Holdet 2025 ol/3i - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2025 ol/3i (3i ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)
Titel 2 Forløb#2 Krigens konsekvenser
Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!
Titel 4 Forløb#4 Homo sapiens - det tænkende menneske
Titel 5 Forløb#5 Homo narrans

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Helteidealer (Iliaden)

FORMÅL:

Med udgangspunkt  Homers Iliade undersøger dette forløb helte-begrebet i antikken, og hvordan det har påvirket helteidealet i dag. Eleverne bliver desuden  i forløbet præsenteret for den antikke eposgenre og græsk mytologi. Herudover præsenteres eleverne for perspektivering i Oldtidskundskab (reception).

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Vi arbejder med følgende begreber:

Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté, moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani, den græske mytologi med fokus på de olympiske guder.
Epos: homeriske lignelser, musepåkaldelse, epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, daktylisk heksameter, personificering, mundtlig overlevering.
Mytegenren: ætiologiske myter (deskriptiv/normativ).
De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis og Hermes (Hades).
Myter, som er blevet genfortalt/arbejdet med i klassen i dette forløb: Æblestriden (Paris'dom), myten om Helenas bejlere, myten om Leda og svanen (Helenas mor).


METODE :
Metoder til at forstå teksten: Autopsi (nærlæsning), Strukturalistisk metode (aktantmodellen), sproglig analyse.

Receptionsanalyse: https://docs.google.com/document/d/1T7fIR97Y-mI5Ru2bfzcqB3Dfoh5CrfV1sLw25fsu3pc/edit?usp=sharing

Gruppearbejde med arbejdsspørgsmål
Stiliserede nærlæsning
Rollelæsning
Gruppeprojekt
Fælleslæsning på klassen


MATERIALE:

Pensumstekster:
Homers Iliaden i uddrag (Otto Sten Dues oversættelse)

I. sang: 1-611(Agamemnon og Achilleus) 19 sider
III. sang: 1-229 og 395-461(Menelaos og Paris) 9 sider
XXII sang, v. 1-515 (Achilleus og Hektor) 16 sider

44 sider


Baggrundslitteratur:
Paidaia s. 7-9 (introduktion til Oldtidskundskab og Paideia)
s. 11 - 19 (s- 14-15 udeladt) (om IIliaden)
s. 23-30 (eposets som genre og om mytegenren)

Perspektiv:
- Egen Adaptation af 1. sang v. 493-611
- Uddrag af Gareth Hings "The Iliad" https://docs.google.com/document/d/1z-mlNWxkM4TSZqubtwG2FuLsLIUavySAqbV-kyZhALc/edit?usp=sharing
- Uddrag af filmen "Troy" (Menelaos og Paris kæmper): https://youtu.be/80BKf8FzL4U?si=I0vVyC0_uZ5jGmy0

PRODUKTER:
Elevproduceret oversigt over karaktererne: https://docs.google.com/document/d/135t6CXyEIJYYgzE3aGWpK2o_QiD2BI0rHHQ5J5VzUog/edit?tab=t.0

Alt materiale Oldtidskundskan herunder ForløbsPP:  

https://drive.google.com/drive/folders/1gUT4UmfOWD4poVvbCwYoE6uE6iJpe3HH?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Krigens konsekvenser

Formål: Vi har i dette forløb undersøgt krigens konsekvenser, med udgangspunkt i Trojas kvinder . Eleverne er i denne forbindelse blevet introduceret til klassisk tid i Athen, det athenske demokrati (herunder retorik) samt drama i antikken.

INDHOLD:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Forløbet bygger videre på elevernes viden om antikken og den trojanske krig fra forløbet om Helteidealer, men nu ud fra de trojanske kvinders perspektiv.

Herudover har vi snakket om temaerne: krigens konsekvenser, Helena' skyld, mennesketlivets uforudsigelighed/skæbne, forholdet mellem guder og mennesker, samfundets opløsning, det traditionelle helteideal samt kønsroller.

Vi ser på tragedien som en produkt af den græske oplysningstid (højklassisk tid) og eleverne introduceres for de tanker, som florerede i Athen på dette tidspunkt, herunder retorik.

Tragedien: Triologi, katarsis (éleos og fóbos), Dionysios' festivaler i Athen, tragediekonkurrence, deus ex machina, stasimon (korsang), episode, modstrofe/strofe/epode, exodos, prolog, parodos, agon

Den antikke teater og teaterbygning: Dionysosteatret, orchestra, skene, proskene

Myter som vi har snakket om: Myten om Kassandra , overfladisk gennemgang af den mykenske sagnkreds med fokus på Agamemnon, Agamemnons ægteskab med Klytaimnestra (og herigennem Klytaimnestras oprindelse og slægtskab med Helena). Den trojanske krig. Leda og svanen.

Reception:
Netflix serien "Troy - the fall of a city" afsnit 8: 00:39:10 - slutningen.

METODER:

Metoder til at forstå teksten: Autopsi (nærlæsning), særlige retorisk sproglig fokus i forbindelse med talerne.

Receptionsanalyse: https://docs.google.com/document/d/1T7fIR97Y-mI5Ru2bfzcqB3Dfoh5CrfV1sLw25fsu3pc/edit?usp=sharing

Gruppearbejde med arbejdsspørgsmål
Stiliserede nærlæsning
Rollelæsning
Fælleslæsning på klassen

MATERIALE:
Trojas kvinder af Euripides oversat af Marcel Lysgaard Lech

67 sider originaltekst

RECEPTIONSTEKST:
"En bys fald", NETFLIX, episode 8: 00:39:10


PARALLELTEKST:
Queens of Syria: https://www.trojanwomenproject.org/copy-of-queens-of-syria-uk-tour-1


Materiale: Se vores Drevmappe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!

FORMÅL  Vi bruger den arkitektur, som eleverne kender fra USA og de igangværende Trump-projekter (især Balsalen) til at undersøge klassisk arkitektur og dets reception. Vi har derfor fokus på amerikanske perspektivværker med enkelte perspektiver til DK.

INDHOLD:
Vi har trænet følgende faglige mål i lærerplanen:

- at beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

METODE:

Vi har undersøgt  de antikke temper ud fra følgende 4 perspektiver:
- Historisk kontekst
- Grundplanen
- Stilarter, herunder søjler
- Billedprogram

Vi har trænet at beskrive, analysere og argumentere for en datering af de antikke templer.

Vi har fokus på arkaiske, højklassiske og romerske templer.
Dorisk, jonisk og korinthisk stil

Reception: https://docs.google.com/document/d/1wZgzjrpgaD889A9X7-HF0KO2IkZkmVjVHrRntxhWiuc/edit?usp=sharing

MATERIALE

Introduktion til temaet for forløbet:
- Kommentar af arkitekt Mathilde Lesénécal 11. februar 2025 i Information.dk "Trump vil have smukke, nyklassicistiske bygninger, ligesom Hitler og Mussolini kunne lide dem": https://www.information.dk/mathilde-lesenecal
- Uddrag af dekret »Promoting Beautiful Federal Civic Architecture«.

Skabelon over dorisk og jonisk stil fra "Kunsten at se på monumenter - FUNDAMENTET"
af Marie Kluge og Katja Holm

Gennemgået templer: Eleverne kommer til eksamen i ukendte monumenter, men forventes at kunne bruge de gennemgået monumenter som  dateringsmarkører.

Heratemplet 1 i Pæstum o. 550 f.v.t. (1 side)
Aphaia-templet o. 490 f.v.t. (1 sider)
Parthenon o. 432 f.v.t. (3 sider)
Portunustemplet i Rom (o. 100 f.v.t.) (1 side)
Pantheon i Rom (120 e.v.t.) (2 sider)
Rekonstruktion af etruskisk tempel

Gennemgået receptionsværker:

The Met
Capitol
Det Hvide Hus' Statsbalrum (East Wing Genopbygning) - McCrery Architects
Crysler building
Madewood Plantation, the classic Greek Revival house in Napoleonville, Louisiana,


I alt: 10 sider

Se vores drevmappe for materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Homo sapiens - det tænkende menneske

FORMÅL:
Filosofiforløbets tager udgangspunkt i den moderne debat: Dyb tænkning som menneskelig værdi i en AI-tid.  Emnet er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret moderne problemstillinger og værdier ofte kan nuanceres, perspektiveres og uddybes gennem læsning af antikke tekster. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at emnet om tænkning, dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

INDHOLD:
Forløbet opfylder følgende faglige mål:
-analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.

Dialogformen som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos

Dannelse:  (Brinkmand/Strawbridge A--> B) uerkendt uvidenhed → erkendt uvidenhed → viden
Psychē (sjælen, menneskets egentlige “selv” – det tænkende og erkendende)
Sōphrosynē (mådehold / selvkontrol)
Aretē (“bedsthed” at være god som menneske – at ud, olde sit potentiale)
Gnōthi seauton (kend dig selv (indskrift i Delfi))

Kontekst: ynglingekærlighed, Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme,, absolutisme, mytologisk verdensforståelse  (mytos) --> logisk/rationel verdensforståelse (logos).

Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide


METODER:
Induktivt
Spørgeteknik
Gruppearbejde


MATERIALER:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades"  fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen. kap. 1-28 45 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-27 læst
Kap. 28 Læst højt sammen

- Uddrag af Platon:  ”Hulebilledet” kap. 1-3. Uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen Læst statarisk
("‘Og nu skal du danne dig et billede af...er det ikke for at alle skal kunne gå den vej de vil, men for at bruge borgerne til sit eget formål – at binde byen sammen" 6 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk. (0,5 sider)

I alt: 51.5 sider

Baggrund:
- "Den sokratiske metode" fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse


Perspektivtekster:
- Svend Brinkmann er rystet over mennesker, der nægter at tænke selv | Lyt som podcast | DR LYD (Eleverne har skrevet noter i Elevfeedbacken d. 12/2)
- Romeo brugte ChatGPT til 150 opgaver i gymnasiet: 'Jeg har gjort mig selv en kæmpe tjeneste':  https://www.dr.dk/nyheder/indland/romeo-brugte-chatgpt-til-150-opgaver-i-gymnasiet-jeg-har-gjort-mig-selv-en-kaempe-tjeneste
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Fælles materiale findes i Drev-mappen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Homo narrans

Formål: At undersøge, hvad Ovids metamorfoser kan lære os om menneskets forhold til fortælling. Eleverne lærer også om forholdet mellem Grækenland og Romerriget med fokus på den augustæiske æra på et introduktionsniveau.

INDHOLD:
Homo narrans: Begrebet betegner mennesket som en skabning, der forstår sig selv og sin omverden gennem fortællinger (narrativer)
Historisk: Den augustæiske æra, Augustus magtovertagelses i Rom, Augustus' moralske program, Ovids eksil
Epos hos romerne (jf. Helteforløbet): Vi har snakket særligt om Ovids imitering af det homeriske epos herunder homeriske lignelser, epiteter, billedskabende sprog, mytologisk-heroiske indhold.
Myter:, Ætiologiske myter (normative og deskriptive)

MATERIALE:
Pensum
Uddrag af Ovids Forvandlinger (Metamorfoser) oversat af Otto Steen Due
- 1. sang: s. 24-28 (Apollo og Dafne)
- 3. sang: s. 89-95  (Narcissus, Ekko, Narcissus).
- 4. sang: s. 109-113 (Pyramus og Thisbe)
-10. sang: s. 319-320 (Pygmalion)

I alt 15 sider


Receptionsværker: "Ekko and Narcissus" af John William Waterhouse (1903), Magnus Gustavsson - Narcissus (2017), Apollo and Daphne af Gian Lorenzo Bernini (1622/1625),  sammenligning med Shakespeares "Romeo og Julie", Filmplakat for filmen "Pygmalion" af George Bernard Shaw 1938, "Pygmalion" Jean-Baptiste Regnault (1754–1829)


Alt materiale kan findes i Drev-mappen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer