Holdet 2022 DA/m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sandie Mandrup Winther Jensen
Hold 2022 DA/m (1m DA, 2m DA, 3m DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb dansk 2019
Titel 2 F1 Intro til dansk - talekunst
Titel 3 F2 Politisk kommunikation i en medialiseret verden
Titel 4 F3 National identitet i lyrik
Titel 5 F4 Intro til dansk i 2g
Titel 6 F5 Storbyen - fascination eller rædsel
Titel 7 F6 Forestillinger om en anden virkelighed
Titel 8 F7 Protestens stemmer
Titel 9 F8 Journalistik i krig, konflikt og krise
Titel 10 F9 Årsplan og årsprøve
Titel 11 F10 Egne veje
Titel 12 F11 Jeg er online, ergo er jeg
Titel 13 F12 Problemer under debat

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb dansk 2019

Forløbsbeskrivelse
Formålet med dette forløbet er overordnet set at introducere til danskfaget på en sådan måde, at elevernes interesse for faget vækkes. Intentionen har grundlæggende været at udforme et grundforløb, der ikke kun drejer sig om at tilegne sig bestemte tekniske kompetencer, men også om at vække en nysgerrighed for faget ved bl.a. at fokusere på tekstlæsning og give plads til kreative skriveopgaver.
Det tematiske omdrejningspunkt for forløbet er - inspireret af Fortællingens spejl - grundforløb i dansk (2017) - fortællinger om mennesket / det at fortælle mennesker. I forløbet møder eleverne forskellige fiktionstekster, der kan karakteriseres som menneske- eller selvfortællinger (bl.a. uddrag fra Morten Papes Planen). Det overordnede mål for forløbet er, at eleverne opbygger et danskfagligt begrebsapparat (se mere specifikt nedenfor) til brug ved tekstlæsning og lærer procesorienteret skrivning at kende.
Læringsmål
STK
annotering i digitale tekster
tekstbehandling, herunder formalia i skriftlige opgaver
Danskfagligt
Forståelse og brug af nedenstående danskfaglige begreber og analyseværktøjer
fortællere: alvidende, registrerende, personbundne, herunder 1. - og 3. personsfortællere
fremstillingsformer: scenisk og panoramisk + beretning, beskrivelse, dialog, refleksion og kommentar
synsvinkel; psykologisk synsvinkel (ydre, indre og skiftende) og tidsmæssig synsvinkel (medsyn, bagudsyn, fremadsyn)
Kendskab til epikken og genretræk.
Analyse og fortolkning af episke tekster
Procesorienteret skrivning
skriveprocessens tre faser: idé-, skrive- og redigeringsfasen
tænkeskrivning vs formidlingsskrivning


Læste romaner: https://docs.google.com/document/d/1Joj4OAn5FkaNSNZ8w3snueID8NL-AcRFA-1_MksRHPE/edit?usp=sharing
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 F1 Intro til dansk - talekunst

Forløbsbeskrivelse
Tema: Introduktion til dansk - mundtlig formidling
Forløbsbeskrivelse: Et forløb, der giver en introduktion til, hvad man arbejder med i dansk i gymnasiet, og hvordan man arbejder danskfagligt. Forløbet består i en repetition af centrale begreber og pointer fra grundforløbet, således at der opbygges et fælles danskfagligt begrebsapparat på holdet. Derudover giver forløbet en introduktion til retorik og mundtlighed i dansk, idet forløbet afsluttes med, at der på baggrund af viden om retorik (herunder talegenrer, de fem faser i taleproduktion, de tre appelformer og opbygning af taler) holdes "brandtaler" for romaner fra grundforløbet i dansk.

Formål
at opbygge et danskfagligt begrebsapparat
at forstå og at kunne anvende følgende begreber i danskfaglig sammenhæng: det udvidede tekstbegreb, tegn, analyse, fortolkning, perspektivering, vurdering, form/udtryk, indhold, synsvinkel, (psykologisk, herunder indre, ydre, vekslende, og tidslig, herunder bagudsyn, medsyn), fortællertyper (tredjeperson, førsteperson, alvidende, observerende/registrerende, personbunden), fremstillingsformer (panoramisk, scenisk), at kende til de tre perspektiver i dansk: det litterære, det sproglige og det mediemæssige
kendskab til retorik

Centrale begreber og pointer
De tre perspektiver i dansk: det litterære, det sproglige og det mediemæssige
Udvidet tekstbegreb
Retorik
De tre talegenrer: informerende tale, politisk tale, lejlighedstale - hvad kendetegner dem?
De fem faser i taleproduktion: inventio, dispositio, elocutio, memoria, actio - hvordan forbereder man en tale?
De tre appelformer: etos, patos og logos - hvad kendetegner dem?
Talens opbygning: indledning, hoveddel og afslutning - hvad skal der være i de enkelte dele?

Kernestof
Litterært perspektiv:
litteraturanalytisk tilgang; repetition fra grundforløb - anvendelse af litterær metode (at analysere vha. danskfaglige værktøjer og begreber med fokus på fortæller, synsvinkel og fremstillingsformer)
Sprogligt perspektiv
metodisk arbejde med sprog og retorik i egne tekster:
appelformer
argumentation
produktivt arbejde med mundtlig udtryksfærdighed

Faglige mål
udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (argumentere) med formidlingsbevidsthed
viden om og reflektere over danskfagets identitet og metoder

Materiale
Teoritekster
Larsen, O.S. (2020): 4.9 Retorik. Systime ibog (ca. 3 ns)
Dansk med SAJ: Retorik
Supplerende
Larsen, O.S. (2015): "Intro" I: Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier. Systime. s. 4-12
Slides/lærernoter
Introduktion til dansk i gymnasiet (slides)

Omfang af fagligt stof: ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 F2 Politisk kommunikation i en medialiseret verden

Forløbsbeskrivelse
Et overvejende mediemæssigt forløb med fokus på politisk kommunikation og mundtlig formidling. Forløbet giver en indføring i retorisk analyse, argumentationsanalyse, billedanalyse og kommunikationsanalyse.  
Optaktsforløb til det flerfaglige forløb om poitisk kommunikation (FF2 i dansk og samfundsfag)

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Det mediemæssige perspektiv:
Teksttyper
Dokumentarfilm /dokumentargenrer
Tekster fra sociale medier
Autenticitetsmarkører
Metoder
Kommunikationsanalyse
Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
Analyse og vurdering af mediers funktion i historiske sammenhænge
Det sproglige perspektiv
Teksttyper: Argumenterende tekster
Metoder
Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
Det litterære perspektiv
Dokumentarfilm (værk)
Mundtlig udtryksfærdighed

Faglige mål i fokus
= de faglige mål i fagets læreplan, som vi især har arbejdet med i forløbet
udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Det sproglige perspektiv
Retorisk analyse  (metode)
Det retoriske pentagram: emne, afsender, modtager, sprog og omstændigheder
De tre talegenrer: informerende tale, politisk tale, lejlighedstale - hvad kendetegner dem?
De tre appelformer: etos, patos og logos - hvad kendetegner dem?
Kommunikationsanalyse
Laswells kommunikationsmodel /Kommunikationssituationen: hvem, hvad, hvor og effekt
Argumentationsanalyse
Toulmins argumentationsmodel: påstand, belæg, hjemmel, gendrivelse, rygdækning, styrkemarkører (optoning og nedtoning)
Vurdering af argumenter: korrekte, relevante og vægtige
Argumenttyper: tegnargument, sammenligningsargument, generaliseringsargument, autoritetsargument, det moderne/nye-argument, motivationsargument
Ordvalgsargumenter
Sprogligt analyse: Semantisk analyse
Denotationer og konnotationer
Værdiladning: negativ / positiv / neutral
Metaforer / sproglige billeder
Eufemismer
Semantisk felt
Sproglige figurer: retorisk spørgsmål
Høflighedsprincipperne (hensynsfuldhed, gavmildhed, positivitet, beskedenhed, enighed)

Det mediemæssige perspektiv
Sociale medier som medie
flervejskommunikation
online og socialt fællesskab
selvfremstiling og selvfortælling
interpersonel kommunikation
ansigtsløs kommunikation
image
politisk branding
online identitet
Nyhedsformidling
Nyhedsmedier
Falske nyheder
Brug af sociale medier
Dokumentarfilmanalyse
filmiske virkemidler: billedbeskæring, kamerabevægelser, kameravinkel, lyd, musik, lys  og objektiv/subjektiv synsvinkel
dokumentarfilmgenrer: dybdeborende, observerende og deltagende dokumentar
fakta og fiktion
autenticitetsmarkører
Materiale
= materiale, du forventes at have læst og have styr på (bortset fra det supplerende)

Teoritekster
argumentation på sociale medier i Håndbog til dansk (indtil boksen med Lidegaard-eksemplet).
DR (2021): Explainer: Er politikeres brug af sociale medier et problem?
Faktalink: Mediernes rolle i det danske demokrati.
Semantisk analyse I: Håndbog til dansk
konnotationer  I: Håndbog til dansk
Argumenttyper  I: Håndbog til dansk
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler.
Dokumentarfilmtyper”  I: Håndbog til dansk
autenticitetsmarkører (slides)
Dokumentarfilmtyper - overblik


Analysetekster
Statsministerens nytårstale 2023 (video)
Statsministerens nytårstale 2023 (tekst)
Politikere bruger sociale medier til at sortere pressen fra
DR2 (2018) Løgnefabrikken - falske nyheder fra Rusland (dokumentarfilm, værk)

Lærernoter/slides
Filmiske virkemidler
F2 Slides

Supplerende
korrekt skrivning - Arbejdsopgave.
Tekstlæsning i dansk: fremstillingsformer og korrekturlæsning (fx PEEL slide 41-43)

Omfang af fagligt stof: ca. 120 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 F3 National identitet i lyrik

Forløbsbeskrivelse
Et litterært forløb med fokus på forestillingen om og fremstillingen af national identitet i romantikkens danske lyrik. Forløbet er tilrettelagt som projektarbejde, der afsluttes med mundtlige fremlæggelser. Forløbet giver en indføring i basal analyse og fortolkning af lyrik og i forskellige fremstillingsformer.
Forløbet udgør den danskfaglige optakt til dansk-historie-opgaven.

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Det litterære perspektiv
Litteraturanalytisk tilgang
Læsning af tekster i litteratur- og kulturhistorisk kontekst
Tekster fra 1800-tallet: Romantik
Læsning af afgrænset periode før 2000
Kanonforfattere
Adam Oehlenschläger
N.F.S. Grundtvig
H.C. Andersen
Joh. V. Jensen
Metoder
Litteraturanalyse og -fortolkning
Litteratur- og kulturhistorisk perspektivering
Forløb med særligt fokus på skriftlighed: fremstillingsformer, korrekt og hensigtsmæssig sprogbrug

Faglige mål i fokus
= de faglige mål i fagets læreplan, som vi især har arbejdet med i forløbet
beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden

Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Teoretiske perspektiver på national identitet og nationalisme
Herder (tysk filosof, 1744-1803): National identitet er medfødt
Renan (fransk religionshistoriker, 1823-1892): National identitet er noget man vælger/beslutter sig for at opbygge og opretholde
Billig (britisk sociolog, nulevende): banal nationalisme i dag i den vestlige verden - en slumrende mobiltelefon
Romantikken som litteraturhistorisk periode
Monisme, dualisme og panteisme som verdenssyn
Universalromantik, nyplatonisme og nationalromantisk som idémæssige og litterære strømninger
Organismetanken
Forestillingen om kunstneren som et digtergeni
Dyrkelsen af det gode, det sande og det skønne
Slagordet: hvad udadtil tabes, skal indadtil vindes
Begrebsapparat til lyriklæsning (se lyriklæsning på sitet)
Strofe, vers
Form og indhold
Det lyriske jeg
Semantiske felter
Ordvalg, værdiladning, ordklasser, denotationer og konnotationer
Troper (billedsprog): sammenligning, metafor, besjæling, personifikation
Figurer: gentagelsesfigurer (anafor, epifor, allitteration, assonans), modsætningsfigurer (antitese) og dramatiske figurer (apostrofe, retoriske spørgsmål, udråb, selvafbrydelse)
Genreforvaltning/Digttype:
brugslyrik, centrallyrik
traditionelle digte, moderne digte
Rim og rytme: Fast struktur eller fri versform
Enderim

Materiale
= materiale, du forventes at have læst og have styr på (bortset fra det supplerende)
Teoritekster
Bertelsen, T.S. & Kjær-Hansen (2014): "Romantikken" I: Litteraturhistorien på langs og på tværs. Systime. 91-100 (8 ns)
Hvad er litteraturhistorie? Uddrag fra Litteraturhistorien på langs på og på tværs
Albinus, R.N. & Nehammer, S. (2017): Skriv dig frem. Dansklærerforeningens forlag. s. 87-88 -
Redegørelse (uddrag fra Skriv dig frem)
Fra Larsen, O.S. (2023) Håndbog til dansk - iBog
sproglige billeder
sproglige figurer
Rim
Komposition
Digttype
Analysevejledning til digtanalyse
Om digttyper: Litteraturhistorien på langs og på tværs. Uddrag fra ibog

Analysetekster
Anders Matthesen (2009): Anden vender tilbage
Adam Oehlenschläger (1819): Der er et yndigt land
H.C. Andersen (1850): I Danmark er jeg født
N.F.S. Grundtvig (1820): Danmarks trøst
Johannes V. Jensen (1925): Hvor smiler fager den danske kyst

Lærernoter/slides
F3 Slides

Supplerende
F3 Projektarbejde - opgavebeskrivelse
F3 Intro til forløbet: National identitet og nationalisme
“Litteraturhistorisk overblik” (skema)

Omfang af fagligt stof: ca 50ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 F4 Intro til dansk i 2g

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 F5 Storbyen - fascination eller rædsel

Forløbsbeskrivelse
I dette forløb undersøges forskellige fremstillinger af storbyen i forskellige genrer og inden for forskellige stilretninger (impressionisme, ekspressionisme og 80'er-modernisme).

Centrale begreber, pointer og forfattere
Forfattere
Sophus Claussen
Johannes V. Jensen
Johannes Jørgensen
Rudolf Broby-Johansen
Tom Kristensen
Michael Strunge
Dan Turéll

Centrale begreber
Det moderne samfund
Urbanisering
Industrialisering
Aftraditionalisering
Modernitetserfaring
Fremmedgørelse
Realisme
Modernisme
Impressionisme
Ekspressionisme
80'er-lyrik / kropsmodernisme /sidegademodernisme
Futurisme

Kernestof
Kanonforfattere:
Johannes V. Jensen
Tom Kristensen
Analyse, fortolkning og perspektivering af litterære tekster
Sproglig-stilistisk analyse
Læsning i litteraturhistorisk perspektiv

Analysetekster
Tre storbybeskrivelser (Sophus Claussen, Joh. V. Jensen, Johannes Jørgensen)
Billedkunst
Kirchner (1914): Strassenbahn und Eisenbahn
Monet (1902): Waterloo-broen i London
Rudolf Broby-Johansen (1922): "Odalisk skønhed" I: Blod (se slide 18)
Tom Kristensen (1927): "Nat i Berlin" I: Samlede digte
Tom Kristensen (1914): "Rio Janeiro" I: Fribytterdrømme.
Michael Strunge (1984): "19. juni 1983. København" I: Væbnet med vinger.
Michael Strunge (1981): "Natmaskinen" I: Vi folder drømmens faner ud
Dan Turéll (1977): "Til storbyens pris" I: Livets laboratorium

Faglige tekster
Storbymotivet i litteraturen
Storbyen som mentalt rum I: De moderne gennembrud s. 116-121
impressionismen i Litteraturhistorien på langs og på tværs
ekspressionismen i Litteraturhistorien på langs og på tværs
80’er-lyrik i Litteraturhistorien på langs og på tværs
Modernisme og realisme i Litteraturhistorien på langs og på tværs
Bag den gule mur. Fortællinger fra Assistens kirkegård. Dan Turell (2013) (video)
Viden om Sophus Claussen, Joh. V. Jensen og Johannes Jørgensen (se slide 43-45)
Vejledning Kristensen og Strunge: Eksamenstræningsopgave (om ekspressionisme og 80’er-modernisme)

Analysevejledninger
Sproglig-stilistisk analyse fra Håndbog til dansk
Analysevejledning: Hvordan laver man en god lyriklæsning? Se slide 21

Den analyserende artikel som genre
De tre genrer i dansk
Den analyserende artikel
Video: Om den analyserende artikel
Eksempel på analyserende artikel: Romantikkens opfattelser af døden


Andet
F5 Storbyen - fascination eller rædsel (slides)
Analyserende artikel om storbyfremstillinger
F5 Skriftlig opgave: Skriv storbyen frem!
Slides med fælles kommentarer til analyserende artikel om storby
Eksamenstræningsopgave: Kristensen og Strunge
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 F6 Forestillinger om en anden virkelighed

Forløbsbeskrivelse
Et forløb med fokus på dystopien og utopien som genre. Det gennemgående omdrejningspunkt er, hvad dystopisk/utopisk litteratur kan, og forløbet afsluttes med en debatterende artikel, hvor fokus netop er på dette spørgsmål. I forløbet indgår litterære perspektiver (analyse og fortolkning af litterære tekster i et litteraturhistorisk/stilistisk/genremæssigt perspektiv) mediemæssige perspektiver (filmanalyse) og sproglige perspektiver (sproglig og retorisk analyse af meningsjournalistik samt træning af argumentationskompetencer). Desuden indgår kreativ skrivning i forløbet i form af 1) imitationsskrivning, hvor eleverne selv får lov til at skrive en dystopi med udgangspunkt i refleksioner over de værst tænkelige konsekvenser af brugen og udbredelsen af ChatGPT, og 2) en remedieringsopgave, hvor en roman omsættes til en tegneserie.

Kernestof
Det litterære perspektiv
Tekster
Verdenslitteratur i oversættelse (George Orwell)
Tekster fra 1700-tallet (oplysningstiden)
Tekster fra 1900-tallet (realisme, Svend Åge Madsen)
Tekster fra 2000-tallet (Theis Ørntoft)
Kanonforfattere: Holberg
Metodisk tilgang
Litteraturanalyse og -fortolkning
Anvendelse af litterære metoder: litterær analyse af epik og lyrik og tegneserie
kreative arbejdsprocesser (imitationsskrivning)

Sproglige perspektiver
Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
Retorisk analyse, herunder appelformer og argumentation
Produktivt arbejde med udtryksfærdighed (tegnsætning)

Mediemæssige perspektiver
medieanalyse- og fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
produktivt arbejde med medieudtryk, herunder kendskab til remediering

Centrale teorier, begreber og forfatter
Dystopi som genre (genretræk)
Utopi som genre (genretræk)
Retorisk analyse af meningsjournalistik
Det retoriske pentagram
Toulmins argumentationsmodel: Påstand, belæg, hjemmel, gendrivelse, styrkemarkører, rygdækning
Argumenttyper
Vurdering af argumentation: rigtige, relevante, vægtige
Appelformer
Stilleje: høj, normal, lav
Sproglige virkemidler:
sproglige billeder: sammenligninger, metaforer, besjæling, personifikation
sproglige figurer: gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer, dramatiske figurer
Medieanalyse af levende billeder
Perspektiv: normal, forskudt normal, frø og fugle
Billedbeskæring: supertotal, total, halvtotal, halvnær, nær og ultranær
Kamerabevægelse: stativ og håndholdt
Lyd: diegetisk, nondiegetisk, parafraserende, kontrapunktisk
Lys: high key, low key
Fortæller: Førstepersonsfortæller, tredjepersonsfortæller. Alvidende, personbunden, registrerende/observerende.
Fremstillingsformer:
Overordnede: Panoramisk fremstilling og scenisk fremstilling
Konkrete: beretning, beskrivelse, fortællerkommentar, refleksion, dialog/replikker (herunder direkte, indirekte og dækket direkte tale)
Synsvinkel:
tidslig (bagudsyn, medsyn)
psykologisk (indre, ydre, vekslende)
Oplysningstiden
Ludvig Holberg
Oplysning
Oplyst enevælde
Rationalisme
Borgerlig offentlighed
Deisme
Naturretten
Klassicistisk skrivestil
Humorteori: Humor som huller i verden
Satire
Tematisk/intertekstuel perspektivering
George Orwell (1900-tallet)
Svend Åge Madsen (1900-tallet)
Theis Ørntoft (2010’erne)
Remediering
Remedieringstype: Direkte remediering og reform
Adaption (hvordan indholdet tilpasses det nye medie ved remedieringen): Teknisk adaption og kunstnerisk adaption
Tegneserie: stof, rum (herunder ramme og rendesten) og layout
Lyriske virkemidler: ydre komposition, indre komposition, sproglige billeder og sproglige figurer

Teoritekster
Håndbog til dansk: Argumentation
Håndbog til dansk: Debat, diskussion og skænderi på de sociale medier (vurdering af argumentation)
Håndbog til dansk: Appelformer
Håndbog til dansk: Stilleje
Håndbog til dansk: sproglige billeder
Håndbog til dansk: sproglige figurer
Håndbog til dansk: Filmiske virkemidler
Supplerende (ikke pensum) Filmcentralen: Filmiske virkemidler
Hvad er ChatGPT? Alt, du bør vide
Oplysningstiden, Holberg og Niels Klims underjordiske rejse
Svend Åge Madsen. Forfatterweb. 3ns
Tre traditioner i dansk økolitteratur. Dansk Noter 2017,
Video med Theis Ørntoft
Håndbog til dansk: Fortæller
Håndbog til dansk: Fremstillingsformer
Håndbog til dansk: Perspektivering
Tegneserie som medie. Slide 97-113
Håndbog til dansk: Litterær analyse af digte (lyriske virkemidler)


Analysetekster
Mottelsen (2018): “Fremtiden er åben - også for katastrofen” I: Information. (4,5 sider)
Baron (2017): Vi har brug for dystopierne, men de kan ikke stå alene I: Weekendavisen  på s. 2-4 i “Debatterende artikel om dystopier og utopier”
Lyng (2023): “TV-serie spejler vores frygt for teknologien, men forsker advarer mod at overreagere” I: Kristeligt Dagblad.dk
Netflix (2023): “Joan is awful” I: Black Mirror. Sæson 6, afsnit 1.
TV-2 (1985): Rigtige mænd
Holberg, Ludvig (1741): Niels Klims underjordiske rejse. Kap. 6.
Engedal, A. (2022): Sådan ser fremtiden ud : Fantasien har nemmere ved katastrofer end paradis. I: Vid&Sans. 09.09.2022
Skousen & Ingemann (1971): Herfra hvor vi står
Orwell (1949): 1984. Dansk oversættelse. s. 5-10
Madsen, S. Å. (1980): Se dagens lys. Kap.2
Wikke og Rasmussen (2003): Se dagens lys (film, uddrag)
Ørntoft, T. (2014): Digte 2014 (s. 11).

Lærernoter, arbejdsopgaver, slides m.m.
Centrale pointer i "Fremtiden er åben - også for katastrofen"
Notepapir til “Joan is awful” (Black Mirror 2023)
Utopiens genretræk - tjekliste til Niels Klims underjordiske rejse
Korrekt og kreativ sprogbrug. Slides
Analysevejledning til Se dagens lys
F6 Tekster og fagbegreber
F6 Skriv en dystopi
F6: Debatterende artikel. Dystopier og utopier i litteratur og medier




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 F7 Protestens stemmer

Et overvejende litterært forløb med fokus på, hvordan kunst, musik og litteratur kan fungere som en platform for formidling af protest. I forløbet undersøges forskellige måder, hvorpå protestens stemmer kan lyde. Forløbet involverer et besøg på Lousiana, hvor vi ser Pussy Riot-udstillingen og afsluttes med en debatterende artikel. I forløbet læses, Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet : Manifest (2022) af Glenn Bech som værk.


Kernestof
Litterære perspektiver
Tekster
Tekster fra 1900-tallet
Tekster fra 2000-tallet, herunder de seneste fem år (Glenn Bech, Yayha Hassan)
Verdenslitteratur i oversættelse (Ginsberg)
Værk (Glenn Bech)
Metodisk
Litteraturanalyse og -fortolkning
Litteratur-, kultur- og bevidsthedshistorisk perspektivering
Anvendelse af litterære metoder: digtanalyse, romananalyse
Mediemæssige perspektiver
Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
Remediering

Centrale teorier, begreber og forfattere
Forfattere og kunstnere
Glenn Bech
Røde mor
Pussy Riot
Allen Ginsberg
Yahya Hassan
Manifest, definition fra sproget.dk slide 13
Protest, definition fra sproget.dk
Humor som sprogligt virkemiddel
Metafor og synekdoke
Smamenligninger
Homonymer, homofoner, blandingsord og selvladede udtryk
Sproglige humørspredere
Humorteorier: chokteorien
Multimodalitet
Modalitet (fx verbaltekst, billeder, levende billeder, farver, lyd)
Multimodalitet
Multimodal tekst
Multimodalt samspil
Uddybelse: specificering eller fortolkning
Udvidelse: lighed, supplement eller kontrast
Remediering
Remedieringstype: Direkte remediering og reform
Adaption (hvordan indholdet tilpasses det nye medie ved remedieringen): Teknisk adaption og kunstnerisk adaption
Webfeature
Argumentationsanalyse:
påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, styrkermarkører, gendrivelse
argumenttyper
korrekte, relevante og vægtige argumenter
god skik for argumentation
Beatgenerationen
Paratekst, herunder epitekst og peritekst
Tema og motiv
Manifest som genre
Autofiktion som genre
hybrid mellem fakta og fiktion
performativ biografisme
"dobbeltkontrakt" = både fakta og fiktion
Interaktionslyrik: flerstemmighed, forskellige sproglige registre, intertekstuelle referencer, langdigt, verdensvendt
Knækprosa
Genrehybrid
Sproglig-stilistisk analyse
ordklasser
ordvalg og semantiske felter
sproglige billeder
sproglige figurer
talesprog og skriftsprog
stil


Teoritekster
Manifest, definition fra sproget.dk slide 13
Protest, definition fra sproget.dk, slide 13
Arbejder- og protestsange og kunstnerkollektivet, Røde mor.
Håndbog til dansk: Litterær analyse af digte
Ulstru, G. (2023): Humorens sproglige virkemidler I: Litteratursiden
Multimodalitet (slide 27-29)
Den amerikanske beatgeneration - ungdommens kritiske røst.
Feature som genre
Argumentation i Håndbog til dansk
Tema I: Håndbog til dansk
Motiv  I: Håndbog til dansk
Digt I: Håndbog til dansk
Manifest I: Forfatterweb.dk
Autofiktion I: Forfatterweb.dk
Autofiktion og genrehybrider. Uddrag fra "Litteraturhistorien på langs og på tværs.
11. Lyrik i Litteraturhistorien på langs og på tværs: s. 248-252 + 262-263 (knækprosa) + 265-268
Teori om genrer fra: ”Lyrik – når sproget spiller” (interaktionslyrik)



Analysetekster
Pussy Riot - udstilling
Røde mors manifest (slide 19)
Røde mor (1970): Lil' Johnnys mund
Røde Mor (1976): Ta’ på landet
Ginsberg, A. (1956): Hyl
Hyl som animation I: Howl (film) (2010)
Yahya Hassan (2014): “Barndom” I: Yahya Hassan : digte
Oplæsning: Yahya Hassan (2014): Barndom I: Yahya Hassan : digte
Ifversen, K. (2014): “Kunsten lever når den gør verden større” I: Politiken
Glenn Bech (2022): Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet. Gyldendal (fysisk bog)
Røde mors manifester
Solanas, V. (2022): "Manifest: 'SCUM vil dræbe alle mænd'" I: Politiken. (uddrag)

Diverse
F7 Protestens stemmer (slides)
Lærernoter fra foredrag om Pussy Riot på Lousiana slide 11-12
Arbejdsopgave: Analyse og fortolkning af Hyl
Arbejdsgang: Læsning af Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet
F7 Debatterende artikel

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 F8 Journalistik i krig, konflikt og krise


Et overvejende mediemæssigt forløb om journalistik med særlig fokus på, hvordan og med hvilke virkninger historier om krig, konflikt og krise formidles i det moderne (nyheds)mediebillede. Som omdrejningspunkt har forløbet nyhedsmediernes virkelighedsfremstillende funktion.
I forløbet foretages analyser af forskellige journalistiske tekster med fokus på sprogbrug, indre/ydre komposition, multimodalt samspil og genreforvaltning. Fokus er i særdeleshed på fortællende journalistik som genre.

Faglige mål i fokus
Anvende centrale skriftlige fremstillingsformer
Analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster i nyhedsmedier
Demonstrere kendskab og forholde sig kritisk til mediebilledet i dag

Kernestof
Sproglige perspektiver
Sproganalytisk tilgang
Analyse af argumenterende tekster (journalistiske tekster)
Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
Retorisk analyse med fokus på appelformer
Mediemæssige perspektiver
Medieanalytisk tilgang
Analyse af nyhedsformidling, herunder visuelle udtryksformer og multimodale tekster
Analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhæng

Faglig viden og faglige begreber
Medialiseret samfund
Mediernes udvikling i et historisk perspektiv: Fra bogtrykkerkunst til push
Pressens rolle: Den fjerde statsmagt; demokratiets vogtere/vagthund; understøtte demokrati og ytringsfrihed; orientere befolkning om samfundsanliggender; forholde sig kritisk til magthavende
Krav til professionelle nyhedsmedier (balanceret nyhedsformidling, korrekthed/pålidelighed, ordentlig tone)
Avistyper
Avisers stofområder
Habermas' offentlighedsmodel: den offentlige og private sfære
Filterbobler og ekkokamre
Den nye medievirkelighed
Offentlig debat
Demokratisk samtale
Kathleen Tierney: "Metaphors matter" dvs. idéen om, at mediernes fremstilling af virkeligheden har konkrete konsekvenser for virkeligheden, fordi måden, hvorpå virkeligheden fremstilles, former forståelsen af virkeligheden og dermed hvordan man opfører sig i/håndterer denne virkelighed.
Rosling: Medierne viser kun en meget lille - og som oftest denne grimmeste - del af virkeligheden. Mediernes virkelighedsformidling er så unuanceret og "krise"-fokuseret, at den er decideret fejlagtig.
Klassisk journalistik (konflikt og problemer)
Konstruktiv journalistik (løsninger, fremskridt og nuancer)
De fem nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, konflikt og sensation
Supplerende: Eksklusivitet, nærhed, konstruktivitet
Nyhedskriterier på sociale medier: Aktualitet, væsentlighed, følelsesmæssig identifikation, sensationel kontroversiel og grotesk, konflikt
Supplerende: Eksklusivitet og multimodalitet
Vinkling
Layout/ ydre komposition:
tekstlayout (rubrik, underrubrik, mellemrubrik, brødtekst, faktaboks, byline, bylinebillede, genretag, billedtekst, citat)
billedlayout:
informationsgrafik, herunder overbliks-/indblikstegninger, trin for trin-beskrivelser af proces og visualisering af tal
pressefotos, herunder reportagefoto, arkivfoto og konstrueret billede)
Kilder: erfaringskilde, partskilder og ekspertkilder
Aivsens genrer:
Hybridgenrer (fiktionalisering og autentificering)
Nyhedsjournalistik
Meningsjournalistik
Servicejournalistik
Fortællende journalistik
Feature
New Journalism
Indre komposition
Nyhedstrekanten
Hey-you-see?-so-modellen
Franklins storymodel
Den tredje fortællemåde
Det journalistiske sprog
Multimodalitet
Modalitet
Modaliteters affordans
Multimodalt samspil
Humorteori
Humor som huller i verden, hvor verdensforståelse udfordres, fordi der sker noget underligt/absurd/uforventet (regelbrud)
Regelbrud: fonetisk, morforlogisk, semantisk
Humor som socialt, historisk og kulturelt betinget: Fælles viden og fælles overbevisninger
Humorens fire funktioner
undertrykkende
udviklende
reaktionær
progressiv
Tre humorteorier
Overlegenhedsteorien
Lettelsesteorien
Choksteorien (regelbrud)
Humor
Ironi
Sarkasme
Overdrivelse


Analysetekster
https://menneskeret.dk/nyheder/hadefuld-facebookdebat-skraemmer-flertallet-vaek
Diverse netavissider
DR (2019): "Ryd forsiden: Dødstrusler og deadlines"  (sæson 1, episode 1). De første 16 min.
Russiske grænseregioner beskrives nu som krigszoner. 14. marts 2024
https://verdensbedstenyheder.dk/
https://politiken.dk/tag/main/Konflikten_om_Ukraine
Hybel, K. & Nissen, M. (2022): “Det er de sårede soldater, som er de heldige” I: Politiken. 5. juni 2022
Uddrag fra Dr.dk (2024): Børsen i København står i brand: ‘400 års kulturarv i flammer’ (se slide 69)
Uddrag fra Herman Bang (1884): Branden (se slide 69)
Uddrag fra Henrik Cavling: “Eksplosionen”, Dags-Avisen 20.05.1882 (slide 70)
Høi, Poul (2001): “Og hele månen blev som blod” I: Berlingske
Lind, H. & Bertelsen, S. (2020): “Gud, lad mig ikke blive voldtaget” I: Politiken.
DR “TV-avisen” (27. april 2024) (første 2 min.)
DR “Krigens døgn” (Sæson 3, episode 18) (første 2 min. )
DR  (2024): “Hvordan forklarer vi krig” I: Tabloid (første 2 min. )
Jonathan Spang (2024): “Tæt på sandheden”. DR, 24. februar 2024 (første fem minutter)
Michael Schøt (2024): "Schøtministeriet : Mangel på soldater // Schøt's NyUgesTale 15. mar 2024"

Teoritekster
Avisen i Undervisningen __ Pressen og medier i et historisk perspektiv
Kilde: Avistyper. Håndbog til dansk
Stofområder og Samfundsområder i Håndbog til dansk
Hvem bestemmer, hvad vi taler om?, fra Perspektiver i dansk. Dansklærerforeningen 2024
Hans Rosling: Man skal ikke bruge medier til at forstå verden - Deadline på DR2
Nyhedskriterierne på sociale medier
Avisens genrer” i Håndbog til dansk.
Fortællende journalistik (teori)
Fortællende journalistik, new journalism og gonzo (teori)
Det journalistiske sprog i Håndbog til dansk.
Sproglige billeder og figurer i Håndbog til dansk
Mosbech, H. (2019): For 50 år siden advarer han medierne mod konflikter og sensationer. Så blev hans advarsel til en opskrift. Zetland.  (se fælles noter på slide 43)
Heide, B. (2023)“Mediedækningen kan eskalere konflikten og koste flere menneskeliv” I: Videnskab.dk.
Dansk med SAJ: Retorik - appelformer og tekstfunktioner
Humorteori. s. 2-4 i Arbejd-selv d. 15/5-2024: Humoristisk nyhedsformidling
www.sproget.dk

Andet materiale
Dilemmespil: Den vigtigste historie
Nye nyhedskriterier:
https://journalisten.dk/her-er-zetland-b-t-og-jvs-bud-pa-nye-nyhedskriterier/
https://journalisten.dk/manden-bag-nyhedskriterierne-i-har-misforstaet-mig/
Nyhedskriterier på sociale medier
https://kforum.dk/article182420k.ece
https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=146 - inkl. figurer
Arbejd-selv d. 2/4 2024: Artikelanalyse med fokus på vinkling
Arbejd-selv d. 15/5-2024: Humoristisk nyhedsformidling
F8 Fortællende journalistik - skriv/omskriv en artikel
F8 Analyserende artikel: Journalistisk formidling af krig

Omfang: Ca. 75 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 F10 Egne veje

Forløbsbeskrivelse
Et overvejende mediemæssigt forløb om dokumentariske skildringer af ungdommen og det at gå egne veje. Dokumentarfilmen, Skål (2021), fungerer som omdrejningspunkt for forløbet, og der perspektiveres til uddrag fra digtsamlingen, Skål, af Dania Tausen.
Forløbet giver en introduktion til at dokumentarfilmsanalyse med fokus på dokumentarfilmsgenrer, autenticitetsmarkører, fiktionalisering og filmiske virkemidler samt almene analytiske fokuspunkter i form af miljø- og personkarakteristik og fortælleforhold. I tråd hermed trænes næranalyse.
Afslutningsvis arbejdes med perspektivering. Vi perspektiverer til digtsamlingen, Skål, af Dania Tausen, og Caspar Erics "Jeg refresher" fra 7/11 med fokus på, hvilket billede af ungdomslivet, disse tekster skaber. Hermd trænes digtlæsningskompetencer: indre/ydre komposition, sproglige billeder, sproglige figurer, ordvalg m.m.

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Litteraturanalytisk tilgang:
Litteraturanalyse og -fortolkning (digtlæsning)
Litteratur fra de seneste 5 år (Tausen)
Medieanalytisk tilgang
Dokumentartekster, herunder dokumentargenren og autenticitetsmarkører
Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler

Faglige mål i fokus
= de faglige mål i fagets læreplan, som vi især har arbejdet med i forløbet
beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg) med formidlingsbevidsthed
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Dokumentarfilmanalyse
Filmiske virkemidler: billedbeskæring, perspektiv, lyd, lys, kamerabevægelse
Autenticitetsmarkører og fiktionsmarkører i form og indhold
Fortolkning
Dokumentarfilmgenren
Paratekster: peritekst og epitekst
Dokumentarfilmtyper: observerende, dybdeborende, poetiske, deltagende, refleksive, dramatiserede

Digtanalyse
Ordvalg og semantik
Sproglige billeder
Sproglige figurer
Indre komposition
Ydre komposition
Sætningskonstruktion
Vers og strofer

Perspektivering som fremstillingsform
PEEL som struktur for skriftlighed
Sproglig korrekthed: punktum, komma og typiske fejltyper

Materiale
= materiale, du forventes at have læst og have styr på (bortset fra det supplerende)
Teoritekster
Filmiske virkemidler I: Filmcentralen.dk 5ns
Scener I: Filmcentralen.dk 1 ns
Larsen, O.S. (2024): Håndbog til dansk
"Kontrakter, koder og genrer" I: Håndbog til dansk iBog 10 ns (autenticitets- og fiktionsmarkører)
“Kreativ bearbejdning af virkeligheden” (om genre) 2ns (genre)
"Dokumentarfilmtyper" (5ns)
Litterær analyse af digte (analysevejledning)
Kompendium: Kreativ og korrekt sprogbrug
Øvelser til korrekt og kreativ sprogbrug

Analysetekster / cases
Debell, C. og Tórgaró, M. (2021): Skål (50 ns) (dokumentar)
Monggaard, C (2021) "Dokumentarfilmen ’Skål’ fortæller universel historie om at finde egne ben at stå på" I: Information (anmeldelse). 4ns
Tausen, D. (2020): Skål. Uddrag fra digtsamlingen: "Vandskade", "Handyman" og "Skål" (10 ns)
Caspar Eric (2014): “Jeg refresher” I: 7/11.


Skriftlig opgave: Analyserende artikel: Fremstillinger af ungdomsliv


Link til hjemmeside: https://sites.google.com/koegegym.org/kg22mdansk/f10-egne-veje

Omfang af fagligt stof: ca. 75 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 F11 Jeg er online, ergo er jeg

Et overvejende sprogligt forløb med fokus på brugen af sociale medier som platform for selvfremstilling, kommunikation og nyhedsformidling. Det tematiske omdrejningspunkt er identitet, mens vi analytisk arbejder med sproglig analyse, samtaleanalyse og kommunikationsanalyse af primært forskellige former for internettekster.

Forløbet giver en introduktion til den reflekterende artikel som genre.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 F12 Problemer under debat

Forløbsbeskrivelse
Et overvejende litterært forløb, som giver en indføring i det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode. Forløbet taget udgangspunkt i Georg Brandes' parole om, at litteraturen skal sætte problemer under debat. Med afsæt heri udforskes forskellige litterære tekster, der på forskellige måder sætter problemer under debat. Forløbet giver desuden et overblik over udvalgte litterære metoder i dansk (biografisk, ideologikritisk/socialhistorisk, receptionsæstetisk og nykritisk).

Kernestof
= det stof i fagets læreplan, som vi i forløbet har arbejdet med
Litterære perspektiver
Litteraturanalytisk tilgang til historisk bredt (romantikken --> 1960'erne) og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster
Læsning af tekster i litteratur- og bevidsthedshistorisk kontekst
Læsning af afgrænset periode før 2000 (det moderne gennembrud)
Tekster fra før 1800-tallet: romantik, romantisme og naturalisme
Tekster fra 1900-tallet: realisme og modernisme
Værklæsning i litterært perspektiv
Henrik Ibsen: Et dukkehjem
Blicher: Sildig Opvaagnen
Kanonforfattere:
H.C. Andersen
Steen Steensen Blicher
Herman Bang
Henrik Pontoppidan
Martin Andersen Nexø
Karen Blixen
Martin A. Hansen
Peter Seeberg
Folkevise (Elverskud)
Tekster på norsk (Skram og Ibsen)
Tekster på svensk (Strindberg)
Metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning
anvendelse af litterære metoder (kendskab til receptionsæstetik, nykritik, ideologikritik og biografisk læsning)
dramaanalyse, novelleanalyse, argumentationsanalyse, samtaleanalyse
kreativ bearbejdning af Et dukkehjem
Sproglige perspektiver
Sproganalytisk tilgang til argumenterende tekster, herunder retorisk analyse ifm. debatterende artikel
Skriftlighedsforløb (akademisk skrivning) med fokus på skriftlige fremstillingsformer relevante i SRP

Mediemæssige perspektiver
Analytisk arbejde med visuelle udtryksformer (billedkunst, malerier fra DMG)

Faglige mål i fokus
= de faglige mål i fagets læreplan, som vi især har arbejdet med i forløbet
udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt (fremlæggelse af Et dukkehjem)
beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber (korrekt og kreativ skrivning)
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Centrale begreber og pointer
= danskfaglig viden, du forventes at kunne forklare og gøre brug af
Litteraturhistoriske perioder
Romantikken, herunder centrale træk ved romantisme som stilretning
Forfattere: H.C. Andersen
Det moderne gennembrud
Typiske temaer/ problemer under debat: køn, kirke og klasse
Stilretninger: kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
Det naturalistiske dagligstuedrama (Ibsen og Strindberg)
Forfattere/centrale persoenr: Georg Brandes, Amalie Skram, Henrik Ibsen, Henrik Pontoppidan, August Strindberg
Kendetegn ved 1900-tallets litteratur, herunder modernisme og realisme som stilretninger:
Det moderne samfund (industrialisering, urbanisering, individualisering, meningsløshed)
Modernitetserfaringens ambivalens: frihed og fremmedgørelse
Den moderne litteratur - bearbejdning af modernitetserfaring og dertil passende skrivestil
Realisme (gennemsigtigt sprog, virkelighedstro, detaljer og præcision, upåfaldende billedsprog)
Modernisme (indre liv, abstrakt virkelighed, sproglige eksperimenter, når verden er underlig, er litteraturen det også)
Efterkrigstidsmodernisme
Indadvendthed (væk fra fornuft): fokus på det sjælelige, følelsesmæssige og irrationelle
Natur, kristen kulturarv, eventyr, myter trækkes på i kampen mod meningsløshed og fremmedgørelse
Heretica-modernisme:
den nye “kætterske” forfattergeneration - opgør med tidligere tiders værdier og ideologier (fx socialisme)
Sensymbolisme: ambition om at skabe ny virkelighed i kunsten - ikke blot gengive den, som den er. Kunstneren trækker sig fra samfundet og vil åbne moderne menneskers øjne; symbolsk sprog er nødvendigt for at vise virkelighedens dybere og vigtigere lag.
(Kristen) eksistentialisme: valg og dybere principper (gud eller sjæl) som middel mod fremmedgørelse; meningsløshed og angst som grundvilkår
Det nye: (gen)brug af motiver og sprog fra myter, eventyr og bibelske tekster (ikke modernistiske i sprogbrug)
Martin A. Hansen: det symbolske, mytiske og fantastiske i det realistiske (form) og eksistentielle (indhold)
Karen Blixen: ikke-religiøs eksistentialisme; my(s)tiske og eventyrlige virkelighedsskildringer; mennesket tager skæbnen på sig
Peter Seeberg: absurdisme, filosofisk eksistentialisme, eksistentiel tomhed, materialisme, brug af humor

Analytiske tilgange
Argumentationsanalyse (debatterende artikel)
Dramaanalyse, herunder samtaleanalyse
Novelleanalyse:
personkarakteristik:
direkte personbeskrivelse, indirekte personbeskrivelse, relationer
ydre/indre/sociale kendetegn
flade personer, runde personer, dynamiske personer
relationer: kontrastpersoner og parallelpersoner
indre komposition:
den aristoteliske tredeling: begyndelse, midte og slutning
historien (hvad der er sket i den fiktive verden) versus fortællingen (hvordan det skete fortælles)
historiens kronologi og brud herpå (tilbageblik og forudgreb)
kompositionsmodeller, bl.a. rammefortælling
fortælleforhold / udsigelse
synlig/skjult fortæller, fortællertyper (jeg-fortæller, tredjepersonsfortæller herunder personbunden, alvidende, observerende + den upålidelige fortæller)
rumlig synsvinkel (ydre, indre, vekslende)
tidsmæssig synsvinkel (medsyn, bagudsyn, tilbageblik, forudgreb)
fremstillingsformer
Overordnede fremstillingsformer: panoramisk eller scenisk
Konkrete fremstillingsformer: beskrivelse, beretning, gengivelse af tanke og tale (direkte tale, indirekte tale, dækket direkte tale), fortællerkommentar, refleksion
Humor som litterært virkemiddel:
Humor som huller i verden (brud med forventninger og forestillinger om verden)
Humor som betinget (fælles viden og fælles overbevisninger)
Humor som særlig sprogbrug, hvorigennem der skabes huller i verden (sproglig flertydighed gennem fx underdrivelser, overdrivelser og ironi)
Økokritisk læsning:
undersøgelse af fremstilling af natur, forholdet mellem natur og menneske og hvordan disse fremstillinger kan forme vores klimabevidsthed

Metodiske tilgange
Dansk som humanistisk fag med hermenutisk tilgang til tekstlæsning; den hermenutiske spiral
Metodiske tilgange
Biografisk læsning
Nykritisk læsning
Ideologikritisk læsning
Receptionsæstetisk læsning

Genrekendskab
Drama som genre, herunder undertekst, regibemærkninger, det naturalistiske dagligstuedrama
Novellen som genre
Kendetegn ved novellegenren
Novellegenren i et historisk perspektiv (fra klassisk til moderne novelle; romantisk, realistisk, modernistisk)
Den klassiske novelle
Komposition (stok i en myretue; orden/begivenhed/kaos/reaktioner)
Den moderne novelle
Den blicherske novelle
Økokritisk litteratur: Tre økolitterære traditioner/ typer af økolitteratur (alle er optaget af stigende klimabevidsthed)
Økocentrisk naturlyrik
Miljø- og klimakriselitteratur
Økologisk kropslitteratur
Folkevisen som genre
Middelalderlitteratur (nedfældet i middelalderen), danseviser
Mundtligt overleverede; ukendt ophavsmand
Episke digte (handling) med omkvæd af lyrisk præg (stemning)
Minimalistisk stil (syrebadsteknik) og faste vendinger
Tre typer:
Historiske viser (historier om historiske personer) - IKKE LÆST
Ridderviser (om riddere, tragisk slutning, det selvoptagede individ vs. slægten) - IKKE LÆST
Trylleviser (overnaturlige væsner som repræsenterer “farlig” natur, animisme)


Materiale
= materiale, du forventes at have læst og have styr på (bortset fra det supplerende)
Teoritekster
Det moderne gennembrud. Uddrag fra Litthis. 2024 ibog
Videointroduktion til det moderne gennembrud
T.M. Bertelsen (1879): “Klassikeren ‘Et dukkehjem’ . Er historien stadig relevant den dag i dag?” I: Agenda - de studerende blad på AAU
Henrik Ibsen: Forfatterweb
Henrik Ibsen: Den store danske
“Henrik Ibsen” I: Litteraturhistorien på langs og på tværs ibog 2025
Scenefortegnelse til ”Et dukkehjem” (1879)”
tekster om Ibsen
Litteraturhistorien på langs og på tværs s. 120-121+130-131
Impressionisme som skrivestil og fortælleteknik I: Litteraturhistorien på langs og på tværs iBog 2025
Martin Andersen Nexø og socialrealisme i starten af 1900-tallet
1890-2000: Modernisme og realisme (uddrag fra Litteraturhistorien på langs og på tværs)
Martin A. Hansen og Agerhønen
Litterær analyse af noveller (hbdansk)
novellegenren i Håndbog til dansk
noveller gennem tid i Litteraturhistorien…
“Sørensen, A. (2021): “Brudflader mellem modernitet og tradition: Kvinders kamp for frigørelse og forandring i 1920’erne” I: Politiken, 4. oktober 2021.
https://litteratursiden.dk/anmeldelser/argumenter-benadning-af-peter-seeberg
Folkeviser og økokritisk læsning

Analysetekster
H.C. Andersen (1845): Den lille pige med svovlstikkerne
Amalie Skram (1885): Karens jul
”Indledningsforelæsning” til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur (1871) af Georg Brandes
Ibsen, (1879): Et dukkehjem (pdf)
Henrik Pontoppidans novelle Naadsensbrød (1887)
Strindberg, August (1890) : Den starkare
Strindberg, August (1890): Den stærkeste
Herman Bang: “Impressionisme: En lille replik” og “Irene Holm”
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en idyl) (1900)
Blicher 1828: Sildig Opvaagnen
Martin A. Hansen (1947): Agerhønen
Karen Blixen (1958): “Ringen” I: Skæbneanekdoter
Seeberg, P. (1976): Argumenter for benådning (uddrag) (5 ns)
Ukendt (u.å.): Elverskud


Lærernoter/slides
F12 Problemer under debat - Det moderne gennembrud i nordisk litteratur (1870-1890)
Intro til Ibsen - og om at læse norsk

Tekster produceret af holdet
Fremlæggelser af bearbejdning af Et dukkehjem

Arbejdsopgaver
Pontoppidan og Naadsensbrød. Arbejdsopgave
Sildig Opvaagnen: “Arbejdsspørgsmål”. (om analytiske fokuspunkter ved novelleanalyse)
Økokritisk læsning af Elverskud (arbejdsspørgsmål)

Skriftlige opgaver
F12 Debatterende artikel: Litteraturlæsningens berettigelse i 2025
F12 Analyserende artikel






Hjælpemidler
www.sproget.dk
www.ordnet.dk
www.hbdansk.dk
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
www.minlæring.dk
https://litthist.systime.dk/?L=0 ?

Dansksitet: https://sites.google.com/d/1iGcWc94nkngNFr0FeaBPdrebtsJ5UhVB/p/1pTOL4vSw7ZTawyYsUEFES59cFStmXpD1/edit

https://sites.google.com/d/1Dl-5qzqUpeqmzbbopxFiIGE_A-_Sm5yV/p/1p0vRI7ZkEEFmtIclXUfBCykkqAShWRSf/edit
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer