Holdet 2022-DAA-1x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022-DAA-1x (1x-DA, 2x-DA, 3x-DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Folkeviser og psykoanalytisk læsemetode
Titel 2 Argumenter om Grønland og postkolonial læsemetode
Titel 3 DHO og skriftlighed
Titel 4 Sproghandlinger og facework
Titel 5 Romantik og Romantisme
Titel 6 Reality, autenticitet og hyperrealitet
Titel 7 Eventyr og strukturalistisk læsemetode
Titel 8 Hate speech og diskursanalyse
Titel 9 Det moderne gennembruds naturalisme & determinisme
Titel 10 Køn og queerteoretisk analysemetode
Titel 11 Fortællerinstans og plotteoretisk læsemetode

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Folkeviser og psykoanalytisk læsemetode

Formål:
I dette forløb præsenteres eleverne for middelalderens menneskesyn og litterære produktion, med særlig fokus på genren tryllevise. Eleverne foretager litterære analyser i tråd med Villy Sørensens psykoanalytiske fortolkning af folkeviselitteraturen, hvori der trækkes på begreber fra Freuds teorier. Kædedansen afprøves i praksis og eleverne synger for.
Derudover arbejdes indgående med spillefilmen Black Swan som perspektivtekst ud fra fokuspunkterne: magiske symboler, forvandlingsmotiv og psykoanalytisk læsning.

Teori og grundbog:
Fibiger & Lütken: ’Folkeviserne’ (i Litteraturens Veje, s.58-59 + 63-64. 2006. Systime).

Hansen et al.: ’Adelens litteratur – folkeviserne’ (i Litteraturhåndbogen, s.53-55. 1987. Gyldendal).

Selvgjort dokument: Introduktion til Villy Sørensens tryllevisefortolkning

Øvelsestekst: Tryllevisen ’Lygtemand’.

Analysetekster:
    • Tryllevisen ’Jomfruen og dværgkongen’
    • Tryllevisen ’Germand Gladensvend’
    • Tryllevisen ’Jomfruen i fugleham’
    • Tryllevisen ’Ridderen i hjorteham’

Værklæsning: Spillefilmen Black Swan (Darren Aronofsky. 2010)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Freud - teoretisk overblik 01-12-2022
Germand Gladensvend - analyse. 10-01-2023
Symbolik i Jomfruen i fugleham. 23-01-2023
Førskrivearbejdet til din analyserende artikel 06-02-2023
Analyserende artikel om magisk forvandling. 15-02-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Argumenter om Grønland og postkolonial læsemetode

Formål:
I dette forløb træner eleverne retorik og argumentation ved at undersøge diskussionen om Grønlands selvstændighed. Eleverne fremstiller taler, hvor de indtager forskellige politiske stemmer i debatten. Derudover bliver eleverne bekendt med den postkoloniale læsemetode i forbindelse med bl.a. værklæsning af romanen Blomsterdalen.

Teori og grundbog:
Holmboe: Kort og godt om at argumentere for en holdning (2006. Dansklærerforeningens forlag):
    • Appelformer s. 3-9,
    • Praktisk argumentation s.11-18

Bennike, Nyborg og Hammer: Faglige forbindelser i dansk (2005. Dansklærerforeningens forlag):
    • Retorik, s.198-200
      
Gustafsson, Kristiansen og Kjeldsen: Litteratur med udsyn 2 – Postkolonialisme: Grønland og Orienten (2016. Dansklærerforeningens forlag)
    • Postkolonialisme – en introduktion, s.18-25

Lezuik Hansen: Diskursanalyse kort fortalt – et arbejdspapir

Analysetekster:
    • Rudyard Kipling: Hvid mands byrde (1899. Oversat af Tom Kristensen, 1903).
    • Hans Egede: af Det gamle Grønlands nye perlustration, kapitel 21 (1741).
    • Niviaq Korneliussen: Blomsterdalen (2020) – værklæsning: roman
    • Kenneth Dichmann: Kampen om Grønland (2020) – værklæsning: dokumentar
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Blomsterdalen kap.25-16 28-03-2023
Diskursanalyse af Hans Egede-tekst 25-04-2023
Analyserende artikel om Blomsterdalen 30-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 DHO og skriftlighed

Formål:
I dette forløb træner eleverne at formulere sig akademisk på skrift. Dette indebærer at udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst, at skrive i et korrekt og varieret sprog samt at mestre de skriftlige formidlingsformer redegørelse, analyse og diskussion. Slutproduktet, der skrives henimod, er DHO’en, som handler om Danmarks kolonihistorie.

Teori og grundbog:
Bennike, Nyborg og Hammer: Faglige forbindelser i dansk (2005. Dansklærerforeningens forlag):
    • Om at skrive, s.206-208
    • At skrive i genrer, s.209-226
    • Kvalitetstjek af tekster, s.227-234
      
Kock og Tandrup: Skriv i alle genrer (2006. Gyldendal):
    • Eksempler på koblingsudtryk
    • Hovedprincipper for korrekturlæsning
    • Typiske fejltyper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Sproghandlinger og facework

Formål:
I forløbet lærer eleverne at foretage en sproglig analyse af samtaler med særlig fokus på principper for høflighed, ’effektivitet’, Erving Goffmans teori om facework samt begrebet kodeskift. Omdrejningspunktet er et blik på sproget som virkelighedsskabende fremfor blot virkelighedsafspejlende og sprogbruget som identitetsmarkerende. De forskellige typer af talehandlinger gennemgås og diskuteres. Klassen foretager derudover empiriske undersøgelser af elevernes talestil.

Teori og grundbog:
Jan Scheuer: Sproghandlinger (Dansklærerforeningens forlag. 2009):
    • Sprog er handling, s.6-7.
    • Optoning og nedtoning, s.30-31.
    • Sprog og magt, s.58-61

Edelsgaard Andersen: Sproghandlinger (Dansklærerforeningens forlag. 1989):
    • Sprogets takt og tone, kommunikationssituationen, Big talk/small talk, s.16-19.
    • Face og facework, Kernehandlinger og sattelithandlinger, s.20-23.

Edelsgaard Andersen: Sprogets takt og tone (1994. ?)
    • Effektivitetsreglerne og høflighedsreglerne.
      
Lønkjær Eskildsen: Unge kvinder finder den knirkende stemme frem. (i Politiken.dk 14.02.2014).

Analysetekster:
    • Hanne-Vibeke Holst: ’Du er fucking sexistisk, Niarn’. (i Politiken d.13.11.2004).
    • Niarn: ’Jeg er fucking realistisk, Hanne’. (i Politiken d.20.11.2004).
    • Glaffey og Rasmussen: ‘Det var ment som en håndsrækning, men blev opfattet som et overgreb’ (I Information, d.06.06.08)
    • Ludvig Holberg: Uddrag af Jeppe på bjerget, akt 3 – scene 3 (1723)
    • Daniel Dencik: Grand Danois (i Grand Danois, 2016. Gyldendal)
    • Klip fra Det slører stadig (2013. DR) https://www.youtube.com/watch?v=FeF6vDSQU4c
    • Tv-reklame for Gammel Dansk https://www.youtube.com/watch?v=wJVx6YIv04Y
    • Klip fra filmen Funny Games (Michael Haneke, 2007): https://www.youtube.com/watch?v=SGNEL5TC-j4
    • Skam, sæson 1, episode 1 (NRK TV, 2015)
    • Forskellige youtubeklip, der debatterer stemmefænomenet ’Vokal fry’: https://www.youtube.com/watch?v=UuAQsnAVoMw
      https://www.youtube.com/watch?v=WDfJn1kcQuU
      https://www.youtube.com/watch?v=R6r7LhcHHAc
    • Kampen om sproget – dagligdagens mange sprog (2011. DR2) - dokumentar

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk stil om Sproghandlinger 17-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Romantik og Romantisme

Formål:
Forløbet fungerer som et litteraturhistorisk forløb med fokus på 1800-tallet (”afgrænset periode før 2000”), som stiller skarp på elevernes kompetencer til litterær analyse og billedanalyse ud fra et litteraturhistorisk perspektiv. Både digt- og prosaanalyse er i fokus udover billedanalysen. De forskellige romantiske strømninger og brydningsflader behandles og der trækkes tråde både til middelalderens litteratur såvel som til Det moderne gennembrud. Eleverne opfører desuden H.C. Andersens ’Snedronningen’ som skuespil.

Teori og grundbog:
Fischer et al: Litteraturhåndbogen (1989. Gyldendal):
    • Den litterære udvikling 1800-1830 – Romantikken, s.128-138.
    • Den litterære udvikling 1830-1870 – Romantismen, s.145-146.

Fibiger & Lütken: Litteraturens Veje (2006. Systime): Romantisme, s.162-166.

Analysetekster:
    • Adam Oehlenschläger: ’Guldhornene’ (1803)
    • Schack Staffeldt: ’Indvielsen’ (1804)
    • N.F.S. Grundtvig: ’De levendes land’ (1824)
    • H.C. Andersen: ’Snedronningen’ (1845)
    • Emil Aarestrup: ’Fjerboldtspillet’ (1838)
    • Emil Aarestrup: ’Paa sneen’ (1838)
    • H.C. Andersen: ’Skyggen’ (1847)
    • Grænseløs kærlighed, sæson 1, episode 1 (DRTV, 2021) - dokumentar
    • Stephen Frears: Farlige forbindelser (1988) - spillefilm
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Oversættelse af De Levendes Land (1824) 12-10-2023
Farlige forbindelser - analyse 27-11-2023
Analyserende artikel - Skyggen. 06-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Reality, autenticitet og hyperrealitet

Formål:
I dette forløb udforsker eleverne kontinuet mellem fakta og fiktion i medierne. Der arbejdes med forskellige typer af reality (samt nyheder, dokumentar og sociale medier) ud fra Erving Goffmans stage-model, fakta- og fiktionskoder, enkeltbilledæstetik- og forløbsæstetik samt især Jean Baudrillards teori om autenticitet og hyperrealitet. Dette klæder eleverne på til en kvalificeret diskussion af autenticitetsværdien i de moderne mediegenrer og autenticitetens rolle i det senmoderne samfund i det hele taget.

Teori og grundbog:

Horsbøl & Harboe: Den iscenesatte virkelighed – fra nyheder til reality (Systime, 2005):
    • Er det fup eller fakta at tale om fakta og fiktion? s. 8-10.
    • At analysere levende billeder, s. 11-24.
    • Den postmoderne medievirkelighed, s.88-90.

Granild & Haaning: Medier i dansk – selviscenesættelse (Systime, 2011).
    • Selviscenesættelsen i hverdagen, s.17-26.
    • Cyberspace som scene, s.52-56.
      
Ib Bondebjerg: ’Hvor kommer reality-tv fra?’ (i Filmmagasinet Ekko d. 16.10.2003).
      
Anne Jerslev: ’Mr Robinson, formoder jeg’ (i Information d. 15.12.2000)
      
Anne Jerslev & Britta Timm Knudsen: ’Fjernsyn med appelsinhud’ (i Information d.16.03.2000).

Frey Damgaard: Generation Reality. DR2 Tema, 2011. - dokumentarfilm

Analysetekster:
    • Klip fra nyhederne: Bankrøveri i Ålsgårde. TV2, d.2.10.2002 kl.19.00.
    • Klip fra TV-avisen: Bankrøveri i Ålsgårde. DR, d.2.10.2002 kl.21.00.
    • Klip fra Nyhederne: Råderummet. TV2, d.3.10 kl.19.00.
    • Klip fra TV-avisen: Udbrud af tuberkulose i Thisted. DR, d.3.10. 2002 kl.21.00.
    • Klip fra Hjerteblod (Lars Høj. 2002. TV2) - dokumentarserie
    • Klip fra Paradise Hotel:
      https://www.youtube.com/watch?v=RYoy_7U3LQA - realityshow
    • Klip fra Robinson-ekspeditionen:
      https://www.youtube.com/watch?v=wBTAsj8c8Y8 - realityshow
    • Klip fra Robinson-ekspeditionen:
      https://www.youtube.com/watch?v=c345BaCP9ns - realityshow
    • How to catch a predator (Chris Hansen, Dateline): https://www.youtube.com/watch?v=jeKBL9yOdjc - realitymagasin
    • The Hills, sæson 1, episode 1. MTV, 2006. - realityserie
    • Selvoptaget, sæson 1, episode 4. DRTV, 2014 - dokumentarserie
    • Ellen C. Skaug: ’Bliv kendt – og tag hvad der kommer’ (i Information d. 30.11.2001).
    • Naser Khader: ’Big Brother med andre briller’ (i Politiken, d.22.03.2001)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel om Reality og autenticitet. 25-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Eventyr og strukturalistisk læsemetode

Formål:
I dette forløb trænes eleverne i den strukturalistiske læsemetode, men også andre analysemetoder bringes i spil (fx litteraturhistorisk og psykoanalytisk læsemetode). Eleverne bevidstgøres om folkeeventyret og kunsteventyrets forskellige genretræk samt fortælleteknik (H.C. Andersen). Derudover repeteres litteraturhistorisk stof om Romantik og Romantisme.

Teori og grundbog:

Fibiger & Lütken: ’HC Andersens eventyr’ (i Litteraturens Veje. s.182-183. Systime 2006).

Blassten og Møller: Eventyr i dansk (Systime 2005):
    • Strukturalistisk læsning s.15-19.
    • Freudiansk læsning s.20-21.

Analysetekster (eventyr):
    • ’Rumleskaft’ (v/ Grimm)
    • ’Eventyret om en, der drog ud for at lære frygten at kende’ (v/ Grimm)
    • H.C. Andersen: ’Fyrtøjet’ (1835)
    • H.C. Andersen: ’Den lille havfrue’ (1837)
    • Spillefilmen Red Riding Hood (Catherine Hardwicke. 2011)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Hate speech og diskursanalyse

Formål:
Forløbet beskæftiger sig med kompleksiteten i sproget som skabende og begrænsende instans. Afsættet er diskursanalyse og sprogteori om ’injurious speech’ (Butlers hate speech-teori) og eleverne diskuterer ytringsfrihed, ligestilling, normer, sproglige krænkelser og generobring af ord. Stoffet bearbejdes opsamlende ved at eleverne laver remedierende, kreative formidlingsprojekter (digte, sange, film osv).

Teori og grundbog:
Darger og Lezuik: ’Sproget i samfundet’ i Begreb om dansk s.109-113 (2009, Dansklærerforeningens forlag).

Ditte Campion: Blik for køn – kønsdiskurser, hate speech og queerteori. 3.udg. (2019, Dansklærerforeningen forlag):
    • Socialkonstruktivistisk tankegang, s.10-13
    • Diskursanalysens begreber, s.24-26
    • Diskurser i billeder, s.28-29
    • Diskurser i enkeltord, s.30-31
    • Diskurser giver indblik i magtforhold, s.36-41
    • Hate speech og injurious speech, s.44-49
    • At forstå sig selv gennem hate speech, s.55-58
    • Diskursen om det ’naturligt’ afstumpede hankøn, s.60-68
    • Hate speech og det svære spørgsmål om ansvar, s.69-73
      
Ti stille kvinde, sæson 1, episode 1 (DR2, 2014) – dokumentarserie.

Kampen om sproget – magtens sprog (2011. DR2) – dokumentarserie

Interviews med Caspar Eric:
    • ’Det er i virkeligheden ikke så unormalt at have et handicap (TV-Glad, 2017): https://www.youtube.com/watch?v=VdJWqfTIOhY
    • ’Oplæsning fra NIKE’: https://www.youtube.com/watch?v=yaZc0vypvOg
    • ’Det fineste er, hvis folk ikke opdager, at man har et handicap’:
      https://www.youtube.com/watch?v=lYxT3yVFCmA
    • ’Det er ikke mit handicap, jeg slås med’: https://www.youtube.com/watch?v=FXHkGJg7A1k

Analysetekster:
    • Reklamebilleder for D&G, Sisley, Jimmi Choo og Duncan Quinn
    • Gillette – the best a man can get. Reklamefilm fra hhv. 1988 og 2019.
    • Borch Nielsen: ’Erik Bagger: Min første latina’ (i Se & Hør. 2014. Aller Media A/S).
    • Nik & Jay: ’Boing!’ (i 3 - Fresh, fri, fly. 2006. Parlophone Denmark)
    • Rikke Dinetz: ’6 klassiske dilemmaer med en dreng’ (2011. voresborn.dk)
    • Herschend og Kromann: ’Her er de omstridte regler for mandlige pædagoger’ (2014. dr.dk)
    • Dukketesten v/Hassan Preisler – laboratorieeksperiment fra 2012: https://www.youtube.com/watch?v=rf2uaHIGF1E
    • Todd Solondz: ’Fiction’, del af værket Storytelling (2001) – kortfilm
    • Danmarks lækreste spasser, sæson 1, episode 1 (DR2, 2019) – dokumentarserie
    • Caspar Eric: NIKE (2015, Gyldendal) – værklæsning: digtsamling
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Det moderne gennembruds naturalisme & determinisme

Formål: Forløbet bygger oven på Romantik og Romantisme-forløbet og har til formål at forankre pointerne via synliggørelse af det antitetiske forhold mellem de to litterære perioder. Omdrejningspunktet er novelleanalyse med fortolkningshypoteser, der forholder sig til grundtemaet ’biologisk og social determinisme’.

Teori og grundbog:
Fibiger & Lütken: Litteraturens veje -ibog (Systime): Det moderne gennembrud – kort introduktion.

Martinov: Litterære ismer (1996. Systime):
    • Realismen i Det moderne gennembrud, s.17-18.
    • Naturalisme, s.21-23.
    • Impressionisme s.24-27
    • Den folkelige realisme, s.32-33.

Analysetekster
    • Herman Bang: ’Franz Pander’ (1890).
    • Henrik Pontoppidan: ’Ørneflugt’ (1899).
    • J. P. Jacobsen: ’Et skud i tågen’ (1875).
    • Johannes V. Jensen: ’Oktobernat’ (1897).
    • Martin Andersen Nexø: ’Flyvende sommer’ (1931).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Litterær analyse af Oktobernat (1897) 10-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Køn og queerteoretisk analysemetode

Formål:
Dette forløb, som både er sprogligt og litterært, har køn og seksualitet som emne. Forløbet træner eleverne til et højt abstraktionsniveau og metodisk metarefleksivitet i arbejdet med den poststrukturalistiske queerteori. Ved at anvende queerteori som analysemetode dekonstrueres og diskuteres elevernes forståelser af nye såvel som tidligere læste tekster. Målet er, at eleverne skal kunne anvende forskellige metodiske blikke og opleve, at teksten ’ændrer sig’ alt efter hvilket blik, der benyttes. Forløbet laver et litteraturhistorisk tværsnit, men inddrager desuden realityserier som RuPauls Drag Race, popmusik, spillefilm, dokumentar og romanen Den åbne dør (Anders Bodelsen). Forløbet er desuden et skriftlighedsforløb, som lægger op til et større analyseprojekt i grupper.

Teoretiske tekster:
Ditte Campion: Blik for køn – kønsdiskurser, hate speech og queerteori, 3.udg. 2019. Dansklærerforeningens forlag:

    • Biologi som tilfældig kønsmarkør, s.14-17
    • Køn er noget, man gør, s.18-19
    • Køn er noget, der gør en, s.19-22
    • Køn betyder noget, s.76-77
    • Den heteroseksuelle matrice, s.77-79
    • Køn og seksualitet som kontinua, s.79-81
    • Seksualitet som konstruktion – og heteronormativiteten, s.82-84
    • Subversion – en metode til normforhandling, s.84-86
    • RuPaul’s Drag Race – det subversive i detaljer, s.87-89
    • Kapitel 5: Queer som analysemetode – lav danskfaglig kønsballade, s.98-107

Analysetekster:
    • Katherine Diez: I egen barm – uddrag (2024, People’s Press).
    • Gitte Luk: ”62.900 følgere kan vel ikke tage fejl? Jo, de kan” (Jyllands-Posten, 20. februar 2024).
    • Leny Malacinski: ”Så dum er Katherine Diez heller ikke” (Weekendavisen, 2. oktober 2024).
    • Hjortdal: ’12-talspiger knækker på universitetet’ (Politiken, d.20.05.2015) I Blik for køn.
    • Kjær Jessen: ’Joachim B. - mænd er mere ambitiøse, og det afspejler lønnen’ (BT, d.26.09.2012) I Blik for køn.
    • Udsen og Vrang: ’Håndbog for karrierekvinder’ (2009, Handelshøjskolens forlag) I Blik for køn.
    • Aretha Franklin: ’You make me feel’ (1967. Atlantic). I Blik for køn.
    • Lind, Thorsen og Vestergaard:’Dressed to kill’ - Uddrag af Nynnes dagbog (s.23-24. 2000. Aschehoug). I Blik for køn.
    • S.S. Blicher: Brudstykker af en landsbydegns dagbog (uddrag). 1864. (En landsbydegns dagbog og andre noveller s. 7-14.1962. Hans Reitzels forlag.). I Blik for køn.
    • Naja Marie Aidt: ’Sår’. (fra Bavian, s.179-192. 2008. Gyldendal). I Blik for køn.
    • Karen Blixen: ’De blaa øine’. (Fra Blixeniana. 1942/1980. Karen Blixen Selskabet). I Blik for køn.
    • H.C. Andersen: ’Prinsessen på ærten’ (1835). I Blik for køn
    • RuPaul’s Drag race, sæson 6, episode 2 (2014, Netflix) – reality show
    • Conchita Wurst: Rise like a phoenix (2014) – musikvideo
    • Goddag mit navn er lesbisk (Andersen og Groos, 2009) – værklæsning: dokumentarfilm.
    • En Soap (Pernille Fischer Christensen, 2006. Nimbus) – værklæsning: spillefilm.
    • Mads Ananda Lodahl: Sauna (2021, Gyldendal) – værklæsning: roman.
      
Analysetekster genbesøgt fra tidligere forløb:
    • Nik & Jay: ’Boing!’ (fra 3 - Fresh, fri. Fly. 2006. Parlophone Denmark). I Blik for køn.
    • Herman Bang: ’Franz Pander’ (1890). I Blik for køn.
    • Henrik Pontoppidan: ’Ørneflugt’ (1899). I Blik for køn.
    • J. P. Jacobsen: ’Et skud i tågen’ (1875). I Blik for køn.
    • Johannes V. Jensen: ’Oktobernat’ (1897). I Blik for køn.
    • H.C. Andersen: ’Den lille havfrue’ (1837).
    • Germand Gladensvend (folkevise)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Fortællerinstans og plotteoretisk læsemetode

Formål:
I forløbet træner eleverne at skelne mellem de forskellige plan i fortællerinstansen (Forfatter, implicit fortæller og eksplicit fortæller) og anvende deres viden i plotanalyser med udgangspunkt i Peter Brooks teorier om ’fortællingens begær’. Der vil være fokus på begreberne sjuzet, fabula, fortællerinstansen, upålidelig jeg-fortæller (og tråde trækkes til den psykoanalytiske læsemetode). Eleverne arbejder dybdegående med plottingen i spillefilmen Memento. Plottet i Anders Bodelsens roman ’Den åbne dør’ analyseres desuden og fremføres af eleverne som rollespil.

Teori og grundbog:
    • Darger, Hansen og Nielsen: ’Sammenhæng og synsvinkel’ (i Begreb om Dansk, s. 31-38. 2009. Dansklærerforeningens forlag).
    • Anne-Mette Hejlsted: ’Sjuzet og Fabula’ (i Fortællingen, s. 54-61. 2007. Forlaget Samfundslitteratur).
    • Krogh og Schmidt: ’Freuds model af Jeg’et og dets tre krævende herrer’ (i Gys, splat & Freud, s. 31. 1997. Dansklærerforeningen).
    • Jensen og Lassen: ’Forsvarsmekanismer’ (i Det ubevidste, s. 19-22. 1986. Dansklærerforeningen).
    • Mailand og Mose: ’Den upålidelige fortæller’ (i Psykologi i dansk, s. 28-30. 2007. Systime).

Analysetekster:
    • Klaus Rifbjerg: ’Hm.’ (i Og andre historier. 1964. Gyldendal).
    • Leif Panduro: ’Uro i forstæderne’. (i Aktuelt, d.28.01.1962).
    • Anders Bodelsen: Den åbne dør. (1997. Gyldendal) – værklæsning: roman.
    • Memento (Christopher Nolan. 2000. Summit Entertainment) – værklæsning: spillefilm.
    • Martin A. Hansen: ’Roden’ (I Konkylien, 1955. Gyldendal).
    • Peter Seeberg: ’Spionen’ (I Perspektiv, 1954)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve skriftlig dansk 25-03-2025
Terminsprøve - genaflevering 13-04-2025
Analyserende artikel om Den upålidelige fortæller 08-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer