Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Køge Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Erhvervsøkonomi C
|
Lærer(e)
|
Line Cramon
|
Hold
|
2024 eø1 (eø1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Motivation & ledelse
Formål
Iflg læreplanen 2017 skal eleven kunne:
- demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
- anvende viden og kundskaber om en virksomheds konkurrenceforhold til at undersøge og diskutere virksomhedens marketing-mix og strategiske muligheder
- indgå i en faglig dialog og kunne diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger
- diskutere erhvervsøkonomiske problemstillinger i fagligt samspil med andre fag
- strukturere og formidle empirisk og teoretisk materiale både mundtligt og skriftligt
Formålet med forløbet er at give eleverne et indblik i virksomhedens strategiske muligheder, dvs. hvordan en virksomhed analyserer konkurrenceforhold, positionerer sig ift. andre virksomheder, og hvordan virksomheden kan udnytte eksterne forhold til at skabe vækst og en konkurrencemæssig fordel.
Indhold (motivation og ledelse):
Formålet med forløbet er at give eleverne et indblik i, hvad motivation betyder for en virksomhed. Vi får indblik i forskellige virksomheder, og hvordan ledere motiverer deres medarbejdere. I dette forløb er der også fokus på at ryste klassen sammen, da der er elever fra forskellige klasser med forskellige perspektiver.
Kernestof:
-Ledelsesopgaver
-Ledelsesstile (Kurt Lewin): Demokratisk, autoritær og laissezfere)
- Maslows behovspyramide og Herzbergs to-faktorteori
- Motivationsformer
-McGregors X-og Y-teori (s. 78)
Pensum:
"Luk Virksomheden op" kapitel 6.1-6.2 og 6.6-6.11
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Etablering af virksomheden
I dette forløb har vi arbejdet med følgende:
Hvad er en virksomhed? (kap. 1.1)
Iværksætter (1.2)
Hvad er innovation? (1.3)
Virksomhedens idé, mission og vision
Forretningsmodel (BMC-modellen) (1.6)
Virksomhedens værdikæde (1.7)
Virksomhedsformer (1.9)
Cases:
Lakrids By Bülow
Relevant
Den Grønne Start Up
Pensum:
"Luk virksomheden Op" kap. 1: s. 10-51
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Virksomhedens strategi
Indhold
Vi arbejder case-baseret med fokus på følgende: Konkurrenceformer (kap. 2.6), analyse af virksomhedens strategiske muligheder via STEEPLE (kap. 2.5), SWOT (kap. 2.3), Porters konkurrencestrategier (2.7), Porters 5 forces (2.7), Positioneringskortet (kap. 2.7), BCG-modellen (2.10), Ansoffs vækstmatrice (kap. 2.11) og eksterne vækstmuligheder (kap. 2.11) Blue ocean strategi (kap. 2.9) og CSR (virksomhedens bæredygtighed og samfundsmæssige ansvar) (kap. 2.12)
Materiale
Cases:
- Joe & The Juice
- Ikea/Hay
- Dagligvarebranchen (Netto, Rema, Lidl, Irma)
- 3-stjernet salami
-McDonalds
-Flybranchen
Kernestof:
Luk Virksomheden Op s. 60-94
Valgfrit kernestof:
Startup-virksomheden
Metode
- Individuelt arbejde
- Pararbejde
- Gruppearbejde (Matrix og grupper, som er fastlagt af læreren)
- Lærerstyret undervisning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Marketing
Indhold (marketing)
Vi arbejder med kundens købsbeslutning (kap. 3.2), købsmotiver, -typer og -adfærd hvordan man opbygger et brand (kap. 3.4) markedsfører via SMUK-modellen (figur 3.3), promotionformer og markedsføring via sociale medier, USP, segmentering (kap. 3.3), målgruppebestemmelse, positionering, marketingsmixet (de syv P´er) (kap. 3.5).
Materiale
Cases:
- Redbull
- Valgfri case om segmentering og målgruppevalg
- Nespresso
-Just Eat
- State Drinks
Kernestof:
Luk Virksomheden op s. 94-133 (33ns)
Valgfrit kernestof: Startup virksomheden
Metode
- Individuelt arbejde
- Pararbejde
- Gruppearbejde (Matrix og grupper, som er fastlagt af læreren)
- Lærerstyret undervisning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Regnskab
Indhold (regnskab)
Vi arbejder med at forstå regnskaber og årsrapporter. Vi arbejder med resultatopgørelse, balance, variable og faste omkostninger og arbejder med at forstå de mest almindelige nøgletal som: Egenkapitalforrentning, afkastningsgrad, overskudsgrad, aktivernes omsætningshastighed, soliditetsgrad. Vi arbejder også med, hvad det betyder at lave en regnskabsanalyse.
Cases:
- Stryhns A/S
- Gyldendal A/S
- Elgiganten
- Carletti
- State Drinks (Eksamensspørgsmål)
- Danish Crown
Materiale
Kernestof: Virksomhedens Verden (2021) s. 87-102, Luk Virksomheden Op kap. 4.8
Metode
- Individuelt arbejde
- Pararbejde
- Gruppearbejde (Matrix og grupper, som er fastlagt af læreren)
- Lærerstyret undervisning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Organisation og ledelse
Kernestof:
- Organisationsstrukturer: Mekanistiske og organiske organisationsstrukturer (kap. 5.3 og 5.4), omgivelsernes påvirkning af organisationsstruktur, fordele og ulemper ved forskellige organisationsstrukturer.
- Ledelse: Ledelsesformer, ledelsesstile og motivationsteorier.
Omfang:
Kernestof: Luk Virksomheden Op s. 172-173,176-190, 201-207, 210-211, 214-215
Valgfrit kernestof: Startup-virksomheden
Supplerende stof:
- Analyser, årsrapporter m.v.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 Eksamensprojekt
Vi har valgt nedenstående case:
"Startup virksomheden
Eleven kan undersøge en eksisterende startup virksomhed eller arbejde med etablering af egen
virksomhed. I undersøgelsen af den eksisterende startup virksomhed eller etablering af egen
virksomhed skal eleven anvende fagets kernestof for på den måde at kunne forklare og
diskutere alle relevante aspekter forbundet med virksomhedens etablering og vækstmuligheder."
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64767940897",
"T": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64767940897",
"H": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64767940897"
}