Holdet 2024 id/3f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Lasse Karlo Birch Svedborg
Hold 2024 id/3f (3f id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Træningsprojekt
Titel 2 Badminton
Titel 3 Pardans og Les Lanciers
Titel 4 Flagfootball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Træningsprojekt

Eleverne skal gennemføre et løbetræningsforløb med henblik på at forbedre deres kondition.

Overordnede formål: Eleverne skal opnå god fysisk kapacitet og præsenteres for aerob og anaerob intervaltræning, samt kontinuerligt løb for at opnå en forståelse for, hvorledes ens kondition kan forbedres. Eleverne skal opleve glæden ved at bevæge sig, således at de motiveres til fortsat fysisk aktivitet.

Faglige mål:
Fokusområde fysisk aktivitet og træning:
Forbedring/vedligeholdelse af den aerobe effekt og kapacitet. Eleverne skal arbejde med deres aerobe effekt og kapacitet og forbedre eller vedligeholde deres kondition udtrykt i konditallet. Elevernes kondition testes via en Coopers løbetest og/eller en yo-yo test både ved forløbets start og slut, så en eventuel fremgang kan dokumenteres.

Derudover har de løbet 5 km til skolens motionsløb. Resultatet skal give eleverne et indblik i hvilken fysisk tilstand de er i og hvorledes de er placeret i forhold til deres egen aldersgruppe. Forløbet har en varighed over en periode på ca. 8 uger.

Læringsmål
- at eleverne opnår en god/forbedret kondition, indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder og forståelse for

- at eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold, der har betydning for den fysiske trænings påvirkning på kroppen

- at eleverne opnår viden om betydningen af at være i god fysisk træningstilstand for deres sundhed på en række områder

- at eleverne opnår indsigt i, hvordan man arbejder med programlægning og herunder begreberne intensitet, volumen, progression, restitution

- at eleverne udfærdiger, gennemfører og evaluerer deres eget fysiske træningsprogram

Teori:
Eleven introduceres til Træningslære; herunder superkompensation, arbejdets tre faser, opvarmning/nedvarmning, aerob træning, kontinuerlig træning, intervaltræning, test af kondition, hvordan man tester, principper for programlægning

Materiale: Yubio Idræt C+B kapitler samt powerpoint præsentation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Badminton

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en badmintonbane. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket
ind i mange forskellige kamplignende spil på hele og halve baner. Grunden til, at der ikke altid spilles på fuld bane er, at det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt C-niveau.

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser og færdigheder filmes.

Hvad skal eleven kunne:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Pardans og Les Lanciers

Formål:
Formålet med dette danseforløb er at opnå en praktisk forståelse for centrale elementer i både standarddanse (engelsk vals og cha cha cha) samt folkedanse (herunder Les Lanciers). Gennem forløbet arbejder eleverne med dansenes opbygning, trin, rytme, udtryk og sociale dimensioner. I den forbindelse er Labans BESS-koncept introduceret.

Forløbet er delt op i to hoveddele:

Engelsk vals og cha cha cha (3 moduler):

- Fokus i de første moduler er på grundtrin, teknik, rytmeforståelse og enkelte variationer.
- Efterfølgende arbejdes der med at bygge variationer sammen til små serier og øge udtrykket i dansen.
- Målet er at kunne udføre en længere rutine i hver dans – enten selvkomponeret eller hentet fra undervisningsmaterialet.
- Forløbet afsluttes med en fremvisning af de indlærte rutiner til en forløbsprøve.


Les Lanciers (3 moduler):

- Forløbet starter med en introduktion til Les Lanciers grundtrin, opbygning og dansefatninger
- Dernæst arbejdes der med Les Lanciers og de fem ture,
- Der lægges vægt på formationsforståelse, taktfølelse og samarbejde i kvadriller.
- Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor hele holdet danser Les Lanciers i formation.

Eleven skal kunne:

- Udføre grundlæggende trin og danse i takt til musikken
- Forstå og anvende korrekte teknikker ift. fodplacering, benbevægelse og hoftearbejde
- Udvise korrekt kropsholdning og anvende passende dansefatninger
- Føre eller blive ført af en partner
- Sætte variationer sammen til små serier og mestre en længere rutine
- Starte og bevæge sig i takt med musikken og begynde på korrekt taktslag
- Huske og udføre danse udenad og med passende udtryk

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Badminton video 24-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Flagfootball

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. I hele forløbet er man inddelt i faste hold for at kunne udarbejde
en god playbook. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Tidsreglen på 30 sekunder ml. hvert spil bør overholdes for at undgå for lange pauser og for lav intensitet.

Hvad skal eleven kunne?

- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med god acceleration
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskelige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer