Holdet 2p-DAh (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2024-DAA-1p (1p-DAh, 2p-DAh)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Noveller Fortæller
Titel 2 2. Holocaust
Titel 3 3. Skriftlighedsforløb 1
Titel 4 4. Dokumentar - Ungdom
Titel 5 SSO
Titel 6 13) Repetition + eksamenstræning
Titel 7 7) Hjem fra fabrikken (M,S)
Titel 8 8) Lange linjer i litteraturen (L) + VÆRK
Titel 9 10) Lyrikforløb: Sprog & stil (S) + VÆRK
Titel 10 11) Nyhedsforløb (M) + VÆRK
Titel 11 12) Lange Linjer (L), Modernisme og realisme
Titel 12 Repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Noveller Fortæller

Dette forløb arbejder med forskellige typer af noveller, hvor eleverne introduceres for faglige begreber i forbindelse med fortælleren. Eleverne har særlig fokus på fortæller (1. og 3. person), synsvinkel (indre + ydre), flash back og flash forward samt den troværdige versus den utroværdige fortæller.
Desuden fokuserer vi i forløbet også på personkarakteristik.

I forløbet har eleverne læst:

Rakel Haslund-Gjerrild: Vinterligger
Dorthe Nors: Vadehavet
Tove Ditlevsen: Nattens dronning
Kjell Askildsen: Græshoppen
Jan Sonnergaard: Polterabend
Naja Marie Aidt: Bavian (værk): Novellerne 'Bulbjerg', 'Hun græder ikke' og 'Søndag' er arbejdet med i klassen. Resterende noveller læses selvstændigt.

Forløbet afsluttes med en mindre skriftlig opgave, hvor eleverne selv vælger en novelle fra 'Bavian', som de vil analysere.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Bavian - Analyseopgave 13-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 3. Skriftlighedsforløb 1

Et lille forløb der skal hjælpe eleverne med at tilegne sig viden om at skrive en større opgave. I praksis leder forløbet op til historie-opgaven i 1.hf.

Læringsmål: Viden om taksonomi (redegørelse, analyse, diskussion/vurdering), hvordan man laver citater og læser korrektur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Dokumentar - Ungdom

Eleverne præsenteres for følgende dokumentargenrer: den dybdeborende, den observerende, den deltagende og den poetiske dokumentar.

Eleverne ser eksempler på de fire dokumentargenrer og arbejder med analyse og fortolkning af dokumentarfilmene.

Eleverne skal kende og kunne identificere forskellige filmiske virkemidler i forhold til billedbeskæring, komposition, kamerabevægelser, klipning og lyd.

Der er arbejde med følgende dokumentarfilm:

Herlufsholms Hemmeligheder (TV2) - dybdeborende dokumentar
Efterskolen (DRTV) - observerende dokumentar
Limbo - når sabbatår er fucked (DRTV) - deltagende dokumentar
Skjold og Isabell (DRTV) - poetiske dokumentar
Kampen om Grønland (DRTV) - VÆRK
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 7 7) Hjem fra fabrikken (M,S)

Arbejder vi for at leve, eller lever vi for at arbejde?
Én af de vigtigste egenskaber at have i et demokrati, er at kunne gøre sin stemme hørt. ’Politik’ er at tage sig den tid, man egentlig ikke har, til at sige: Jeg er her også, og jeg mener dét her! Hvordan gør man det på den mest effektive måde?
Om et års tid skal alle på holdet – på den ene eller den anden måde – ud at møde det, man kalder ’arbejdslivet’. Det kommer til at definere størstedelen af jeres liv, og spørgsmål som, ”hvor meget skal arbejde fylde i livet?”, ”bør jeg realisere mig selv gennem mit arbejde?”, ”hvem er jeg egentlig uden mit arbejde?” og måske endda, ”hvorfor er det lige, at jeg skal møde ind kl. 8 på den her dumme arbejdsplads i fem ud af syv af ugens dage?” vil helt naturligt dukke op. Det giver mening at tage stilling til de spørgsmål, fordi arbejde for de fleste er blevet naturliggjort: Det er bare det, vi gør, fordi vi skal.
I det her forløb rusker vi op i den naturliggørelse og dykker ned i arbejdsdebatten, der særligt rasede i årene efter coronapandemien – vi kommer til at beskæftige os med magthavere som statsminister Mette Frederiksen og udlændige- og integrationsminister Kaare Dybvad Bæk, der forsvarer det nuværende arbejdssystem, men også stemmer, der taler for et anderledes arbejdsliv: Den feministiske aktivist Emma Holten, forfatteren og bloggeren Maj My Humaidan og forfatteren Asta Olivia Nordenhof.
Forløbet munder ud i en tale, et debatindlæg, et opslag på de sociale medier eller noget helt tredje fra jeres hånd, hvor I udtrykker jeres holdning til emnet.

Læste tekster i forløbet:
- Kaare Dybvad Bek (2023): Arbejdets Land. (Uddrag - indledningen)
- Trine Bramsen (2023): Selvfølgelig skal vi lytte til dem, der bliver stressede af at gå på arbejde. (altinget.dk)
- Maj My Humaidan (2023): ÆRØ-manifestet (Uddrag)
- Carl Emil Lind (2023): Tale ved demonstrationen "Bevar Store Bededag" (dansketaler.dk)
- Asta Olivia Nordenhof (2013): jeg vil tale om arbejde. (fra "Det nemme og det ensomme")

Supplerende litteratur:
- Debatten - Arbejder Danmark for lidt? (DR2, 9/11-2023)

Teori fra Håndbog til dansk:
- Kap. 4.3 - Sproglige figurer
- Kap. 4.9 - Retorik (talegenrer, Ciceros pentagram, appelformer)
- Kap 4.10 - Argumentation (Toulmins argumentationsmodel, argumenttyper, fejltyper og argumentationskneb, ordvalgsargumenter)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8) Lange linjer i litteraturen (L) + VÆRK

I dette forløb arbejder vi litteratur-, kultur- og bevidsthedshistorisk med følgende perioder og tekster:

DET MODERNE GENNEMBRUD
- Ibsen, Henrik (1888): Fruen fra havet - VÆRK
(opsætning ved Husets Teater, september 2025)
- Pontoppidan, Henrik (1887): Naadsensbrød

Teorien bygger på
- 1800-tallet på vrangen, afsnit 6 & 7 (kan ses på mitCFU)
- Litteraturhistorien på langs og tværs, kap. 6, særligt siderne 127-145

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPLYSNINGSTIDEN
- Holberg, Ludvig (1749): Epistel nr. 390: Om en god lærers egenskaber.

Teorien bygger på:
- Oplysningstiden - hvad fanden skete der egentlig der? https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNETTET)
- Litteraturhistorien på langs og tværs, kap. 4, særligt siderne 79-84, 88-92

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROMANTIKKEN med særligt fokus på Nationalromantikken
- Andersen, H.C. (1850): I Danmark er jeg født
- Blicher, St. St. (1838): Præludium/Sig nærmer tiden, da jeg må væk
- Grundtvig, N.F.S. (1820): Danmarks Trøst
- Oehlenschläger, Adam (1819): Der er et yndigt land [fra 1.hf]

Teorien bygger på:
- Litteraturhistorien på langs og tværs, kap. 5, særligt siderne 99-109.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 10) Lyrikforløb: Sprog & stil (S) + VÆRK

I dette forløb arbejder vi med lyrikken som genre med særligt fokus på sprog og stil.
Vi ser på, hvordan digtenes form og indhold spiller sammen og træner sproglig og stilistisk analyse af digte fra mange forskellige perioder.
Som en central del af forløbet læses Benny Andersens "Denne kommen og gåen" (1993) som værk, hvor hver elev læser hele digtsamlingen og herefter udvælger 2 digte, som skal analyseres og fortolkes grundigt og herefter præsenteres ved mundtlige oplæg.

Læste tekster:
- Digtsamling: Lone Hørslev: Dagene er data 2018
Vi har arbejdet med følgende digte fra værket på klassen:
Alt er data
Når jeg ligger på jorden
Data bare tag det
Resten af digtene er der arbejdet med selvstændigt/i grupper.

- Johs. V. Jensen (1925): Solhvervssang
- Cecilie Lind (2019): Mit barn (uddrag)
- Mette Moestrup (2012): Spejl/Snehvide
- Stine Pilgaard (2020): Januar puster sin rastløse vilje
- Michael Strunge (1978): Livets hastighed

Teorien i dette forløb bygger på:
- Håndbog til dansk, kap. 4.1 - Ordenes betydninger (ordklasser, denotation, konnotation, semantisk felt)
- Håndbog til dansk, kap. 4.2 - Sproglige billeder (metafor, personifikation, besjæling, sammenligning)
- Håndbog til dansk, kap. 4.3 - Sproglige figurer (gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer, dramatiske figurer)
- Analysevejledning 2: Litterær analyse af digte
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 11) Nyhedsforløb (M) + VÆRK

I dette forløb undersøger vi med en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder nyhedsformidling, visuelle udtryksformer og tekster fra sociale medier.

Vi arbejder metodisk med:
- kommunikationsanalyse
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge

Læringsmål/dannelsesmål:
- at være en kritisk bevidst nyhedslæser
- at være opmærksom på fordele og ulemper i forskellige nyhedsmedier
- demokratiske medborgerskab

Anvendt materiale:

OM NYHEDER OG SOME
- Petersen/Larsen: Dig og digital dannelse i dansk, s. 19-27. Gyldendal.
- Diverse opslag på elevernes SoMe

Centrale begreber: mediebilledet, influencere, nyhedsmedietyper, traditionelle mediehuse vs. autodidakte bloggere, influencere uafhængige webaviser, remediering af nyheder, performance, traditionelle og nye nyhedskriterier

OM AVISEN
(med fokus på baggrundsartiklen samt webavisernes brug af nyhedskriterier)
- Hakon Mosbech: "For 50 år siden advarede han medierne mod konflikter og sensationer. Så blev hans advarsel til en opskrift." Zetland, 19. marts 2019
- Mathias Sindberg: "FN: Vi er på vej mod dobbelt så meget sort energi, som Parisaftalen tillader". Information, 21. oktober 2021

Centrale begreber:
Fra Håndbog til dansk, kap. 5.1: avisen, avistyper, stofområder, avisens genrer, nyhedskriterier, ydre komposition, det journalistiske sprog, kilder, vinkling + Analysemodel 10 Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik

OM TV-NYHEDER
- Tv!Tv!Tv! Ep. 26 om Nyhederne (mitCFU)
- Tv!Tv!Tv! Ep. 50 om Breaking News (mitCFU)
- Ultra Nyt (20.06.2019) - 1. indslag (mitCFU)
- TV-Avisen (07.08.2023) - 1. indslag (mitCFU)
- TV-Avisen (28.08.2017) - VÆRKanalyse (mitCFU)
- TV-Avisen kl. 12.00 Søndag den 6. august 2023 (OBS – kun minuttal 00:00-05:00) (mitCFU)
- Ultra Nyt Tirsdag den 20. februar 2024 (OBS – kun minuttal 00:00-01:00) (mitCFU)
- Om Tv-nyheden fra Levende billeder – grundbog i mediefag

Centrale begreber:
- Dramaturgi
- Arena
- Henvendelsesform
- Fortællehiearki
- Kommunikationsanalyse (det retoriske pentagram)
- Vinkel
- Kilder
- PKP-modellen
- Nyhedskriterier
- Basale filmiske virkemidler

OM KONSTRUKTIV JOURNALISTIK
- Factfulness Quiz https://factfulnessquiz.com/
- Hans Rosling: Man skal ikke bruge medier til at forstå verden - Deadline på DR2 (2015) https://www.youtube.com/watch?v=bcpjl0mxRvs
- De 17 Verdensmål https://www.verdensmaal.org/maalene
- Verdens bedste nyheder nr. 14 - Fredag 4. september 2020

Særligt fokuspunkt:
Forskelle og ligheder mellem sproglig/stilistisk analyse af litterære tekster, retorisk analyse og analyse af det journalistiske sprog.
- Mette Frederiksen: Indledning på pressemøde i
Statsministeriet om Corona-virus den 11. marts 2020
-  H.M. Dronningens tale til
befolkningen 17. marts 2020
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 12) Lange Linjer (L), Modernisme og realisme

I dette forløb introduceres REALISME og MODERNISME i 1900-tallet - med særligt fokus på realistiske og modernistiske stiltræk.

Fokus:
- Den gode indledning
- Realisme og modernisme
- Eksistentialisme (kort)

Vi arbejder med følgende tekster:
- Tom Kristensen (1930): Hærværk (uddrag)
- Karen Blixen (1952): Babettes Gæstebud (uddrag)
- Martin A. Hansen (1950): Løgneren (uddrag)
- Martin A. Hansen (1947): Agerhønen.
- Peter Seeberg (1962): Patienten.
- Klaus Rifbjerg (1960): Refshaleøen + (1962): Solsort

Supplerende litteratur:
- Benjamin Krasnik (28. februar 2018): I begyndelsen var indledningen. Weekendavisen.

Teorien bygger på:
- Litteraturhistorien på langs og tværs, kap. 7, side 153-157.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition og eksamenstræning

TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNETTET TIL TERMINSPRØVER, SKRIFTLIG EKSAMEN OG MUNDTLIG EKSAMEN:
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw (Introduktion til oplysningstiden)
https://app.minlaering.dk/bog/45 (Min Læring - God stil)
https://app.minlaering.dk/bog/3 (Min Læring - Danskgram)
https://ordnet.dk/ddo (Den Danske Ordbog)
https://ordnet.dk/ods (Ordbog over Det Danske Sprog)
https://www.ordbogen.com/da/ (Ordbøger inkl. Synonymordbog)
https://ro.dsn.dk/?type=keyword&soeg_i=fullforms&soegeretning=forwards (Retskrivingsordbogen)
https://mitcfu.dk/Student [lånte materialer]
__________________________________________________________________
I forbindelse med det skriftlige arbejde i 1hf og 2hf har vi arbejdet med følgende tekster fra tidligere eksamenssæt, som også kan bruges i en perspektivering.
Her er de opstillet efter genre:

NOVELLER
- Rakel Haslund-Gjerrild (2018): Vinterligger (også læst i 1hf)

DIGTE
- Steen Steensen Blicher (1838): Sig nærmer tiden

DOKUMENTARFILM
- Svømmestjerner under overfladen (DR, 2019)


DEBATTERENDE TEKSTER og TALER
- Andrea Dragsdahl (Information, 16. juli 201): Drop true crime – lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie
- Caspar Eric (2020): Tale til ungdommen
- Isabella Pilegaard Johansen (2021): Tale til unge om håb i en coronatid
- Tarek Omar (Politiken, 13. juli 2018): Jeg blev sendt i eksil på biblioteket
- Marie Elmegaard (Kristeligt Dagblad 11- september 2018): Det er vores fælles ansvar at inspirere børn til at læse

Terminsprøvesættet var fra 13/8-2025 med følgende tekster:
Opgave 1
Alice Aagård: Kageordningen.
Gravsoen - Skæbnefortællinger 2, Byens Forlag, 2022.
Opgave 2
Marie Vynne og Ulrik Tolsgaard: Fanden ta' kommunen.
TV2, 2024.  
Opgave 3
The Minds of 99: Som Fluer.
The Minds of 99, 2019.  
The Minds of 99: Som Fluer.
Musikvideo instrueret af Martin Werner, 2019.
Opgave 4
Lisbeth Michala Bach-Keldsen: DBU arrangerede fodboldfest for hele familien, hvor alle skulle råbe ”store patter”: ”Jeg blev simpelthen så rystet”.
Berlingske, 21. juni 2024.
Erik Brøgger Rasmussen: Mor blev vred over ”misogyne” Suspekt til EM-opvarmningsfest – nu taler DBU.
Berlingske, 24. juni 2024.

Suspekt: Flere mål, 4-0 (medieklip + skriftlig tekst)
Medieklip: Suspekts Instagram-profil, 17. juni 2024.
Tekst: Rune Rask og Suspekt, Flere Mål, 4-0, 2024.

Ved det grønne bord - Dansk 2020 (om litteratur/medier)
”De sårede” (4 min.), Louise Jappe og Louise Kjeldsen, produceret 2010,  
Jan Grarup: ”Hvor jernkorsene gror” (tekstuddrag på 4 sider), udgivet 2019.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer