Køge Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Køge Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/k - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Køge Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Jesper Valdemar Fischer, Katrine Brøndsted
Hold
2022 DA/k (
1k DA
,
2k DA
,
3k DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb dansk 2022
Titel 2
Tekstanalyse, genrebestemmelse
Titel 3
Argumentation
Titel 4
Eksil
Titel 5
Det moderne gennembrud og DHO
Titel 6
tematisk forløb - utopier
Titel 7
Romantikken
Titel 8
Litteraturhistorisk oversigtsforløb - del 1
Titel 9
Værkforløb. Karen Blixen - Den udødelige historie
Titel 10
Værkforløb - Skål
Titel 11
Retorik, samtaler, taler
Titel 12
Tematisk forløb - døden
Titel 13
Repetition + opsamling + skriftligt arbejde
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb dansk 2022
Forløbsbeskrivelse
Formålet med dette forløbet er overordnet set at introducere til danskfaget på en sådan måde, at elevernes interesse for faget vækkes. Intentionen har grundlæggende været at udforme et grundforløb, der ikke kun drejer sig om at tilegne sig bestemte tekniske kompetencer, men også om at vække en nysgerrighed for faget ved bl.a. at fokusere på tekstlæsning og give plads til kreative skriveopgaver.
Det tematiske omdrejningspunkt for forløbet er - inspireret af Fortællingens spejl - grundforløb i dansk (2017) - fortællinger om mennesket / det at fortælle mennesker. I forløbet møder eleverne forskellige fiktionstekster, der kan karakteriseres som menneske- eller selvfortællinger (bl.a. uddrag fra Morten Papes Planen). Det overordnede mål for forløbet er, at eleverne opbygger et danskfagligt begrebsapparat (se mere specifikt nedenfor) til brug ved tekstlæsning og lærer procesorienteret skrivning at kende.
Læringsmål
STK
annotering i digitale tekster
tekstbehandling, herunder formalia i skriftlige opgaver
Danskfagligt
Forståelse og brug af nedenstående danskfaglige begreber og analyseværktøjer
fortællere: alvidende, registrerende, personbundne, herunder 1. - og 3. personsfortæller
fremstillingsformer: scenisk og panoramisk + beretning, beskrivelse, dialog, refleksion og kommentar
synsvinkel; psykologisk synsvinkel (ydre, indre og skiftende) og tidsmæssig synsvinkel (medsyn, bagudsyn, fremadsyn)
Kendskab til epikken og genretræk.
Analyse og fortolkning af episke tekster
Procesorienteret skrivning
skriveprocessens tre faser: idé-, skrive- og redigeringsfasen
tænkeskrivning vs formidlingsskrivning
Materiale:
Greenpeace: Everything is NOT awsome (2014)
Leif Davidsen: Ti minutter i vor tid
Jan Sonnergaard: William
Morten Pape: Planen
Lotte Kirkby: Lus (2016)
Christina Hesselholdt: Kælken, Månestrålesofaen, Skridt (uddrag fra Hovedstolen) (1998).
Indhold
Kernestof:
Dansk - prezi
Bograpport.pptx
Ingen lektier
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Tekstanalyse, genrebestemmelse
Vi vil starte med at arbejde med en overordnet genreforståelse. Det er et kort introducerende forløb, hvor vi træner analyse.
Vi gennemgår lyrik, epik og drama. I lyrikken arbejder vi med en folkevise, i drama beskæftiger vi os med et radiodrama. Inden for epik arbejder vi med novellegenren.
Fokus er miljøbeskrivelse, personkarakteristik og modsætninger.
Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering hvor en analyse af miljøbeskrivelse, personkarakteristik og modsætninger indgår.
Eleverne fremlægger mundtlig bograpport over den roman de læste i grundforløbet. Bograpport skal indeholde følgende punkter:
1) resume/referat
2) Personkarakteristik af hovedpersonen
3) Temaer (konflikter)
4) Anbefaling (eller det modsatte).
Materiale:
Ebbe Skammelssøn (folkevise)
Osborns æske (radiodrama)
Heidi Fjellstrup: (af) Stilhed
Charlotte Weitze: (af) Biller
Carsten Jensen: (af) Vi, de druknede
Jakob Ejersbo: (af) Nattevagt; Helsinki
Indhold
Kernestof:
Gruppe 1 skal fremlægge (enkeltvis) om den roman, som blev læst i grundforløbet. (Powerpointet forklarer hvad fremlæggelsen skal indeholde)
Læs: Heidi Fjelstrup - (af) Stilhed (læs også introduktionen på meebook)
Læs: Carsten Jensen - (af) Vi, de druknede (læs også introduktionen på meebook)
Læs: Peter-Clement Woetman: Bag bakkerne, kysten
Læs/genlæs: Ejersbo - Nattevagt; Helsinki
ark til Radiodrama.docx
Osborn 3
osborn4.mp3
osborn5.mp3
Hør: osbornes æske 1.mp3 (husk at I skal være logget ind på google-drev for at få adgang til filerne) (udfyld gerne lidt af arket om radiodramaet)
Hør: osborn2.mp3
Medbring høretelefoner (til at høre de sidste afsnit af Osborns æske)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Opsamling - analyse
07-12-2022
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Skrive
Diskutere
Projektarbejde
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Initiativ
Kreativitet
IT
Tekstbehandling
Præsentationsgrafik
Internet
Væsentligste arbejdsformer
Eksperimentelt arbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 3
Argumentation
I forløbet indgår FF2-politisk kommunikation. Det andet fag er samfundsfag A.
Indhold
Kernestof:
4.10 Argumentation - Toulmin
Vi ses på mars når klimaet går amok og lokummet brænder.pdf
4.10 Argumentation Fejltyper og argumentationskneb
4.1 Ordenes betydninger - Semantiske felter
Vi arbejder videre med "vi ses på Mars, når lokummet brænder og klimaet går amok".
Link til google-meet
Politisk kommunikation - 1kSA_DA 2023.pptx
FF2 Fagligt samspil mellem samfundsfag og dansk.docx
Læs: paratekster og deres betydning for værket
Medbring "Eksil"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Eksil
Værklæsning af Jakob Ejersbos “Eksil”. Derudover beskæftiger vi os med forfatterportræt af Ejersbo. Realisme-begrebet berøres også – med særlig fokus på ‘Dirty Realisme’. Fokus er på hovedpersonens udvikling og relationer. Derudover: Beskrivelserne af Tanzania og temaer.
Litteraturliste:
“Eksil” af Jakob Ejersbo
Forfatterportræt fra dokumentar
Paratekster
“Knaldromaner” afsnit “Slutshaming – Eksil”, podcast af Barbara Nyholm og Camilla Boraghi, DR lyd: 7. maj, 2021
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/knaldromaner/knaldromaner-22
Antal læste sider:
ca. 300
Indhold
Kernestof:
Læs i Eksil til s. 42 (til men ikke med afsnittet: pilespids)
Læs til side 51 i eksil.
Medbring "Eksil"
Læs til s. 152 i "Eksil"
Personkarakteristik – skema.docx
Læs, læs, læs.
Google Drive
Læs "Eksil" til s. 205
Afsnit
Læs s. 204-283
Læsefokus:
Undersøg, hvad brydningstid betyder.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Det moderne gennembrud og DHO
Som optakt til DHO har vi arbejdet med det moderne gennembrud som periode. Vi har læst “Det røde gardin”, “Franz Pander” samt “Et dukkehjem”, hvor eleverne har trænet læsning af tekster via forskellige litterære analysemetoder. Vi har arbejdet med nykritik, ideologikritik samt kønskritik.
Litteraturliste:
“Det røde gardin” af Amalie Skram
“Franz Pander” af Herman Bang
“Et dukkehjem” af Henrik Ibsen (værklæsning, drama)
“Nora” kortfilm
https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM&ab_channel=TheGuardian
“Det moderne gennembrud” fra “Litteraturens veje” s. 194-225
“Det moderne gennembrud” fra
Lex.dk
https://denstoredanske.lex.dk/det_moderne_gennembrud
“Impressionisme – en lille replik” af Herman Bang
“De moralsk defekte kvinder”, Genstart, DR: 21. marts, 2023
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023-01-01-05-00-21
Antal læste sider:
ca.
Indhold
Kernestof:
det moderne gennembrud | lex.dk – Den Store Danske
Genstart | De moralsk defekte kvinder | DR LYD
Det moderne gennembrud - Litteraturens veje.pdf
Bang, H. Franz Pander.doc
HUSK jeres DHO-dansk-mapper!
Nora: a short film responding to Henrik Ibsen's A Doll's House
Medbring "Et dukkehjem" og jeres danskmappe samt noget at skrive med.
I skal have læst akt 1 + 2 af "Et dukkehjem" og besvaret arb.spg. på skrift.
Ibsen, H. Et dukkehjem. Arb.sp. (1).doc
I skal have læst "Et dukkehjem" færdigt og besvaret alle arb.spg. grundigt.
Samtalespørgsmål til Et dukkehjem.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
tematisk forløb - utopier
Utopiforløbet er et genreforløb, Der er elementer som låner fra både historie og samfundsfag. Eleverne får en forståelse af selve genren og et fagligt-teoretisk fundament til at kunne arbejde med utopier.
Eleverne får et kendskab til hvad en litterær genre dækker over. Desuden er forløbet nærmest tværfagligt og politisk, da der diskuteres samfundsforhold - altså hvordan ændrer man den verden? Hvorfor skal man ændre verden og hvad skal den ændres til. Utopien besvarer fantasiens betydning. Fiktionen og fantasien er vigtig, hvis man skal ændre tingenes tilstand og det er tydeligst i utopien. Dermed bliver eleverne også opdraget til at være demokratiske borgere. Forløbet fungerer også, som et supplement til litteraturhistorien ved at inddrage Holberg og oplysningstiden
I forløbet indgår værklæsning.Svend Åge Madsen: Se dagens Lys.
Eleverne når også at beskæftige sig med dystopien og en smule med science-fiction for at vise, at alle de to genrer faktisk "låner" eller udspringer fra utopien. Fantasygenren introduceres også som en genre der er beslægtet med utopien, men der arbejdes ikke analytisk med genren. Særlig dystopien er interessant i denne sammenhæng. Der er både skriftlige øvelser og multimodale øvelser.
Materiale:
Svend Åge Madsen: Se dagens Lys
Ludvig Holberg - Niels Klims underjordiske rejse kap.5 + kap. 7
13 kunstnere har overtaget Information: Utopier om verden efter pandemien (Samling af sange, fortællinger og kunstværker)
Kaspar Colling Nielsen: (af) Mount København
Kaspar Colling Nielsen: Pelikanen
Kaspar Colling Nielsen: Fuglemenneskene
Wkipedia-opslag: Nysprog
George Orwell (af): 1984.
Indhold
Kernestof:
Utopien(4).pptx
Noter 2 højdepunkter fra sidste års undervisning (da I havde KA). Fx Hvad var det bedste? Hvad kan I huske? Hvad lærte I? Hvordan gik DHO?
Læs: ludvig-holberg-niels-klims-underjordiske-rejse-kap.5-2.pdf
Læs: Niels Klims; "Underjordiske rejse kap.7" (huske at være logget in på meebook - Jeg har noteret hvor til I skal læse)
Læs: Mount København (husk at I skal være logget ind på meebook)
(Husk at I skal være logge ind på meebook)Læs kun: pelikanen (I skal ikke læse fuglemenneskene)
Utopigruppearbejde.docx
Gruppe 1. Michaela, Mik, Laura, Freya, Peter: Kaspar Colling Nielsen - Fuglemenneskene (fortsættelse til Pelikanen. Teksten ligger på meebook)
Gruppe 2. Neel, Cathrine, Ida, Kathinka: Det europæiske forår af Kaspar Colling Nielsen. (Teksten er en del af artiklen fra "Information" - Link: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om verden efter pandemien
Gruppe 3. Mira, Karin, Godley, Victor, Viktor: Kim Fupz Aakeson: DØDEN TAKKER AF + Lea Porsager: Breathe the galactic halo. (Teksterne er en del af artiklen fra "Information") Link: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier o
Gruppe 4. Frida, Madeline, Selma, Mathilde: Katinka: Intet på tapetet + Sofie Jama: Det sværeste var at give slip (Teksterne er en del af artiklen fra "Information") Link: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om verden e
Gruppe 5. Maya, Oscar, Jasmin, Isabella: Halfdan Pisket: Døden + Lowly: Improvisation #2 + Caroline Albertine Minor: Sum(Teksterne er en del af artiklen fra "Information") Link: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om ve
Gruppe 6. Noah, Babette, Klara, Aimee: Svend Åge Madsen: Se dagens lys (kap. 1 +2). (Den bog som I har fået udleveret)
Læs: Kaspar Colling Nielsen: Fuglemenneskene (teksten ligger på meebook, I har læst "Pelikanen").
Læs: Kaspar Colling Nielsen - Det europæiske Forår (Sørg for at læse teksten grundigt). (Teksten ligger på: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om verden efter pandemien
Læs: Christina Hesselholdt: Hallo, hallo, lad os frelse verden!(Teksten ligger på:Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om verden efter pandemien
Læs Sofie Jama: Det sværeste var at give slip. (Teksten ligger på: Vi har brug for glæde og begejstring. Her er 13 kunstneres utopier om verden efter pandemien
Læs kap. 1-4 i Se dagens lys
Læs kapitel 5 + 6 i Se dagens Lys (s.55-75)
Instruks til arbejd-selv.docx
Læs kap 7 + 8 + 9 (s.76-115)
Læs i "Se dagens lys" kap. 10 + 11 + 12 (s.116-154)
Læs i "Se dagens lys" kap. 13 + 14 +15 (dvs. resten af romanen).
Jeg er på: Meet
de-3-eksamensgenrer-dansk-stx-elevvenlig-vejledning.pdf
Debatterende artikel opbygning.pdf
HUSK AT TAGE ROMANEN MED OG AFLEVER DEN HOS PREBEN
De to grupper der skal fremlægge er:
Utopien2.pptx
Ny sprog.pptx
Læs George Orwell - 1984
george-orwell-af-1984-2.pdf
HUSK AT AFLEVERE "SE DAGENS LYS"
Læs teksterne til den skriftlige aflevering til den 30. (altså den debatterende artikel om utopier)
Skriveøvelse del 1 utopier.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Romantikken
Romantikken som periode med opdeling i Universalromantikken, Nationalromantikken, Biedermeier, Romantismen. Hosekræmmeren remedieres som tegneserie eller kortfilm.
Forløbet afsluttes med en podcast-produktion af de fire perioder.
Materiale der er benyttet:
Oehlenschläger - Simon Peder
Thomasine Gyllembourg - Den lille Karen
Grundtvig- Danmarks frugtbare herlighed
Steen Steensen Blicher - Hosekræmmeren
H.C. Andersen - Skyggen
Indhold
Kernestof:
Skriveøvelse del 2 utopier.docx
Elevfremlæggelser
Evalueringsskema til karaktersamtale dansk.docx
Læs om den debatterende artikel i: "eksamensgenrerne" (den bog i fik udleveret i fredags)
Eksempel på en debatterende artikel
Læs: Billedeanalyse-model
Adam Oehlenschläger - Simon Peder
En lang historie kort
Kikkerten for det blinde øje... - En lang historie kort
En lang historie kort - Kikkerten for det blinde øje...
Skriveøvelse del 1 romantikken.docx
Medbring høretelefoner og en device som kan afspille en podcast. (Og varmt tøj - for vi skal være udenfor)
Læs i litteraturhistorien på lags og på tværs. s91-100;
Den lille Karen
Skriveøvelse del 2 romantikken.docx
Læs: Den lille Karen
Skriftlige genrer debatterende artikel utopi.pptx
Lav jeres gruppe-besvarelser til "Den lille Karen" færdig
Læs: Hosekræmmeren
HCA - Skyggen
Læs: Romantikkenoplægsopgave.pdf
Medbring litteraturhistorien på langs og på tværs
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Litteraturhistorisk oversigtsforløb - del 1
Overordnet formål: Forløbet lægger vægt på litteraturhistorisk overblik og sammenhæng. Igennem nedslag opnår eleverne et overblik over dansk litteraturhistorie samt tilegnet sig et kendskab til den danske litteraturs samspil med kultur og samfund.
Følgende perioder indgår i forløbet
1. Det moderne gennembrud/realisme/sædlighedsfejden/impressionismen (1871-1890)
2. Det folkelige gennembrud
3. Ekspressionisme
4. Modernisme
5 Punk/80'er-modernisme
I forbindelse med arbejdet med de enkelte perioder, har vi indledende opridset en overordnet præsentation af perioden og derefter arbejdet med en litteraturhistorisk læsning af de enkelte udvalgte, repræsentative tekst.
Dette litteraturhistoriske forløb er tænkt som del 1. Del 2 vil afholdes i 3g.
Henrik Pontoppidan - Naadsensbrød
Johannes V. Jensen - Cristoffer Columbus
Tom Kristensen - Landet Atlantis
Billeder:
Erik Henningsen: En Folketaler
Erik Henningsen - En såret arbejder
Hans Anders Brendekilde - Udslidt
Eero Järnefelt - Raatajat rahanalaiset eli kaski Under åget
Christian Krogh - Albertine i politilægens venteværelse
P. S. Krøyer - I købmandens bod, når der ikke fiskes
Erik Henningsen - Barnemordet
Frants Henningsen Forladt dog ej af venner i nøden
Indhold
Kernestof:
Læs: Henrik Pontoppidan - Naadsensbrød
Læs jeres noter til DMG/DHO (Det moderne gennembrud/Dansk Historie Opgave) - så I kan sige noget fornuftigt om perioden
Udfyld skemaet til karaktersamtale såfrem at I ønsker en karaktersamtale.
Læs: s.152-154 i Litteraturhistorien på langs og på tværs
Læs frem til J O H A N N E S V. J E N S E N –F R A S P L E E N T I L S U N D H E D i Litteraturens veje - det folkelige gennembrud.pdf
Landet Atlantis2k2.pdf
Ekspressionismen.pptx
Skim/læs: Tom Kristensen - Landet Atlantis
JVJ Columbus.docx
Cristoffer Columbus
Læs: Martin A. Hansen - Høstgildet
Eksistentialismen.pptx
Læs/skim: Eksamenssæt april 2024.pdf
Medbring: eksamensgenrerne
Afsnit
Google Meet
Rifbjerg.jpg
Konfrontationsmodernismen.pptx
Ingen lektie :-)
Læs: Peter Seeberg - Hullet
Indledning, en god.pdf
Læs om den analyserende og debatterende artikel i denne (I skal altså ikke læse om den reflekterende) : de-3-eksamensgenrer-dansk-stx-elevvenlig-vejledning (2).pdf
Medbring jeres eksamensgenrerne-bog
Punk!.pptx
Michael Strunge - Natmaskinen + Den støjende tid.pdf
natmaskinen + den støjende tid.pdf
DANSK-STX-HUSKELISTE 2k.doc
Karen Blixen - Den udødelige historie.pdf
Isac Dinesen - The Immortal Story.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvtillid
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 9
Værkforløb. Karen Blixen - Den udødelige historie
I forløbet læses romanen Den udødelig historie af Karen Blixen. Der trænes litteræranalyse med fokus på personkarakteristik og relationer mellem hovedpersonerne.
Sidst i forløbet får hver gruppe tildelt en hovedpersonen som enten repræsenterer ild, jord, vand eller luft.
I forløbet indgår en skriftlig aflevering som dels er baseret på gruppearbejde og individuelt arbejde. I det individuelle arbejde indgår arbejdet med refleksioner. Således skal hver elev individuelt udfolde temaer og budskaber i romanen via et såkaldt "undre-spørgsmål".
Indhold
Kernestof:
Den udødelige historie.jpg
DANSK-STX-HUSKELISTE 2k(1).doc
Studiegrupper 3k.docx
Karen Blixen - Den udødelige historie.pdf
I må meget gerne have læst hele romanen i sommerferien. Hvis ikke, så bliv ikke alt for mismodig. Vi arbejder os igennem romanen i fællesskab i et behageligt tempo.
Blixen.jpg
Skriftlige genrer reflekterende artikel.pptx
Vi arbejder med: Kapitel 5 (Elishama's ærinde) & kapitel 6 (Heltinden i historien)
Vi arbejder med: Kapitel 7 (Virginie), kapitel 8 (Virginie og Elishama), kapitel 9 (Helten i historien) kapitel 10 (Festmåltidet i Historien), kapitel 11 (Båden)
Vi arbejder med: Kapitel 12 (Den gamle herres tale i historien), kapitel 13 (Mødet) & kapitel 14 (Afskeden).
Læs Konkylien (kap. 15)
Medbring eksamensgenrer-bogen
Læs kap. 15 Konkylien
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Værkforløb - Skål
Indhold
Kernestof:
Læs digtet Dancing Queen (I skal kun læse dette ene digt i digtsamlingen - Det er det første).Dania Tausen - Skål.pdf
Mappe på google-drev, hvor I kan uploade jeres screencast
Vejledning Skål 3k.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Retorik, samtaler, taler
Indhold
Kernestof:
7245477_orig.png
Filmstriben - Festen —
Læs:retorik, cicero.pdf
Læs: Retorik kommunikationssituationen.pdf
Skim: retoriske virkemidler figurer.html
Læs: retoriske virkemidler figurer.html
INGEN LEKTIE
Semantiske felter m.m..docx
Adda Djørup - Bønner i anledning af ebola.pdf
Læs: Appelformer
Læs:Semantiske felter
Læs Ordvalgsargumenter
Læs: Fejltyper og argumentationskneb
Læs: Verbale, paraverbal, nonverbal.pdf
Opgave1, 3k dan, modul 1/ Samtaleanalyseintro (kun spg)
Læs:Samtaleanalyse_Nielsen&Nielsen(2005)_12-16.pdf
Se den første (øverste) af de første film: CLARIN-videoer – Københavns Universitet
Gruppe 1 og 2 · En analog dagligdagssamtale (transkriberet).pdf
Gruppe 5 og 6 · Litteratur- uddarag for en dansk 80er sci-fi-roman.pdf
Janus Mortensen, Epistemisk positionering, NyS 42, 2012.pdf
Clement vs. Skipper .mp4 Gruppe 7
Gruppe 7 · Interview, video + delvis transkription.pdf
Grp. 8 Interview, podcast + LANG transkription af Kirstine Birgit _ Paludan - transkription.pdf
Gruppe 3 og 4 · En digital dagligdagssamtale (SMS-beskeder).pdf
Gruppe 8
Kære elever
Kirsten Birgit vs. Rasmus Paludan.mp3
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Tematisk forløb - døden
Vi har i forbindelse med analysen af ældre tekster, arbejdet med
ordnet.dk
Indhold
Kernestof:
3k juleeventyr - kædebrev.docx
Evalueringsskema til karaktersamtale dansk.docx
Læs:inga-floto-en-moderne-doed-1.pdf
Medbring eksamensgenrer-bogen
Filmiske virkemidler
Metoder.pptx
(af) Dødens København.pdf
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Man må gerne repetere billedanalyse (teksterne dertil ligger på meebook, kapitel 3 (Døden-forløb)), men det er ikke et krav
Gennemsnitlig død
Google Meet
DRTV - Gennemsnitlig Død
Lille analysemodel til dokumentarudsendelser.pdf
Se: afsnit 1 af gennemsnitlig død. Gennemsnitlig død - dødsritualer
DRTV - Gennemsnitlig Død: Dødsritualer
Dokumentarfilm-genre.pptx
Fakta, fiktion og autenticitetsmarkører. KG2025.pptx
Læs om dokumentarfilm-typer og autencitetsmarkører.
gennemsnitlig død mix & match.docx
Analysemodeller -lyrik.pdf
Ingen lektie. Vi læser digtene fælles i klassen.
Mappe til gennemsnitlig død afsnit
Hjælpemiddelliste til dansk skriftlig eksamen.docx
Ebbe Preisler - Det skal ikke være en pligt at leve til den bitre ende .pdf
Helge Adam Møller- Mit liv er mit eget. Det er ikke statens.pdf
Svend Brinkmann Facebook.pdf
I dag skal I arbejde med akademisk skrivning og formalia til SRP. I skal medbringe bogen "Sådan skriver du SRP". Derudover skal I læse vedhæftede materiale om 'Henvisninger, afsmitning og plagiat' hjemmefra.
Medbring bogen Sådan skriver du SRP
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Repetition + opsamling + skriftligt arbejde
Indhold
Kernestof:
Tomas Tranströmer - Romanska bågar
Naiha Khiljee- (af) Kære søster.pdf
Tomas Tranströmer - Romanske bågar.pdf
Skim gerne denne inden undervisningen: Analysemodeller -lyrik.pdf
Minimalisme.pptx
Arb. spørgsmål til 2 kilometer1) Prøv at fylde de tomme pladser ud. (Sagt på en anden måde; prøv at fortælle hvad der (i virkeligheden) er sket, som vi ikke får at vide).2) Karakteriser hovedpersonen/jeg-fortælleren3) Karakteriser Anders og "hende"4)
Læs: Helle Helle - To kilometer.pdf
Repetition 3k.docx
Repetition
Medbring Litteraturhistorien på langs og på tværs.Forsiden ser sådan ud:
Postmodernisme.pptx
diskursanalyse.pptx
Sprolig analyse.docx
Argumentation.pptx
Læs: Svend Åge Madsen - Godnat, Susan.pdf
Frivilligt: Eksamensspørgsmål - prøve - O, K, K.pdf
Læs: Tre år på Vestkysten har lært mig, at min woke agenda ikke er mange potter pis værd uden for storbyen.pdf
Læs: Tine Høeg - nytårstale 2020-2021.docx
DANSK-STX-HUSKELISTE 3k (1).doc
Læs: Thomas Korsgaard - Snak.pdf
Eksamensspørgsmål - 3.doc
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Endelig aflevering - lyrik
02-04-2025
Endelig aflevering debatterende artikel
22-04-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51091398464", "T": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51091398464", "H": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51091398464" }