Holdet 2024 Id B2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Mikkel Sandahl Danielsen
Hold 2024 Id B2 (Id B2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fysiologi og træningslærer samt testning
Titel 2 Padel
Titel 3 Idrætspsykologi
Titel 4 Salsa & hip hop
Titel 5 Doping, idræt & politik
Titel 6 Volley
Titel 7 Sundhed, livsstil & danskernes motionsvaner
Titel 8 Idrætsskader og anatomi
Titel 9 Springgymnastik & akrobatik
Titel 10 Pardans (overført fra 2.G)
Titel 11 Fodbold (overført fra 2.g)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fysiologi og træningslærer samt testning

Faglige mål:

At eleverne tilegner sig viden om emnet træningslære og får kendskab til fysiologiske begreber og principper, som de kan bruge i forhold til konkrete idrætsdiscipliner og deres egen træning. Følgende emner har været gennemgået:
- Superkompensation og arbejdets 3 faser
- Aerob træning herunder energiomsætning, kondital og udholdenhed, kontinuerlig træning vs. Interval træning, mærkbare effekter
- Anaerob træning herunder energiomsætning
- Muskelfibertyper
- Arbejdskravsanalyse med fokus på de fysiologiske og anatomiske arbejdskrav og i mindre grad de psykologiske

Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.67-83
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.1230-1233

I forløbet omkring testning er eleverne blevet præsenteret for forskellige former for fysiske test. Herunder skal de både forstå og arbejde med dem teoretisk, samt afprøve dem i praksis.
De faglige mål har været at eleverne opnår en forståelse for hvad forskellige fysiske test kan måle, hvordan de udføres, i hvilke sammenhænge de kan bruges og hvilke krav der er til, at testen er gyldig og pålidelig

Følgende test har været gennemgået teoretisk og praktisk:

Yo-Yo løbetest

Styrketest, hvor formålet var at finde sin 1RM værdi i udvalgte øvelser

Allround test

Teoristof i forløbet:
Yubio 2022, s.193-196, 199-205
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Padel

Formål:
Eleverne skal igennem de praktiske lektioner arbejde med padel teknik og taktik. Eleverne skal forsøge at opnå en rimelig  beherskelse af forskellige slag og bevægelser på banen. Taktisk skal de få et indblik i spillets taktiske dimension både i forhold til angrebs- og forsvarsspil, samt hvordan banens fysiske rammer (vægge) kan bruges og udnyttes i spillet.  

I den praktiske del af forløbet har følgende stof været gennemgået:

Teknik
- Greb https://www.youtube.com/watch?v=0cTlKot64O
- Forhåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=mx_ZixQr5Ko
- Baghåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=ox-XkRynJHs
- Serv https://www.youtube.com/watch?v=YSCbbCYfc9Y
- Smash og Bandeja https://www.youtube.com/watch?v=yHAJ5XjFUNg
- Flugtninger https://www.youtube.com/watch?v=wCAqvaqrnZ4
- Lob https://www.youtube.com/watch?v=3dzag7521pU
- Det færdige spil https://www.youtube.com/watch?v=YRs7jMs1FCM

Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler https://www.padeltotal.dk/padelregler/


Pensum til den praktiske del er: https://www.dgi.dk/traenerguiden og The Padel School https://www.youtube.com/channel/UCmswycX_XINvjrPX0i_17rg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Idrætspsykologi

I den teoretiske del skal de arbejde med motivation, målsætninger og principperne inden for teampsykologi.

Teoristof i forløbet:

At eleverne tilegner sig viden om emnet idrætspsykologi i forhold til idræt og kan definere begreber indenfor emnet så som:

- Indre motivation.
- Ydremotivation
- Målorientering (konkurrenceorientering og opgaveorientering)
- Persontyper (type 1, 2 og 3)
- Træningsklima (konkurrenceklima og mestringsklima)
- Konkrete mål (resultatmål, præstationsmål, procesmål)
- Spændingsregulering og positive og negative aggressioner
- Udvikling af team
- Kohæsion
- Forskellige team typer
- Roller og hierarki
- teambuilding og kommunikation

Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.131-145

Løchte og Zanka tekst om hvad der motiverer - Artikel CPHSPORT "Hvad motiverer og giver mening for talenter" s.20-26
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Salsa & hip hop

I forløbet har der været arbejdet med salsa i halvdelen af tiden (3 moduler) og med hip hop i de resterende 3 moduler

Titel:
Salsa – Udtryk, teknik og serie

I salsa har de faglige mål været:

Musikforståelse: at lytte og bevæge sig til musik i 4/4-takt.

Eleverne skal udvikle deres fysiske færdigheder, herunder koordination, balance og kondition, gennem dans.

Eleverne skal opnå en forståelse for henholdsvis fører- og følgerrollen og kunne vise denne gennem dansen

Eleverne skal på et vist niveau kunne udføre grundlæggende bevægelser og kombinationer i salsa.
Eleverne har arbejdet med grundtrin (basic step, side step, back step)

Eleverne har igennem modulerne arbejdet med en salsa-serie/koreografi, hvor forskellige grundtrin og trinvariationer sættes sammen

Musik salsa: "Bailando" (Enrique Iglesias), "La vida Es un Carnival" (Celia Cruz)

Titel:
Hip Hop – Udtryk, teknik og serie

Formål:
Eleverne skal opnå kendskab til grundlæggende hip hop-teknikker og -trinsprog. De skal arbejde med rytme, kropskontrol og udtryk, og afslutningsvis indgå i en koreografisk proces, hvor trinene sammensættes til en kort serie.

Eleverne har igennem forløbet arbejdet med følgende trin og trinvariationer:

Opvarmning:
Graver til side
Side step
Side step med arme og skubbe bevægelse
Sparke bevægelse inklusive arme
Diverse stræk sat sammen som serie

Forskellige trin/bevægelser:
Bounce
Shuffle
Body Roll
Two step
Tap
Slides
Running man
Four step
Kick ball change

Der har igennem dansen ligeledes været fokus på udtryk og attitude og serien har været øvet i både et hurtigt og et lidt langsommere tempo.

Musik hip hop: "It was a good day" (Ice Cube), "Shining" (DJ Khaled, Beyonce, Jay Z)

Yubio 2022 1335-1346 plus egen udviklet serie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Doping, idræt & politik

Formål:
Eleverne skal igennem de teoretiske lektioner arbejde med forholdet mellem sport og politik. Herunder skal det diskuteres:
- hvorvidt man kan/bør adskille sport og politik?
- om idræt er politik?
- idræt som mål eller middel?
- blød magt vs. hård magt

Med udgangspunkt i filmen "Icarus" belyses det, hvordan store internationale sportsbegivenheder blandes sammen med politik og vi kigger i den forbindelse også på andre "kendte" historiske idrætsbegivenheder, hvor sport og politik er blevet blandet sammen.

Ligeledes med afsæt i filmen "Icarus" har vi beskæftiget os med emnet doping.
Herunder har vi arbejdet med doping i forhold styrkebaserede sportsgrene og udholdenhedsbaserede sportsgrene. Eleverne har fået et kendskab til forskellige doping stoffer og dets virkninger, bivirkninger og placebo effekt. Ligeledes diskuterer vi dopinggrænser og definition af doping samt etik og moral i relation til ”snyd”. Eleverne præsenteres desuden for de 4 typiske stereotyper af en dopingmisbruger.

Teoristof i forløbet:

- Doping definition
- Dopingens historie
- Doping og udholdenhed
- Doping og styrke
- Lovlige og ulovlige præparater og deres virkning/bivirkning
- Frigivelse eller straf
- Placebo effekten
- Den typiske dopingmisbruger

Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.395-405

Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.89-95, 98-107, 109-112, 120-123

Filmen "Icarus", 2017
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Volley

Formål:
Eleverne skal igennem de praktiske lektioner arbejde med volleyball teknik og taktik. De skal opnå en rimelig beherskelse af forskellige slag og modtagning, samt bevægelse i spillets gang. Taktisk skal de kunne anvende simpel forsvarsopstilling og angrebstaktik, grundlæggende regler og kendskab til rotationsprincippet.

Ligeledes har der i forløbet været koblet idrætspsykologi omkring blandt andet samarbejde, kommunikation og forskellige roller på et team.

I den praktiske del af forløbet har følgende stof været gennemgået:

Teknik
- Fingerslag
- Baggerslag
- Modtagning
- Hævning
- Smash
- Blokade
- Serv (underhånd- og overhåndsserv)

Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler

Pensum:
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.575-577, 579-584

Supplerende materiale Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.588-593 - øvelser og inspiration
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Sundhed, livsstil & danskernes motionsvaner

Formål:

I den teoretiske del skal eleverne arbejde med begrebet fysisk, mental og social sundhed i forskellige sammenhænge, diskutere hvornår og hvorvidt noget kan opfattes som værende sundt eller det modsatte, forstå sammenhængene mellem forskelige livsstilssygdomme og sundhed og lave en sundhedsprofil på dem selv. Desuden har vi under emnet omkring sundhed kigget på danskernes idrætsvaner og de forskellige måder man kan være fysisk aktiv på.

Teoristof i forløbet:
At eleverne tilegner sig viden om emnet sundhed i bred forstand og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold der har betydning for den fysiske aktivitets påvirkning på både krop og psyke.   
Følgende emner har været gennemgået:

- Sundhedsdefinitioner

- Arv og miljø

- KRAM faktorerne

- Sundhedsopfattelser – herunder kropsidealer, træningsafhængighed, ortorexi, spiseforstyrrelser

- Idræt og sundhed – herunder effekter af fysisk aktivitet og risiko for udvikling af livsstilssygdomme, ulighed i sundhed

- Hvem og hvor -  idrætsdeltagelse i den danske befolkning, frivillig idræt versus kommerciel idræt, foreninger og forbund, de 4 sektorer

- Udarbejdelse og diskussion af egen sundhedsprofil

Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.13-42

Supplerende materiale:
Baggrund: Styrketræning hjælper på depression: https://videnskab.dk/krop-sundhed/stort-studie-styrketraening-hjaelper-paa-depression

Baggrund: Motion giver mental gevinst: https://videnskab.dk/krop-sundhed/motion-giver-mental-gevinst

Baggrund: Landsforeningen mod spiseforstyrelser og selvskade: Ortorexi
https://www.lmsos.dk/viden/ortoreksi/

Baggrund: Landsforeningen mod spiseforstyrelser og selvskade: Træningsafhængighed https://www.lmsos.dk/viden/traeningsafhaengighed/

Baggrund: Den nationale sundhedsprofil 2023:
file:///C:/Users/kgmsd/Downloads/WEB_Sundhedsprofilen_2023_KORT-a%20(2).pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Idrætsskader og anatomi

I dette forløb har eleverne arbejdet med typiske idrætsskader, behandling og genoptræning. Ligeledes har der i dette forløb været fokus på grundlæggende anatomi, såsom musklernes opbygning, en muskelsammentrækning, muskelfibertyper, muskelarbejde i form af kontraktion, ekstension og statisk arbejde, nervesignalets betydning samt de forskellige musklers navne på dansk eller latin, hvor på kroppen de sidder og hvilke bevægelser de primært er involveret i.

De faglige mål har været, at eleverne skulle stifte bekendtskab med følgende:

- den akutte behandling og RICE-princippet
- klassiske muskelskader/fibersprængninger, hvad der fåresager dem og hvordan de genoptrænes
- skader omkring ledbånd, korsbånd og menisk
- klassiske overbelastningsskader som løberknæ, springerknæ og akillessenebetændelse og skinnebensbetændelse
- forskellen på akutte skader o overbelastningsskader

I forløbet har eleverne også skulle lave et produkt i form af en video, planche eller artikel, hvor de skulle agerer henholdsvis patient og behandler i en fiktiv case omhandlende en af de ovenstående skader.

Teoristof i forløbet:
Yubio 2022 s.174-185

Yubio 2022 s.53-60, 250-287
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Springgymnastik & akrobatik

Springgymnastik & akrobatik

Forløbslængde: 6 moduler à 90 minutter

Faglige mål:
-at få indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik
-at få en forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik
-de tekniske færdigheder ift. kropsspænding, kropsbevidsthed, ruller, hovedstand, håndstand, vejrmøller og araberspring
Ligeledes har der været et fokus område omkring modtagning (hvordan støttes der bedst, hvor tager man fat og hvordan)

I akrobatik delen er der blevet arbejdet med at udføre akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere og menneskepyramider

Vi har arbejdet med følgende i forløbet:

Opvarmning med fokus på tillid og samarbejde for at skabe tryghed blandt eleverne.

Ruller og Håndstand:
-forlæns rulle
-flyverulle
-baglæns rulle
-håndstand
-håndstand rulle

Spring over gulv:
-vejrmølle
-araberspring
-araberspring med mere
-overslag fra gulv

Akrobatik:
-kontrabalancer
-modbalancer
-flyveren
-pyramider

En samlet sekvens kunne se ud som følger:
-forlæns- og baglæns rulle
-håndstand
-vejrmølle og araberspring
-serie med forskellige hop på airtrack (3-4 spring)
-serie på airtrack (3-4 spring efter hinanden)

Kernestof:
Teori i forløbet:
”Yubio C+B (2022)”, s.1031-1033 (springgymnastik)

Supplerende materiale:
• (”Yubio C+B (2022)”, s.1036-1038 opvarmningsøvelser
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1040-1045 (øvelser og inspiration til springgymnastik) )
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1049-1056 (øvelser og inspiration til akrobatik) )
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Pardans (overført fra 2.G)

Jive (Latin) (Musik og bevægelse)

Læringsmål i Jive

Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at:
• Udføre grundtrin og trinvariationer
• Bevæge sig i takt til et stykke musik
• Koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
• Give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
• Arbejde med sammenhængende serier af forskellige trinvariation

Undervejs i forløbet har eleverne er eleverne blevet undervist i følgende trin som løbende er sat sammen til en serie:

•,Grundtrin
• Damedrejning
• Chasse ved siden af hinanden (harmonika)
• Vindmøllen
• Stop and Go
• Bytte hånd bag herrens ryg
• American spin
• Moch step
• New Yorker
• Spark ml. ben
• Spark diagonalt
• Desuden har nogle elever arbejdet med selv at udvikle et eller flere trin, samt afprøvet flere andre fra forskellige fra Yubio.

Der er både arbejdet med musik med langsommere tempo (slow Jive) i form af fx Kim Larsen "Nostalgi".

Men eleverne har også danset til musik i hurtigere tempo som fx. "Dear Furture Husband", "wake me up before you go go", "Greased Lightnin'", "Happy", "Dance with Me Tonight", "Marilyn" ect.

Materiale:
Yubio - Idræt C+B (2022) s.1302-1308
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Fodbold (overført fra 2.g)

Formål:
Forløbet tilrettelægges niveaudifferentieret for at alle skal mærke glæden ved at spille med og mod ligeværdige.
Alle elever uanset forhåndskendskab og –niveau skal kende til og kunne udføre de vigtigste tekniske færdigheder i form af dribling, aflevering, tæmning og afslutning. Desuden skal der opnås viden om de vigtigste taktiske elementer for at kunne indgå i sammenspil på et hold. Se i øvrigt s. 523 i Yubio (2022).
Der er fokus på at dyrke fællesskabet og spilleglæden med andre på samme niveau. Det skal være socialt og sjovt. Der reflekteres over, hvorfor fodbols formår at samle og engagere flere mennesker over hele verden end nogen anden sport.
Forløbet skal desuden forbedre elevernes fysiske kapacitet (særligt kondition) gennem intervaltræning med bold. Forhåbentlig vil mange opleve, at de ikke tænker det som konditionstræning, da bolden, spillet og den indre motivation er i fokus.
Eleverne skal selv parvis være ansvarlige for at sætte sig ind i og instruere tekniske og taktiske øvelser og spil for de andre elever på samme niveau. Dermed arbejdes der hen imod at kunne reflektere over formål og fokuspunkter, som senere skal bruges til at lave drejebøger.

Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Korte afleveringer (Indersideafleveringer) til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Retningsbestemte tæmninger
- Tæmme bold med bryst, lår, fod
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Løbe med bold og med retningsskift (driblinger)
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Yubio 2022 s.498-509 (inspiration til øvelser)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer