Holdet 2023 DA/r - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lykke Wange, Maja Dinsen Willems
Hold 2023 DA/r (1r DA, 2r DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Mundtlige tekster i dansk
Titel 2 Social ulighed - et opråb eller underholdning?
Titel 3 På sporet af sproget
Titel 4 Hævn som motiv
Titel 5 Syndefaldsmotiver
Titel 6 Katastrofen i medierne
Titel 7 National identitet
Titel 8 Drøm eller virkelighed
Titel 9 Stoler du på mig?
Titel 10 Mennesket i krig og krigen i mennesket
Titel 11 Repetition og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Mundtlige tekster i dansk

Formål: At eleverne får en forståelse for, at nogle tekster, her taler og digte, både er mundtlige og skriftlige genrer. Eleverne skal i deres analyser af forløbets taler og digte både fokusere på den kommunikative situation, det para- og nonverbale og sproglige/stilistiske virkemidler.

Fagbegreber i forløbet: Paraverbalt og nonverbalt sprog, Ciceros pentagram, de tre taletyper, appelformer, udvalgte stilistiske virkemidler (anafor, epifor, triade, antitese, retorisk spørgsmål og metafor), strofer og vers, rim og rytme, allitteration og assonans, troper (sammenligning, metafor, besjæling og personifikation) og stillejer. Desuden tragtindledning og PEEL i forbindelse med skriftlige afleveringer.

Tekster:

Primærtekster:
-Sofie Linde: Tale ved Zulu Comedy Galla 2020
-Christians tale i Thomas Vinterbergs “Festen” (1998)
-Mette Frederiksen: Tale til Godhavns-drengene, 2019
-Niviaq Korneliussen: Takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021 (skriftlig opgave)
- Emil Aarestrup: “Angst” (1838)
- Tessa: “Engletårer” (2023)

Sekundærtekster:
-Om retorik, de tre taletyper og Cicero (fra Ole Schulz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime)
-Om appelformer (fra Marianne Johnsen og Bodil Marie Gade: ”Grundbog i retorik”, Systime)

Skriftlige opgaver
-Skriv en analyse af Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds litteraturpris 2021.
Der har været afsat 3 moduler til at introducere den analyserende artikel og PEEL, samt at arbejde med skriftlighed.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Takketale af Korneliussen 21-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Social ulighed - et opråb eller underholdning?

Formål:

I dette forløb har eleverne arbejdet tematisk med fokus på social ulighed. Analyserne har båret præg af et ideologikritisk blik, men i høj grad også budt eleverne indblik i forskellige analysemetodiske tilgange, fx tv-dokumentar- og filmanalyse, novelle- og digtanalyse. Tekstudvalget udgør således både ikke-fiktive og fiktive tekster, der periodemæssigt starter i år 2016 og strækker sig tilbage til år 1871. Desuden har eleverne arbejdet med P. Bourdieus begreber om kapitaler i behandlingen af tekstmaterialet.

Eleverne har set på, hvordan litteratur, tv-dokumentarer og film fremstiller folk på samfundets bund og har forholdt sig til, hvorvidt ’teksternes’ fremstilling til social ulighed kan tolkes som et opråb i relation til velfærdsstatens udvikling og muligheder for social mobilitet, eller/og om ’teksternes’ fremstilling kan fortolkes som en slags underholdning. Herunder har eleverne forholdt sig til kulturelle og bevidsthedshistoriske fremstillinger af social ulighed.

Eleverne har læst romanen "Hvis der skulle komme et menneske forbi" og arbejdet med teksten både i modulerne, men også i form af en analyserende artikel.

Materiale:

Djørup, Adda: "Arthur", i: Poesi og andre former for trods, 2015.
Korsgaard, Thomas: "Hvis der skulle komme et menneske forbi", 2017. (værk)
Nexø Andersen, Martin: "Lønningsdag", 1900.
Pontoppidan, Henrik: "Naadsens Brød", 1885.

Spillefilm:
Noer, Michael: "Før Frosten", 2018. (værk)

Tv-Dokumentarer:
"Prinsesser fra Blokken", sæson 1, afsnit 1, 2016.
"På Røven i Nakskov", sæson 1, afsnit 1, 2015.

Metoder:
Eleverne har primært arbejdet i par eller i grupper i forbindelse med analysearbejdet.

Evaluering:
Analyserende artikel om social ulighed. Der har været afsat 2 moduler til at arbejde med skriftlighed.

130 normalsider + værklæsning 125 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
På Røven i Nakskov 1 07-11-2023
På Røven i Nakskov 2 14-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 På sporet af sproget

I forløbet om sproghandlinger og facework har eleverne arbejdet med indirekte og direkte sproghandlinger, herunder selvfremstillende, regulerende og informerende sproghandlinger. Derudover har vi arbejdet med turtagning, transaktioner, samtaleanalyse, samarbejdsprincipper, facework og høflighedsprincipper.

I gennemgangen af Erving Goffmanns begreb om facework og verden som en scene, har eleverne tilegnet sig viden og fået gennemgået høflighedsbegrebet ligesom vi har arbejdet med begreber fra dramaet, der i teorien bruges som metafor for menneskets ageren i verden, med trusler mod, krænkelse, beskyttelse og opbygning af face.


Materiale:

Novelle:
Helle, Helle: En stol for lidt, 1996.


Tv:
Christensen, Casper og Frank Hvam: ”Man går altid ud fra ens kammerat lyver”, fra TV-serien Klovn, sæson 4 fra 2005.

Prostitution vs. Anne Grethe Bjarup Riis, i: Go' morgen Danmark, 2011: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI

Rytteriet: "Trines mor har været utro", P3, 2016: https://www.youtube.com/watch?v=4LnsLrbicpk


Teori:
"Kommunikationsanalyse", i: Håndbog til dansk, kap. 4.12, Systime: https://hbdansk.systime.dk/?id=210
Lassen, Anna Maria: "Høflighed og face-work", i: Sprog i brug, Systime, iBog. (formidlet i forløbspowerpointen)
Mose, Susan: "Transaktionsanalyse".

7,5 normalsider

Skriftlig aflevering: En analyserende artikel om parforhold og samtaler. Der har været afsat 1,5 moduler til arbejdet med skriftlighed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Hævn som motiv

Formål:
I dette forløb beskæftiger vi os med motivet hævn gennem et (litteratur-)historisk perspektiv, dog ikke som periodelæsninger. Motivet hævn er undersøgt i både litterære tekster på tværs af genrer og i spillefilm. For at kunne forstå og tale om hævn som et bevidsthedshistorisk aspekt, læser vi om hævn og ondskab i sekundært materiale. I analysen af teksterne forholder vi os til hævn som et motiv, der både kan begrænse og frigøre det enkelte individ. Vi ser på slægtens og samfundets betydning ift. hævn og undersøger, hvordan ondskab kan defineres og anvendes i analysen af hævn som motiv.


Materiale:
Andersen, H.C.: ”Svinedrengen”, 1841.
”Hr. Ebbes Døtre”, i: ”Spurvesol”, bind 1.
Huss, Søren: "Fra tanke til...", fra albummet "Tro og Ingen", 2010. Musikvideoen til sangen "Fra tanke til..." (youtube) https://docs.google.com/document/d/1tDxv5OrB4d23fM0hvwvysPErv0r1SE5amHNjVhyWlMQ/edit?usp=sharing

Shakespeare, William: ”Romeo og Julie” af W. Shakespeare, 3.akt., scene 1.

Spillefilm:
Luhrmann, Baz: ”Romeo + Juliet”, 1996.
Håfstrøm, Mikael: ”Ondskan”, 2003.

Sekundært:
Aristoteles: Poetikken, formidlede begreber ift. dramaets opbygning.
Hornemann, Johanne Duus: ”Hævn er folkets ret”, i: Kristeligt Dagblad, 23.8.2008.
Nussbaum, Martha: ”Vrede og tilgivelse”, i: Den etiske H.C. Andersen, Dansklærer foreningens forlag, 2016.
Uddrag fra Psykologiens veje – ibog: Ondskabens psykologi: ”Det onde som frihed”, downloaded 7.3.2016.
Vrist, Christensen Søren: Renæssancen - Verdenshistorien, i: https://www.youtube.com/watch?v=QWKpuz2kSGo

Metode:
Individuelt, parvis og gruppearbejde.

Evaluering:
Analyserende artikel om "Svinedrengen". Hertil har der i forløbet været afsat to moduler til at arbejde med skriftlighed.

120 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Syndefaldsmotiver

Syndefaldsmotiver

I dette forløb arbejde vi med syndefaldet og overgange som motiv i litteraturen.

Igennem forløbet fik eleverne repeteret de grundlæggende tekstanalytiske begreber motiv, tema, fortællertyper, komposition, person- og miljøkarakteristik samt scenisk og panoramisk fremstilling. Desuden introducerede begrebet intertekstualitet og kendskab til genrerne folkeeventyr, kunsteventyr, novelle og reklamer.

Forløbet udvidede samtidig eleveners kendskab til de litteraturhistoriske perioder middelalderen og romantikken. Desuden har vi set på, hvordan motivet anvendes i nyere tid bl.a. via Jesper Steins roman Rampen.  Til slut undersøgte vi, hvilken rolle intertekstualitet spiller i reklamegenren.

Igennem forløbet trænede vi desuden eksamensgenren den analyserende artikel.

Primærlitteratur:
Aidt , Naja Marie: Den blomstrende have (1997)
Biblen: Syndefaldsmyten
Brødrene Grimm: Rødhætte
Stein, Jesper: Rampen, 2020
Diverse reklamer med intertekstuelle referencer til rødhætte og syndefaldsmyten

Sekundærlitteratur:
Sørensen og Rangvid: "Fortællinger om syndefaldet" i Perspektiver i dansk (s. 62-84)
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Om folkeeventyr  
Håndbog til dansk: Om eventyr
Skriv dig frem: Indledning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Katastrofen i medierne

Forløbet drejer sig om mediernes fremstilling af katastrofer. Igennem forløbet stiftede eleverne bekendtskab med pressefotoet, feature-genren, krimidokumentaren, podcast og true crime-formater med fokus på journalistiske fagbegreber om kilder, vinkel, nyhedskriterier samt fakta og fiktion. Eleverne har bl.a. holdt fremlagt analyser af udvalgte pressefoto
Et sekundært fokus i forløbet er at introducere eleverne for den debatterende artikel. Derudover trænede eleverne skriftlig filmanalyse ved at lave en mindre analyse af anslaget til krimidokumentaren "Branden".

Primærlitteratur:
- Diverse pressefotos
- Diverse nyhedsartikler
- Sola Kruchov Sørensen: Et retfærdigt punktum på Dr.dk (https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/storebaelt-ulykken)
- DR: anslaget til "Branden" 1. afsnit af krimidokumentaren "Scandinavian star", 2022
- Andrea Dragsdahl: "Drop true crime – lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie" i Information, 16. juli 2019
- Jakob Sheikh: "Derfor bør vi vise billederne af Aylan" på journalisten.dk, 7. september 2015.

Sekundærlitteratur:
- Håndbog til dansk: 5.5 om billeder, avisjournalistik, filmens dramaturgi, podcasts
- Perspektiver i dansk: om fortællende journalistik s. 262-64 og s. 281-82
- Maria Hører Larsen: "Vi har elsket true crime siden oplysningstiden" i Information, d. 4/3-2016
- P3 Essensen: "Derfor er du besat af true crime" https://www.youtube.com/watch?v=Zund2B5i0VM 22/8-2023
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 National identitet

I forløbet har vi interesseret os for national identitet i forskellige perioder og genrer. Hovedvægten har været på nationalromantikken, hvor vi har interesseret os for fædrelandssange og malerier. Dertil har vi undersøgt nationalromantiske referencer i kampagnefilm og i nyere fædrelandssange. Vi har interesseret os særligt for landbruget i kunst og kampagner.
Afslutningvist har vi læst YAHYA HASSAN som værk og talt om, hvordan autofiktion og repræsentation er en stor tendens i nyere tids litteratur.
Som afslutning på forløbet skrev eleverne en debatterende artikel om repræsentation i film.


Primærlitteratur
- Yahya Hassan: YAHYA HASSAN (2013) (VÆRK)
- Leif Panduro: Uro i forstæderne (1962)
- N. F. S. Grundtvig: Danmarks trøst, 18
- Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang, 1818
- Re-SEPP-ten
- Rocazino: Én for alle (1986)
- Natholdet & Christopher: Tror kun på én Hjulemand (2022)
- Landbrug & Fødevarer: "Der er et yndigt land", 2012
- Johan Thomas Lundbye:  Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde , 1848
- Allan Otte: Lundbye Remake (5:6), 2011
- Allan Otte: Ophobning, 2010
- Ina Mariam Aruldass: "Nydanskere fortjener også film at spejle sig i", Debatindlægget er fra ungdomsmagasinet Sein d. 13. juni 2023.
- Dahl, Henrik: "Farvel til den kunstneriske frihed". Debatindlægget er fra jyllands-posten.dk d. 21. juni 2023.


Sekundærlitteratur
- Schultz Larsen: Nationalromantik i ”Håndbog til dansk – litteraturhistorie” (2022)
- Kapitel om Grundtvig i Litteraturhistorien på Langs og på Tværs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Drøm eller virkelighed

Forløb med fokus på universalromantikken og det moderne gennembrud med perspektiver til, hvordan forholdet mellem idealer og virkelighed udspiller sig i dokumentarer som "Testamentet".  Her interesserede vi os bl.a. for de bibelske referencer, den symbolladede stil og forholdet mellem autencitet og iscenesættelse. Eleverne har skrevet et pointestyret afsnit om filmen.
I forløbet har vi primært arbejdet litteraturhistorisk og især undersøgt forskellen på livssyn og skrivestil i de to perioder. Desuden har vi arbejdet lidt med novellegenren og berørt impressionismen overfladisk med et nik tilbage til minimalismen, som blev gennemgået i forløbet "Paa sporet af sproget".


Primærlitteratur:
- Andersen, H. C: "Den lille Pige med Svovlstikkerne" (1845)
- Andersen, H. C.: "Klokken" (1845)  
- Pontoppidan, Henrik: "Naadsensbrød" (1885)
- Bang, Herman: "Den sidste Balkjole" (1887)
- Sønderby Jepsen, Christian: "Testamentet" (2011) (VÆRK)
- Annonce for brudekjole på dba.dk


Sekundærlitteratur:
- Kjær-Hansen m.fl.: "Det moderne gennembrud" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
Kjær-Hansen m.fl.: "Romantikken" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
- Vrist Christsen, Søren: Romantikken og universalromantikken - dansk litteratur på YouTube.com https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Dc0lD6CxFnc&t=0s
- Vrist Christensen, Søren: "Nyplatonisme" på YouTube.com https://www.youtube.com/watch?v=PKRHpeFuCCc&t=13s
- Tekst om den klassiske vs. moderne novelle + impressionisme




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Stoler du på mig?

I dette forløb har vi arbejdet med dobbeltgængere og upålidelige stemmer på nettet og i litteraturen.
Igennem forløbet har vi bl.a. undersøgt Cecilie Haugaards argumentation i shitstormen i forbindelse med udgivelsen af hendes bog "Instagrim". I den forbindelse repeterede vi også begreber fra facework og introducerede dobbeltgængermotivet. Det bragte os videre til perioden romantisme, som vi har undersøgt via Emil Aarestrup og B. S. Ingemann. Vi havde især fokus på "det interessante", selviscenesættelsen og dobbeltgængermotivet i perioden. Vi så på, hvordan elementer fra perioden lever i nyere tid via "American Psycho" og DR's dokumentar om falske identiteter på nettet "100 falske forelskelser".

Som en del af forløbet så vi Holbergs "Jeppe på Bjerget" i Heinrich Christensen opførelse på Det Kongelige Teater og talte i den forbindelse om oplysningstiden.

Derefter bevægede vi os over i upålidelige fortællere i novellegenren via Blicher og Jan Sonnergaard. Vi talte om Blixens leg med masker og læste om den unge kvindes forandring i  Ringen, hvorigennem vi også repeterede syndefaldsmotivet.

Slutvis arbejdede vi med Johannes V. Jensens myte "Springeren" og talte om, hvordan vi kunne læse den allegorisk og spejle den ind i vores samtid. På den måde endte vi igen med at tale om Goffmanns facework og sociale medier som en scene.

I forløbet er eleverne desuden blevet introduceret for grundlæggende psykoanalytisk og eksistentialistisk læsning. I psykoanalysen har vi talt om Freuds personlighedsmodel og i eksistentialismen om den moderne virkeligheds vilkår: den meningsløse verden og dermed individet store opgave i at skabe mening via valget, samt hvordan dette ansvar for eget liv giver den almenmenneskelige tilstand af angst. Vi talte ligeledes om begrebet fremmedgjorthed.

Primærlitteratur
- Holberg, Ludvig: "Jeppe på Bjerget" (1722) i Heinrich Christensen opførelse på Det Kongelige Teater (2025) (VÆRK)
- DR: Klip fra karakterkomedien "Orkestret" (2022)
- Hauggaard, Cecilie: Forord til "Instagrim" (2024)
- Diverse fotos fra CilleMouse instagramprofil
- Klip fra Cille Haugaard i Deadline
- DR: klip fra første afsnit af dokumentaren "100 falske forelskelser" (2021) https://www.dr.dk/drtv/episode/100-falske-forelskelser_-han-findes-ikke_229271
- Aarestrup, Emil: "Paa Sneen" (1838)
- Ingemann, B. S.: "Glasskabet" (1847)
- Blixen, Karen: "Ringen" (1958)
- Blicher, Steen Steensen: "Sildig Opvågnen" (1828) (VÆRK)
- Sonnergaard, Jan: "Sex", 1997
- Bystöm, Arvida: "Harmony" (2024)
- Harron, Mary: the getting ready-scene fra  "American Psycho" (2000)
- Jensen, Johannes V.: "Springeren" (1901)


Sekundærlitteratur:
- Rangvid og Sørensen: "Selvfremstillinger på sociale medier" i Perspektiver i dansk (2018)
- Schultz Larsen: "Romantisme" i "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
- Aarhus Teater: Skriv om Holberg og oplysningstiden
- Lærerproduceret materiale om Frederik Cilius
- Henriksen, Liselotte: "Fremmedgjorthed" i Eksistentialisme i dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Mennesket i krig og krigen i mennesket

Forløbet undersøger skildringer af krig samt kriges påvirkning på litteratur og kunst i det 20. årh. Desuden har vi i forløbet arbejdet med argumenter for krig i forsvarets kampagnefilm samt politiske taler i nyere tid.

Et stort fokus i forløbet har været sprog og sproglige virkemidler. Vi har således trænet stilistisk analyse i forskellige genrer, retoriske virkemidler i taler og har desuden arbejdet med soldatersprog og sproglig dehumanisering, som det kommer til udtryk i dokumentaren "Armadillo" bl.a.
Et andet stort fokus i forløbet har været forskellen på realisme og modernisme primært eksemplificeret gennem ekspressionismen. Vi har i den forbindelse arbejdet med første verdenskrigs påvirkning på kunst og litteratur via Tom Kristensen og Rudolf Broby Johansen samt udvalgte eksempler fra billedkunsten. Eleverne har skrevet deres egne ekspressionistiske digte.
Herefter undersøgte vi litteraturen efter anden verdenskrig via Martin A. Hansen symbolladede skrivekunst, der søgte tilbage til en tabt mening, og Peter Seebergs absurde novellekunst, der konfronterede meningsløsheden og accepten af den.

Vi har undersøgt soldaterrollen og køn via Kim Malthe-Bruuns afskedsbrev til Hanne samt Tobias Rahims sang og musikvideo "Når mænd græder". Skrøbelig maskulinitet blev dermed et underemne i forløbet, hvilket vi perspektiverede ind i ekspressionismen. I disse tekster har sproglige virkemidler ligeledes været et stort fokus.

Vi har arbejdet med det lille menneske i hverdagen over for den store krig via Klaus Rifbjerg og Inger Christensens lyrik. Her interesserede vi os bl.a. for indre komposition og repeterede diverse digtanalytiske begreber.

Igennem hele forløbet har interessen for sprog og eksistentialisme været gennemgående.


Primærlitteratur:
- Forsvaret: "Ingen kære mor" (2021) - kampagnefilm https://www.youtube.com/watch?v=rZ98C4k7w38
- Malthe-Bruun, Kim: afskedsbrev til Hanne (1945)
- Rahim, Tobias: "Når mænd græder" (2022) - tekst + video https://www.youtube.com/watch?v=F5lq3NINeww
- Kristensen, Tom: "Angst" (1930)
- Broby-Johansen, Rudolf: "Stridsmænd for det vi elsker" (1922)
- Hansen, Martin A.: "Roden" (1955)
- Seeberg, Peter: "Braget" (1962)
- Rifbjerg, Klaus: "De skød en stikker" (1965)
- Christensen, Inger: uddrag af Alfabet (1981)
- Metz, Janus: klip fra Armadillo (2010)
- Frederiksen, Mette: uddrag af Statsministerens nytårstale 2025
- Fogh Rasmussen, Anders: Uddrag af pressemøde om krigen i Irak 2003
- Diverse billeder:
- Returning to the Trenches, 1914, by Christopher Richard Wynne Nevinson
Picasso: Guernica (1937)
LUDWIG MEIDNER, RECTO: APOKALYTPISCHE LANDSCHAFT, 1912
Gassed by John Singer Sargent (1919)
Friheden fører folket på barrikaderne, 1830
Cavalry and Tanks at Arras’ by Lieutenant Alfred Bastien, 1918


Sekundærlitteratur:
- Schultz-Larsen: "Ekspressionisme" i Litteraturhistorien på langs og på tværs
- Fibinger, J: "Frakobling gennem dehumanisering" i  Psykologiens Veje (3. udgave)
- Henriksen, Liselotte: "Fremmedgjorthed" i Eksistentialisme i dansk



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer