Titel
2
|
2. En historisk spejling - unge og identitet
LÆRINGSMÅL:
Eleverne skal kunne:
-bruge ældre kunst og samtidskunst som afsæt for refleksioner over deres samtids kultur og deres kulturhistoriske baggrund – med fokus på forholdet mellem individ og samfund.
-skelne mellem personlig kunstoplevelse og analytisk tilgang.
-beskrive de væsentligste træk ved antikken, middelalderen, renæssancen, barokken, og samtiden – de stilistiske og åndshistoriske træk (livs- og menneskesyn, dvs. den kulturelle baggrund/kontekst).
-forstå det udvidede skulpturbegreb – herunder definitionen af en readymade, objektkunst og installationskunst. De skal kunne lave en skulpturanalyse – både en formal- og en betydningsanalyse med henblik på en afsluttende konklusion.
-foretage billedanalyser ud fra tre analytiske synsvinkler: den formalanalytiske, betydningsanalytiske og socialanalytiske. Progression: Med afsæt i C-niveauet øvelse i de tre analytiske synsvinkler skal de kunne kombinere de forskellige analytiske synsvinkler med henblik på en mere helstøbt analyse af det enkelte værk.
-opnå en viden om samtidskunstens foretrukne udtryk og innovative potentiale via teoretisk og praktisk arbejde med samtidskunst. Herunder et (innovations)projekt omkring det selvvalgte tema, som skal perspektiveres/spejles i historiens værdisæt og udtryksformer.
- ekskursion til Statens Museum for Kunst (SMK) med fokus på holdets selvvalgte tema identitet med omvisningen/undervisningsforløbet ”Portræt, identitet og iscenesættelse” (Varighed: 1 time) Beskrivelse af forløbet:
”Vi iscenesætter os selv som aldrig før og lægger billeder ud på de sociale medier af os selv og hinanden. Men hvad kan man fortælle med et portræt? Og hvad vil det sige at iscenesætte en identitet? I dette forløb undersøger vi portrætgenren og går i dybden med, hvordan den menneskelige identitet er blevet iscenesat gennem tiden.
Vi ser nærmere på, hvilke virkemidler kunstnere bruger i deres iscenesættelser af dem selv eller andre og fokuserer på detaljer som fx kropssprog, lys, farver og symboler, som kan have stor betydning for den måde, vi oplever værket på. Vi diskuterer, hvordan identitet kan være knyttet til en bestemt tids og et bestemt samfunds opfattelse af fx magt, familierelationer, mande- og kvindeidealer, men også hvordan de iscenesatte portrætter virker på os i dag. Forløbet veksler mellem værksamtaler og små øvelser, og vi opfordrer eleverne til at sætte ord på deres personlige oplevelser for på den måde at give blik for hinandens perspektiver samt kunstens flertydighed.” Kilde: www.SMK.dk
VÆRKANALYSER:
Grupper:
Gruppearbejde med analyser af fælles værker:
Skulptur og billedanalyse af Venus-motiver (Formalanalyse, betydningsanalyse/ socialanalyse):
- Antikken: Anonym: ”Venus fra Milo”(ca.150 f.Kr.), skulptur
- Middelalderen: Anonym: “Worship of Venus”, 14th century, birth plate (Desco a Parto), Louvre, Paris, France, 51 cm. (Fødsels-plate/barsel-plate, plate = en tallerken, et fad eller en flade til ophæng)
- Renæssancen: Botticelli: ”Venus’ fødsel” (1485), maleri
- Barokken: Rubens, Pieter Pauwel: “Venus at her Toilet” (1608), maleri
Grupper:
Samtidskunst – selvvalgt værkanalyse i grupper blandt 7 mulige kunstværker i relation til underemnet i innovationsprojektet om unge og identitet:
- 1) Bjørn Nørgaard: ”Venus modification”, fra udstillingen Venus spejler – spejler Venus (2005): TEMA: Ungdom - mht. kærlighed, skønhed, kønsroller og behov mv.
- 2) Banksy's ”Venus goes shopping” fra udstillingen “Banksy Versus Bristol Museum” - main hall, Bristol 2009 TEMA: Forbrugskultur
- 3) Rineke Dijkstra: ‘Kolobrzeg, Poland, July 26, 1992’ (1992), fotokunst, TEMA: ungdom – mht. køn, seksualitet, idealer, medier og splittelse mellem barn/voksen mv
Fælles analytiske iagttagelser:
i værker fra omvisning på SMK i forløbet: ”Portræt, identitet og iscenesættelse”:
- Jan Lievens (Hollandsk, 1607-1674): ”Selvportræt” (1634), Olie på træ
- Cornelius Norbertus Gijsbrechts (Flamsk (1657-1675):
”Trompe l’oeil med trompet, himmelglobus og Frederik III’s proklamation” (1670)
- Lucas Cranach den Ældre (Tysk, 1472-1553): ”Portræt af Luther” (1674)(Olie på træ)
- Carl Gustav Pilo (Svensk, 1711-1793): ”Portræt af Frederik V i salvingsdragt” (ca. 1750), Olie på lærred
- Henri Matisse (Fransk, 1869-1954): ”Portræt af Madame Matisse - Den grønne stribe” (1906), Olie på lærred
- Anne Marie Carl Nielsen (Dansk, 1863-1945) ”Havfrue (1921), Skulptur, Materiale: bronze
KREATIVE OPGAVER (Visualiseringsopgaver):
- Kreativ tegneopgave 1 på SMK kl. 11-12: Vi arbejder kreativt med måder at vise identitet på inspireret af værker fra Modernismen og Samtidskunsten – vi sampler, remixer, parafraserer fra de eksisterende værker
- Kreativ tegneopgave 2 på SMK kl. 14-15: Lav en kreativ tegning af et kunstværk på SMK, som du finder interessant i relation til temaet: Portræt, identitet og iscenesættelse – og skriv analytiske betragtninger i form af stikord som en ramme omkring værket.
- Kreativ holdopgave: Lav en innovativ installation, der er en visualisering af jeres besvarelse på problemformuleringen omkring holdets selvvalgte tema: TEMA: unge og identitet
Problemformuleringen kommer derfor til at lyde:
Hvordan er unges identitetsdannelse udfordret i dagens senmoderne kultur mht.: overgang fra barn til voksen, ansvar og muligheder, klima i accelerationssamfundet, relationer, perfektionskultur og idealer samt forventninger? Hvordan kan vi bruge stiltræk, livssyn/værdier fra hhv. antikken, middelalderen, renæssancen og barokken til hhv. at forstå og forholde os problemløsende til unges udfordringer i dag mht. identitet, når det gælder nedenstående emner?
1) Overgang fra barn til voksen: Liv, Vega, Ida, Karolina, Liva
2) Ansvar og muligheder: Clara, Soffi, Silja
3) Klima i accelerationssamfundet: Astrid D, Frida, Anna P, Laura:
4) Relationer: Naja, Marie, Amalie og Silas og Sif
5) Perfektionskultur og idealer: Caroline, Anna, og Lea og Astrid L
6) Forventninger: Eliza, Julie, Chahd; Filippa
FORLØBSOVERSIGT: Titel 2: Historisk spejling – af et selvvalgt tema: Unge og identitet (12 moduler)
1) 1 af 3 teori: Analyse af værk fra hhv. antikken og middelalderen (Lektie!)
2) Ekskursionsmodul 1 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9 (Lektiefri:-)
3) Ekskursionsmodul 2 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9 (Lektiefri:-)
4) Ekskursionsmodul 3 af 3: SMK Statens Museum for Kunst: 20/9(Lektiefri:-)
5) 2 af 3 teori: Analyse af værk fra hhv. renæssancen og barokken (Lektie!)
6) 3 af 3 teori. Analyse af værk fra samtidskunsten (Lektiefri:-)
7) 1 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektie!)
8) 2 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektiefri:-)
9) 3 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektiefri:-)
10) 4 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektiefri:-)
11) 5 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektie!)
12) 6 af 6 praktiske moduler (installation: med fx skulptur, foto, maleri mv.) (Lektie!)
|