRODUKTER:
Forløbs-PP: https://docs.google.com/presentation/d/1_P3OQCx9uPRPUBHICchwxoPptUEj7GSyXkTr42f7ulI/edit?slide=id.p#slide=id.p

Gruppering af mademballage --> billede --> refleksion om mad som statussymbol
Gruppepræsentation af analyse af selvvalgt madblog.

Klassen egne prosadigte: https://docs.google.com/document/d/1bi_cDNEy8D4xDVKe7h7Oy42CI_jMc74_gDVSxoAPOWg/edit?tab=t.0#heading=h.t9jeiqyh8a7z

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Samarbejde med Oldtidskundskab i 3g

Uge 6: Nu med Afrodite

Vi undersøger dokumentaren "Guderne for vin, krig og kærlighed: Venus" med fokus på typen af dokumentar og en vurdering af dens troværdighed og autencitet, grækernes og romernes opfattelses af kærlighedsgudinden og menneskets begær. Slutteligt undersøger vi Afrodite/Venus' reception.

Seksualundervisning: Vi afslutter vores undersøgelse med en diskussion om, hvad vi kan lære af grækernes opfattelse af seksualitet og begær, og hvorfor Oldtidskundskab og Dansk kan arbejde sammen.

Indhold:
Harmoniske ><  polemistisk Afrodite
Objektivisering af Afrodite- figuren
Kvinden som den skyldige
Romernes og grækernes forhold til Venus

Faglige mål Oldtidskundskab:
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter  
- ̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Faglige mål (Dansk)

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

MATERIALE:
Guderne for vin, krig og kærlighed: Venus (2021)  (58 min - ca. 10 sider)

I ALT 20 SIDER

PRODUKTER:  https://docs.google.com/document/d/1dAyI54d_7NiwLI0zwaQoGSws3YYFydkPuvzg7RXYXkQ/edit?tab=t.0#heading=h.mvgk02h8byuh
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Forløb#13 Stemmer fra udkanten

FORMÅL:
I dette forløb undersøger vi, hvordan litteraturen giver stemme til dem, der befinder sig i samfundets udkant – hvad enten det er socialt, økonomisk, kulturelt eller psykisk. Vi læser  tekster, der hver især udfordrer vores forståelse af, hvad der anses som "normalt" i samfundet, og hvordan afvigelse fra normen kan føre til stigmatisering og marginalisering. Fælles for forløbets tekster er, at de stiller skarpt på dem, der ofte bliver overset – og de gør det på vidt forskellige tidspunkter og i meget forskellige sproglige og stilistiske former, herunder naturalisme.

FORLØBETS DANSKFAGLIGE PERSPEKTIV: Sprog og litteratur

INDHOLD:
Tematisk: Normalitetsbegrebet, Stigmatisering, Marginalisering. Samfundets normer
Kommunikationssituationen: Turtagning, gambitter og god dialogskik, Opsamling: Samarbejdsprincipperne og Høflighedspricipperne og Sproghandlinger
Naturalisme: Mennesker determineret af arv og miljø, en naturvidenskabelig tænkemåde, realisme

FORLØBETS FAGLIGE MÅL:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

MATERIALE:
Pensum:

Yahya hassan "Yahya Hassan" (169 sider) (VÆRK 6)

Amalie Skram: Professor Hieronimus (uddrag, 1895)  (5 sider)

Martin Andersen Nexø (KANONFORFATTER): Lønningsdag (1900) (3 sider)

I alt: 177 sider

Baggrund:
" Naturalisme" i Håndbog til Dansk - Litteraturhistorie
- Håndbog til Dansk: 4.12:

SKRIFTLIGHED:
Følgende skriftlige faglige mål har vi arbejdet med:

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed


PRODUKTER
Forløbs-PP: https://docs.google.com/presentation/d/19RHfracvTWFyYqdjupYqI9lDf2W4_xAVZ_bNlbNVxu0/edit?slide=id.g357a69f5ed5_0_0#slide=id.g357a69f5ed5_0_0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Tilladte hjælpemidler til terminsprøve og eksamen

Skriftlighedssitet https://sites.google.com/d/1tY0oXtfRwREqlMzM661VeeZSyxfetVSk/p/1ukptQ58kJuWeWfcqxULBRJkEiSQAaWpo/edit

Håndbog til dansk (hele i-bogen) https://hbdansk.systime.dk/

Sproget.dk https://sproget.dk/

Synonym.dk https://www.synonym.dk/
Ordbogen.dk https://www.ordbogen.com/da/

Alle forløbsPP med tilhørerende links til materiale

Elevernes indviduelle portfolio i Drev

Fælles drevmappe med filer samt tekster i FællesPP, som tilgås via link:

https://drive.google.com/drive/folders/1Q_Tme5C1j0xBBWi_VAP8C_ejSzowaOMo?usp=drive_link
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer