Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Køge Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Aviaja Dørr Holm
|
|
Hold
|
2025 Id B2 (Id B2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Volleyball, teamudvikling og idrætspsykologi
Formål
At eleverne tilegner sig kompetencer indenfor volleyball, samt formår at indgå hensigtsmæssigt i deres faste teams ud fra den teoretiske viden om idrætspsykologi
Kernestof
- Aktiviteter, der træner boldbeherskelse
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- Humanistisk- og sundhedsvidenskabeligt teoristof om idrætspsykologi og mental sundhed
- Videnskabelige metoder der er relevante for undervisningen (kvalitative interviews af medspillere og coaching)
Faglige mål
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- kunne indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
- demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Volleyball
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Teamudvikling og idrætspsykologi
- Kende og bruge begreber fra teamudvikling aktivt i forløbet.
- Opnå forståelse for teampsykologi, herunder begreberne synergieffekt og Ringelmanneffekten.
- Kende og bruge termer hørende til teamets udviklingsfaser, opgave- og social kohæsion, samt typen af hold og deltagerroller.
- Kende og bruge begreberne: identitet, motivation, målsætning, spændingsregulering og visualisering i relation til idrætspsykologi
- Træne den mentale sundhed, herunder stress, koncentration og opmærksomhed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Bevægelsesanalyse af baggerslag
|
29-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Performace og idrætshistorie
Overordnet formål med forløbet: At eleverne opnår indblik i idrætshistorie og kropskultur gennem tiderne med historiske nedslag. Der arbejdes med kropsbevægelser til musik, med fokus på udtryk og bevægelsesglæde.
Praktisk skal eleverne udføre en meningsfuld koreografi som demonstrerer de historiske nedslag de er blevet præsenteret for.
Teoretisk skal eleverne have kendskab til hovedtræk i idrættens udvikling fra slutningen af 1800-tallet til i dag, men fokus på gymnastik og dans’ rolle i samfundet.
Pensum
- Yubio Idræt C+B (2019) s. 1105-1128 (aerobic og stepaerobic)
Kernestof:
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse
- Humanistisk- og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelseskultur
- De for undervisningen relevante digitale redskaber
Teori:
- Idrætshistorie både in- og udlands.
- Musik, herunder valg, takt, rytme og koordinering
- m.m.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Padeltennis, træning og sundhed
Formål
At eleverne tilegner sig kompetencer indenfor padel teknik og taktik. De skal beherske forskellige slag og bevægelser på banen. Taktisk skal de opnå indblik i spillets dimensioner både i et angrebs- og forsvarsspil, samt betydningen af banen fysiske rammers udnyttelse i spillet. I den teoretiske del skal de arbejde med træningslære med fokus på styrketræning, muskelfysiologi og danskernes sundhed.
Kernestof
- Grundlæggende principper for træning
- Samfunds- og sundhedsvidenskabeligt teoristof om danskernes sundhed, idrætsorganisering, livsstil og idrætsvaner
- Undervisningen præsenterer eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi
Indhold - praktisk padel
Teknik
- Greb https://www.youtube.com/watch?v=0cTlKot64O
- Forhåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=mx_ZixQr5Ko
- Baghåndsslag https://www.youtube.com/watch?v=ox-XkRynJHs
- Serv https://www.youtube.com/watch?v=YSCbbCYfc9Y
- Smash og Bandeja https://www.youtube.com/watch?v=yHAJ5XjFUNg
- Flugtninger https://www.youtube.com/watch?v=wCAqvaqrnZ4
- Lob https://www.youtube.com/watch?v=3dzag7521pU
- Det færdige spil https://www.youtube.com/watch?v=YRs7jMs1FCM
Taktik
- Placering på banen og spilforståelse
- Angrebsopbygning og forsvarstaktik
- Gennemgang af regler https://www.padeltotal.dk/padelregler/
Pensum til den praktiske del er:
https://www.dgi.dk/traenerguiden og The Padel School
https://www.youtube.com/channel/UCmswycX_XINvjrPX0i_17rg
Indhold teori
At eleverne tilegner sig viden om emnet træningslære og opnår kendskab til fysiologiske begreber og principper, som de kan bruge i forhold til konkrete idrætsdiscipliner og deres egen træning.
Følgende emner har været gennemgået:
- Idrætsprofil og danskernes sundhed
- Muskelfysiologi, herunder musklers opbygning, muskelkontraktion, muskelfibertyper, træning og fibertyper, mekaniske forhold, muskeltræthed og muskelømhed.
- Styrketræning, herunder præstationsevne, træningsplanlægning og effekter, muskelstyrke, muskeludholdenhed og forspænding
- Testtyper herunder yoyo, åstrand cykeltest, styrketest og yubiotest.
Yubio Idræt C+B (2024)
- Kap 28 Styrketræning
- Kap 8 Udvidet fysiologi og træningslære
o Muskelfysiologi
o Styrketræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Forløbsprøve i padel
|
10-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Badminton og arbejdsfysiologi
Formål
At eleverne tilegner sig kompetencer indenfor badminton teknik og taktik. De skal beherske forskellige slag og bevægelser på banen. I den teoretiske del skal de arbejde med arbejdsfysiologi med fokus på aerob og anaerobt arbejde, energiproduktion, træningslære og kost.
Kernestof
- grundlæggende principper for træning
̶ centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof
Faglige mål badminton
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Indhold i teori:
Eleverne har tilegnet sig viden om emnet arbejdsfysiologi herunder overgangen fra hvile til arbejde, kost koblet til træning og aerob og anaerob træning og energistofskifte.
Vi har arbejdet med fysiologiske ændringer fra hvile til arbejde, steady state, iltdeficit og iltgæld. Så har vi arbejdet med aerob træning, energiproduktion, kondital og udholdenhed. Tilsvarende har eleverne også arbejdet med anaerob træning herunder anaerob effekt og kapacitet, anaerob tærskel, intervaltræning, styrketræning. Desuden er der arbejdet med effekterne af forskellig type træning og doping.
Yubio Idræt c+b (2024)
- 22.2 Badminton regler, ide og organisering
- 22.3.1 Fokus på Serv og greb
- 22.3.3 Fokus på forbanen
- 22.3.4 Fokus på bagbanen
- 2.4 Kost og energi
- 3.3 Opvarmning/nedvarmning
- 3.4 Aerob træning
- 3.5 Anaerob træning
- 3.6 Styrketræning
- 8.3.4 RQ og fedtforbrænding
- 8.6.5 Effekter af konditionstræning
- 8.7.4 Effekter af styrketræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Doping Screencast
|
06-05-2026
|
|
Videoafl. badminton
|
07-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975058",
"T": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975058",
"H": "/lectio/72/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290975058"
}