Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Køge Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Jens Mortensen Østergaard, Mikkel Sandahl Danielsen
|
|
Hold
|
2025 Id B3 (Id B3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
volley
Formål:
Eleverne skal igennem de praktiske lektioner arbejde med volleyball teknik og taktik. De skal opnå en rimelig beherskelse af forskellige slag og modtagning, samt bevægelse i spillets gang. Taktisk skal de kunne anvende simpel forsvarsopstilling og angrebstaktik, grundlæggende regler og kendskab til rotationsprincippet.
Ligeledes har der i forløbet været koblet idrætspsykologi omkring blandt andet samarbejde, kommunikation og forskellige roller på et team.
I den praktiske del af forløbet har følgende stof været gennemgået:
Teknik
- Fingerslag
- Baggerslag
- Modtagning
- Hævning
- Smash
- Blokade
- Serv (underhånd- og overhåndsserv)
Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler
Pensum:
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.575-577, 579-584
Supplerende materiale Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.588-593 - øvelser og inspiration
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
idrætspsykologi
I den teoretiske del skal de arbejde med motivation, målsætninger og principperne inden for teampsykologi.
Teoristof i forløbet:
At eleverne tilegner sig viden om emnet idrætspsykologi i forhold til idræt og kan definere begreber indenfor emnet så som:
- Indre motivation.
- Ydremotivation
- Målorientering (konkurrenceorientering og opgaveorientering)
- Persontyper (type 1, 2 og 3)
- Træningsklima (konkurrenceklima og mestringsklima)
- Konkrete mål (resultatmål, præstationsmål, procesmål)
- Spændingsregulering og positive og negative aggressioner
- Udvikling af team
- Kohæsion
- Forskellige team typer
- Roller og hierarki
- teambuilding og kommunikation
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.131-145
Løchte og Zanka tekst om hvad der motiverer - Artikel CPHSPORT "Hvad motiverer og giver mening for talenter" s.20-26
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Springgymnastik og akrobatik
Springgymnastik & akrobatik
Forløbslængde: 6 moduler à 90 minutter
Faglige mål:
-at få indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik
-at få en forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik
-de tekniske færdigheder ift. kropsspænding, kropsbevidsthed, ruller, hovedstand, håndstand, vejrmøller og araberspring
Ligeledes har der været et fokus område omkring modtagning (hvordan støttes der bedst, hvor tager man fat og hvordan)
I akrobatik delen er der blevet arbejdet med at udføre akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere og menneskepyramider
Vi har arbejdet med følgende i forløbet:
Opvarmning med fokus på tillid og samarbejde for at skabe tryghed blandt eleverne.
Ruller og Håndstand:
-forlæns rulle
-flyverulle
-baglæns rulle
-håndstand
-håndstand rulle
Spring over gulv:
-vejrmølle
-araberspring
-araberspring med mere
-overslag fra gulv
Akrobatik:
-kontrabalancer
-modbalancer
-flyveren
-pyramider
En samlet sekvens kunne se ud som følger:
-forlæns- og baglæns rulle
-håndstand
-vejrmølle og araberspring
-serie med forskellige hop på airtrack (3-4 spring)
-serie på airtrack (3-4 spring efter hinanden)
Kernestof:
Teori i forløbet:
”Yubio C+B (2022)”, s.1031-1033 (springgymnastik)
Supplerende materiale:
• (”Yubio C+B (2022)”, s.1036-1038 opvarmningsøvelser
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1040-1045 (øvelser og inspiration til springgymnastik) )
• (”Yubio C+B (2022)”, s. 1049-1056 (øvelser og inspiration til akrobatik) )
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 13-28, 1042-1048, 1053-1055
-
Yubio 2023
-
Arbejdsspørgsmål kap. 1 Yubio sundhed og ortorexi og træningsafhængighed (2).docx
-
Arn og Jens er på med relevant og specifik gymnastik opvarmning samt forlæns og baglæns ruller (evt. flyveruter), håndstand med og uden hjælpere
-
Team danmark kostanbefalinger
-
gruppeopgave om kost.docx
-
Fortsat gruppearbejde med opgaven om kost. Fremlæggelser i næste uge
-
Grupper kost.docx
-
Afsnit
-
Maja og Amalie er på med opvarmning samt øvelser indenfor ruller, håndstand, hovedstand, vejrmøller og araberspring. Tag udgangspunkt i siderne 1053-1055 i Yubio og egne ideer.
-
Mathilde, Signe og Liva er på med opvarmning samt øvelser indenfor ruller, håndstand, hovedstand, vejrmøller og araberspring. Tag udgangspunkt i siderne 1053-1055 i Yubio og egne ideer.
-
Fremlæggelser:
-
TDEE-beregner - Beregn dit daglige energibehov
-
Ernæringsdata for havregryn - Kalorier, vitaminer og mineraler i havregryn
-
de sidste fremlæggelser:
-
Efter de 2 fremlæggelser skal I arbejde konkret med en kostplan til jer selv. Mød sultne op - I skal spise. Med øjnene......
-
Kost og måltidsopgave.docx
-
Frida - Database med fødevaredata udgivet DTU Fødevareinstituttet
-
Jens og Arn er på med opvarmning og spring og akrobatik øvelser
-
I dag skal vi arbejde med når sundhed tager overhånd og udvikler sig til noget negativt
-
Obs. I får de første 45 min til at færdiggøre jeres individuelle kost opgave
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Sundhed
Formål:
I den teoretiske del skal eleverne arbejde med begrebet fysisk, mental og social sundhed i forskellige sammenhænge, diskutere hvornår og hvorvidt noget kan opfattes som værende sundt eller det modsatte, forstå sammenhængene mellem forskelige livsstilssygdomme og sundhed og lave en sundhedsprofil på dem selv. Desuden har vi under emnet omkring sundhed kigget på danskernes idrætsvaner og de forskellige måder man kan være fysisk aktiv på.
Teoristof i forløbet:
At eleverne tilegner sig viden om emnet sundhed i bred forstand og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold der har betydning for den fysiske aktivitets påvirkning på både krop og psyke.
Følgende emner har været gennemgået:
- Sundhedsdefinitioner
- Arv og miljø
- KRAM faktorerne
- Sundhedsopfattelser – herunder kropsidealer, træningsafhængighed, ortorexi, spiseforstyrrelser
- Idræt og sundhed – herunder effekter af fysisk aktivitet og risiko for udvikling af livsstilssygdomme, ulighed i sundhed
- Hvem og hvor - idrætsdeltagelse i den danske befolkning, frivillig idræt versus kommerciel idræt, foreninger og forbund, de 4 sektorer
- Udarbejdelse og diskussion af egen sundhedsprofil
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.13-42
Supplerende materiale:
Baggrund: Styrketræning hjælper på depression: https://videnskab.dk/krop-sundhed/stort-studie-styrketraening-hjaelper-paa-depression
Baggrund: Motion giver mental gevinst: https://videnskab.dk/krop-sundhed/motion-giver-mental-gevinst
Baggrund: Landsforeningen mod spiseforstyrelser og selvskade: Ortorexi
https://www.lmsos.dk/viden/ortoreksi/
Baggrund: Landsforeningen mod spiseforstyrelser og selvskade: Træningsafhængighed https://www.lmsos.dk/viden/traeningsafhaengighed/
Baggrund: Den nationale sundhedsprofil 2023:
file:///C:/Users/kgmsd/Downloads/WEB_Sundhedsprofilen_2023_KORT-a%20(2).pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 13-28, 1042-1048, 1053-1055
-
Yubio 2023
-
Arbejdsspørgsmål kap. 1 Yubio sundhed og ortorexi og træningsafhængighed (2).docx
-
Arn og Jens er på med relevant og specifik gymnastik opvarmning samt forlæns og baglæns ruller (evt. flyveruter), håndstand med og uden hjælpere
-
Team danmark kostanbefalinger
-
gruppeopgave om kost.docx
-
Fortsat gruppearbejde med opgaven om kost. Fremlæggelser i næste uge
-
Grupper kost.docx
-
Afsnit
-
Maja og Amalie er på med opvarmning samt øvelser indenfor ruller, håndstand, hovedstand, vejrmøller og araberspring. Tag udgangspunkt i siderne 1053-1055 i Yubio og egne ideer.
-
Mathilde, Signe og Liva er på med opvarmning samt øvelser indenfor ruller, håndstand, hovedstand, vejrmøller og araberspring. Tag udgangspunkt i siderne 1053-1055 i Yubio og egne ideer.
-
Fremlæggelser:
-
TDEE-beregner - Beregn dit daglige energibehov
-
Ernæringsdata for havregryn - Kalorier, vitaminer og mineraler i havregryn
-
de sidste fremlæggelser:
-
Efter de 2 fremlæggelser skal I arbejde konkret med en kostplan til jer selv. Mød sultne op - I skal spise. Med øjnene......
-
Kost og måltidsopgave.docx
-
Frida - Database med fødevaredata udgivet DTU Fødevareinstituttet
-
Jens og Arn er på med opvarmning og spring og akrobatik øvelser
-
I dag skal vi arbejde med når sundhed tager overhånd og udvikler sig til noget negativt
-
Obs. I får de første 45 min til at færdiggøre jeres individuelle kost opgave
-
Vi starter nyt forløb op med dans
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hip Hop
I forløbet har der været arbejdet med hip hop
Titel:
Hip Hop – Udtryk, teknik og serie
Formål:
Eleverne skal opnå kendskab til grundlæggende hip hop-teknikker og -trinsprog. De skal arbejde med rytme, kropskontrol og udtryk, og afslutningsvis indgå i en koreografisk proces, hvor trinene sammensættes til en kort serie.
Eleverne har igennem forløbet arbejdet med følgende trin og trinvariationer:
Opvarmning:
Graver til side
Side step
Side step med arme og skubbe bevægelse
Sparke bevægelse inklusive arme
Diverse stræk sat sammen som serie
Forskellige trin/bevægelser:
Bounce
Shuffle
Body Roll
Two step
Tap
Slides
Running man
Four step
Kick ball change
Der har igennem dansen ligeledes været fokus på udtryk og attitude og serien har været øvet i både et hurtigt og et lidt langsommere tempo.
Musik hip hop: "Yeah" (Usher), "" (Moulin Rouge)
Yubio 2022 1335-1346 plus egen udviklet serie
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Doping og idrætspolitik
Eleverne skal igennem de teoretiske lektioner arbejde med forholdet mellem sport og politik. Herunder skal det diskuteres:
- hvorvidt man kan/bør adskille sport og politik?
- om idræt er politik?
- idræt som mål eller middel?
- blød magt vs. hård magt
Med udgangspunkt i filmen "Icarus" belyses det, hvordan store internationale sportsbegivenheder blandes sammen med politik og vi kigger i den forbindelse også på andre "kendte" historiske idrætsbegivenheder, hvor sport og politik er blevet blandet sammen.
Ligeledes med afsæt i filmen "Icarus" har vi beskæftiget os med emnet doping.
Herunder har vi arbejdet med doping i forhold styrkebaserede sportsgrene og udholdenhedsbaserede sportsgrene. Eleverne har fået et kendskab til forskellige doping stoffer og dets virkninger, bivirkninger og placebo effekt. Ligeledes diskuterer vi dopinggrænser og definition af doping samt etik og moral i relation til ”snyd”. Eleverne præsenteres desuden for de 4 typiske stereotyper af en dopingmisbruger.
Teoristof i forløbet:
- Doping definition
- Dopingens historie
- Doping og udholdenhed
- Doping og styrke
- Lovlige og ulovlige præparater og deres virkning/bivirkning
- Frigivelse eller straf
- Placebo effekten
- Den typiske dopingmisbruger
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.395-405
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.89-95, 98-107, 109-112, 120-123
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Padel
Formål:
Eleverne skal igennem de praktiske lektioner arbejde med padel teknik og taktik. Eleverne skal forsøge at opnå en rimelig beherskelse af forskellige slag og bevægelser på banen. Taktisk skal de få et indblik i spillets taktiske dimension både i forhold til angrebs- og forsvarsspil, samt hvordan banens fysiske rammer (vægge) kan bruges og udnyttes i spillet.
I den praktiske del af forløbet har følgende stof været gennemgået:
Teknik
- Greb https://www.youtube.com/watch?v=0cTlKot64O
- Forhåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=mx_ZixQr5Ko
- Baghåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=ox-XkRynJHs
- Serv https://www.youtube.com/watch?v=YSCbbCYfc9Y
- Smash og Bandeja https://www.youtube.com/watch?v=yHAJ5XjFUNg
- Flugtninger https://www.youtube.com/watch?v=wCAqvaqrnZ4
- Lob https://www.youtube.com/watch?v=3dzag7521pU
- Det færdige spil https://www.youtube.com/watch?v=YRs7jMs1FCM
Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler https://www.padeltotal.dk/padelregler/
Pensum til den praktiske del er: https://www.dgi.dk/traenerguiden og The Padel School https://www.youtube.com/channel/UCmswycX_XINvjrPX0i_17rg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
OBS. vi mødes kl.13.55 ved Padel4Alle Stormøllevej 1004600 Køge.
-
Baghånd: The Padel Backhand Forhånd: The Padel Forehand Regler serv: Serv regler Regler frit spil: Regler frit spil Inspiration - Målet er at vi når herhen....:) 10 Best Shots - Mid Season World Padel Tour
-
Afslutning af forløb og færdiggørelse af serie. Repeter serien fra Amalie og til Moulin Rouge.
-
souldja boy
-
usher
-
Idag skal vi arbejde med serv og flugtninger. Vi repeterer også forhånd og baghånd fra sidste modul, samt gennemgår reglerne i det færdige spil.
-
5 Padel SERVE Tips In 5 Minutes
-
Serv regler
-
Padelles 3: forehand en backhand volley
-
Regler frit spil
-
Doping gruppefremlæggelse.docx
-
doping yubio s.102-124 uden svar.docx
-
I skal arbejde selv med spørgsmålene 1-6 under overskriften "Doping og udholdenhed".
-
Afleveres under elevfeedback senest kl.18 idag
-
Jeg er afsted med skolens volleyhold, så i dag skal I træne selv.Lav en valgfri træning i form af enten en løbetur på 30min, en gåtur på 60min eller træning i fitness i 45-60min.
-
Vi skal repetere serv og flugtning fra sidste modul. Og derefter skal vi arbejde med de nye slag som er forskellige overheads
-
Det er en forventning at I nu har styr på regler og point tælling. Genbesøg lektien fra de foregående padel moduler, hvis ikke I har helt styr på det endnu.
-
I skal arbejde selv med den vedhæftede eksamenscase. Det er nogenlunde sådan en eksamenscase til den teoretiske del af idræt B eksamen vil se ud.
-
Eksamenscase badminton, træningsplanlægning, testning og idrætsdeltagelse.pdf
-
Vi starter nyt emne op om Fysiologi. Det første I skal lærer om er noget grundlæggende fysiologi omhandlende åndedræt, lunger, hjertet, pulsen og blodet. Fra de næste gange bliver det mere og mere rettet over mod hvad der sker i kroppen når vi træner
-
Grundlæggende fysiologi Yubio.docx
-
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 45-52
-
I skal i den ene halvdel af modulet arbejde med at udarbejde en drejebog til padel.
-
Eksempel på drejebog til pickleball (2).docx
-
Drejebog padel udkast.docx
-
Gennemgang af eksamenscase
-
arbejdsfysiologi spørgsmål s.67-77.docx
-
Kort repetition af det gennemgåede i Padelforløbet og til sidst frit spil
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Fysiologi og testning
At eleverne tilegner sig viden om emnet træningslære og får kendskab til fysiologiske begreber og principper, som de kan bruge i forhold til konkrete idrætsdiscipliner og deres egen træning. Følgende emner har været gennemgået:
- Superkompensation og arbejdets 3 faser
- Aerob træning herunder energiomsætning, kondital og udholdenhed, kontinuerlig træning vs. Interval træning, mærkbare effekter
- Anaerob træning herunder energiomsætning
- Muskelfibertyper
- Arbejdskravsanalyse med fokus på de fysiologiske og anatomiske arbejdskrav og i mindre grad de psykologiske
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.67-83
Yubio Idræt C+B (2022), Skadhede et al. s.1230-1233
I forløbet omkring testning er eleverne blevet præsenteret for forskellige former for fysiske test. Herunder skal de både forstå og arbejde med dem teoretisk, samt afprøve dem i praksis.
De faglige mål har været at eleverne opnår en forståelse for hvad forskellige fysiske test kan måle, hvordan de udføres, i hvilke sammenhænge de kan bruges og hvilke krav der er til, at testen er gyldig og pålidelig
Følgende test har været gennemgået teoretisk og praktisk:
Yo-Yo løbetest
Styrketest, hvor formålet var at finde sin 1RM værdi i udvalgte øvelser
Allround test
Teoristof i forløbet:
Yubio 2022, s.193-196, 199-205
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Flow og fart
I forløbet arbejder vi sideløbende med MTB kørsel i skoven og Yoga i salen.
De 2 forløb komplementerer hinanden ved hhv. at have fokus på fart, adrenalin og action kontra ro, fordybelse og afslappethed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi mødes klar og omklædt 8.15 på gangen ved trappen ned. Klæd jer på ift vejret, gerne flere tynde lag. Hvis man vil, må man gerne selv medbringe mountainbike og/eller hjelm.
-
Skadhede, T.S. et. al: YUBIO IDRÆT C+B (2023); sider: 53-59, 63-64, 67-78, 195-200, 309-316
-
arbejdsfysiologi spørgsmål s.67-77.docx
-
10 essentielle teknikker, der vil forbedre din mountainbike-kørsel | Mountainbiking.dk
-
5 Essential Downhill Mountain Bike Skills
-
POV | WINNING RUN at Red Bull Hardline 2022! 💥
-
3 tips til begynderen: Grundposition på MTB
-
3 tips til MTB: Bliv sikker og tryg på nedkørslen
-
Styrketræning Yubio s.78 og frem samlet dokument.docx
-
Hvad er Yoga, og hvad er Yoga godt for?
-
Vi starter med at løbe coopertest på skolen. Vi løber den på den afmærkede bane ud mod lærerværelset. Derefter laver vi yoga i lokale 69
-
Anatomi arbejdsspørgsmål Yubio s 53-59.docx
-
Yoga ved Signe og Liva
-
Eksamensgrupper (3,4 eller 5 personer)
-
case nr. 14 volley og træning.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Pardans (overført fra 2.g)
Jive (Latin) (Musik og bevægelse)
Læringsmål i Jive
Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at:
• Udføre grundtrin og trinvariationer
• Bevæge sig i takt til et stykke musik
• Koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
• Give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
• Arbejde med sammenhængende serier af forskellige trinvariation
Undervejs i forløbet har eleverne er eleverne blevet undervist i følgende trin som løbende er sat sammen til en serie:
•,Grundtrin
• Damedrejning
• Chasse ved siden af hinanden (harmonika)
• Vindmøllen
• Stop and Go
• Bytte hånd bag herrens ryg
• American spin
• Moch step
• New Yorker
• Spark ml. ben
• Spark diagonalt
• Desuden har nogle elever arbejdet med selv at udvikle et eller flere trin, samt afprøvet flere andre fra Yubio.
Der er både arbejdet med musik med langsommere tempo (slow Jive) i form af fx Kim Larsen "Nostalgi".
Men eleverne har også danset til musik i hurtigere tempo som fx. "Dear Furture Husband", "wake me up before you go go", "Greased Lightnin'", "Happy", "Dance with Me Tonight", "Marilyn" ect.
Materiale:
Yubio - Idræt C+B (2023) s.1348-1354
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Fodbold (overført fra 2.g)
Formål:
Forløbet tilrettelægges niveaudifferentieret for at alle skal mærke glæden ved at spille med og mod ligeværdige.
Alle elever uanset forhåndskendskab og –niveau skal kende til og kunne udføre de vigtigste tekniske færdigheder i form af dribling, aflevering, tæmning og afslutning. Desuden skal der opnås viden om de vigtigste taktiske elementer for at kunne indgå i sammenspil på et hold. Se i øvrigt s. 523 i Yubio (2022).
Der er fokus på at dyrke fællesskabet og spilleglæden med andre på samme niveau. Det skal være socialt og sjovt. Der reflekteres over, hvorfor fodbols formår at samle og engagere flere mennesker over hele verden end nogen anden sport.
Forløbet skal desuden forbedre elevernes fysiske kapacitet (særligt kondition) gennem intervaltræning med bold. Forhåbentlig vil mange opleve, at de ikke tænker det som konditionstræning, da bolden, spillet og den indre motivation er i fokus.
Eleverne skal selv parvis være ansvarlige for at sætte sig ind i og instruere tekniske og taktiske øvelser og spil for de andre elever på samme niveau. Dermed arbejdes der hen imod at kunne reflektere over formål og fokuspunkter, som senere skal bruges til at lave drejebøger.
Eleverne skal opnå følgende kompetencer:
- Korte afleveringer (Indersideafleveringer) til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Retningsbestemte tæmninger
- Tæmme bold med bryst, lår, fod
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Løbe med bold og med retningsskift (driblinger)
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Yubio 2022 s.498-509 (inspiration til øvelser)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975008",
"T": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975008",
"H": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975008"
}