Holdet 2022 id/bd1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Magnus Ask Røgilds, Martin Heyde Lawaetz, Pia Dolberg Myler
Hold 2022 id/bd1 (1bd1 id, 2bd1 id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1. Basketball
Titel 2 Forløb 2. Rytmisk opvarmning
Titel 3 Forløb 3. Fodbold og løb
Titel 4 Forløb 4. Standard og latin dans
Titel 5 Forløb 5. Badminton
Titel 6 Forløb 6. Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1. Basketball

Formål: At beherske bold og få taktisk forståelse

Undervejs i forløbet har der været nogle spring mellem idrætsmodulerne pga. sygdom, og derfor har der været et par ekstra gange med repetition.

Forløbet er tilrettelagt for at skal kunne beherske grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder inden for basketballspillet.

Af tekniske elementer arbejder eleverne med driblinger, finter, afleveringer, lay-up, skud og standsninger.

Desuden bygges der centrale taktiske elementer på herunder placering på banen, sammenspil (fastbreaks, cuts, løb i det tomme rum, spilforståelse/overblik (kamp, spilmønstre) samarbejde (give and go) og kommunikation.

Ydermere gennemgås de mest centrale regler i basketball herunder antal skridt, dobbeltdribling, forsvar (mandsopdækning vs. zoneopdækning), banen. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor der vises tekniske elementer på video.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
Teknisk
- Driblinger (kontrolleret med både højre og venstre hånd)
- Finter (cross-step, pumpfake)
- Afleveringer (bryst aflevering, studs aflevering, skip)
- Lay-up
- Skud (Teknisk formfuldt, hvor der skydes med en hånd og den anden 'styrer')
- Standsninger (Jump stop)
Taktisk
- Fastbreaks
- Give and Go, løb i det tomme rum og forskellige cut-bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb 2. Rytmisk opvarmning

I dette forløb er omdrejningspunktet Labans BESS-koncept (Body, effort, shape og space).

Undervejs i forløbet har der været nogle spring mellem idrætsmodulerne pga. sygdom, og derfor har der været et par ekstra gange med repetition.

Målet med forløbet er, at alle uanset forudgående kompetencer, får redskaber til at lave rytmisk opvarmning med udgangspunkt i BESS-konceptet, hvor eleverne i grupper skulle udarbejde et opvarmningsprogram, som de på skift har fremført for hinanden.

Herunder har de lært:
- Hvorfor man varmer op
- Hvad der sker i kroppen under opvarmning
- Betydningen af intensitet
- Indførelse af puls og styrke
- Valg af relevant musik
Efter hver opvarmning har eleverne givet hinanden konstruktiv feedback.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb 3. Fodbold og løb

Forløbet har været præget af sygdom og skiftende lærerkræfter.

Fodboldforløb og formål
Forløbet tilrettelægges niveaudifferentieret for at alle skal mærke glæden ved at spille med og mod ligeværdige. Desuden testes kondition ved testning; Coopers løbetest og Motionsløb på 5 km.

Alle elever uanset forhåndskendskab og –niveau skal kende til og kunne udføre de vigtigste tekniske færdigheder i form af dribling, aflevering, tæmning og afslutning.

Desuden skal der opnås viden om de vigtigste taktiske elementer for at kunne indgå i sammenspil på et hold. Der er fokus på at dyrke fællesskabet og spilleglæden med andre på samme niveau.

Det skal være socialt og sjovt. Der reflekteres over, hvorfor fodbold formår at samle og engagere flere mennesker over hele verden end nogen anden sport. Forløbet skal desuden forbedre elevernes fysiske kapacitet (særligt kondition) gennem intervaltræning med bold. Forhåbentlig vil mange opleve, at de ikke tænker det som konditionstræning, da bolden, spillet og den indre motivation er i fokus.

Eleverne skal selv parvis være ansvarlige for at sætte sig ind i og instruere tekniske og taktiske øvelser og spil for de andre elever på samme niveau.

Dermed arbejdes der hen imod at kunne reflektere over formål og fokuspunkter, som senere skal bruges til at lave drejebøger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb 4. Standard og latin dans

Forløbet har været varetaget i en kort peride af en anden lærer end deres stamlærer.

Formål. Der arbejdes med Jive og Engelsk vals, hvor eleverne skal ende ud med en rutine indenfor hver dans i tæt samarbejde med nogle af de mere rutinerede elever.

Eleverne introduceres til Labans bevægelseslære (BESS)

Læringsmål:
- evnen til at, udføre grundtrin og trinvariationer
- evnen til at, bevæge sig i takt til et stykke musik
- evnen til at, koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
- evnen til at, give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
- evnen til at arbejde med koreografiske sammensætninger, generelle bevægelses kvaliteter

Læringsmål:
- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle musik i forbindelse med udførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses en sammenhæng imellem musik og bevægelse
- Udføre hhv. svingende, førte og markerede bevægelser, og kende forskellen på disse.
- Teknisk korrekt at udføre bevægelserne og derned kunne vise bevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Standard dans. Vals 04-12-2023
Standard. Jive 18-12-2023
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb 5. Badminton

Forløbet har været varetaget af en anden lærer end deres stamlærer.

Formål:
Forløbet tilrettelægges for at indføre grundlæggende tekniske og taktiske elementer i badminton

Alle elever uanset niveau skal have kendskab til og kunne udføre de mest basale slag i badminton i form af kort doubleserv, lang singleserv, clear, drop og smash med korrekt svingsløjfe. Desuden skal eleverne kunne de rigtige greb (forhånd- og baghåndsgreb) og udføre et korrekt benarbejde.

Undervejs i forløbet skal eleverne kunne redegøre for de forskellige regler i henholdsvis single og double, ligesom der opnås viden om de taktiske elementer i spillet og hensigten ved de forskellige slag og benarbejde. Efterhånden bliver slagene sat sammen til sekvenser og kamplignende spil, hvorefter det hele afsluttes med en forløbsprøve.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop, lang forhåndsserv (lang singleserv) og kort baghåndsserv (kort
doubleserv)
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb 6. Ultimate

Forløbet har været varetaget af en anden lærer end deres stamlærer.

Praktiske læringsmål/faglige mål:
At beherske grundlæggende tekniske elementer og udvalgte taktiske elementer inden for ultimate.

Teknisk
- Beherske grundstilling i baghåndskast, forhåndskast, upsidedownkast. Beherske forhåndskast og baghåndskast samt stifte bekendtskab med upsidedownkast, samt forstå hvornår de forskellige kast benyttes. Skal kunne udføre kast i isolerede øvelser, under pres og i det endelige spil. Skal kunne kaste præcist.

-Beherske høje og lave gribninger samt sandwichgribning og forstå, hvornår de enkelte gribninger benyttes
-Beherske pivotering og finter.
- Har kendskab til øvelser der øver ovenstående

Taktisk
-Forstå spillets taktik herunder spilbarhed, dybde/bredde, mandsopdækning og cuts. Kendskab til angrebstaktik.
- Har kendskab til øvelser der træner ovenstående.

Teoretisk
- kendskab til basale regler og spillets ånd, kast og gribeteknik, taktik. Herudover adgang til opvarmningsøvelser samt teknik og taktik øvelser og lege.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Badminton video 05-04-2024
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer