Holdet 2023 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Katrine Brøndsted, Mette Kemp
Hold 2023 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Mundtlige tekster i dansk (GRUNDFORLØB)
Titel 2 Litteratur på SoMe (VÆRK: selvvalgt roman)
Titel 3 Fortællinger om overgange
Titel 4 Klimadebat og politisk kommunikation
Titel 5 Det moderne gennembrud (VÆRK: Et Dukkehjem)
Titel 6 Nyhedskredsløb: Krig og kærlighed
Titel 7 Den debatterende artikel
Titel 8 Danskhed (VÆRK: Vi Danskere)
Titel 9 Den analyserende artikel
Titel 10 Dokumentaren (VÆRK: Kandis for Livet)
Titel 11 Nordiske kortfilm
Titel 12 Kærlighed, ægteskab og parforhold
Titel 13 Storbyen (VÆRK: København)
Titel 14 Fortællende journalistik
Titel 15 Nyeste Tid
Titel 16 Novelle, romantisme og gys (VÆRK:Sildig Opvaagnen)
Titel 17 Klasse
Titel 18 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Mundtlige tekster i dansk (GRUNDFORLØB)

Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.
Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:
Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
-Emil Aarestrup: ”Angst” (1838)
-Tessa: ”Engletårer” (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en tale om et valg eller fravalg, du har truffet i dit liv
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021

Eleverne har desuden læst et selvvalgt værk.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Litteratur på SoMe (VÆRK: selvvalgt roman)

Forløbet markerer afslutningen på værklæsningen fra grundforløbet. Eleverne har under grundforløbet læst et selvvalgt værk, som de i dette forløb behandler visuelt og skriftligt under overskriften "Fremstillinger af litteratur på sociale medier".  

Faglige mål:
- Anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- Dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- Analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- Demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag

Kernestof:
Litterære perspektiver:
- Selvvalgt værk (roman)
- anvendelse af relevante litterære metoder
- Litteraturanalyse og -fortolkning
-  tekster gennem kreative arbejdsprocesser

Mediemæssige perspektiver:
- Multimodal medieanalyse
- Produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fortællinger om overgange

Holdet har arbejdet med fortællinger om overgange - med fokus på
syndefaldet som gennemgående motiv.
Fokus:
- Komposition: Før-tilstanden/paradis --> den afgørende begivenhed/syndefaldet --> Efter-tilstanden/uddrivelsen
- Overgange og forandring: barn/voksen, uskyld/skyld, viden/uvidenhed
- Symbolik

Begreber fra grundforløbet er repeteret: mundtlige genrer, herunder folkeeventyret og folkevisen.

Vi har desuden fokuseret på begreber fra den litterære analyse og inddraget forskellige litterære metoder.

Læste tekster:
Syndefaldsmyten (fra "Første Mosebog", Biblen, 3.kapitel)
Folkevise: "Lindormen" (tryllevise)
Brd. Grimm: "Den Lille Rødhætte"
Karen Blixen: "Ringen" (1958)
Anders Bodelsen: "Drivhuset" (1965)

Mediestof:
Kortfilm/novellefilm: "Spidse Albuer, Blødende Knæ", Instr. Karoline Lyngbye (2013)

Billeder:
Diverse kunstneriske fremstillinger af Syndefaldsmyten.

Baggrund:
"Perspektiver i Dansk" - grundbog, Rangvid og Sørensen, DLF, 2018, s. 62-69, "Fortællinger om syndefaldet"
"Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier", Ole Schultz Larsen, Systime, kap. 3 om litterær analyse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Klimadebat og politisk kommunikation

Dette forløb har den aktuelle klimadebat som omdrejningspunkt. Forløbet fungerer som optakt til FF2 mellem samfundsfag og dansk: politisk kommunikation på sociale medier.
Eleverne har arbejdet med retorisk analyse af argumenterende tekster fra udvalgte politikere i medierne Facebook og Instagram, og inddrager herunder også viden om branding og reklame. Under FF2 udarbejder eleverne en kommunikationsstrategi til en politisk aktør og skaber et konkret produkt, der har til formål at kommunikere et politisk budskab om klimapolitik.

Tekster:
Desholm, Garn og Woolhead: "Planeten står ved en skillevej", Altinget, 20/9, 2016.
Læserbreve: "Sorte Udsigter" af Carsten Ole Hansen, Politiken, 3/9, 2016.
Inga Simonsen: "Klimahysteri og sult forude", Nordjyske Stiftstidende, 30/9 2009.
Klimakampagne: "Mother Nature" lavet af org. Conservation International, 2014
Dokumentarfilm: "Jeg, mig og min Selfie - kunsten at portrættere sig selv", DR, 2021.
Tekster fra SoMe:
- Vermund, Pernilles profil på Instagram
- Frederiksen, Mettes profil på Instagram
- Vanopslagh, Alex' profil på Instagram
- Støjberg, Ingers profil på Instagram
- Munk, Signe opslag på Facebook (2023): https://www.facebook.com/signe.munk.5

Fagligt fokus:

- Kommunikation
- De tre talegenrer
- Det retoriske pentagram
- Appelformer
- Argumentation
- Argumentationstyper
- hæderlighed og vægt
- Toulmins udvidede argumentationsmodel
- Politisk kommunikation som reklame
- Laswell kommunikationsmodel
- Branding, SoMe, selfies og selv-iscenesættelse

BAGGRUNDSTEKSTER:
- Perspektiver i dansk, Rangvid og Sørensen, s, 142-158: "Argumenter for forandring".
-  "Laswells kommunikationsmodel"
-  Christensen, Søren Vrist: ”Retorik og argumentation” 2020: https://www.youtube.com/watch?v=35bqJ90khEA
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Det moderne gennembrud (VÆRK: Et Dukkehjem)

Som optakt til DHO har vi arbejdet med det moderne gennembrud som periode. Vi har læst “Det røde gardin”, “Franz Pander” samt “Et dukkehjem”, hvor eleverne har trænet læsning af tekster via forskellige litterære analysemetoder. Vi har arbejdet med nykritik, ideologikritik samt kønskritik.

Litteraturliste
“Det røde gardin” af Amalie Skram
“Franz Pander” af Herman Bang
“Et dukkehjem” af Henrik Ibsen (værklæsning, drama)

“Nora” kortfilm
https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM&ab_channel=TheGuardian

“Det moderne gennembrud” fra “Litteraturens veje” s. 194-225

“Det moderne gennembrud” fra Lex.dk
https://denstoredanske.lex.dk/det_moderne_gennembrud

“Impressionisme – en lille replik” af Herman Bang

“De moralsk defekte kvinder”, Genstart, DR: 21. marts, 2023
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023-01-01-05-00-21

(OBS: forløbet er gennemført med lærer Katrine Brøndsted som vikar for MEK)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nyhedskredsløb: Krig og kærlighed

I dette forløb om nyhedsmedier har vi set på Krigen i Ukraine og Christian Eriksens hjerteanfald i Parken som "cases", og mediernes håndtering af disse.
Vi har  dertil benyttet forløbet i bogen: https://krigogkaerlighed.ibog.dansklf.dk/
Om bogen: "Krig og kærlighed i nyhedskredsløb er en grundbog i nyhedsformidling. Det er i dag karakteristisk for nyhederne, at offentlige og private aktører spiller på den samme medialiserede bane. Fra en begivenhed dukker op, til den forsvinder igen i nyhedsstrømmen, vil den undervejs have været igennem mange forskellige medier og genrer – altså være gået i nyhedskredsløb."
Der er desuden brugt materiale fra "Perspektiver i dansk", Rangvid og Sørensen, DLF, 2018.  

Vi har desuden haft særligt fokus på reportagen som genre.

Faglige begreber og nøgleord:

Nyhedstrekanten
Nyhedskriterier
Nyhedskredsløb
Informerende tekster (bl.a. nyhed, baggrundsartikel, reportage, portræt)
Fortællende journalistik og reportage som genre
Typer af kilder: erfarings-, parts- og ekspertkilder
Opinionstekster (bl.a. kommentar, leder, kumme, læserbrev, kronik)
Avistyper (omnibus, tabloid, niche)
Den borgerlige offentlighed (Habermas)
Gatekeeping og gatewatching
Medierne som 4. statsmagt
Public service
Fake news og bias
Nyheder og SoMe
"Nyhedstræthed"

Tekster:
Kjeld Hybel: "Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til dræbe" (reportage, Politiken, 27/2, 2022)
Nadeen Aiche: "Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge." (debatartikel, Information, 3/3, 2022)
Mads Wehlast, m.fl.: "Dansk mareridt: Den værste aften nogensinde" (nyhedsartikel, EB, 12/6, 2021)
TV2-nyhederne 24/2-2022, kl. 18:00 (indslag om krigen i Ukraine)
TV-serie: "Folkets Tjener" (Sæson 1, Episode 1). Ukrainsk serie med Zelenski i hovedrollen (uddrag).
Kristian Ditlev Jensen: "Folkets tjener" (anmeldelse, EKKOFILM.DK, 16/5, 2022)
Jeppe Laursen Brock: "Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation" (reportage, Politiken, 13/6, 2021)
Diverse avisforsider om udbruddet af krigen i Ukraine
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Danskhed (VÆRK: Vi Danskere)

Holdet har arbejdet med forestillinger om danskhed og national identitet.  Fokus: Hvordan fremstilles national identitet i (et udvalg af) lyriske tekster fra 1800-tallet frem til i dag?

Underpunkter:
National identitet - særligt i dansk lyrik
Træning i analyse og fortolkning af lyrik
Litteraturhistorisk overblik og indblik: romantikken
Perspektivering til nyere tids lyrik
Værklæsning
Skriftlighed

Med udgangspunkt i elevernes egen opfattelse af "Hvad er danskhed for dig?", har vi undersøgt begrebet. Vi har set tilbage til nationalromantikken, guldalderen i dansk kunst og fædrelandssangene. Herfra har vi set på mere moderne kunstneriske fortolkninger af danskhed, primært i sangtekster. Vi har desuden set på kanon-begrebet i forhold til ideen om en "særlig dansk" kultur/litteratur, samt debatten om (primært mandlige)  kanonforfattere i gymnasiet.
Klassen har desuden læst Henrik Nordbrandts digtsamling "Vi Danskere" som værk.

Vi har arbejdet med tre teoretikeres bud på en forståelse af national identitet:
Herder: national identitet er medfødt
Renan: national identitet er noget vi beslutter os for og opretholder i fællesskab
Billig: I dag har vi hvad man kan kalde 'banal nationalisme'
(taget fra afsnit om national identitet fra Græsborg & Jørgensen, Diskursanalyse i dansk, systime iBog og https://kulturnu.systime.dk/?id=147 )

Tekster:
Nationalromantik:
Adam Oehlenschlæger: "Fædrelandssang", 1819
N.F.S. Grundtvig: “Langt Højere Bjerge”, 1820
H.C Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850

Moderne sange:
Per Vers: "Find Mig Hér", 2013
Malthe Ebert: "Jeg vil det kun med dig", 2022 (en del af DRs konkurrence "Min Sang til Danmark")

Værklæsning:
Henrik Nordbrandt: "Vi Danskere" (digtsamling), 2013

Reklame: "The Danish Way", Carlsberg, 2017, https://www.youtube.com/watch?v=jrSC4K1qQ1M

Comedy: Anders Matthesen: "Anden i Føtex", 2009, https://www.youtube.com/watch?v=zD4NWRZjpJk&ab_channel=Danielthygesen

Malerkunst:
"En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs", Johan Thomas Lundbye, 1839
"Landlig scene". Johan Sonne,1848.
"Landskab med stente", C.W. Eckersberg, 1810
"Malkescene", Johan Thomas Lundbye,1841
"Bøgeskov i maj", P.C. Skovgaard, 1857


Supplerende materiale:
https://denstoredanske.lex.dk/danskhed
Moderne version af "I Danmark er jeg født", Isam B, 2007, https://www.youtube.com/watch?v=DwRlHPtRghs&ab_channel=IsamBVEVO
DF Kampagneplakater (2009, 2016, 2018)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Dokumentaren (VÆRK: Kandis for Livet)

Holdet har arbejdet med fakta- og fiktionskoder med særligt fokus på dokumentaren
Flg. temaer og begreber er behandlet:

- sandhed vs løgn - og etiske overvejelser
- fakta vs fiktion
- genre, fakta- og fiktionskontrakt
- paratekst
- fiktionalisering og autencitetsmarkører

Vi har arbejdet specifikt med dokumentargenren, herunder
- opbygning/dramaturgi
- genre og undergenrer (dybdeborende, observerende, poetiske og deltagende)
- filmiske virkemidler
- dokumentar som genre og leg med fiktionalisering og autencitet

Materiale:
Dokumentarfilm: "Kandis for Livet", 2021 (instr. Jesper Dalgaard)
Diverse paratekster, herunder filmplakater og anmeldelser
"Virkelighedskunst" af Anna Raaby Ravn (artikel fra Weekendavisen 25/2, 2022)


Supplerende baggrund:
Kate Marvig Ravn og Ole Ravn: "Forløb i medier", Det Ny Forlag, 2014: om fakta-og fiktionskoder og dokumentaren
Håndbog til Dansk (https://hbdansk.systime.dk/). Holdet har adgang til bogen igennem hele gymnasieforløbet som deres "grundbog" til faget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Nordiske kortfilm

Med udgangspunkt i undervisningsmaterialet "Shorts" (https://shorts.systime.dk/) har vi i dette forløb arbejdet med kortfilmsgenren, og vi har haft særligt fokus på kortfilm fra Norden.

Om kortfilmsgenren:
-genretræk
- de tre typer: den klassisk fortællende kortfilm, slice of life og den eksperimenterende kortfilm.
- kortfilmens DNA": den lille enhed, særlige karakterfremstilling og særlige slutninger.  

Analysemetoder:
1. Formatanalyse: unity, karakterer, slutning, hvilken type kortfilm.
2. Næranalyse: indstillinger, farver, lys, beskæringer, perspektiver, kamerabevægelser, komposition og lydside.  

Grønland: I forbindelse med forløbet har vi arbejdet med forholdet mellem Danmark og Grønland, herunder Rigsfællesskabet (kolonial historie, konflikt/traumer, kulturelle forskelle og mulig fremtid). Holdet har været på en tværfaglig ekskursion med historie til kulturcenter Nordatlantens Brygge i Kbh. og set et teaterstykke, "Det Vandrende Menneske" (v. teatertruppen "Det Olske Orkester"). Om stykkets: "et fælles undersøgende og kritisk rum for de dybere og mere komplekse fortællinger om Danmarks koloniale og postkoloniale rolle i Grønland."

Færøerne: Holdet har set nærmere på Færøerne (som en anden del af Rigsfællesskabet) under flg. underpunkter:
Færøerne og Danmark: sprogligt fællesskab
Færing i Danmark
Musik på Færøerne

Kortfilm:  
"I Follow You" (instr. Jonatan Etzler, 3 min. Sverige 2015.)
“Color Me”  (Martin de Thurah, Danmark, 2020)
“Ivalu” (Anders Walther, 2022 - om Grønland)
“Ikki illa meint” (Andrias Høgenni , Færøerne, 2018)  

Supplerende materiale
Materiale on surrealisme
Om Færøerne:
https://rigsfaellesskab.weebly.com/sprog-og-selvstaeligndighed.html
https://rigsfaellesskab.weebly.com/faeligroslashsk-ghetto-i-dk.html



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Kærlighed, ægteskab og parforhold

Holdet har arbejdet tematisk i dette forløb om fremstillinger af kærlighed, parforhold og ægteskab. Det er et primært litterært forløb der giver et litteraturhistorisk overblik fra middelalderen til nyeste tid.

Forskellige former for ægteskab og kærlighed :
Slægtsægteskab
Fornuftsægteskab
Det arrangerede ægteskab
Det kønsneutrale ægteskab
Det romantiske ægteskab
Det normbaserede ægteskab
Den høviske kærlighed
Den kristne kærlighed
Den platoniske kærlighed

Kernestof
Litteraturanalytisk tilgang til historisk bredt (middelalder --> 2000-tallet) og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster
Læsning af tekster i litteratur- og bevidsthedshistorisk kontekst
Tekster fra før 1800-tallet: middelalder (folkevise), oplysningstid (drama) romantik, romantisme, Det moderne Gennembrud.
Tekster fra 1900-tallet: realisme og modernisme

Kanonforfattere:
Folkevise (Ebbe Skammelsøn)
Ludvig Holberg
Grundtvig, N.F.S.
Peter Seeberg
Klaus Rifbjerg

Mediemæssige perspektiver
Analytisk arbejde med visuelle udtryksformer (billedkunst, malerier fra forskellige perioder)

Analysetekster:
Ukendt forfatter (u.å.): Ebbe Skammelsøn
Holberg, L. (1727): Uddrag af ”Pernilles korte frøkenstand” (1.akt) in Arkiv for dansk litteratur (10 sider)
Grundtvig, N.F.S. (1844): "Glæderig og underfuld" (2 sider)
Aarestrup, E. (1838): "Paa Sneen" (2 sider)
Skram, Amalie (1885): "Constance Ring" (uddrag).
Seeberg, P. (1962): "Braget" I: Eftersøgningen og andre noveller.  
Klaus Rifbjerg (1979): "Joker"
Hørslev, Lone (2017): "Egernet" (fra "En ordentlig mundfuld")

Musik og billeder:
Guldimund: Det’ kun vigtigt, hvad det er (2023) (sangtekst)
Diverse malerier fra romantikken (1800-1850)
Diverse malerier fra det moderne gennembrud (1870-1890), bl.a "Ægteskab”, 1886, J.F. Willumsen og Bertha Wegmann: Resignation (ung dame ved morgenbordet), 1890.
Modernisme: Pablo Picasso: Kysset (1931) og René Magritte: “The Lovers II”, 1928


Baggrund:
Ebdrup, N. “Kærligheden er blevet romantisk” I: Videnskab.dk (2009)
“Kærlighed gennem tiden på 5 min” (https://vimeo.com/475842838)
Artikler om moderrne parforhold: tema i Politiken d. 4. juli 2024:
LASSE: https://politiken.dk/danmark/art9942390/27-%C3%A5rige-Lasse-har-v%C3%A6ret-sammen-med-60-70-kvinder-men-der-mangler-altid-noget
ALMA: https://politiken.dk/danmark/art9964103/Alma-har-aldrig-haft-en-k%C3%A6reste-%C2%BBDer-var-god-kemi-men-jeg-tror-han-mistede-interessen.-Jeg-ved-ikke-hvorfor-men-jeg-f%C3%B8ler-at-det-var-efter-at-vi-havde-haft-sex%C2%AB1
Satire: "Tobias skal i et parforhold" (P3) https://www.youtube.com/watch?v=7m5LA3kw1oc
Satire: DR2 Skyld: "Jeg ved sgu da godt, at jeg ikke er en mælk" https://www.youtube.com/watch?v=qvJSivJlAPA
Moderne parforhold: "Gift ved Første Blik", DR (sammenklip fra 11 sæsoner)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Storbyen (VÆRK: København)

Gennem analyse og fortolkning af lyrik- og prosatekster, billeder og musik, har eleverne forholdt sig til fremstillingen af (stor-)byen i kunst fra det moderne gennembrud til i dag. Overordnet set har vi studeret det ambivalente blik på storbyen: fascination eller rædsel?

Vi har haft særligt fokus litteraturhistorisk på temaer og litterært udtryk i:
- impressionisme
- ekspressionisme og futurisme
- 1980'er-modernisme
- 1990'er minimalisme

Flg. tekster er læst:

Herman Bang: "Stuk" (1887) (uddrag)
Johs. V. Jensen: "Maskinerne" (1901) (uddrag)
Sophus Claussen: Storbybeskrivelse, Paris (1896)
Martin Andersen-Nexø: "Pelle Erobreren" (uddrag: Pelle kommer til Kbh) (1906)
Rudolf Broby-Johansen: "Odalisk Skønhed" (fra Blod) (1922)
Tom Kristensen: "Nat i Berlin 1921" (fra Verdslige Sange) (1927)
Michael Strunge: "Natmaskinen"  (fra Vi folder drømmens faner ud) (1981)

VÆRK: "København" (novellesamling) af Katrine Marie Guldager (2004)

Supplerende stof:
Musik:
Ulige Numre: "København" (2011)
Sivas: "Kbhavana" (2013)

Billedkunst:
Claude Monet: "Soleil levant" (1872)
Pierre-Auguste Renoir: "Bal du moulin de la Galette" (1876)
Edward Munch: "Skriget" (1893)
Camille Pissaro: "Boulevard Montmartre at night" (1897)
Ludvig Meiner: "Apokalyptische Landschaft" (1913)
Ludvig Meiner: "Brennende Stadt" (1913)

Baggrund:
"Litteraturhåndbogen", s.200-204: "København bliver en storby"
"De Moderne Gennembrud": s. 116-121: "Storbyen som mentalt rum".
"Litteraturhistorien - på langs og på tværs", Kjær-Hansen og Bertelsen, Systime, 2014, s. 138-141 (om modernisme og realisme), s. 147-151 (om ekspressionisme og futurisme), s. 162-163 (konfrontationsmodernisme), s. 173-178 (storbymodernisme og 1980'er-lyrik).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Fortællende journalistik

I dette korte forløb har holdet arbejdet med fortællende journalistik som genre. Det er sket i forlængelse af forløbet om nyheder.
Vi har repeteret flg. begreber fra nyhedsforløbet:
avistyper, stofområder, kilder, vinkling, avisens genrer, nyhedsjournalistik, meningsjournalistik, nyhedstrekant, layout.

Derudover har vi arbejdet med flg. begreber der knytter sig til fortællende journalistik:
New Journalism
Featuren som genre (herunder litterære virkemidler og lån fra impressionisme)
Fakta- og fiktion: koder, genrer og kontrakter

Tekster:
Morten Sabroe: "Ildkuglen i fjernsynet", 21/10-94
Ritzaus Bureau: "Slukket fjernsyn eksploderede", 20/10-94
Claes Kastholm: Kampene på Nørrebro, 20/5-93
Puk Damsgaard: "Hvor solen græder - en fortælling fra Syrien" (uddrag af bog), 2014.

Baggrund:
Håndbog til Dansk (kapitler om fakta- og fiktion + fortællende journalistik)
Berit Riis Langdal: "Fortællende Journalistik"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Nyeste Tid

I dette forløb har vi beskæftiget os med de nyeste tendenser i dansk litteratur ("tekster fra 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år", Læreplan dansk A STX).
Vi har taget udgangspunkt i kapitlet "2000-2020: Eksperimenterende realisme" i bogen "Litteraturhistorien - på langs og på tværs".

Nøgleord til perioden:
Social ulighed
Køn og ligestilling
Fake news, reality-tv og SoMe
Teknologi og katastrofe
Klimakrise
Flydende identitet

Tendenser i periodens litteratur:
Realisme
Autofiktion
Et råt og direkte sprog
Minimalisme
Lyriske nybrud

Tekster:
Knud Romer: "Den som blinker er bange for døden" (roman/autofiktion), 2006
Mette Moestrup: "Min kittel er for kort" (digt), 2012  (+ musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=ivDXECPsaBQ)
Yahya Hassan: "Barndom" (digt), 2013
Christina Hagen: "pow pow pow -  Pistoldigte" (digte, uddrag), 2024.

Supplerende materiale.
Billedkunst fra perioden:
Tal R: "Adieu Interessant" (2005-2008) og "Opslagstavler" (2005-2008)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Novelle, romantisme og gys (VÆRK:Sildig Opvaagnen)

Vi har fokus på novellegenren.
Repetition af litteraturhistorisk periode: Romantikken og særligt romantismen.

Begreber og nøgleord:
Om novellen:
Genretræk
Den klassiske novelle (Goethe): "Stokken i myreturen"
Den moderne novelle
At analysere noveller: fortæller, komposition, personer og miljø
Hovedspor i novellens historie: fra Decameron til moderne minimalistiske noveller

Om Romantikken:
Strømninger: universalromantik, nationalromantik, Biedermeier, poetisk realisme og romantisme
Den Blicherske novelle (og jeg-fortælleren)
Romantisme: dobbeltgængeren, det "interessante", splittelse, det forbudte (dæmoni, seksualitet og død).
Freudiansk læsning af det dæmoniske og splittelsen

Tekster:
Steen St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" (1828) - læst som værk
B.S. Ingemann: "Glasskabet" (1847)
"Det rædselsfulde tiltrækker os" af Hanne Arnold (essay, Filmmagasinet EKKO, 19/2 2010)


Baggrund:
Kapitlerne "Novelle" (s. 234-247) og "1800-1870: Romantikken" (s.91-114) fra "Litteraturhistorien på langs og på tværs", Kjær-Hansen og Bertelsen, 2. udg, Systime, 2014
"Gys, Splat og Freud", DLF, 2003  (kapitlet "Freud psykolanalyse og det litterære gys")
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Klasse

Sociale klasser og social ulighed er omdrejningspunktet i dette forløb, hvor vi også har repeteret danskfaglige perioder og analytiske begreber som optakt til eksamen.
Vi har set på begrebet klasse, og inddraget teori om klasser. Vi har derefter set på Danmark som klassesamfund før og nu, og genbesøgt perioden det moderne gennembrud. Vi har set på fremstillinger af over- og underklassen, og på begreber som arv/miljø, sprog og magt, "klasseskam", mønsterbrud, social mobilitet og "klasserejse".

Teori/faglige begreber
Pierre Bourdieus kapitaler: økonomisk, social, kulturel og symbolsk
Anthony Giddens: flydende klassebegreb, det senmoderne samfund, aftraditionalisering og individualisering
Begrebet "poverty porn"/fattigdomsporno
Reality-TV som genre
Klassesprog: Kommunikativ kompetence, gruppesprog og kodeskift

Tekster:
Henrik Pontoppidan: "En Stor Dag" (novelle), 1899
Daniel Glibstrup Frandsen: "Når tandlægen åbner min mund, afslører hun mit fusk og klassebedrag" (debatindlæg), Politiken, 19/5-2025
Glenn Bech: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (uddrag af debatbog/digt), 2022.
"Luksusfælden" (Reality-TV), 2008, TV3 (https://www.youtube.com/watch?v=_wMpN9Mpp2g)
"Prinsesser på Blokken", DR3, S1E1 ("Siri - en prinsesse giver aldrig op"), 2016

Supplerende materiale:
Maleri fra det moderne gennembrud: "Sat Ud” (1892) af Erik Henningsen
Artikel: “Vigtigt at fortælle kærlige historier fra underklassen”, DR, 6/9 2016.
Satire: Rytteriets "Snobberne - epidemier", DR2, 2020.
"Oppe og nede. På social sightseeing i Velfærdsdanmark", DLF, 2023 (kapitlet "Ingenmandsland").


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Tilladte hjælpemidler

Det er tilladt:
- At anvende egne noter og egne opgaver, som opbevares lokalt på din PC og som ikke kræver adgang til internettet.
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, som ikke kræver internetadgang
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, der kræver internetadgang, hvis disse fremgår af undervisningsbeskrivelsen (se nedenfor) og
ikke kan opbevares lokalt på din computer. Det gælder fx digitale ordbøger eller digitale lærebøger, der er brugt i undervisningen.

IKKE tilladt:
Du må IKKE google eller bruge anden søgemaskine.
Du må IKKE bruge AI (ChatGPT, Gemini eller lign.)
Du må ikke bruge hele portaler, digitale biblioteker og lignende, der ikke har været benyttet i undervisningen.
Du må IKKE benytte portaler med eksempler på besvarelser af eksamenssæt.
Du må IKKE benytte digitale bøger, som ikke fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
Du må IKKE bruge interaktive programmer (fx Google Translate eller Grammarly).
Du må IKKE kommunikere med omverdenen

Tilladte digitale hjælpemidler:
Du må kun klikke på de nedenstående links (SOM DU SKAL HAVE DOWNLOADED INDEN EKSAMEN):

Ordbøger:
www.sproget.dk
https://ordnet.dk/ddo
https://www.ordbogen.com/da/
https://www.synonymer.dk/ord/hus/


Grammatik:
https://minlaering.dk/ (I skal være logget ind, inden prøven begynder)
https://dansksiderne.dk/
https://hbdansk.systime.dk  (Håndbog til dansk)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer