|
Titel
4
|
Fra Renæssancen til Oplysningstiden
Fra Renæssancen til Oplysningstiden.
Emner: Renæssancen, Reformationen, Oplysningstiden
Renæssancen:
Italien, den italienske bystat, det kunstneriske gennembrud (maleri og arkitektur, herunder gruppearbejde + fremlæggelse med ikke-skriftligt kildemateriale v. Alberti: Palazzo Rucellai, Piero della Francesca: Federico da Montefeltro og Battista Sforza, Michelangelo: Gud og Adam/Det sixtinske Kapel, Rafael: Skolen i Athen, Leonardo da Vinci: Den vitruvianske mand.
"Den bevægede jord" mhp. det naturvidenskabelige gennembrud. Studieretningstoning mod naturvidenskabelig studieretning
https://www.youtube.com/watch?v=kzhuZmzoX5o (Tice art om Renæssancen kunst, 10 min)
+
Reformationen:
Fokus på Reformationen i Danmark, Martin Luther, Grevens Fejde og kort udkig til Europa.
Gruppearbejde med fremlæggelser i Ekspertkarrusel (CL). Denne del afsluttes med 40 min.s omvisning i Roskilde Domkirke med fokus på kirkerummets opbygning og forskellene mellem funktioner, indretning og liturgi før og efter Reformationen.
https://www.youtube.com/watch?v=yFvwvB1iOAI (Den sorte skole: Reformationen, 9 min)
Oplysningstiden som åndelig strømning, reformer og revolutioner.
Læreroplæg.
Begreb: Naturretten.
Kilde: Rosseau: "Samfundspagten" (uddrag) og Voltaire: "Om tolerance" (fra "Filosofisk lommeleksikon, 1764)
Den amerikanske uafhængighedskrig og -erklæring (disse to er fokus).
Den franske revolution
Gruppefremlæggelser om den amerikanske revolution i form af forsk. elevaktiverende typer af arbejdsformer:.
Om den franske revolution: Overblik og klassiske kildearbejde.
Udvalgte problemstillinger:
Hvordan periodiserer man i historie, hvorfor og hvilke problemer kan der ligge i det?
Hvordan er Renæssancen og Oplysningstiden to selvstændige perioder og hvordan er de forbundne?
Arbejdsformer:
Oplæg, gruppearbejde, speeddating (CL), Rollespil, Ekspertkarrussel, rollelæsning, individuel skrivning, dialog cirkel
Ekskursion til Nationalmuseet 11.12.25: Middelalder, Reformation, Renæssance (omvisning. Fokus på overblik og kilder)
I forløbet indgår også klassens deltagelse i skolens obligatoriske Innovationsfestival (for 2.g'erne) sammen med samfundsfag. Klassen arbejder med en udfordring stillet af Roskilde Kongres og Idrætscenter ved et besøg på skolen med oplæg: "Hvordan kan vi blive mere cirkulære?"
Faglige mål og kernestof:
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
-Globalisering
-Eksternt samarbejde
-flerfagligt samarbejde
Arbejdsformer:
Oplæg, gruppearbejde, speeddating (CL), Rollespil, Ekspertkarrussel, rollelæsning, individuel skrivning, dialog cirkel
Ekskursion til Nationalmuseet 11.12.25: Middelalder, Reformation, Renæssance (omvisning. Fokus på overblik og kilder)
Øvrigt:
Undervisningsevaluering
|