Holdet 2024-BkB-3g4 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst B
Lærer(e)
Hold 2024-BkB-3g4 (3g4-BkB)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Analysemetoder og samtidskunst - og drømme
Titel 2 2. En historisk spejling - unge og identitet
Titel 3 3.Surrealisme og det magiske- museologi/kuratering
Titel 4 4. Det grimmes æstetik
Titel 5 5.Samtidskunst:politisk,relationel,streetart-Havet
Titel 6 6. Arkitektur - modernisme og dekonstruktion
Titel 7 7. Projektforløb perspektiveret til samtidskunsten
Titel 8 8.Popkunst og samtidskunsten

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Analysemetoder og samtidskunst - og drømme

LÆRINGSMÅL :
A) Forklare forskellen mellem personlig smag og analytisk tilgang:
-Repetition af formalanalysen: komposition og bevægelse, rum, linje og form, farver, lys/skygge, malemåde

B) Anvende relevant fagterminologi og demonstrere viden om fagets identitet og metoder – herunder analysere billedmateriale ud fra følgende tre forskningsbaserede metoder: formalanalyse/formanalyse, betydningsanalyse/indholdsanalyse og socialanalyse/kontekstanalyse:
-Repetition af skulpturanalyse og det udvidede skulpturbegreb
-Repetition af analysemetoder/analytiske synsvinkler:
  1) formalanalyse/formanalyse
  2) betydningsanalyse/indholdsanalyse:  a)ikonografisk og b) semiotisk
  3) socialanalyse/kontekstanalyse – herunder kort om: a)biografisk b) marxistisk/ideologikritisk c) feministisk metode

C) eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
- kreativt projektarbejde med visualiseringsopgave omkring selvvalgt tema: Drømme

VÆRKANALYSER:
Fælles analyse af:
- Thor Larsen: ”Lykkens galocher” (2017), Mindebænk for H.C. Andersen
Placering: Skomagergade 15, Roskilde.
- Kirsten Astrup (f. 1983): uddrag af videoværket ”LIV, ÆRE OG VELFÆRD” (Normen § 5, stk. 2) (Uddragets varighed = 2,13 min) fra videoværket ”Urolige hjerte” (2018) (Samlet varighed: 35 min) en filmkabaret af Kirsten Astrup Brugt – som optakt til videoværk/performance med analytiske iagttagelser i værket.

KREATIV OPGAVE (visualiseringsopgave):
- Lav et stilleben: Tag et foto derhjemme af udvalgte opstillede genstande. Placer dem i hhv. overvejende statiske kompositioner eller dynamiske kompositioner. Det kan blot være et stilleben som et studie af former, farver, komposition og rum – eller du kan koble det med et selvvalgt tema og evt. en politisk kommentar – eller koble det med et fokus på maleprocessen – eller slippe fantasien løs i fx svævende genstande – eller noget helt tredje. Medie-/og materialevalget er helt frit.
- Lav et kreativt visuelt værk om holdets fælles selvvalgt tema: Drømme. Mediemæssigt er der fuldstændig frit slag: maleri, ordkunst, installation, video, foto, tegning, happening osv.
- Lav et kreativt videoværk/performance om et selvvalgt tema, hvor du bruger en af analysemetoderne inden for betydningsanalyse/indholdsanalyse eller socialanalyse/kontekstanalyse til af sige noget om temaet

FORLØBSOVERSIGT: Titel 1: Analysemetoder og samtidskunst(repetitionsforløb) – elevvalgt tematisk forløb: drømme  (I alt 13 moduler)
1) 1 intromodul (Lektiefri :-)
2) 1 af 3 praktiske moduler (Komposition og rum) Lektie!
3) 2 af 3 praktiske moduler (Farvertyper og farvekontraster) Lektie!
4) 3 af 3 praktiske moduler (Lys og skygge): Fang lyset – portræt Lektie!
5) 1 af 3 teori: formanalyse og betydningsanalyse: Basketdyst Lektie!
6) 2 af 3 teori: Det udvidede skulpturbegreb og skulpturanalyse+ tegn skulptur Lektie
7) 3 af 3 teori. Socialanalyse og samtidskunst.Opstart boogie-performance (Lektiefri:-)
8) Kreativ boogie-performance færdiggøres Lektie!
9) 1 af 5 praktiske moduler(maleri/skulptur/installation/video/foto mv.) (Lektiefri :-)
10) 2 af 5 praktiske moduler(maleri/skulptur/installation/video/foto mv.) (Lektiefri :-)
11) 3 af 5 praktiske moduler(maleri/skulptur/installation/video/foto mv.) (Lektiefri :-)
12) 4 af 5 praktiske moduler(maleri/skulptur/installation/video/foto mv.) (Lektiefri :-)
13) 5 af 5 praktiske moduler(maleri/skulptur/installation/video/foto mv.) (Lektie!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 2. En historisk spejling - unge og identitet

LÆRINGSMÅL:
Eleverne skal kunne:
-bruge ældre kunst og samtidskunst som afsæt for refleksioner over deres samtids kultur og deres kulturhistoriske baggrund – med fokus på forholdet mellem individ og samfund.
-skelne mellem personlig kunstoplevelse og analytisk tilgang.
-beskrive de væsentligste træk ved antikken, middelalderen, renæssancen, barokken, og samtiden – de stilistiske og åndshistoriske træk (livs- og menneskesyn, dvs. den kulturelle baggrund/kontekst).
-forstå det udvidede skulpturbegreb – herunder definitionen af en readymade, objektkunst og installationskunst. De skal kunne lave en skulpturanalyse – både en formal- og en betydningsanalyse med henblik på en afsluttende konklusion.
-foretage billedanalyser ud fra tre analytiske synsvinkler: den formalanalytiske, betydningsanalytiske og socialanalytiske. Progression: Med afsæt i C-niveauet øvelse i de tre analytiske synsvinkler skal de kunne kombinere de forskellige analytiske synsvinkler med henblik på en mere helstøbt analyse af det enkelte værk.
-opnå en viden om samtidskunstens foretrukne udtryk og innovative potentiale via teoretisk og praktisk arbejde med samtidskunst. Herunder et (innovations)projekt omkring det selvvalgte tema, som skal perspektiveres/spejles i historiens værdisæt og udtryksformer.
- ekskursion til Statens Museum for Kunst (SMK) med fokus på holdets selvvalgte tema identitet med omvisningen/undervisningsforløbet ”Portræt, identitet og iscenesættelse” (Varighed: 1 time) Beskrivelse af forløbet:
”Vi iscenesætter os selv som aldrig før og lægger billeder ud på de sociale medier af os selv og hinanden. Men hvad kan man fortælle med et portræt? Og hvad vil det sige at iscenesætte en identitet? I dette forløb undersøger vi portrætgenren og går i dybden med, hvordan den menneskelige identitet er blevet iscenesat gennem tiden.
Vi ser nærmere på, hvilke virkemidler kunstnere bruger i deres iscenesættelser af dem selv eller andre og fokuserer på detaljer som fx kropssprog, lys, farver og symboler, som kan have stor betydning for den måde, vi oplever værket på. Vi diskuterer, hvordan identitet kan være knyttet til en bestemt tids og et bestemt samfunds opfattelse af fx magt, familierelationer, mande- og kvindeidealer, men også hvordan de iscenesatte portrætter virker på os i dag. Forløbet veksler mellem værksamtaler og små øvelser, og vi opfordrer eleverne til at sætte ord på deres personlige oplevelser for på den måde at give blik for hinandens perspektiver samt kunstens flertydighed.” Kilde: www.SMK.dk

VÆRKANALYSER:
Grupper:
Gruppearbejde med analyser af fælles værker:
Skulptur og billedanalyse af Venus-motiver (Formalanalyse, betydningsanalyse/ socialanalyse):
- Antikken: Anonym:  ”Venus fra Milo”(ca.150 f.Kr.), skulptur
- Middelalderen: Anonym: “Worship of Venus”, 14th century, birth plate (Desco a Parto), Louvre, Paris, France, 51 cm. (Fødsels-plate/barsel-plate, plate = en tallerken, et fad eller en flade til ophæng)
- Renæssancen: Botticelli: ”Venus’ fødsel” (1485), maleri
- Barokken: Rubens, Pieter Pauwel: “Venus at her Toilet” (1608), maleri

Grupper:
Samtidskunst – selvvalgt værkanalyse i grupper blandt 7 mulige kunstværker i relation til underemnet i innovationsprojektet om unge og identitet:
- 1) Bjørn Nørgaard: ”Venus modification”, fra udstillingen Venus spejler – spejler Venus (2005): TEMA: Ungdom - mht. kærlighed, skønhed, kønsroller og behov mv.
- 2) Banksy's ”Venus goes shopping”  fra udstillingen “Banksy Versus Bristol Museum”  - main hall, Bristol 2009 TEMA: Forbrugskultur
- 3) Rineke Dijkstra: ‘Kolobrzeg, Poland, July 26, 1992’ (1992), fotokunst, TEMA: ungdom – mht. køn, seksualitet, idealer, medier og splittelse mellem barn/voksen mv

Fælles analytiske iagttagelser:
i værker fra omvisning på SMK i forløbet: ”Portræt, identitet og iscenesættelse”:
- Jan Lievens (Hollandsk, 1607-1674): ”Selvportræt” (1634), Olie på træ
- Cornelius Norbertus Gijsbrechts (Flamsk (1657-1675):
”Trompe l’oeil med trompet, himmelglobus og Frederik III’s proklamation” (1670)
- Lucas Cranach den Ældre (Tysk, 1472-1553): ”Portræt af Luther” (1674)(Olie på træ)
- Carl Gustav Pilo (Svensk, 1711-1793): ”Portræt af Frederik V i salvingsdragt” (ca. 1750), Olie på lærred
- Henri Matisse (Fransk, 1869-1954): ”Portræt af Madame Matisse - Den grønne stribe” (1906), Olie på lærred
- Anne Marie Carl Nielsen (Dansk, 1863-1945) ”Havfrue (1921), Skulptur, Materiale: bronze

KREATIVE OPGAVER (Visualiseringsopgaver):
-  Kreativ tegneopgave 1 på SMK kl. 11-12: Vi arbejder kreativt med måder at vise identitet på inspireret af værker fra Modernismen og Samtidskunsten – vi sampler, remixer, parafraserer fra de eksisterende værker
- Kreativ tegneopgave 2 på SMK kl. 14-15: Lav en kreativ tegning af et kunstværk på SMK, som du finder interessant i relation til temaet: Portræt, identitet og iscenesættelse – og skriv analytiske betragtninger i form af stikord som en ramme omkring værket.
- Kreativ holdopgave: Lav en innovativ installation, der er en visualisering af jeres besvarelse på problemformuleringen omkring holdets selvvalgte tema: TEMA: unge og identitet

Problemformuleringen kommer derfor til at lyde:
Hvordan er unges identitetsdannelse udfordret i dagens senmoderne kultur mht.: overgang fra barn til voksen, ansvar og muligheder, klima i accelerationssamfundet, relationer, perfektionskultur og idealer samt forventninger? Hvordan kan vi bruge stiltræk, livssyn/værdier fra hhv. antikken, middelalderen, renæssancen og barokken til hhv. at forstå og forholde os problemløsende til unges udfordringer i dag mht. identitet, når det gælder nedenstående emner?

1) Overgang fra barn til voksen: Liv, Vega, Ida, Karolina, Liva
2) Ansvar og muligheder: Clara, Soffi, Silja
3) Klima i accelerationssamfundet: Astrid D, Frida, Anna P, Laura:
4) Relationer: Naja, Marie, Amalie og Silas og Sif
5) Perfektionskultur og idealer: Caroline, Anna, og Lea og Astrid L
6) Forventninger: Eliza, Julie, Chahd; Filippa

FORLØBSOVERSIGT: Titel 2: Historisk spejling – af et selvvalgt tema: Unge og identitet (12 moduler)
1) 1 af 3 teori: Analyse af værk fra hhv. antikken og middelalderen (Lektie!)
2) Ekskursionsmodul 1 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9 (Lektiefri:-)
3) Ekskursionsmodul 2 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9 (Lektiefri:-)
4) Ekskursionsmodul 3 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9(Lektiefri:-)
5) 2 af 3 teori: Analyse af værk fra hhv. renæssancen og barokken (Lektie!)
6) 3 af 3 teori. Analyse af værk fra samtidskunsten  (Lektiefri:-)
7) 1 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektie!)
8) 2 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektiefri:-)
9) 3 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.)  (Lektiefri:-)
10) 4 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektiefri:-)
11) 5 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.)  (Lektie!)
12) 6 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.)  (Lektie!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 3.Surrealisme og det magiske- museologi/kuratering

LÆRINGSMÅL:
- at stifte bekendtskab med surrealisten Frida Kahlo bl.a. via filmen ”Frida” (2002) – dels som optakt til forløbet om surrealismen og dels for at få indblik i en ikke-europæisk kunstners liv og værker.
- at opnå viden omkring surrealismens stiltræk og bagvedliggende ideer – gennem såvel teoretisk som praktisk arbejde med perioden
- at være i stand til at påpege forskellen mellem illusionistisk surrealisme og abstrakt surrealisme
- at arbejde med begrebet det magiske: a)To former for magi: 1) magi som manipulation 2) magi som transformation b) Tre typer af magiske verdener: 1)den magiske verden 2) den magiske verden møder den virkelige verden 3) den magiske verden er en naturlig del af virkeligheden. 4) Andre kendetegn på det magiske fra naturen og kunsthistorien: ekspressivt, overdrevne naturfænomener, lån fra kunsthistoriske stilart som især middelalder og romantik, parafrasere kendte kunsthistoriske værker, intertekstuelle referencer til eventyr. Kunst med magiske elementer udtrykker ofte noget, der har en almen betydning for mennesker på tværs af historisk tid og sted.
- at få yderligere erfaring med anvendelsen af forskellige analysemetoder
- at se et eksempel på samtidskunst, der citerer surrealismen bl.a. via portrætfilmen om billedkunstneren Kathrine Ærtebjerg ”Øjet, hullet og himlen” produceret af Jacob Jørgensen Film. Vist første gang på DR2 i 2011
- ekskursion til udstillingen med Kathrine Ærtebjerg: ”En sky er en pige er en dreng er en kat” (2024), Nikolaj Kunsthal, Øvre Galleri 30. august 2024 - 19. januar 2025
- en kort introduktion til museologi og kuratering i relation til et museumsbesøg
- at arbejde med kuratering i relation elevernes kuratering af deres egen udstilling af surrealisme og abstraktekspressionisme på RG

VÆRKANALYSER:
Grupper:
- Salvador Dalis Erindringens bestandighed  (1931)
- Richard Mortensen: Erotikkens Mystik, 1933 (Kunstmuseum Esbjerg)
- Frida Kahlo: Selvportræt på grænsen mellem Mexico og USA (1932) (selvstuderet værk)

Individuelt:
Hjemmeanalyseopgave af et selvvalgt surrealistisk værk fra de seneste 10 år:
- enten Kathrine Ærtebjergs ”Moder Jord" (2011) eller
- Patricia Piccininis ”Den velkomne gæst” (2011)

Gruppeanalyser med fokus på det magiske:
- Julie Nord: ”Nature Child” (2021), 38x48 cm., Akvarel og tusch på papir
- Julie Nord: ”The Change” (2022), 109 x 89 cm., Akvarel, tusch og sytråd på japansk yume papir.
- Astrid Kruse Jensen: "Fading Into The Mountains” (2019), fotokunst
- Berndnaut Smilde: "Nimbus” (indoor clouds) (2022)

Gruppeanalyser med fokus på det magiske og surrealistiske:
fra Nikolaj Kunsthal udstillingen med Kathrine Ærtebjerg: ”En sky er en pige er en dreng er en kat” (2024):
-  Kathrine Ærtebjerg: ”Jeg er digter, og du skal digte med mig” (2024), Mixed media på lærred
- Kathrine Ærtebjerg: ”Den store bjørn ser alt, husker alt, tilgiver alt” (2015), Akryl; spray, olie på lærred
- Kathrine Ærtebjerg: ”Lys” (2019) Akryl, spraymaling, olie på lærred
- Kathrine Ærtebjerg: ”Forestillingen” (2021),Akryl, spray, olie på lærred
- Kathrine Ærtebjerg: ”Et møde” (2024),Akryl, spray, olie på lærred
- Kathrine Ærtebjerg: ”Balancer mellem begyndelser” (2024?) Installation, mobile/uro, olie på krydsfinerplader

KREATIVE OPGAVER:
- Kreativ opgave Nikolaj Kunsthal udstillingen med Kathrine Ærtebjerg: ”En sky er en pige er en dreng er en kat” (2024): Lav en tegning ud fra brudstykker fra mange forskellige maleri i udstillingen – som en måde at bevæge sig kreativt ind på udstillingen med henblik på efterfølgende værkvalg til gruppeanalyser
- Lav et surrealistisk værk: enten i form af illusionistisk surrealisme eller abstrakt surrealisme – herunder selvevaluering.
- Opgave med kuratering af en udstilling af elevernes egne værker på RG med værker fra: Titel 3: Surrealismen og det magiske og Titel 1: Stilleben og Dømme på RG

FORLØBSOVERSIGT: Titel 3: Surrealismen og det magiske – herunder kuratering (12 moduler)
1) Surrealisme intro og analyse (+lektie: intro til surrealismen)
2) Surrealisme: fremlæggelse og surrealisme i samtidskunst(+lektie: Piccinini)
3) Se filmen ”Frida” (+lektie: semiotisk betydningsanalyse af samtidsværk)
4) Det magiske – herunder kreativ tegning (+ lektie læs om det magiske)
5) Praktisk kreativ opgave 1 af 5(Ingen lektie:-)
6) Praktisk kreativ opgave 2 af 5(Ingen lektie:-)
7) Praktisk kreativ opgave 3 af 5 (Ingen lektie:-)
8) Onsdag. 13/11: Ekskursion til Nikolaj Kunsthal (Ingen lektie:-) 11.30: Afg. fra RG. Kl. 15.10: Undervisning slut
9) Ekskursion 13/11: tæller for to moduler i forløbet (Ingen lektie:-)
10) Praktisk kreativ opgave 4 af 5(Ingen lektie:-)
11) Praktisk kreativ opgave 5 af 5(+lektie: selvevaluering)
12) Praktisk/kreativ udstillingsopgave 6 af 6: Praktisk kreativt udstillingsmodul, hvor vi kuraterer vores egen udstilling af hhv. surrealisme, værker fra det første forløb) (+lektie = læs om kuratering)  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 4. Det grimmes æstetik

LÆRINGSMÅL:
- gennem eksempler og analyser at få viden om, hvorfor og hvordan kunstnere arbejder med det grimme i kunsten (forskellige medier/værktyper/udtryks-former) ca. 1970-2023
- at anvende fagterminologi
- at demonstrere viden om metoder
- at få kendskab til bruddet med de klassiske idealer – herunder bruddet med det klassiske kropsideal. Der tages udgangspunkt i elevernes viden om den klassiske kunsts skønhedsidealer fra forløbet Titel 2 ”En historisk spejling”, hvor de har bl.a. har arbejdet med antikken og renæssancens klassiske stilideal og kropsideal.
- elevernes forforståelse fra andre fag inddrages mht. viden om det moderne gennembrud (industrialiseringen), det moderne liv og modernistisk kunst bla. via værkeksempler som ”Impression, soleil levant" (1872)
- analyse og fortolkning med fokus på det grimme i kunsten, herunder brug af begreber fra formalanalysen og Rosenkranz’ grimhedskategorier

VÆRKANALYSER:
Eksempler og analyse af værker (forskellige udtryksformer) fra ca. 1970-2023.
Oversigt over udvalgte kunstnere, eleverne udvælger selv værker af:  
Bjørn Nørgaard: Værket ”Hesteofringen” (1970)
Christian Lemmerz
Michael Kvium
Nanna Starck
Laura Degn

ELEVERNES VÆRKVALG:
- Christian Lemmerz (Dansk/tysk, 1959 - ):”Eiszwillinge” (”Is-tvillinger”) (2013-15). Marmor, 120 x 120 x 50 cm, fra udstillingen ” BEGÆR//LUST” på Randers Kunstmuseum, 4 feb - 28 maj 2017
- Michael Kvium: (Dansk, (1955 - ): ”So Simple” (1995), maleri, Olie på lærred,
180 x 120 cm
- Nanna Starck: (dansk, 1976-  ): “Circular motion out of me” (2023). Mixed media,  fra udstillingen Ugly feeling
- Laura Degn (Dansk, 1999-  ): ”4-Legged creature”(2023)
Video animation (varighed 2 min. og 1 sekund), lavet i samarbejde med Mogens Skjold Overbeck

KREATIV OPGAVE (=visualiseringsopgave)
Arbejde kreativt og praktisk med det grimme som æstetik i form af et miniprojekt i grimhedens æstetik – her vælger eleverne én af tre opgaver:
- Opgave 1: Det grimme og det smukke. Fremstil det grimme som noget smukt (tag udgangspunkt i Rosenkranz’ grimhedsmarkører)
- Opgave 2: Frastødende menneskefigurer: Lav et værk i selvvalgt medie af en frastødende menneskefigur (tegning, maleri, collage, skulptur, happening, video), inspireret af Michael Kviums motiver og virkemidler
- Opgave 3: Det grimmes æstetik. Lav et værk i valgfrie materialer, der tager udgangspunkt i grimhedens æstetik. Du evt. tage fat på temaer som stress eller selvværd/selvtillid – inspireret af dagens lektie – eller helt andre temaer.

FORLØBSOVERSIGT:
Titel 4: Det grimmes æstetik (7 moduler)
1) Introduktion til ”Det grimmes æstetik” – krea-break – gr. arbejde om ppt af selvvalgt kunstner (+Lektie!)
2) Færdiggørelse af ppt. om selvvalgt kunstner – herefter fremlæggelse (+Lektie!)
3) Projekt i grimhedens æstetik (valgfrie materialer) 1/5(+Lektie!)
4) Projekt i grimhedens æstetik (valgfrie materialer) 2/5 (Ingen lektie:-)
5) Projekt i grimhedens æstetik (valgfrie materialer) 3/5 (Ingen lektie:-)
6) Projekt i grimhedens æstetik (valgfrie materialer) 4/5 (Ingen lektie:-)
7) Projekt i grimhedens æstetik (valgfrie materialer) 5/5 (Evt. lektie: selvevaluering, hvis man ikke har nået det undervejs)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 5.Samtidskunst:politisk,relationel,streetart-Havet

LÆRINGSMÅL:
- at tilegne sig viden om, hvad der kendetegner samtidskunstens temaer, strategier og udtryksformer – herunder politisk kunst og dens historiske forudsætninger i 1960’erne og 1970’ernes kunst.
- at arbejde med begrebet relationel kunst/relationel æstetik med afsæt i Nicolas Bourriauds teori som analysemetode, dvs. hans analytiske værktøjer til at arbejde med relationel kunst
- at arbejde med kreative og innovative processer i relation til relationel kunst
- at tilegne sig viden om streetart – herunder streetart som samfundskritik, streetarts oprindelse og forskellige udtryksformer
-  at kunne belyse globalisering i relation til et kunstværk af kunstnergruppen Superflex  
- Ekskursion med fokus på samtidskunst.

VÆRKANALYSER
Fælles værkanalyser:
Socialanalyse ud fra Nicolas Bourriauds teori/model om relationel æstetik(relationel kunst)
- Superflex (dansk kunstgruppe, aktiv siden 1993):"Guaraná-Power" (2004) (aktionskunst),
- Banksy: ”Rescue” (2020) (aktionskunst)
- Brav New Alpes: “Nike the Ripper” (Nike Women) (2008), (streetart) i Eriksen, Strøm, Oxvig (2013), s.153
- Banksy: ”We are all in the same boat” (2021) (streetart)

Fælles værkanalyser fra Arken:
Fra ekskursion til Arken 29.01.2025 til udstillingen: "Solarstalgia" af Julian Charrière:
- Julian Charrière (fransk-schweizisk, født 1987-  ):"Solarstalgia" (2024): En totalinstallation bestående af: Et stort spejl af antracitkul, en fortidig skov med lyde fra planternes vækst, et videoværk med reference til universet og menneskets klimapåvirkning via boreplatforme mv., store lavasten med øjne, roterende lys-kegle over klippesten i sand og til sidst et rave dybt inde i en palmeolieplantage. Oplev den fransk-schweiziske kunstner Julian Charrières højaktuelle værker, der undersøger menneskets forhold til naturen og rolle i klimaforandringer.
- Anish Kapoor (indisk, 1954-    ): ”Descension” (”Nedstigning”) (2014), Installation,  Blandede materialer (Marie, Julie, Eliza, Clara, Sif)
- Benedikte Bjerre (dansk, 1987 -    ): ”Lisas høns (bondegårdsliv)” (2016/2022). Installation: Folie og helium (Naja, Vega, Silja, Soffi)
- Peter Holst Henckel: ”En verden af sommer fugle” (2002), 68 x Inkjet print på papir
(Astrid D, Caroline, Liva, Anna N)
- Peter Linde Busk (Dansk,1973 -  ): ”Den sene boheme” (2016),Træ, gips, mørtel, keramik, egetræsramme (Naja, Vega, Silja, Soffi)
- Simone Aaberg Kærn (dansk, 1969 -  ): ”Åben himmel” (2002-2007): Performativ installation med flyvemaskine (Liv, Silas, Ida, Amalie)

KREATIVE OPGAVER (=Visualiseringsopgaver) om selvvalgt tema: HAVE:
- Kreativ opgave fra Arken: Tegn spontant og ekspressivt jeres indtryk fra videoværket i totalinstallationen "Solarstalgia" (2024)
- Udarbejde i grupper et delelement til et relationelt og politisk værk, der skal blive til en stor fælles installation og happening, hvori der indgår interaktion med beskuerne til Åbent Hus på RG tirsdag 21/1- 2025 kl. 17-19 (NB: Brug evt. også streetart-elementer).

FORLØBSOVERSIGT:
Titel 5: Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart – og HAVET(10 moduler)

1) Introduktion til samtidskunsten temaer, strategier og udtryksformer (+Lektie!)
2) Vendespil om samtidskunstens strategier og udtryksformer. Værkanalyser af politisk kunst og street-art ud fra lektie om street-art samt læreroplæg om Nikolas Bourriaud socialanalyse/kontekstanalyse: Relationel æstetik (+Lektie!)
3) Læreroplæg om politisk kunst. Vendespil om streetart. Værkfremlæggelser af analyser fra forrige modul. Elvevalgt tema: HAVET (+Lektie!)
4)  Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (4 af 9): Praktisk kreativt modul 1 af 6 moduler (+ kreativ lektie!)
5) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (5 af 9): Praktisk kreativt modul 2 af 6 moduler (Ingen lektie:-)
6) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (6 af 9): Praktisk kreativt modul 3 af 6 moduler (Ingen lektier :-)
7) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (7 af 9): Praktisk kreativt modul 4 af 6 moduler(Ingen lektier :-)
8) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (8 af 9): Praktisk kreativt modul 5 af 6 moduler(Ingen lektier :-)
9) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (9 af 9): Praktisk kreativt modul 6 af 6 moduler (+ Lektie !)
10) Samtidskunst – politisk kunst, relationel æstetik og streetart (10 af 10): Praktisk kreativt modul 7 af 7 moduler: Vi opsætter installationen HAVET til Åbent Hus
NB: EKSKURSION til Arken med fokus på SAMTIDSKUNST placeres rent praktisk under næste forløb, da vi skal arbejde med arkitekturanalyse af Arken.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 6. Arkitektur - modernisme og dekonstruktion

LÆRINGSMÅL :
- at tilegne sig viden om modernistisk arkitektur med fokus på funktionalismen og analyse af funktionalistisk arkitektur – perspektiveret til postmodernistisk arkitektur
- at tilegne sig viden om de to retninger inden for arkitekturen i dag – nymodernisme  og dekonstruktion – med fokus på dekonstruktion og analyse af dekonstruktivistisk arkitektur
- at opleve og analysere samtidens dekonstruktivistiske arkitektur
- at blive bekendt med teoretiske og filosofiske tilgange, der er i dekonstruktivistisk arkitektur
- at repetere og udvide begrebsapparatet fra c-niveauet inden for arkitekturterminologi
- at udtænke og skitsere et arkitektonisk rum, der bygger på dekonstruktivisme
- ekskursion til ARKEN Museum for Moderne Kunst, hvor vi har fokus på samtidskunsten, men vi gør også kort nogle arkitektoniske iagttagelser af Arken, som vi har analyseret som arkitektur hjemmefra.

VÆRKANALYSER
Fælles værkanalyser:
- Le Corbusier: ”Villa Savoye” (1929) villa i Poissy i Frankrig
- C.F. Møller Architects og Søren Robert Lund: ”ARKEN Museum for Moderne Kunst”
(opført 1996) (udbygget 2008)

KREATIV OPGAVE (= visualiseringsopgave)
- at udarbejde en arkitekturmodel af et arkitektonisk rum, der bygger på modernismen, postmodernisme, dekonstruktivisme og/eller ny-modernisme. Det kan være en kirke, museum, diskotek, cafe mv. eller en bolig.  

FORLØBSOVERSIGT:
Titel 6: Arkitektur: Modernisme, Ny-modernisme og dekonstruktivisme (10 moduler):
1) Modernisme og funktionalisme – Le Corbusier: ”Villa Savoye” (1929) i Frankrig (1 af 10) (Lektie)
2) Postmodernisme, nymodernisme og dekonstruktivisme – ”Arken” (2 af 10) (Lektie)
3) Ekskursion: (3 af 10): Arken samtidskunst og arkitektur  (Ingen lektie:-)
4) Ekskursion: (4 af 10): Arken samtidskunst og arkitektur (Ingen lektie:-)
5) Ekskursion: (5 af 10): Arken samtidskunst og arkitektur (Ingen lektie:-)
6) Praktisk kreativ arkitekturmodel (6 af 10)/(1 af 5 kreative) (Lektie)
7) Praktisk kreativ arkitekturmodel (7 af 10)/(2 af 5 kreative) – portfolioøvelse (Ingen lektie:-)
8) Praktisk kreativ arkitekturmodel (8 af 10)/(3 af 5 kreative) (Ingen lektie:-)
9) Praktisk kreativ arkitekturmodel (9 af 10)/(4 af 5 kreative) – optakt eksamensprojekt (Ingen lektie:-)
10) Praktisk kreativ arkitekturmodel (9 af 10)/(4 af 5 kreative) (Lektie!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 7. Projektforløb perspektiveret til samtidskunsten

LÆRINGSMÅL:
Eleverne skal kunne:
- udarbejde et eksamensprojekt med udgangspunkt i deres individuelle projektbeskrivelser
- lave metodiske værkanalytiske iagttagelser i ét af de kunstværker, som har været inspirerende for deres individuelle eksamensprojekt
- lave en kortfattet formalanalyse/formanalyse, betydningsanalyse/indholdsanalyse og socialanalyse/kontekstanalyse af eksamensprojektet – herunder perspektivere projektet til samtidsarkitekturen eller samtidskunstens temaer, strategier og udtryksformer.
- sideløbende repetition af teori fra årets forløb

VÆRKANALYSER:
- en kortfattet formal- og betydningsanalyse af ét af de kunstværker, som eleven har været inspireret af i sit eksamensprojekt, eller som eleven finder det relevant at perspektivere til.
- selvevaluering: analyse af form, indhold og kontekst af elevens eget eksamensprojekt herunder en perspektivering til samtidskunsten – desuden refleksioner over til- og fravalg i processen.

VISUALISERINGSOPGAVE: EKSAMENSPROJEKT:
- eksamensprojektet skal afspejle 11-12 modulers aktivitet (ca. 17 timer). Eksamensprojektets emnevalg, problemformulering og medievalg er frit, men skal perspektiveres til samtidskunsten.  
- projektet kan enten have fokus på fagets praktiske dimension eller teoretiske dimension, hvis der vælges et teoretisk fokus skal formidlingen af teorien bl.a. ske visuelt i form af plancher, Power Point, modeller, malerier, kollage mv.

FORLØBSOVERSIGT:
Titel 7: Eksamensprojekt-forløbet (12 moduler)
1) Projektoptakt: Rep. projektkrav og -rammer – herunder inspiration med visning af tidligere elevprojekter. Ide- og skitse-arbejde samt find inspirationsværker (Lektie: Vælg emne til i dag)
2) Projekt-ide/problemformulering: Fortsat arbejde med ideer, skitser, inspirations-værker samt udarbejdelse af problemformuleringer (Lektie: repetition af titel 1: formalanalysen)
3) Projekt: I går i gang med projektet(Lektiefrit modul :-)
4) Projekt: I arbejder med projektet(repetition af titel 2: Antik til barok)
5) Projekt: I arbejder med projektet (Lektiefrit modul:-)
6) Projekt: I arbejder med projektet (repetition af titel 3: Surrealismen og det magiske)
7) Projekt: I arbejder med projektet(Lektiefrit modul:-)
8) Projekt: I arbejder med projektet (Lektiefrit modul:-)
9) Projekt: I arbejder med projektet) (repetition af titel 4: Det grimmes æstetik)
10) Projekt: I færdiggør en formal- og betydningsanalyse af jeres væsentligste inspirationsværk (herunder repetition af titel 5 og 6: Samtidskunstens temaer, strategier og udtryksformer – samt samtidsarkitektur (ny-modernisme og dekonstruktivisme)  
11) Projekt: I færdiggør projektet(Lektiefrit modul:-)
12) Projektudstilling: I udstiller jeres projekter (Lektie: Færdiggør projektbeskrivelse og selvevaluering)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 8.Popkunst og samtidskunsten

LÆRINGSMÅL:
- at opnå viden omkring popkunstens motivverden, stiltræk samt bagvedliggende ideer og livssyn – gennem såvel teoretisk som praktisk arbejde med perioden
- at forholde sig til, hvorvidt popkunstens temaer og budskaber har nogen relevans for os i dag bl.a. ved at analysere eksempler på samtidskunst, der citerer popkunst.

VÆRKANALYSER:
Gruppeanalyser:
- Andy Warhol (amerikansk, 1928-1987): ”Marilyn Monroe” (1967) (Se Louisiana_popkunst_pdf)
- Roy Lichtenstein (amerikansk, 1923-1997): ”M-Mayby (A Girl’s Picture)" (1965) (Se Louisiana_popkunst_pdf)
- Claes Oldenburg og Cossie van Bruggen: "Big Sweep,” (2004-2006) (se kopi)
- Elizabeth Peyton (f. 1965): ”Michelle og Sasha Obama lytter til Barack Obama ved den demokratiske nationale konvent august 2008” (2008) olie på MDF, (36,2 x 28,6 cm.)
- Jeannette Ehlers: Dannebroget (2006). MDF-plade,510 flødeboller;126 med kokos, 384 uden kokos. Ca. 6 x 85 x 122 cm. Foto: Jeannette Ehlers

KREATIV OPGAVE (= visualiseringsopgave):
- Lav et værk inspireret af popkunsten

FORLØBSOVERSIGT:
Titel 8: Popkunst og samtidskunst (9 moduler)
1) Popkunst: intro og analyse (lektie)
2) Popkunst: fremlæggelse og popkunstens relevans for det senmoderne (lektie)
3) Praktisk kreativ opgave 1 af 5(kreativ lektie: billedforlæg til kreativ opgave)
4) Praktisk kreativ opgave 2 af 5(Ingen lektie:-)
5) Praktisk kreativ opgave 3 af 5 (Ingen lektie:-)
6) Praktisk kreativ opgave 4 af 5(Ingen lektie:-)
7) Praktisk kreativ opgave 5 af 5(lektie: selvevaluering)
8) Eksamensvejledning og eksamensøvelser (lektie: formalanalyse og læs eksamensvejledningen)
9) Eksamensvejledning og afslutning (Ingen lektie:-)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer