Holdet 3k-id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2025/26
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2023-idC-1k (1k-id, 2k-id, 3k-id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Klatring
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Redskabsgymnastik
Titel 4 Atletik
Titel 5 Hiphop
Titel 6 Floorball
Titel 7 Klatring 2
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Pickleball
Titel 10 Filmdans
Titel 11 Basketball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Klatring

Formålet med forløbet er at lære eleverne korrekt grundlæggende teknik på klatrevæggen, samt give dem forståelse for farerne ved klatring og hvordan disse farer mindskes ved korrekt brug af udstyr og ved korrekt betjening af udstyret.

Eleverne har kun klatret med toprebssikring.

Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Navngive det udstyr de bruger (seler, reb, indbindingspunkt, arbejdsløkke, karabiner og bremse).
- Påtage en sele korrekt samt binde sig ind i rebet med et dobbelt 8-talsknob (som klatrer) og med en karabine
og bremse (som sikrer).
- De skal kende til og udføre makkertjek af hinanden inden de klatrer.
- Klatreteknisk skal de kunne forevise grundlæggende klatreteknik.
Derudover skal de kende til de forskellige typer af greb.

De skal kunne udføre sikringsbevægelsen korrekt og vise forståelse for hhv. 1. sikringsmandens og 2.
sikringsmandens rolle.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Redskabsgymnastik


Forståelse og udførsel: kropsspænding.
Anvende hensigtsmæssig koordination og kropskontrol i redskabsgymnastik  
Udføre færdige spring - afsæt, svæv og landing

Herudover fokuseres der på at eleverne gennem udvikling af samarbejde kan bidrage til: Gensidig tryghed og tillid.  
Sikker modtagning. Det er  væsentligt at eleven lærer betydningen af modtagning.

Opnå kropsbevidsthed

Mål:
Eleverne skal kunne følgende, når forløbet er slut:
Forlæns rulle
Modtagning af forlæns rulle
Håndstand
Modtagning af håndstand
Håndstand-rulle
Modtagning af håndstand rulle
Vejrmølle
Modtagning af vejrmølle
Lavt overslag (hovedspring) over plint
Modtagning af lavt overslag
Salto (raketopstilling evt. med skumplint)


Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Atletik

Eleverne arbejder med følgende discipliner, hvoraf de skal stille op i 2 til det afsluttende atletikstævne: spydkast, længdespring, højdespring, kuglestød, 100 m sprint.

Generelle læringsmål
Kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i færdighedsområdet klassiske idrætter
Opnå kropsbevidsthed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop

I forløbet er der arbejdet med dansegenren hiphop. Eleverne har I forløbet lavet øvelser der dels øger deres kropslige forståelse for genren hiphop samt deres forståelse for Labans bevægelseskvaliteter.

Formål:

At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
At eleverne kan forholde sig til sammenhæng mellem musikken og dansens udtryk.
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan fremvise de hiphopkoreografier de har lært i forløbet, hvor der lægges vægt på rytme og udtryk.
At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Floorball

Formål: Eleverne skal lære grundlæggende færdigheder i floorball (aflevering/modtagning, drible, slagskud, trækskud og forfinte/kropsfinte). Eleverne skal lære de grundlæggende regler og kunne indgå i spillet. Desuden skal eleverne lære om grundlæggende bevægelsesmønstre og brug af banens dybde og bredde i boldspil generelt.

Mål: Efter forløbet skal eleverne kunne:
-  drible med en bold i løb
-  tæmme og aflevere bolden til en medspiller.
-  Udføre en forfinte/kropsfinte med bold (retnings- og temposkift).
-  Løbe i position til at kunne modtage en bold.
-  Lave et slagskud og trækskud på mål.
-  Bevæge sig fri fra deres opdækning ved hjælp af retnings- og temposkift.

Forløbet afsluttes med videoaflevering og planlægning af drejebøger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Klatring 2

Forløbet består af to dele - en i 1.g og en i 2.g

Formålet med forløbet er at lære eleverne korrekt grundlæggende teknik på klatrevæggen, samt give dem forståelse for farerne ved klatring og hvordan disse farer mindskes ved korrekt brug af udstyr og ved korrekt betjening af udstyret.

Eleverne har kun klatret med toprebssikring.

Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Navngive det udstyr de bruger (seler, reb, indbindingspunkt, arbejdsløkke, skruekarabiner og bremse).
- Påtage en sele korrekt samt binde sig ind i rebet med et dobbelt 8-talsknob (som klatrer) og med en karabine
og bremse (som sikrer).
- De skal kende til og udføre makkerkontrol af hinanden inden de klatrer.
- De skal kunne udføre sikringsbevægelsen korrekt og vise forståelse for hhv. 1. sikringsmandens og 2.sikringsmandens rolle.
- De skal kunne klatre på en udvalgt rute efter deres niveau.
- Klatreteknisk skal de kunne forevise grundlæggende klatreteknik: Placering af fødder på greb, brug af benmuskulatur, strakte arme og balance på væggen. Derudover skal de kende til de forskellige typer af greb og bruge grebene hensigtmæssigt både hvad angår type og trækretning.
- De skal forstå mekanismen bag teknikkerne: flagging, knee drop og gaston (bemærk: bør ikke kunne udføre disse teknikker).


Ikke-disciplinspecifik teori: Muskelfysiologi



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Pickleball

Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og
karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og
taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne
beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet,
så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.

Teori:
- Videoer af slag og slagserier.
- Pdf: "Pickleball – et velegnet ketsjerspil til gymnasiet - Gymnasieskolernes   Idrætslærerforening"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Filmdans

Forløbindhold:

Arbejde med øvelser der illustrerer labans bevægelseskvaliteter samt improvisation:
- Gæt en bevægelseskvalitet - gangøvelse
- Afgrænset firkant med skarpe retningsskift og temposkift
- Spejløvelse
- Kongens efterfølger (med bevægelseskvaliteter i fokus)

Lærerstyret koreografi: Saturday Night Fever
Elevskabte koreografier inspireret af et filmklip.
Instruktion af makkergrupper i elevskabt koreografi.

Faglige mål fra læreplanen
opnå kropsbevidsthed: få nye/alsidige kropslige erfaringer, arbejde med at koordinere nye bevægelsesmønstre
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer,
udvikler innovative færdigheder: samarbejde om en skabende proces (en performance), som andre kan blive underholdt af som tilskuer.

Bedømmelseskriterier
I bedømmes på:
om I har lavet en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet
om koreografien afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
om koreografien er blevet indstuderet og øvet
om I har rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
kvaliteten af og udtrykket i jeres bevægelser*
sværhedsgraden/kvaliteten af jeres koreografi**
hvorvidt I deltager aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Basketball

Faglige mål:
- Beherske tekniske færdigheder i basketball, herunder driblinger med dominant hånd, jump stop, cross-step finte, pumpfake finte, cross over dribling/finte, tohånds brystafleveringer (både direkte og studs), enhåndsaflevering med pivotering, overhead aflevering, stående enhåndsskud og layup med dominant hånd.
- Kunne analysere et stående enhåndsskud og et layup ud fra centrale key-points. Denne egenskab skal gøre eleven i stand til at analysere egen tekniske kunnen, samt give andre elever feedback, under udførelsen af de tekniske færdigheder.
- Indgå i basale angrebsbevægelser (Cuts og pick and roll)
- Have kendskab til basale basketballregler
- Have kendskab til simpel spilforståelse både som angribende og forsvarende hold, herunder rebound.
- Kunne indgå i basketballspillet fx som 3v3 spil på en kurv eller 4 mod 4 på  tværs af hal.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer