Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dramatik C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025-dr-3g1 (3g1-dr)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Introforløb
Vi arbejder starter forløbet med at lære om grundlæggende skuespilsteknik, herunder bevidsthed om hvordan man arbejder med improvisation, status og spænding, bevidsthed om krop, stemme og blikretninger.
Herefter arbejde vi med et mini-forløb om antikkens græske drama med særlig vægt på korets rolle. Vi iscenesætter en forkortet, moderne version af Euripides' "Elektra".
At opnå tryghed og gruppefornemmelse i klassen
At blive bevidst om bevægelseskvaliteter, blikretninger, mimik, status og volumen og variation.
At kunne skelne mellem karakter og type/figur.
Tekster:
Skuespillerens virkemidler fra "Dramatik" (Karen Sørensen), s. 8-23
Jens Arentzen: "De tre rum" og "Spænding".
https://www.respect4acting.com/status-en.html
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Performance Lectures
Formål:
- At give eleverne en forhold til den performative foredragsgenre og et indblik i dens relevans og virkning.
- At give eleverne inspiration til at anvende performative elementer og vurdere dem som kommunikationsform.
Indhold og Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra Performance Lecture og Devising
- anvendelse af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmetoder
- analysering af lyd, lys, sang og spil som formidlingsmetoder
- udvikling af egen Performance Lecture
- forstå undergenren Performance Lecture og Researchbaseret Performance
Øvelser:
Brainstorm workshop (Fredagsbaren)
Krop uden ord
Metoder:
- Lærerstyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde med både teori og praksis og individuel hjemmearbejde
- Dog primært gruppearbejde med udvælgelse af academia og udvikling af performance
Materiale:
Krøgholt, Ida: Fagdidaktik ''Om devising'' i teater og drama, Frydenlund 2018 s. 138-139
Teaterleksikon om ''Lecture-performance''
Optagelse af Performance Lecture fra december 2021.
Lebech, Sofie: Skrøbelige Liv som værk og manuskript, Peripeti #25 2016
Elevernes udvalgte litteratur
Performance lecture: Our brief moment on earth https://www.youtube.com/watch?v=OdzqURtlrDQ&t=302s
Evaluering:
Gennemgået arbejde:
Vi har udviklet vores egen Performance Lecture.
Vi har arbejdet med forskellige måder at materialegenerere på
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#2: Medea
Vi starter forløbet praktiske øvelser i antikkens græske dramas koret. Vi iscenesætter derefter en moderne version af Euripides' "Medea", nemlig Stridsbergs "Medealand", der rummer mange træk fra det reflekterende samtidsteater, som vi skal arbejde med senere på året.
At kunne skabe sceniske fortællinger i samarbejde med andre og reflektere over disse.
At kunne anvende viden om koret og skuespillerens virkemidler i arbejdet med at skabe scenisk aktion.
At kunne arbejde som skuespiller med mange forskellige vinkler i forhold til rollebegrebet.
Tekster:
"Opløsning af rollebegrebet", fra "Scenekunst her og nu"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#3: Teaterhistorie og skuespilsteknik
forløbet starter med at vi arbejder med illusionsteatret/det naturalistiske teater. Vi tager udgangspunkt i Stanislavskijsystemet og afprøver desuden Checkovs psykofysiske gestus som en anden vej til indlevet skuespil.
Herefter kommer en præsentation og afprøvning af teknikker fra det episke teater. Vi arbejder med den fremvisende spillestil, distance mellem spiller og karakter, fysisk og psykologisk gestus, statuer, sterotyper, karikatur mm. Vi arbejder desuden med, hvordan man kan skabe verfremdung gennem talekor, leg med arrangementet, tempo mm.
Herefter arbejder vi videre med, hvordan disse teknikker anvendes i det moderne, reflekterende samtidsteater. Vi fokuserer på den del af samtidsteateret, der arbejder med ikke-indlevet skuespil og ønsker publikums refleksion frem for deres indlevelse. Derfor er der fokus på en stiliseret eller forstørret spillestil.
Faglige mål:
- at blive bevidst om det naturalistiske teaters begreber og virkemidler og kunne anvende disse i arbejdet med at skabe og forstå teater
- at øve sig i indlevet spillestil
- at kunne reflektere over illusionsteateret og den indlevede spillestils effekt
- at blive bevidst om det episke teaters mål og virkemidler og være i stand til at bruge disse i arbejdet med at skabe og forstå teater
- at øve den distancerede spillestil og andre midler til at skabe verfremdung
- at blive bevidst om forskellige og ligheder i det episke teater og det moderne, reflekterende samtidsteater.
- at øve sig i stilisering (stiliseret spillestil)
- at kunne reflektere over den teatrale spillestils effekt på en forestilling og på publikum
Materiale
Det naturalistiske teater fra Klar Scene.
Det naturalistiske teater fra Scenekunst
”Realisme versus stilisering” og "Episk opsætning" i Karen Sørensen: Dramatik, Systime, 2008.
Det episke teater fra Scenekunst her og nu
An introduction to Brechtian theatre:
https://www.youtube.com/watch?v=l-828KqtTkA
Det reflekterende samtidsteater
”I kødet på virkeligheden – Det reflekterende samtidsteater” s. 33-44 i Mortensen og Thulstrup: Teater i det nye årtusinde, Frydenlund, 2012
"Aktuelle teatertendenser" fra Scenekunst her og nu. Om det reflekterende samtidsteater og rollebegrebet i forandring
Tekstuddrag fra Det tredje riges frygt og elendighed af Bertolt Brecht, Dom over skrig af Christian Lollike, Sandholm af Anna Bro, Sukker af Lotte Faarup, m.fl.
Forestillinger. Manifest 2083" (Tv-optagelse, CafeTeatret), "Romeo og Julie (Betty Nansen) og "Årene" (Republique).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Eksamensprojekter
Vi arbejder med eksamensprojekter. Fokus er på de faglige mål om at skabe og forstå sceniske produkter, at anvende viden fra forskellige teaterteknikker, samt at reflektere over egen proces og produkt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi starter på eksamensprojekter. Orienter jer gerne i mappen her: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1OfVvUjle1VdI9UYviX1-FB9xcWB3aCVb hvor der er en udpluk af manuskripter (skolen har flere, men de her er de digitale, jeg lige havde) og en d
-
Vi fortsætter med eksamensprojekter. Forhåbentlig får alle valgt gruppe og projekt i dag.
-
Responsgrupper: 14.50-15.50
-
I skal gå i lokalerne og gå i gang med at øve på eksamensprojekterne. Tag fat i jeres responsgruppe/makker fra sidst og aftal, hvornår I mødes, hvis I vil bruge hinanden i dag. Book derudover gerne mig til en tid, hvis I gerne vil have at jeg kommer
-
Nedenstående elever skal, efter aftale med Winnie, møde i multi og spille 1-2 minutter af deres forestilling + få feedback. Resten skal forberede 2 minutter spil, som jeg ser næste gang.
-
Alle, der mangler, skal nå at få feedback af mig. I skal spille 1-2 minutter af jeres forestilling for mig. I skal spille efter nedenstående plan. Resten af tiden øver I i selv.
-
Vi starter med at tale om refleksionsdelen af eksamen sammen i multi. Det tager ca. 30 minutter. Derefter øver I selv frem mod visningerne i dag. Jeg er til rådighed, hvis I gerne vil have hjælp med noget.
-
I viser jeres eksamensproduktioner for hinanden.
-
Vi arbejder med den teoretiske del af eksamen og portfolioen. Læs s. 4-8 i det vedhæftede dokument. Aktuelle teatertendenser Scenekunst her og nu.docx
-
Huskeseddel til elever.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085624126",
"T": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085624126",
"H": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085624126"
}