Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023-idC-1s (1s-id, 2s-id, 3s-id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate Frisbee i grundforløbet
Forløbet er i genren "tekniske og taktiske færdigheder i boldspil". Der fokuseres på tekniske færdigheder ift. baghånd, forhånd, gribning, pivotering og cuts. Der fokuseres på taktiske færdigheder ift. basal forståelse for boldspil via introduktion af spilhjulet samt på forsvarsspillet med fokus på personlig opdækning. Herudover fokuseres der på begrebet fair play samt på idrættens roller og rollekonflikter.
Faglige mål fra læreplanen:
Gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet
Opnå færdigheder inden for idrætsdisciplinen boldspil
Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
Mål/Færdigheder
Eleverne skal kunne følgende
Kast: Forhåndskast, Baghåndskast og evt. hammerkast
Gribeteknik: Pandekage, høj og lav
Spilbarhed og opdækning: løbe i position til at modtage, personlig opdækning, cuts: aflevere til spiller i løb samt modtage i løb efter cut
Taktisk: forståelse for spilhjulet
Forklare Spirit of the Game og fairplay begrebet samt regler
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Hiphop og opvarmning
Hip hop
Formålet med forløbet er at eleverne får kendskab til Hip Hop genren. Eleverne skal derudover få en forståelse for kroppens bevægelsesmuligheder til musik, med særlig fokus på hiphoppens forskellige bevægelsestyper.
Endvidere skal eleverne introduceres til BESS og kunne bruge det bevidst i deres afslutttende showcase.
Mål og evaluering:
Efter forløbet skal eleverne:
- Kunne sammensætte bevægelser/trin indenfor Hip Hop genren
- Kunne anvende musik som passer til bevægelserne og følge takten
- Kunne udvise den rette attitude
- Kunne koordinere sammensætte bevægelser i takt til musik
- Kunne inkorporere BESS i deres aflsuttende showcase.
Produktkrav:
1) Eleverne skal i grupper sammensætte en hip hop sekvens bestående af mindst 6-8 bevægelser. Bevægelserne kan være nogen fra bevægelsesbanken eller nogen som de selv finder på. Der skal også indgå en intro, en freeze og to poses.
Gruppernes showcases optages på video i det sidste modul.
Opvarmning
Opvarmning i teori og praksis
Formål:
- Eleverne skal kunne sammensætte et opvarmningsprogram der tilgodeser alle muskelgrupper og som anvender musikken, som et redskab i forhold til udførelsen af øvelserne.
- Eleverne skal i deres opvarmningsprogram kunne redegøre for relevant fysiologisk teori der er knyttet til opvarmning
Faglige mål fra lærerplanen:
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
- Opnå kropsbevidsthed
- Udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
Mål:
- Eleverne skal kunne udføre og koordinere bevægelser indenfor kategorierne løb, sving, styrke, hop og udstrækning. Disse kategorier og bevægelser kan dog modificeres afhængigt af musikvalg
- Eleverne skal kunne udføre ovennævnte bevægelser i takt til musik
- Eleverne skal kunne redegøre for hvorfor man varmer op; herunder indgår en redegørelse for ændringer i relevante fysiologiske processer
Opvarmningsprogrammet skal laves i grupper.
Opvarmningsprogrammet skal forevises for resten af klassen (hele klassen deltager) og derefter gives der respons.
Jeres opvarmningsprogram med tilhørende beskrivelse skal afleveres til mig udskrevet inden fremvisning.
Krav til opvarmningsprogrammet og forløbet:
1) Alle skal deltage i processen og alle skal fremvise øvelser/bevægelser
2) Alle skal kunne hele programmet
Lektier/pensum: se modulerne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1s makkerskabsgrupper (1)
-
Rammen for udarbejdelse af opvarmningsprogram
-
Alle medbringer computer til timen.
-
Iben, Alberte, Marie og Oscar laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op.
-
1s makkerskabsgrupper
-
Selma, Bastian, Clara, Frida og Nanna Laursen laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op.
-
Sophie Møller, Julie, Celine og Alfred laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op. I skal kunne jeres opvarmningsprogram, så øv det i gruppen inden modulet.
-
Esther, Mille, Sophie Kindvig og Bertil laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op. I skal kunne jeres opvarmningsprogram, så øv det i gruppen inden modulet.
-
1s makkerskabsgrupper (1).pdf
-
Læs filen Labans bevægelseslære. Læseformål: Hvem er Laban? Hvad går Labans bevægelseslære ud på? Hvad menes med begreberne Bess - Body, Effort, Shape og Space? I skal indtænke disse begreber i jeres udformning af koreografi/Showcase.
-
Maria, Nanna Jacobsen, Louise og David laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op. Husk at øve det, så I kan det udenad, når I kommer.
-
I skal vise jeres koreografi/Showcase i dag og efterfølgende forklare, hvordan I har brugt BESS (Labans bevægelseslære).
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Redskabsgymnastik
Teori: Modtagninger og modtageformer.
Forståelse og udførsel: kropsspænding.
Anvende hensigtsmæssig koordination og kropskontrol i redskabsgymnastik
Udføre færdige spring - afsæt, svæv og landing
Herudover fokuseres der på at eleverne gennem udvikling af samarbejde kan bidrage til: Gensidig tryghed og tillid.
Sikker modtagning. Det er væsentligt at eleven lærer betydningen af modtagning, kender forskel på samt kan anvende de fire forskellige former for modtagning:
Støttemodtagning
Fysisk modtagning
Sikkerhedsmodtagning
Psykisk modtagning
Opnå kropsbevidsthed
Mål:
Eleverne skal kunne følgende, når forløbet er slut:
Forlæns rulle
Modtagning af forlæns rulle
Håndstand
Modtagning af håndstand
Håndstand-rulle
Modtagning af håndstand rulle
Vejrmølle
Modtagning af vejrmølle
Forlæns salto.
Modtagning af salto
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1s makkerskabsgrupper
-
Læs s. 5-9ø.(pdf-sidetal) om modtagningsformer i Jørgensen, Taarsted Henrik: Redskabsgymnastik (2010), Systime (se fil nedenfor).
-
Tilde, Celina, Ida og Keenan laver deres opvarmningsprogram og varmer resten af holdet op.
-
Læs s. 138-141 om håndstand og s. 143-144 om håndstand-rulle i kompendiet. Læseformål: Hvilke centrale bevægelser og positioner indgår i henholdsvis håndstand og håndstand-rulle? Hvordan modtager man korrekt ved en håndstand?
-
Læs s. 176-179 om satomortale i, Jørgensen, Taarsted Henrik: Redskabsgymnastik (2010), Systime. Læseformål: 1) Hvilke centrale bevægelser og positioner indgår i en salto? 2) Hvordan modtager man en forlæns salto korrekt?
-
Redskabsgymnastikvideoer
-
Afsnit
-
Medbring jeres mobiler, da I skal optage jeres redskabsgymnastiksekvens bestående af: forlæns rulle, vejrmølle, håndstand og salto. Modtagning undervejs, hvor der er brug for det. Men der SKAL være to modtagere ved salto. Alle i gruppen udfører alle
-
Redskabsgymnastikvideoer.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Klatring
Formålet med forløbet er at lære eleverne korrekt grundlæggende teknik på klatrevæggen, samt give dem forståelse for farerne ved klatring og hvordan disse farer mindskes ved korrekt brug af udstyr og ved korrekt betjening af udstyret.
Eleverne har kun klatret med toprebssikring.
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Navngive det udstyr de bruger (seler, reb, indbindingspunkt, arbejdsløkke, skruekarabiner og bremse).
- Påtage en sele korrekt samt binde sig ind i rebet med et dobbelt 8-talsknob (som klatrer) og med en karabine
og bremse (som sikrer).
- De skal kende til og udføre makkertjek af hinanden inden de klatrer.
- De skal kunne klatre på en udvalgt rute efter deres niveau.
- Klatreteknisk skal de kunne forevise grundlæggende klatreteknik: Placering af fødder på greb, brug af benmuskulatur, strakte arme og balance på væggen.
Derudover skal de kende til de forskellige typer af greb og anvende grebene fra de rigtige vinkler.
De skal kunne udføre sikringsbevægelsen korrekt og vise forståelse for hhv. 1. sikringspersonens og 2.
sikringspersonens rolle.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Atletik
Eleverne arbejder med følgende discipliner, hvoraf de skal stille op i 2 til det afsluttende atletikstævne: spydkast, længdespring, højdespring, kuglestød, 100 m sprint.
Atletikstævnet afsluttes med en klassestafet, hvor hver klasse skal løbe 30 runder rundt centerbanen.
Generelle læringsmål
Kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i færdighedsområdet klassiske idrætter
Opnå kropsbevidsthed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Klatring - niveau 2
Udover at repetere det indhodsmæssige fra forløbet i 1.g (se undervisningsbeskrivelsen for dette forløb), arbejdes der videre med klatreteknik, herunder visualisering af ruter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Pardans
Formål med forløbet: At eleverne opnår kendskab og forståelse for tre forskellige danse: engelsk vals, cha, cha og swing, heriblandt udtrykket i de tre danse..
Der arbejdes med grundtrin og variationer i de tre nævnte pardanse. Der arbejdes med kropsholdning, rytme, roller og udtryk. Eleverne laver egne koreografier med inddragelse af grundtrin og variationer, fra en selvvalgt dans, som afslutning på forløbet.
Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Vise grundtrin og kunne følge takten i musikken
- Vise variationer
- Kunne sammensætte en koreografi/sekvens hvori de forskellige variationer indgår
De skal derudover kunne forklare det kropslige udtryk og æstetikken i de tre danse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Floorball
Formål: Grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball (aflevering/modtagning, drible, trækskud og håndledsskud. Eleverne skal lære de grundlæggende regler og kunne indgå i spillet. Desuden skal eleverne lære om grundlæggende taktik i kaos-boldspil.
Mål: Efter forløbet skal eleverne kunne:
- Drible med en bold i løb
- Tæmme og aflevere bolden til en medspiller.
- Løbe i position til at kunne modtage en bold.
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud og håndledsskud på mål
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Fodbold introduktion
Forløbet fortsætter i 3. g og kobles til træningsprojektet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Fodbold forts. og træningsprojekt
Formålet med dette projekt er at I:
- Lærer at sammensætte et træningsprogram, der kan opfylde jeres målsætning, og som samtidig er forsvarligt sammensat i forhold til at undgå skader
- Opnår viden om forskellige træningsformer og metoder
- Opnår viden om de sundhedsmæssige fordele ved at være fysisk aktiv
- Opnår god fysisk kapacitet
- Opnår viden om de fysiologiske virkninger af fysisk aktivitet og træning
Rapport
Som afslutning på hele forløbet skal I aflevere en rapport. I læreplanen for Idræt C står der følgende om denne rapport:
I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af mindst 8 ugers varighed. Som afslutning på projektet afleveres en individuel rapport, hvori eleven skal:
– dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
– kunne koble teoretisk viden til sit personlige træningsprogram
– demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Vi starter med at teste jeres kondition ved en Coopertest, som gå ud på at løbe så langt I kan på 12 minutter. I skal herefter lave en målsætning og en træningsplan, som I skal følge. Vi slutter også af med en Coopertest. I skal træne 2 gange ugentligt derhjemme, og I skal udfylde en træningsdagbog. I idrætsmodulerne vil I blive præsenteret for forskellige former for intervaltræning og SMART modellen. Dette skal virke som inspiration til træningen og inddrages i den afsluttende rapport.
Evaluering og karaktergivning
I bliver vurderet på følgende parametre:
- Jeres evne til at forbedre jeres kondition -> I skal altså klare jer bedre ved sluttesten!
- Jeres evne til at sammensætte et træningsprogram -> I skal selvstændigt vise og gennemføre et program, der sikrer, at I opfylder jeres målsætning
- Jeres evne til at evaluere jeres eget program -> I skal kunne forholde jer kritisk til jeres program – virkede det?
- Jeres evne til at koble teori og praktik -> I skal kunne forklare og argumentere for hvorfor I har valgt at træne, som I har gjort. Hvad er det for fysiologiske forandringer, jeres træning har medført, som har gjort, at I har forbedret jer?
- Jeres evne til at anvende fagtermer -> I skal i jeres rapport anvende fagsprog!
- Jeres fysisk kapacitet
- I hvor god fysisk form er I?
Fodbolddelen: Vi fortsætter hvor vi slap i 2.g med yderligere 4 moduler (2 moduler i 2.g). Formålet med forløbet:
I lærer inderside- og yderside dribling, indersidespark og modtagning med tæmning, halvliggende vristspark samt flere taktiske elementer.
Der er fokus på høj puls i opvarmningsdelen i øvelserne og i selve spillet. Nogle elever har undervejs stået for relevante øvelser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Capoeira
Målsætning for forløbet er at skabe en spirende forståelse og glæde for capoeira og den brasilianske kultur og måske give lyst til at opsøge en capoeiragruppe for at lære mere.
Undervejs arbejdes der med grundteknikker, kombinationer af angreb og forsvar, vejrmøller og tilvænning til capoeira rodaen (cirklen).
Til sidst i forløbet skal man parvis lave en sekvens, der sammensættes af de fleste af de indøvede teknikker samt en eller to selvvalgte.
Følgende bevægelser har vi arbejdet med:
• Grundbevægelsen ginga
• Spark, meialua de frente
• Spark meialua de frente con amada
. spark meia lua de compasso
• Forsvar, cocorinha
• Cocorinha pra negativa con role
• Håndstand, bananeira
• Vejrmølle, au
. macaco
I bliver vurderet på følgende parametre:
Den tekniske udførelse af bevægelserne
Den udtryksmæssige side af serien
At man kan følge musikkens takt
At der er et godt flow i serien
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Basket
Faglige mål:
- Beherske tekniske færdigheder i basketball, herunder driblinger, jump stop, cross over dribling/finte, enhåndsaflevering og tohånds brystafleveringer (både direkte og studs) og layup med dominant hånd.
- Indgå i basale angrebsbevægelser (fx cuts)
- Have kendskab til basale basketballregler
- Have kendskab til simpel spilforståelse både som angribende og forsvarende hold, herunder rebound.
- Kunne indgå i basketballspillet fx som 3v3 spil på en kurv eller 4 mod 4 på tværs af hal.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Hatha Yoga
Formål:
Eleverne skal introduceres til forskellige øvelser for dele af kroppen og helkropsøvelser og principperne bag Hatha Yoga. De skal introduceres til hvordan vejrtrækningen kan bruges aktivt i øvelserne og vejrtrækningens betydning for smidigheden. Der arbejdes også med forskellen mellem Hatha yoga og flowyoga, sidstnævnte med udgangspunkt i en klassisk sol-hilsen.
Faglige mål:
Teknisk at kunne udføre 10 grundstillinger samt sol-hilsen
Fysisk kapacitet: styrke, balance og bevægelighed inden for en række grundstillinger i yoga
Teoretisk og praktisk viden om yogaens principper og åndedrættets betydning
Udarbejdelse af yogaserie bestående af mellem 10 øvelser og serien skal optages og deles med mig. Eleverne vurderes på deres evne til at vælge øvelser der passer til deres niveau. I selve øvelserne vurderes eleverne enkeltvis på om de kan udføre stillingen korrekt og holde stillingen i cirka 30 sekunder.
Øget kropsbevidsthed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945019",
"T": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945019",
"H": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945019"
}