Holdet 2025 ol/3m - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Køge Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Fie Windfeld Bredahl Nielsen
Hold 2025 ol/3m (3m ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Odysseen - Nostos
Titel 2 Forløb#2 Mennesket mellem dyd og drift
Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!
Titel 4 Forløb#2 Homo sapiens - det tænkende menneske
Titel 5 Forløb#5 Homo narrans - det fortællende menneske

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Odysseen - Nostos

Forløbet starter med en introduktion til antikken. Derefter undersøger dette forløb nostos-genren i antikken med udgangspunkt i uddrag fra Homers Odysseen . Forløbet præsenterer eleverne for den antikke mytologi og gudeverden, genren epos og teorierne om mundtlig digtning. Herudover inddrages centrale begreber og tanker fra antikken,.

FØLGENDE FAGLIGE MÅL ER I FOKUS: Eleverne skal kunne:
̶ analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

INDHOLD:
- Hjemrejse: Nostos, xenia, oikos, metis.
- Helte: Hero og herodyrkelse i antikken, kléos, timé, areté,
- Menneskets forhold til guderne: moira, do ut des, antropomorfe guder og teofani
- Epos: homeriske lignelser, musepåkaldelse, epos, prooimion, patronymikon, epiteter (smykkende adjektiver), formelvers/faste vendinger, daktylisk heksameter, personificering, mundtlig overlevering.
- Mytegenren: ætiologiske myter (deskriptivt eller normativt).
- De olympiske græske guder: Zeus, Hera, Poseidon, Demeter, Athene, Hestia, Apollon, Ares, Afrodite, Hefaistos, Artemis og Hermes (Hades).

Myter, som er blevet genfortalt/arbejdet med i klassen i dette forløb: Æblestriden (Paris'dom), Odysseus' forsøg på at undgå krigen i Troja og de centrale myter om Aigistos, Agamemnon og Orestes , som er relevante for at forstå begyndelsen af især 1. sang af Odysseen. Se også pensum.

METODER:
Eleverne er blevet introduceret til autopsi, nærlæsning i Oldtidskundskab og analyse af receptionsværker ud fra følgende model: https://docs.google.com/document/d/1T7fIR97Y-mI5Ru2bfzcqB3Dfoh5CrfV1sLw25fsu3pc/edit?usp=sharing

MATERIALE
Basistekster:
Homers Odysseen i uddrag:

1. sang vers 1-327 (nærlæsning): Gudforsamlingen og situationen på Ithaka. = 10 sider
2. sang vers 1-324 (Nærlæsning): Tingmødet. Telemarchos forlader Ithaka. = 10 sider
6. sang vers 1-250 (Nærlæsning) Odysseus hos faiakerne. Mødet med Nausikaa. = 8 sider
9. sang vers 105-566. (Nærlæsning): Odysseus og Polyfem. = 14 sider
23. sang (Oplæsning i fællesskab): Penelope og Odysseus genforenes.= 14 sider

I alt:
56 sider

Perspektiverende værk/-er:
. Henrik Nordbrandt: På vej mod Ithika
Trailer til den nye Odysseus film: https://www.youtube.com/watch?v=Mzw2ttJD2qQ
Odyssands eventyr s. 187-195
Nausikaa i moderne reklamer: https://distelle.net/blogs/behind-distelle/nausicaa-nyc-a-fusion-of-mythology-and-modern-fashion

Genfortællinger af myter:
Odysseus' spiller skør: https://www.youtube.com/watch?v=hFHJmtC9dMU
Agamemnons skæbne I: https://www.youtube.com/watch?v=lhVLyOJNmzs&t=10s
Agamemnons skæbne II: https://www.youtube.com/watch?v=D2bAzGhFVO4
Agamemnons skæbne III: https://www.youtube.com/watch?v=p2AgZHter7Q
Resume af Odysseen: http://klassisk.ribekatedralskole.dk/personer/homer/odysseen.htm

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Mennesket mellem dyd og drift

FORMÅL:
Vi undersøger i dette forløb konflikten mellem dyd (sociale og religiøse normer og idealer) og drift (seksualitet) med udgangspunkt i Euripides’ tragedie Hippolytos, og hvorvidt et værk om et tabuiserende forhold mellem stedmor og søn stadig er relevant.  Vi ser på tragedien som et produkt af den græske oplysningstid (højklassisk tid) og eleverne introduceres for de tanker, som florerede i Athen på dette tidspunkt, herunder retorik.


INDHOLD:
Følgende faglige mål har været i fokus:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster : Eros, sofrosyne, aidôs. eukleia, hagnos.

Tragedien: Triologi, katarsis (éleos og fóbos), Dionysios' festivaler i Athen, tragediekonkurrence, deus ex machina, stasimon (korsang), episode, modstrofe/strofe/epode, exodos, prolog, parodos, agon

Den antikke teater og teaterbygning: Dionysosteatret, orchestra, skene, proskene

Myter som vi har snakket om i forløbet: Afrodite og Artemis nærstuderet. Den athenske sagnkreds i græsk mytologi i grove træk med Theseus i fokus, Pasifaë og den hvide tyr og deres afkom Minotauros.

MATERIALE:

Pensum:
Euripides"Hippolytos" oversat af Marcel Lysgaard Lech 2024 = 73 sider

Baggrundsmateriale:
- Origins of greek drama: Crash course theater: https://www.youtube.com/watch?v=VeTeK9kvxyo
- De vigtigste forskelle mellem det arkaiske og klassiske græske samfund: https://docs.google.com/document/d/16Ge-9YCzNfG0nVWQwqTtq4MBEu0leaaYZ1ZW2P_8Xvw/edit?tab=t.0#heading=h.k71cbvftar1g

RECEPTION:
WHY I HATE THE MYTH OF PHAEDRA AND HIPPOLYTUS af Edith Hall: https://edithorial.blogspot.com/2015/05/why-i-hate-myth-of-phaedra-and.html

Andet supplerende materiale:
Hippolytus volute-krater (bowl for mixing wine and water), c. 340 BC – c. 320 BC, British Museum
Hippolytos’ død af Sir Lawrence Alma-Tadema (1836–1912)
Fresko: Pompeii
Diana, Hippolytos og Asklepios.  Louvre

Se klassens materiale i Drev-mappe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Make architecture great again!

FORMÅL  Vi bruger den arkitektur, som eleverne kender fra USA og de igangværende Trump-projekter (især Balsalen) til at undersøge klassisk tempelarkitektur og dets reception. Vi har derfor fokus på amerikanske perspektivværker med enkelte perspektiver til DK.

INDHOLD:
Vi har trænet følgende faglige mål i lærerplanen:

- at beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

METODE:

Vi har undersøgt  de antikke temper ud fra følgende 4 perspektiver:
- Historisk kontekst
- Grundplanen
- Stilarter, herunder søjler
- Billedprogram

Vi har trænet at beskrive, analysere og argumentere for en datering af de antikke templer.

Vi har fokus på arkaiske, højklassiske og romerske templer.
Dorisk, jonisk og korinthisk stil

Hjælp til receptionsanalyse af monumenter: https://docs.google.com/document/d/1wZgzjrpgaD889A9X7-HF0KO2IkZkmVjVHrRntxhWiuc/edit?usp=sharing

MATERIALE

Introduktion til temaet for forløbet:
- Kommentar af arkitekt Mathilde Lesénécal 11. februar 2025 i Information.dk "Trump vil have smukke, nyklassicistiske bygninger, ligesom Hitler og Mussolini kunne lide dem": https://www.information.dk/mathilde-lesenecal
- Uddrag af dekret »Promoting Beautiful Federal Civic Architecture«.

Skabelon over dorisk og jonisk stil fra "Kunsten at se på monumenter - FUNDAMENTET" af Marie Kluge og Katja Holm

Gennemgået templer: Eleverne kommer til eksamen i ukendte monumenter, men forventes at kunne bruge de gennemgået monumenter som  dateringsmarkører.

Heratemplet 1 i Pæstum o. 550 f.v.t. (1 side)
Aphaia-templet o. 490 f.v.t. (1 sider)
Parthenon o. 432 f.v.t. (3 sider)
Portunustemplet i Rom (o. 100 f.v.t.) (1 side)
Pantheon i Rom (120 e.v.t.) (2 sider)
Rekonstruktion af etruskisk tempel

Gennemgået receptionsværker:

The Met
Capitol
Det Hvide Hus' Statsbalrum (East Wing Genopbygning) - McCrery Architects
Crysler building
Madewood Plantation, the classic Greek Revival house in Napoleonville, Louisiana

I alt: 10 sider

Se vores drevmappe for materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#2 Homo sapiens - det tænkende menneske

FORMÅL:
Filosofiforløbets tager udgangspunkt i den moderne debat: Hvorfor er tænkning vigtigt? Det gør vi ved at starte forløbet med at læse en artikel om Svend Brinkmanns holdning til emnet: 'Det har ekstrem stor menneskelig værdi at tænke selv”.

Emnet er valgt, fordi det på eksemplarisk vis viser, hvordan et nutidigt og omdiskuteret moderne problemstillinger og værdier ofte kan nuanceres, perspektiveres og uddybes gennem læsning af antikke tekster. I dette tilfælde særligt i Platons filosofi. Dertil kommer, at emnet om tænkning, dannelse og udviklingen af selvet er et emne, som vedrører og vedkommer alle mennesker – lige fra gymnasielever til politikere og deres uddannelsespolitik.

INDHOLD:
Forløbet opfylder følgende faglige mål:
-analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- ̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- ̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

- at eleverne får kendskab til Platons filosofi og filosofiske dialoger som genre gennem nærlæsning af uddrag af dialogen "Alkibiades" og ”Hulebilledet”.
- at eleverne erfarer, at en tænker som Platon øver stadig indflydelse på senere filosofisk tænkning om dannelse og eksistens.
- Viden om Athen i den højklassiske periode, og denne tids politiske og filosofiske strømninger.

SÆRLIGT FAGLIGT FOKUS:

- Dialogformen (dialektik) som filosofisk værktøj: doxa, aporia og episteme, analogi, elenchos
- Dannelse:  uvidenhed → erkendt uvidenhed → viden
- Psychē (sjælen, menneskets egentlige “selv” – det tænkende og erkendende)
Sophrosyne(mådehold / selvkontrol)
Aretē (“bedsthed” at være god som menneske – at udfolde sit potentiale)
"Kend dig selv"  indskriften  i Delfi (Gnōthi seauton)

Kontekst: ynglingekærlighed, Den græske oplysningstid, Athen, direkte demokrati, fysis/nomos, sofister, relativisme,, absolutisme, mytologisk verdensforståelse  (mytos) --> logisk/rationel verdensforståelse (logos).

Hulelignelsen: Allegoriske fortælling, den klassiske idelære, dualisme, ideerne og fænomenerne, Det fælles ansvar, Det godes ide

MATERIALER:
Basistekster:
- Platon: "Alkibiades" kap. 1-28 fra Kend dig selv - et Platon-udvalg 1. udgave, 4 oplag, 2001): Oversat af Chr. Gorm Tortzen.
Teksten er tilføjet linjetal og udgør 45 sider.

Dele af teksten er læst, andre dele er lyttet til. Lydbogen: Alkibiades, Indlæst af Birgitte Hjort Sørensen

Kap. 1-6 læst
Kap. 7-12: Lyttet
Kap. 13-14: læst
Kap. 15-18: Lyttet
Kap. 19-28: Læst

- Platon:  ”Hulebilledet” kapitel 1-3, uddrag fra Platons samlede værker, oversat af M. Harbsmeier, S. Lund Jørgensen, R. Sevelsted og C.G. Tortzen: 7 sider

- Om ynglingekærlighed som vejen til erkendelse (samtale mellem Sokrates og Diotima) Kort uddrag fra Platon: Samlede værker i ny oversættelse II,  oversat af Chr. Gorm Tortzen, Gyldendal (2010). (“Det kan godt være, at du også kunne blive ... legemlig skønhed som ligegyldig.”) Læs kursorisk.: 0,5 sider

I alt: 52, 5 sider

Baggrund:
- “Svend Brinkmann er rystet over studerendes brug af AI: 'Det har ekstrem stor menneskelig værdi at tænke selv” af Veronika Skov Snedker DR 11. januar 2026
'https://www.dr.dk/nyheder/kultur/svend-brinkmann-er-rystet-over-studerendes-brug-af-ai-det-har-ekstrem-stor-menneskelig-vaerdi   
- "Den sokratiske metode" fra indledningen til Samlede værker i ny oversættelse: https://drive.google.com/file/d/1DfCApuvL7sdVtinNU16N3JNc4niJrnu8/view?usp=drive_link


Perspektivtekster:
- Bekendtgørelse om uddannelsen til studentereksamen, §1-2.

Materiale kan findes i vores fælles Drevmappe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Homo narrans - det fortællende menneske


Formål: At undersøge, hvad Ovids metamorfoser kan lære os om menneskets forhold til fortælling. Eleverne lærer også om forholdet mellem Grækenland og Romerriget med fokus på den augustæiske æra på et introduktionsniveau.

INDHOLD:
Homo narrans: Begrebet betegner mennesket som en skabning, der forstår sig selv og sin omverden gennem fortællinger (narrativer)
Historisk: Den augustæiske æra, Augustus magtovertagelses i Rom, Augustus' moralske program, Ovids eksil
Epos hos romerne (jf. Helteforløbet): Vi har snakket særligt om Ovids imitering af det homeriske epos herunder homeriske lignelser, epiteter, billedskabende sprog, mytologisk-heroiske indhold.
Myter:, Ætiologiske myter (normative og deskriptive)

MATERIALE:
Pensum
Uddrag af Ovids Forvandlinger (Metamorfoser) oversat af Otto Steen Due
- 1. sang: s. 24-28 (Apollo og Dafne)
- 3. sang: s. 89-95  (Narcissus, Ekko, Narcissus).
- 4. sang: s. 109-113 (Pyramus og Thisbe)
-10. sang: s. 319-320 (Pygmalion)

I alt 15 sider


Receptionsværker: "Ekko and Narcissus" af John William Waterhouse (1903), Magnus Gustavsson - Narcissus (2017), Apollo and Daphne af Gian Lorenzo Bernini (1622/1625),  sammenligning med Shakespeares "Romeo og Julie", Filmplakat for filmen "Pygmalion" af George Bernard Shaw 1938, "Pygmalion" Jean-Baptiste Regnault (1754–1829)


Materiale findes i vores Drevmappe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer