Holdet 2024 ol/3e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2024 ol/3e (3e ol)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)
Titel 2 Forløb#2 Antikken omkring os
Titel 3 Forløb#3 Krigens konsekvenser
Titel 4 Forløb#3 Platon: Kend dig selv!
Titel 5 Samarbejde med Dansk
Titel 6 Forløb#5 Natursyn i Ovids Metamorfoser

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)

FORMÅL:

Introduktionsmodul: Eleverne introduceres til Oldtidskundskab, fagets formål og undersøgelsesobjekt eksemplificeret i De olympiske lege med perspektiv til OL24. https://docs.google.com/presentation/d/1dUpki0GjdKBEznP1RLuONWPTwY64AmB7BuCWIyQc0mg/edit?slide=id.g2f18bd65bf8_0_86#slide=id.g2f18bd65bf8_0_86


Med udgangspunkt  Homers Iliade undersøger dette forløb helte-begrebet i antikken, og hvordan det har påvirket helteidealet i dag. Eleverne bliver desuden  i forløbet præsenteret for den antikke eposgenre og græsk mytologi. Herudover præsenteres eleverne for perspektivering i Oldtidskundskab (reception).

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Vi arbejder med følgende begreber:

Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté, moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani, den græske mytologi med fokus på de olympiske guder.
Epos: homeriske lignelser, musepåkaldelse, epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, daktylisk heksameter, personificering, mundtlig overlevering.
Mytegenren: ætiologiske myter (deskriptivt eller normativt).
De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis og Hermes (Hades).
Myter, som er blevet genfortalt/arbejdet med i klassen i dette forløb: Æblestriden (Paris'dom), myten om Helenas bejlere, Achilleus' tur i Styx samt myten om Leda og svanen (Helenas mor).

Typer af reception: Oversættelse, tilpasset version, imitation, adaptation (remediering), henvisning, allusion.

METODE :
Metoder til at forstå teksten: Nærlæsning, sproglig analyse med fokus på taler, aktantmodellen, sprogligt fokus.

Gruppearbejde med arbejdsspørgsmål
Stiliserede nærlæsning
Rollelæsning
Gruppeprojekt
Fælleslæsning på klassen


MATERIALE:

Pensumstekster:
Homers Iliaden i uddrag (Otto Sten Dues oversættelse)

I. sang: 1-611(Agamemnon og Achilleus) 19 sider
III. sang: 1-229 og 395-461(Menelaos og Paris) 9 sider
XXII sang, v. 1-515. Achilleus og Hektor. 16 sider

44 sider


Baggrundslitteratur:
Paidaia s. 7-9 (introduktion til Oldtidskundskab og Paideia)
s. 11 - 19 (s- 14-15 udeladt) (om IIliaden)
s. 23-30 (eposets som genre og myten)

Perspektiv:
Uddrag af serien "En bys fald - Troja" Netflix episode 4:  24:08-26:48

PRODUKTER:

Vi har sammen lavet følgende forløbsPP:  https://docs.google.com/presentation/d/1DWDK08lZCBPt7E1jcjGrRYZAdu9tHxXSLzjEVpHzwto/edit?usp=drive_link

Perspektivering: https://docs.google.com/presentation/d/1VpPCNLsFx4lg8lFxAK-2VJx_gVUv7103BV9W8jgtBjY/edit?usp=drive_link

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 Antikken omkring os

FORMÅL  Vi bruger den arkitektur, som eleverne møder i deres hverdag, til at undersøge klassisk arkitektur og dets reception. Vi har derfor fokus på danske perspektivværker med enkelte perspektiver til udlandet, fx USA.

INDHOLD:
Vi har trænet følgende faglige mål i lærerplanen:

- at beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Vi har undersøgt  de antikke temper ud fra følgende 4 perspektiver:
- Historisk kontekst
- Grundplanen
- Stilarter, herunder søjler
- Billedprogram

Vi har trænet at beskrive, analysere og argumentere for en datering af de antikke templer.

Vi har fokus på arkaiske, højklassiske og romerske templer.
Dorisk, jonisk og korinthisk stil

Reception: Vi har trænet at se antikke referencer i efterantikke monumenter og kendetegne disse som enten en version af et antiks stiltræk/monument eller imitation. Desuden har vi trænet at reflektere over, hvorfor antikkens tempelarkitektur bliver brugt i efterantikken med udgangspunkt i elevernes egne feriebilleder: https://drive.google.com/drive/folders/1hxvOrKVBSd_js8L9qfhVmUu1-dEJdqtR?usp=drive_link

MATERIALE

Paideia s. 132 (Skabelon over dorisk og jonisk stil)

Gennemgået templer: Eleverne kommer til eksamen i ukendte monumenter, men forventes at kunne bruges de gennemgået monumenter som  dateringsmarkører.

Heratemplet 1 i Pæstum o. 550 f.v.t. (1 side)
Aphaia-templet o. 490 f.v.t. (1 sider)
Parthenon o. 432 f.v.t. (3 sider)
Portunustemplet i Rom (o. 100 f.v.t.) (1 side)
Pantheon i Rom (120 e.v.t.) (2 sider)
Rekonstruktion af etruskisk tempel

Gennemgået receptionsværker:

Vor Frue Kirke, København og Køge rådhus. (2 sider)

I alt: 10 sider

ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/1HT9IdR0-HJDivebZWX8vD4j3vh-rQTvJPUsqBbHu4Ro/edit?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Krigens konsekvenser

Formål: Vi har i dette forløb undersøgt krigens konsekvenser, med udgangspunkt i Trojas kvinder . Eleverne er i denne forbindelse blevet introduceret til klassisk tid i Athen, det athenske demokrati (herunder retorik) samt drama i antikken.

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Forløbet bygger videre på elevernes viden om antikken og den trojanske krig fra forløbet om Helteidealer, men nu ud fra de trojanske kvinders perspektiv.

Herudover har vi snakket om temaerne: krigens konsekvenser, Helena' skyld, mennesketlivets uforudsigelighed/skæbne, forholdet mellem guder og mennesker, samfundets opløsning, det traditionelle helteideal samt kønsroller.

Vi ser på tragedien som en produkt af den græske oplysningstid (højklassisk tid) og eleverne introduceres for de tanker, som florerede i Athen på dette tidspunkt, herunder retorik.

Tragedien: Triologi, katarsis (éleos og fóbos), Dionysios' festivaler i Athen, tragediekonkurrence, deus ex machina, stasimon (korsang), episode, modstrofe/strofe/epode, exodos, prolog, parodos, agon

Den antikke teater og teaterbygning: Dionysosteatret, orchestra, skene, proskene

Typer af reception: Oversættelse, tilpasset version, imitation, adaptation (remediering), henvisning, allusion.

Myter som vi har snakket om: Myten om Kassandra , overfladisk gennemgang af den mykenske sagnkreds med fokus på Agamemnon, Agamemnons ægteskab med Klytaimnestra (og herigennem Klytaimnestras oprindelse og slægtskab med Helena). Den trojanske krig. Leda og svanen.

MATERIALE:
Trojas kvinder af Euripides oversat af Marcel Lysgaard Lech

67 sider originaltekst

BAGGRUND:

"Om Trojas kvinder" s. 109-117 i Trojas kvinder af Euripides oversat af Marcel Lysgaard Lech

RECEPTIONSTEKST:
"En bys fald", NETFLIX, episode 8: 00:39:10


PARALLELTEKST:
Queens of Syria: https://www.trojanwomenproject.org/copy-of-queens-of-syria-uk-tour-1


ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/1LW_DfOrR5EGxBc1DZmhBzLb6rGGFlw9jV2IAD3EdBfE/edit#slide=id.g32d714b23a9_0_320

Perspektivering: https://docs.google.com/presentation/d/1VpPCNLsFx4lg8lFxAK-2VJx_gVUv7103BV9W8jgtBjY/edit?slide=id.g2a4cdec1baf_0_42#slide=id.g2a4cdec1baf_0_42
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#3 Platon: Kend dig selv!

FORMÅL:
Filosofiforløbets tema om dannelse eller ”at kende sig selv” er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret emne ofte har sit udspring i den antikke græske litteratur og kultur. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at temaet om dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

INDHOLD:
Forløbet opfylder følgende faglige mål:
-analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens. Eleverne introduceres i denne forbindelse for begreberne humanisme og nyhumanisme.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.

Dialogformen som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos
Dannelse: Kend dig selv (indskrift i Delfi), ynglingekærlighed
Kontekst: Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme, skepticisme, subjektivisme, absolutisme, mytologisk verdensforståelse --> logisk/rationel verdensforståelse.
Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide,
Perspektiv: Humanisme-begrebet, Nyhumanisme, nihilisme,


METODER:
Induktivt
Spørgeteknik
Gruppearbejde
Skriftlighed
Visualisering i form af tegninger

MATERIALER:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades"  fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen. 49 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-30: læst
Kap. 31: Lyttet

- Platon:  ”Hulebilledet”, uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen Læst statarisk
("‘Og nu skal du danne dig et billede af...er det ikke for at alle skal kunne gå den vej de vil, men for at bruge borgerne til sit eget formål – at binde byen sammen" 8 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk. (0,5 sider)

I alt: 57.5 sider

Baggrund:
- "Hjernekassen" med Peter Lund Madsen "Oldtidskundskab" 00:00-00:19: https://www.megaradio.dk/podcast/hjernekassen-pa-p1/hjernekassen-pa-p1-oldtidskundskab-6-jan-2020/
- "Den sokratiske metode" fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse


Perspektivtekster:
- Steen, Uffe: ”Intet er sandt. Intet er Umagen værd”, WeekendAvisen (18-04-2015)
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Fælles forløbs-PP: https://docs.google.com/presentation/d/1yxby8-6iKZhQu37gDL9yBS2q4BRfExZnqBei6G9zLe4/edit?usp=sharing
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Samarbejde med Dansk

Uge 6: Nu med Afrodite

Vi undersøger dokumentaren "Guderne for vin, krig og kærlighed: Venus" med fokus på typen af dokumentar og en vurdering af dens troværdighed og autencitet, grækernes og romernes opfattelses af kærlighedsgudinden og menneskets begær. Slutteligt undersøger vi Afrodite/Venus' reception.

Seksualundervisning: Vi afslutter vores undersøgelse med en diskussion om, hvad vi kan lære af grækernes opfattelse af seksualitet og begær, og hvorfor Oldtidskundskab og Dansk kan arbejde sammen.

Indhold:
Harmoniske ><  polemistisk Afrodite
Objektivisering af Afrodite- figuren
Kvinden som den skyldige
Romernes og grækernes forhold til Venus

Faglige mål Oldtidskundskab:
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter  
- ̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Faglige mål (Dansk)

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

MATERIALE:
Guderne for vin, krig og kærlighed: Venus (2021)  (58 min - ca. 10 sider)

I ALT 10 SIDER

PRODUKTER:  https://docs.google.com/document/d/1dAyI54d_7NiwLI0zwaQoGSws3YYFydkPuvzg7RXYXkQ/edit?tab=t.0#heading=h.mvgk02h8byuh
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#5 Natursyn i Ovids Metamorfoser


Formål: At undersøge, hvad Ovids metamorfoser kan lære os om menneskets forhold til naturen. Eleverne lærer også om den augustæiske æra på et introduktionsniveau. Eleverne har haft om romersk tid i Historie, og forløbet starter derfor med et smugkig på dette historieforløb for at minde eleverne om det grundlæggende om Rom.

INDHOLD:
Natursyn: den darwinistiske opdeling af naturen><livet som en forvandlingskraft sjælevandring, metamorfoser,
Historisk: Den augustæiske æra, Augustus magtovertagelses i Rom, Augustus' moralske program, Ovids eksil
Epos hos romerne (jf. Helteforløbet): Vi har snakket særligt om: Daktylisk heksameter, homeriske lignelser, epiteter, billedskabende sprog, mytologisk-heroiske indhold
Myter:, Ætiologiske myter (normative og deskriptive)

MATERIALE:
Pensum
Uddrag af Ovids Forvandlinger (Metamorfoser)
- 1. sang: s. 1-11  (Prolog, Kaos, Elementernes adskillelse, Menneskets skabelse, De fire verdensaldre,  Apollo og Dafne).
15. sang: "Det vegetarisk budskab", "Sjælevandring" og "Alt foranderlighed".


Receptionsværk: Daphne af Katrina Ginis (2020), Tekstuddrag: Emanuele Coccia: Planternes liv – blandingens metafysik (2016)

Typer af reception: Oversættelse, tilpasset version, imitation, adaptation (remediering), henvisning, allusion.

ForløbsPP: https://docs.google.com/presentation/d/17aDDwT97mne2jSJcaDenerLqyOH63jypE7f5aCEUDfU/edit?usp=sharing

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer