Holdet 3s-DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023-DAA-1s (1s-DA, 2s-DA, 3s-DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Medie, lyrik og retorik: Grundforløb i dansk
Titel 2 Portrætinterview
Titel 3 Folkeviser og folkeeventyr
Titel 4 Sproghandlinger
Titel 5 Sociale medier
Titel 6 DHO
Titel 7 Romantik og romantisme
Titel 8 Det moderne gennembrud inklusive værk
Titel 9 Vidnesbyrdlitteratur inklusive værk.
Titel 10 Dokumentarfilm inklusive værk (Testamentet)
Titel 11 Taler til tiden
Titel 12 Fuck normen -  normer og normkritik  inkl. værk
Titel 13 Podcast og familie
Titel 14 Litterære metoder - et miniforløb
Titel 15 Natursyn og forbundethed inklusive værk
Titel 16 Realisme og modernisme
Titel 17 Skriveforløb op til SRP
Titel 18 Realisme og modernisme forts. inkl. værk
Titel 19 Repetition og prøver

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Medie, lyrik og retorik: Grundforløb i dansk

I grundforløbet på Roskilde gymnasium har eleverne haft følgende tre forløb:

1) Filmanalyse
I dette forløb arbejder vi med filmanalyse over fem moduler. I denne forbindelse skelner vi mellem filmens HVORDAN og filmens HVAD, dvs. filmens form og virkemidler samt filmens indhold og budskab.

Modul 1: Introduktion til filmiske virkemidler
Modul 2: Introduktion til filmens dramaturgi
Modul 3: Filmanalyse
Modul 4: Filmanalyse
Modul 5: Skriftligt arbejde med kortfilm

Materiale
Ppt’en Introduktion til filmanalyse (byggesten, virkemidler og dramaturgi) fungerer undervejs delvist som modulplan
Oversigt over Filmiske virkemidler. Overblik fra DFI DANSK
Oversigt over Analyse af indhold

Kortfilm
Anders Thomas Jensen: “Valgaften”, 1998 (12 min)
Andrea Stief: “Mor” , 2016 (15 min)

2) Lyrikanalyse
Forløbet er en del af grundforløbet i dansk og sigter på at give eleverne en generel og overordnet introduktion til lyrikken som genre og til litterær og sproglig analyse. Igennem det sproglige perspektiv forsøger forløbet desuden at bygge bro mellem dansk og almen sprogforståelse.

I forløbet arbejder eleverne overvejende receptivt med forskellige lyriske tekster, idet eleverne med udgangspunkt i læsningen af teksterne fra forskellige litterære perioder introduceres til lyrikken som genre, til litterær analyse og til relevante fagbegreber.

Forløbet centrerer sig om arbejdet med teksterne. Eleverne præsenteres løbende for fagbegreber og teori i undervisningen. Fagets skriftlige dimension integreres undervejs i forløbet bl.a. i form af kreative skriveøvelser og opsamlende refleksionsøvelser.

Læringsmål
- at introducere eleverne til lyrikken som genre (og hermed kunne adskille lyrik fra prosa)
- at introducere eleverne til relevante faglige begreber i forbindelse med analyse af lyrik på et introducerende niveau gøre eleverne bevidste om udviklingstendenser i lyrikken og dermed bevidst om, at lyrikken har mange former
- at arbejde med multimodale tekster
- at arbejde med lyrik fra et sprogligt perspektiv (primært ordklasser og semantiske felter)

Tekster
- Aarestrup, Emil: “Angst”, 1838
- Lind, Cecilie: Mit barn (uddrag) 2019
- Moestrup, Mette: SPEJL/SNEHVIDE 2012
- Nexø, Martin Andersen: Pelle Erobreren (uddrag), 1906-1910
- Ohlenschläger, Adam: “Hiemvee” (uddrag),1806
- Strunge, Michael: “Livets hastighed”, 1978, fra Samlede Strunge - Digte 1978-1985, Borgen 2011

Baggrund
- Begreb om dansk af Birgitte Darger, Kasper Lezuik Hansen, Claus Nielsen, Dansklærerforeningens forlag, 2020
- Grammatiknøglen - Almen Sprogforståelse af Maren Aarup Schjørring og Ellen Rønhede Hansen, Dansklærerforeningens forlag, 2021
- Sprogenes verden af Rasmus Gottschalck og Marianne Terp, Gyldendal 2013

3) Retorik og argumentation: Policy slam
Policy slam er et tværfagligt forløb med samfundsfag. De danskfaglige mål med Policy Slam er, at eleverne efter forløbet kan

- Forklare og anvende en kommunikationsmodel (Ciceros pentagram) til kommunikationsanalyse af en tekst samt i egen tekstproduktion.
- Forklare og anvende retorikkens appelformer (logos, etos og patos) til retorisk analyse af en tekst samt i egen tekstproduktion.
- Foretage en argumentationsanalyse ved hjælp af Toulmins argumentationsmodel
- Planlægge og udføre et mundtligt oplæg med retorisk bevidsthed.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Portrætinterview

Klassen kommer i dette forløb til at lære deres klassekammerater rigtigt godt at kende. Samtidig kommer hver enkelt elev til at fortælle noget om sig selv, som de andre i klassen får kendskab til.

I forløbet skal de parvis stille spørgsmål og interviewe én fra klassen. Derfor får de kendskab til  spørge- og notatteknik, herunder forskellen på åbne og lukkede spørgsmål. Interviewet kommer til at danne baggrund for en artikel, et portrætinterview, som hver enkelt  skal skrive om sin makker. Klassen arbejder derfor også  med hvordan en artikel er bygget op, så den bliver så læservenlig som mulig.

Sider i alt: 5


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Folkeviser og folkeeventyr

I forløbet er eleverne blevet præsenteret for middelalderen og for forskellige folkeviser (ridderviser og trylleviser). De har efterfølgende arbejdet med at oversætte og analysere på folkeviserne, ud fra deres oprindelse, genre, funktion, tilsigtet målgruppe, handling, person- og miljøkarakteristik, stilistiske træk, komposition og tolkningsmuligheder. Formålet gennem det analytiske arbejde har her været at kunne identificere forskelle og ligheder mellem folkeviserne.
Herudover har de læst en nyere tekst med folkevisetræk for at afsøge forskelle og ligheder mellem teksterne.
Ydermere har de læst et fokeeventyr, for at kunne identificere forskelle og ligheder med folkeviserne og set en tegnet film, et moderne eventyr, der benytter eventyrtræk og intertekstualitet.
Endelig har de skrevet et eget eventyr.

Sider i alt: 16,5
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sproghandlinger

Der arbejdes med sproghandlinger, kommunikationssituationen, effektivitets- og høflighedsregler, Big-talk og Small-talk, Face-work og  op- og nedtoning.
Forløbet afsluttes med at klassen i grupper laver en sketch, hvori nogle af de væsentligste begreber indenfor sproghandlingsforløbet indgår.

Sider i alt: 19
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sociale medier

I forløbet er der fokus på den personlige blog, frontstage, middlestage, backstage og deep backstage, selvfortællinger, fra selvfortælling til personlig brand, sexting og kønsperformance.
Undervejs i forløbet laver eleverne i grupper oplæg om selvvalgt personlig blog.

Sider i alt: 26
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 DHO

I dette forløb arbejder vi med dette ovenstående spørgsmål: Hvordan har synet på døden ændret sig fra vikingetiden til senmoderniteten?
De første 7 moduler er der fokus på en danskfaglig tilgang. Herefter knyttes et skriftlighedsforløb til, hvor vi arbejder med opgavens forskellige delelementer, herunder problemformulering, redegørelse, analyse, diskussion samt vurdering.
Endelig arbejder eleverne i deres grupper med emnevalg og andet, der er knyttet til det at skrive deres egen opgave.

Sider i alt: 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantik og romantisme

Introduktion til romantikken,  herunder nationalromantik og universalromantik. Der arbejdes med følgende: organismetanken, panteisme, nyplatonisme og Henrik Steffens trefasede natursyn. Forløbet afsluttes med et enkelt tekstligt blik på romantismen.

Sider i alt: 38
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne gennembrud inklusive værk

Formål:
Med udgangspunkt i Georg Brandens ønsker om en litterær revolution. Hvilke problemer ønsker det moderne gennembruds forfattere at ”sætte under debat”, og hvordan bruges litteraturen som middel til dette? Dvs. vi undersøger litteraturens (og billedekunstens) fokus på ægteskabet, religionen, ejendommen, forholdet mellem de to køn og samfundsforholdene - eller lidt kortere: "de tre k'er": klasse, køn og kirke.

Sider i alt: 123,5
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Vidnesbyrdlitteratur inklusive værk.

Et par årtier efter anden verdenskrig blev det mere legalt at vurdere vidnesbyrdlitteratur, skrevet af overlevende fra koncentrationslejrene, ud fra værkernes litterære kvaliteter. Tidligere blev vidnesbyrdlitteratur opfattet som skildringer, der i en juridisk kontekst kunne bruges til at fælde bødlerne. I forlængelse af dette blev forfatterne betragtet som ofre, og ikke som forfattere, der både evnede at stilisere og konstruere deres værker på samme præmisser, som alle andre (fin-litterære) forfattere.

I dette forløb ser vi på de begrænsninger, der ligger i at formidle erfaringer med grusomheder, når en forfatter skal formidle ud fra samme sprog, der f.eks. også bruge til at beskrive hverdagserfaringer med. Vi ser også på hvilke muligheder en forfatter har, hvis denne vil omgå den konventionelle måde at skrive vidnesbyrdlitteratur på. Bliver det på bekostningen af autenticiteten?

Fokus er på det litterære samt det sproglige perspektiv.

I forløbet indgår en analyserende artikel om vidnesbyrdlitteratur.

Faglige mål:
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af (dansk) litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Europa
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Sider i alt: 177
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Dokumentarfilm inklusive værk (Testamentet)

I forløbet introduceres eleverne til tre fortælleformer: den observerende, den deltagende og den autoritative.
De får en viden om dokumentarens generelle karakteristika samt specifikke karakteristika for de tre fortælleformer.
Eleverne får en viden om autencitetsmarkører og indsigt i forskellen mellem fakta- og fiktionskoder.
Eleverne trænes i at se med et dobbeltblik, hvor de på en gang oplever og reflekterer/analyserer over de forskellige dokumentarfilm, der arbejdes med i forløbet.

Sider i alt: 16
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Fuck normen - normer og normkritik inkl. værk

I forløbet arbejdes der med fire dikotomier: hvid/sort, mand/kvinde, hetero/queer og normal/crip.
Undervejs introduceres eleverne for socialkonstruktivisme, kropsfænomenologi, internaliseret racisme, hvidhedens hegemoni, det seksualiserede blik som norm, det binære kønssystem, det performative køn, heteronormativitet, stigmatisering, impairment og disability.
Læsningen af værket Nike af Casper Eric afslutter forløbet.
Vi tager udgangspunkt i bogen Fuck normen.

Sider i alt: 120
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Podcast og familie

Forløbets tema er familien, hvor vi gennem podcast skal høre og analysere jeg-fortællinger, der tager os backstage og kan nuancere familiens rolle i vores senmoderne samfund. Vi arbejder med podcast som medier og har fokus på følgende punkter:  formater (snakkepodcast/ storytelling podcast), virkemidler (stemme, lyde, musik, redigering).

Forløbet har en kreativ dimension, hvor eleverne skal optage deres egne families lyde og selv lave deres podcasts.

Sider i alt: 6
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Litterære metoder - et miniforløb

Formål: Hvad karakteriser forskellige litterære metoder, og hvilke fordele og ulemper er der i forhold til læsningen af tekster?

Med udgangspunkt i H.C. Andersens "Tepotten" skal klassen i mindre grupper lave oplæg for hinanden om følgende metoder: biografisme, nykritik, psykoanalytisk læsning, ideologikritik, læserorienteret læsning og postkolonial læsning. Forløbet afsluttes med en diskussion af metodernes styrker og svagheder.

Faglige mål
•Demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Kernestof
• Litteraturteori og litterær metode

Sider i alt: 20
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Natursyn og forbundethed inklusive værk

Formålet med forløbet er at undersøge hvilket natursyn og type af "forbundethed" til naturen der er i ældre tekster, her folkeviserne, og i nyere tekster fra Karen Blixen, over Inger Christensen og frem til Beinir Bergsson. Undervejs arbejdes der også med en undervandsdokumentar..
Solhaven af Beinir Bergsson læses som værk.

Sider i alt: 76
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Realisme og modernisme

I dette forløb er der fokus på realisme og modernisme. Vi arbejder med forskellige undergenrer af disse, herunder kritisk realisme, psykologisk realisme, ekspressionisme og konfrontationsmodernisme.
I forløbet indgår et værk. Den repræsenterer "Seneste 5 år".

Sider i alt: 156 (De sdste 110 sider er ikke normalsider. De udgør siderne i romanen Mente I det?)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Skriveforløb op til SRP

Forløbet er et generelt skriftlighedsforløb op til SRP, jf. læreplanen. Det træner hovedsageligt overgange, sammenhæng, analyse, brug af citater og diskussion.

Faglige mål
• udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt.
• beherske skriftsprogets normer for korrekthed
• anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed

Kernestof
• forløb med særligt fokus på skriftlighed i 3.g.
• Tekst af Peter Seeberg
Sider i alt: 22
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 19 Repetition og prøver


TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNETTET TIL  SKRIFTLIG EKSAMEN OG MUNDTLIG EKSAMEN:

https://app.minlaering.dk/bog/45 (Min Læring - God stil)
https://app.minlaering.dk/bog/3 (Min Læring - Danskgram)
https://ordnet.dk/ddo (Den Danske Ordbog)
https://ordnet.dk/ods (Ordbog over Det Danske Sprog)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer