Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023-idC-1u (1u-id, 2u-id, 3u-id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Filmdans
Eleverne kan en fællesdans
- night fever
Her ud over kommer alle elever til at kunne to danse som passer til en film.
I bedømmes på:
● om I har lavet en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet
● om koreografien afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
● om koreografien er blevet indstuderet og øvet
● om I har rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
● kvaliteten af og udtrykket i jeres bevægelser
● sværhedsgraden/kvaliteten af jeres koreografi
● hvor godt I har instrueret jeres makkergruppe
● hvorvidt I deltager aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Litteratur: Wienecke, Jacob og Damsgaard, Linn: Boldspilsundervisning i teori og praksis (2020), Hetland
• Side 12-15 (spilhjulet)
• 35, 37-45 (taktik - bredde, dybde og spilbarhed)
Læringsmål:
I skal kunne vise følgende i praksis:
• Aflevere og modtage med bolde i forskellige størrelser
• Placere sig på banen, så man udnytter bredden og dybden.
• Gøre jer fri af spilskygge vha. cut-bevægelser.
I skal kunne forklare følgende teoretiske begreber:
• Bredde og dybde
• Spilskygge
• V-cut
• Temposkift
• Finter
I skal derudover kunne:
• Argumentere for placering af et boldspil i en boldspilsfamilie, og sammenligne boldspil gennem teori om boldspilfamilier.
• Justere spil med et bestemt formål, vha. spilhjulet.
Aflever en beskrivelse af jeres eget boldspil med fokus på taktik. Valg taget i forbindelse med udarbejdelse af spillet skal begrundes med teori (0,5-1 side, lavet i timen og færdiggjort som lektie).
- Produktet skal derudover også indeholde en tegning af spillet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Redskabsgymnastik
Eleverne skal i dette forløb kunne
- Modtage spring og kender til de forskellige former for modtagning
- Håndstand-rulle
- Vejrmølle
- Overslag
- Salto
Forløbet afsluttes med en video hvor eleverne viser Deres færdigheder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crossfit
Vi har et kort forløb med crossfit
Eleverne skal kunne
- Lave korrekt teknik i forskellige crossfit øvelser
- Forstå teorien bag forskellige typer af træning, men forskelle i løft
- Kunne gennemføre en WOD
- Kunne lave deres egen WOD
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Atletik (eksamensforløb)
Eleverne skal stifte bekendtskab med
-100 meter
-Stafet
-Kuglestød
-Spydkast
-Længdespring
-Højdespring
Der indgår selvtræning af egen valgte discipliner.
Forløbet afsluttes med et atletikstævne for hele 2.g
Teori: Screencast om de forskellige discipliner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Pardans (Eksamensforløb)
I dette forløb arbejdes med to pardanse. Cha-cha-cha og vals
De første 3 gange bruges til at mestre cha-cha-cha grundtrin og i grupper af 4 at udvikle egen dans. Her bruger eleverne Deres kreative evner til at finde på nye trin og serier.
I vals skal grundtrin også mestres. Og målet for de første to gange er at udvikle en fællesserie for klassen, som skal kunne danse rundt i en cirkel.
Eleverne skal
-kunne udføre basistrin i begge stilarter
-kunne forskellige variationer
-kunne sammensætte til en serie
-kunne vise BESS i praksis igennem deres serier.
-kunne indgå i relation med et andet par
-kunne udvælge musik og genkende musik til stilarten
Teori:
Laban (Bess koncept)
Musikforståelse
- Kunne tælle musik og bruge den rigtige musik til stilarten.
I begge dele af forløbet optages video af de endelige danse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Klatring med topsikring
Undervisningsbeskrivelse i klatring:
Forløbet i klatring med topsikring strækker sig over 6 undervisningsgange.
I forløbet har vi gennemgået følgende:
Det basale udstyr:
Reb
Sele, herunder selens indbindingspunkt, arbejdsløkke og udstyrsløkker
Karabiner
Bremse
Sko
Typer af greb:
Jugs
Slopers
Crimps
Pinches
Pockets
Foot
Basal sikringsteknik, herunder
Binding af det dobbelte 8-tal
Makkertjek
Kommunikation
Basal klatreteknik
Strakte arme
Anvendelse af kontralaterale bevægelser (first rule of climbing)
Tre-punkts reglen
God fodteknik (De tre forskellige former for fodskifte)
Flow-klatring og orientering
Drop Knee
Eleverne har set videoen
https://www.klatreforbund.dk/sikring
om sikring
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Floorball (Eksamensforløb)
Forløbet har været delt i to.
Således var der i de første 3 gange fokus på 3 mod 3 spil. Her har driblinger og aflevering været i fokus. Altså tekniske færdigheder
-Boldkontrol
-Slagskud
-Trækskud
Anden halvdel 3 gange har været på stor bane og fokus på det færdige spil. Her har det været taktisk elementer der har været i fokus.
- Spil ned i hjørnet ind til center
- Flytte bolden fra side til side
- Pladsbytte
Teori:
Videoer fra forløbet (teknik)
Gennemgang af periode fra VM finalen i 2022
Arbejdskrav fra træningsprojektet i 3.g
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Flagfootball (Eksamensforløb)
I dette forløb skal eleverne kunne
Teknisk:
- Kaste en amerikansk fodbold korrekt
- Kunne udføre forskellige gribe teknikker
- Kunne løbe ruter
- Kunne løbe systemer
- Udføre korrekt forsvarsteknik når et flag skal tages
Taktisk
- Kunne "kalde" og gennemføre systemer
- Kunne spille forskellige positioner i et system
- Lave variationer på et system
- Kunne reglerne til Falg Football
Teori:
Videoer fra forløbet (teknik)
Taktisk video udviklet af læreren (taktik)
Opbygning og principper i spillet
Arbejdskrav fra træningsprojektet i 3.g
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
I forbindelse med idræt på c- niveau skal I gennemføre et træningsprojekt. Målet med dette projekt er, at I via træning opnår en forbedring af jeres kondition samtidig med, at I får en viden om fysisk aktivitets indflydelse på sundhed. Desuden skal I blive klogere på hvilke mekanismer i jer selv og i hverdagen der forhindre jer/besværliggøre at følge en målsætning, så I næste gang kan undgå disse faldgruber.
Vi starter med at teste jeres kondition ved en yoyo-test. I skal herefter lave en målsætning og en træningsplan, som I skal følge. Vi slutter også af med en yoyo-test. I skal træne 2 gange ugentligt derhjemme, og I skal udfylde en træningsdagbog. I idrætsmodulerne vil I blive præsenteret for forskellige former for intervaltræning og ultimate med fokus på intervalspil. Dette skal virke som inspiration til træningen og inddrages i den afsluttende rapport.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Pickelball (Eksamensforløb)
Forløbsbeskrivelse Pickleball
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning og dink. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Teori:
Teknikvidoer fra forløbet
Danskernes idrætsvaner (artikel fra forløb)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Hip Hop (Eksamensforløb)
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
• At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Fokuspunkter:
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
Viden:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens
bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
Færdigheder:
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
* Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi, med indlevelse og performance, hvor der
lægges vægt på udtryk.
Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
Teori: BESS
Hip Hoppens historie
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Repetition
Vi ser på eksamensforløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945058",
"T": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945058",
"H": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59939945058"
}