Holdet 2024 ol/2u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2024 ol/2u (2u ol)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)
Titel 2 Forløb#2 Antikken omkring os
Titel 3 Forløb#3 Krigens konsekvenser
Titel 4 Forløb#3 Platon: Kend dig selv!
Titel 5 Forløb#5 Menneskets forhold til naturen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)

FORMÅL:

Eleverne introduceres til Oldtidskundskab, fagets formål og undersøgelsesobjekt.

Med udgangspunkt  Homers Iliade undersøger dette forløb helte-begrebet i antikken, og hvordan det har påvirket helteidealet i dag. Eleverne bliver desuden  i forløbet præsenteret for den antikke eposgenre og græsk mytologi. Herudover præsenteres eleverne for perspektivering i Oldtidskundskab (reception).

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Vi arbejder med følgende begreber:

Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté, moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani, den græske mytologi
Epos: epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, prooimion, personificering.
Mytegenren: ætiologisk (deskriptivt eller normativt).
De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis og Hermes (Hades).

Perspektivering: Oversættelse, version, imitation, adaptation (remediering), henvisning, allusion (type af reception).

METODE :
Metoder til at forstå teksten: Nærlæsning, sproglig analyse med fokus på taler, aktantmodellen, sprogligt fokus.

Gruppearbejde med arbejdsspørgsmål
Stiliserede nærlæsning
Rollelæsning
Gruppeprojekt
Fælleslæsning på klassen


MATERIALE:

Pensumstekster:
Homers Iliaden i uddrag (Otto Sten Dues oversættelse)

I. sang: 1-611(Agamemnon og Achilleus) 19 sider
III. sang: 1-229 og 395-461(Menelaos og Paris) 9 sider
XXII sang, v. 1-515. Achilleus og Hektor. 16 sider

44 sider


Myter, som er blevet genfortalt i klassen: Æblestriden (Paris'dom), myten om Helenas bejlere, myten om Achilleus' tur i Styx samt myten om Leda og svanen (Helenas mor).

Baggrundslitteratur:
Keld Zeruneith, "Det homeriske heltekompleks" fra Træhesten fra Odysseus til Sokrates s. 47-50.

Paidaia s. 7-9 (introduktion til Oldtidskundskab og Paideia)
s. 11 - 19 (s- 14-15 udeladt) (om IIliaden)
s. 23-30 (eposets som genre og myten)

Perspektiv:
Uddrag af serien "En bys fald - Troja" Netflix episode 4:  24:08-26:48

PRODUKTER:

Vi har sammen lavet følgende forløbsPP:
https://docs.google.com/presentation/d/1DWDK08lZCBPt7E1jcjGrRYZAdu9tHxXSLzjEVpHzwto/edit#slide=id.ge87fed6eec_0_41

Fællesmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1_GD-2D1cYws5t--9nW5g3iDAqxYqqADE?usp=drive_link

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Krigens konsekvenser

Formål: Vi har i dette forløb undersøgt krigens konsekvenser, med udgangspunkt i Trojas kvinder . Eleverne er i denne forbindelse blevet introduceret til klassisk tid i Athen, det athenske demokrati (herunder retorik) samt drama i antikken.

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Forløbet bygger videre på elevernes viden fra forløbet om Helteidealer, men nu med særlig fokus konsekvenserne af krigen for de trojanske kvinder.
Herudover har vi snakket om temaerne: krigens konsekvenser, Helena' skyld, mennesketlivets uforudsigelighed/skæbne, forholdet mellem guder og mennesker, samfundets opløsning, det traditionelle helteideal samt kønsroller.

Vi ser på tragedien som en produkt af den græske oplysningstid (højklassisk tid) og eleverne introduceres for de tanker, som florerede i Athen på dette tidspunkt, herunder retorik.

Tragedien: Triologi, katarsis (éleos og fóbos), Dionysios' festivaler i Athen, tragediekonkurrence, deus ex machina, stasimon (korsang), episode, modstrofe/strofe/epode, exodos, prolog, parodos, agon

Den antikke teater og teaterbygning: Dionysosteatret, orchestra, skene, proskene

Perspektivering: Forsat med begreber fra sidste forløb

Myter som vi har snakket om: Myten om Kassandra , overfladisk gennemgang af den mykenske sagnkreds med fokus på Agamemnon, Agamemnons ægteskab med Klytaimnestra (og herigennem hendes oprindelse og slægtskab med Helena). Den trojanske krig.

MATERIALE:
Trojas kvinder af Euripides oversat af Marcel Lysgaard Lech

67 sider originaltekst

BAGGRUND:

"Om Trojas kvinder" s. 109-117 i Trojas kvinder af Euripides oversat af Marcel Lysgaard Lech

PERSPEKTIV:

Women  of Troy af Susan B. A. Somers-Willett

PARALLELTEKST:
Queens of Syria: https://www.trojanwomenproject.org/copy-of-queens-of-syria-uk-tour-1


ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/1PlJ4xIYPTpsXE1LVG7u45fKzaDjG7qLn5COl78n2x1A/edit?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#3 Platon: Kend dig selv!

Filosofiforløbets tema om dannelse eller ”at kende sig selv” er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret emne ofte har sit udspring i den antikke græske litteratur og kultur. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at temaet om dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

Formål:
- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.
- træne nærlæsning

Indhold:

Dialogformen som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos
Dannelse: Kend dig selv (indskrift i Delfi), ynglingekærlighed
Kontekst: Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme, skepticisme, subjektivisme, absolutisme, mytologisk verdensforståelse --> logisk/rationel verdensforståelse.
Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide,
Perspektiv: Humanisme-begrebet, Nyhumanisme, nihilisme,


Metode:
Induktivt
Spørgeteknik
Gruppearbejde
Skriftlighed
Visualisering i form af tegninger

Materiale:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades"  fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen. 49 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-30: læst
Kap. 31: Lyttet

- Platon:  ”Hulebilledet”, uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen Læst statarisk
("‘Og nu skal du danne dig et billede af...er det ikke for at alle skal kunne gå den vej de vil, men for at bruge borgerne til sit eget formål – at binde byen sammen" 8 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk. (0,5 sider)

I alt: 57.5 sider

Baggrund:
- "Hjernekassen" med Peter Lund Madsen "Oldtidskundskab" 00:00-00:19: https://www.megaradio.dk/podcast/hjernekassen-pa-p1/hjernekassen-pa-p1-oldtidskundskab-6-jan-2020/
- Den sokratiske metode fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse


Perspektivtekster:
- Steen, Uffe: ”Intet er sandt. Intet er Umagen værd”, WeekendAvisen (18-04-2015)
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Fælles forløbs-PP:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer